Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα...

 

αντιμετωπιζει κανεις σας προβλημα στην ληψη sms???

 

ειμαι με mdeejay froyo HD v.3.4. και σε διαστημα μιας εβδομαδας, 2 διαφορετικοι ανθρωποι μου εχουν στειλει sms (και οι 2 απο iphone :confused:) που δεν μου ηρθε ποτε...

 

any ideas?? :(

Link to comment
Share on other sites

σημερα ξαφνικα μετα απο ενα συγχρονισμο με καποιο build μεσω google , που το χω κανει αρκετες φορες , στις σημειωσεις ενος ραντεβου τα ελληνικα εγιναν καπως ετσι :

tçëÝãñáöïò ìùâ 100 (ôåë.15) Þ 50 3lt

ßéïëÝôá 200 äéÜöïñá

êïõöÝá ìùâ 10

pïëýãáëá 5-9lt 10

íåñáôæéÜ 1.7ì. 5

aspéäßóôñá 10

saíóåâéÝñåò ðáíáóÝ ìÝôñéåò 5

paíóÝò äéáöïñá 350

και σε αλλα build που το τσεκαρα εγιναν ετσι , ανοιγω στο τελος και το gmail στον υπολογιστη και ηταν ετσι !!!! ετσι εγιναν και στα wm .... η κατασταση εχει επιστροφη ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Eχεις κάποιο backup στο spb ή στο ppcpimbackup;

Αν ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό αρχικά στα wm.Mετά να πας στο gmail να σβήσεις τις κινέζικες καταχωρήσεις και να κάνεις από την αρχή συγχρονισμό wm με gmail και στη συνέχεια από το gmail στο android

Link to comment
Share on other sites

Eχεις κάποιο backup στο spb ή στο ppcpimbackup;

Αν ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό αρχικά στα wm.Mετά να πας στο gmail να σβήσεις τις κινέζικες καταχωρήσεις και να κάνεις από την αρχή συγχρονισμό wm με gmail και στη συνέχεια από το gmail στο android

 

 

πριν κανω συγχρονισμο στα wm πηρα ενα pim , γιατι την μυριστηκα την δουλεια , αλλα απορω γιατι εγινε αυτο σημερα συγκεκριμενα και χωρις ν'αλλαξω κατι στο hd2 , μηπως κατι εγινε στο pc με τα vista ; ιος μηπως ;

να ξερω για να μην την ξαναπατησω . Μου συνεβει παλια παλι με τις σημειωσεις του notes & tasks στο diamond , και οχι με τις επικεφαλιδες αλλα τις σημειωσεις που μπορεις να γραψεις στο τελος των calendar,tasks,notes ...:cry:

 

 

edit : τωρα μου βγαζει "παρουσιαστηκε προβλημα ..... με το devices.exe +services.exe" αποστολη....

 

edit2:εκανα επαναφορα με pim και στον συγχρονισμο στο gmail παλι εμφανιζονται τα "κινεζικα" , κατι παιζει με τον υπολογιστή μου ;;;;

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μεσα στην sd μου εχει παρα πολλα αρχεια που γραφουν:DiskcasheIndex10081.tmp ειναι παρα πολλα αμα τα σβησω θα χασω κατι??????????
Link to comment
Share on other sites

Σβήστα δε τρέχει τίποτε.Θα τα ξαναδημιουργήσει το σύστημα,όταν τα χρειαστεί
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω 44 'ενοχλητικά' files από FSCK0001.REC έως FSCK0044.REC τα οποία...ξαφνικά εμφανίστηκαν μετά από κάποιο reboot...να τα σβήσω? Επίσης ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για αντιγραφή/ανταλλαγή αρχείων μεταξύ του HD2 Android και του PC?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία build δουλεύει κανονικά η αντιγραφή αρχείων με σύνδεση ως αφαιρουμενος δίσκος.τα fsck αρχεία τα σβηνεις άφοβα

 

Sent from my PC36100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ παιδιά κανείς για αυτό που ζήτησα??? Υπάρχει προγραμματάκι στο μαρκετ που να βγάζει την μπάρα στα δεξιά των επαφών όπως στα wm ?? έτσι ώστε σερνοντας το δάχτυλο να σε πάει αλφαβητικά στις επαφές????? ο κινέζος στην MUIUI πως την λέει έχει κάτι κουμπωμένο μέσα και τα βγάζει έτσι... αντε βρε παιδια γιατι τελικα η matcc 1.8 είναι η μόνη που παίζει με όλα τα wifi και σε βάζει και στο eduroam χωρις πιστοποιητικα και βλακειες....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο πoλυ καιrο λεω και εγω να βαλω android...ποια προτεινεται??? Edited by koklas
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

με τέτοιες εξελίξεις καθημερινές δοκιμάστε μια καινούργια που να λειτουργεί και το φλας , μερικές της υπογραφής μου είναι πολύ καλές πχ evo

 

edit sorry νομιζα πως εννοουσατε του mattc...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις ακόμη και σχετικά παλιό build π.χ. mattc 1.8 ή evoleo που χρησιμοποιώ εγώ και να λειτουργεί το flash.Aπλά αλλάζεις τον kernel με κάποιον πιο καινούριο όπως hastarin 7.6 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=787588 ,michyprima r2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=791584 ή bbbb http://rapidshare.com/files/425634582/zimage17-10-2010.rar που έχω αλλάξει και την wifi mac address

Aπλά χρειάζεται και ο root explorer για να βάλεις τα *.ko αρχεία στο /system/lib/modules

Link to comment
Share on other sites

Για να απασχολησω και εγω γιατι βαριεμαι να αλλαζω εκδοση..Εχω την evo 1,7..

To πρωι βαραει το ξυπνητηρι..Δεν μπορω να βρω πως κλεινει..Δεν βγαζει κατι..Να δουλεψω κατι αλλο..Επισης δεν μπορω να βαλω αλλους ηχους..Eχω βαλει κατι ηχους αλλα δεν μπορω να αλλαξω ολα τα αλλα.Το αλλο ειναι με το bt μου,συνδεεται περναει τους ηχους αλλα οταν χτυπαει και απανταω δεν μεταφερετε ο ηχος στο ακουστικο ενω μουσικη κτλ ολα καλα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για ξυπνητηρι βαλε από το μάρκετ το alarm clock plus v2. Για τους ήχους στο φάκελο media στην SD έχει υποφακελους όπου βάζεις τον ήχο,ανάλογα την χρήση που τον θέλεις σε mp3.για το bt θέμα ασυμβατότητας.

το δικό μου ακουστικό δεν έχει ήχο στα wm και έχει σε συγκεκριμένα android builds.

Sent from my PC36100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η mdeejay 1.8 revolution αν και πανέμορφη... έχει χοντρα προβλήματα με το wifi σε Ν router και σε open networks... αντίθετα η matcc 1.8 κανει connect σε όλα... αλλά απο μπαταρία ρουφαει σαν χαζη... ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ?????
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις ακόμη και σχετικά παλιό build π.χ. mattc 1.8 ή evoleo που χρησιμοποιώ εγώ και να λειτουργεί το flash.Aπλά αλλάζεις τον kernel με κάποιον πιο καινούριο όπως hastarin 7.6 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=787588 ,michyprima r2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=791584 ή bbbb http://rapidshare.com/files/425634582/zimage17-10-2010.rar που έχω αλλάξει και την wifi mac address

Aπλά χρειάζεται και ο root explorer για να βάλεις τα *.ko αρχεία στο /system/lib/modules

 

Φίλε bbbb

 

μπορείς να γράψεις ένα σύντομο οδηγό πως αλλάζουμε τον kernel.

Επίσης ποιες λειτουργίες του τηλεφώνου λειτουργούν με τον δικό σου kernel? Έχεις προσθέσει και τίποτα άλλο?

Ευχαριστούμε

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί με την extended μπαταρία.Ο kernel βασίζεται σε αυτό το tree http://www.gitorious.com/~michyprima/linux-on-wince-htc/michyprimas-linux_on_wince_htc

Ο επεξεργαστής κανονικά τρέχει μέχρι τα 998mhz,ενώ με τη χρήση του setcpu μπορεί να γίνει overclock μέχρι τα 1190mhz.Λειτουργεί το flash της κάμερας και έχουν ενεργοποιηθεί τα 5mpx για την κάμερα του sense αλλά για να δουλέψει σωστά πρέπει να βάλετε στο σύστημα το τροποποιημένο htccamera.apk http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=815844

και χρησιμοποιεί διαφορετική wifi mac address.

Οδηγίες εγκατάστασης

Το zimage αρχείο το αντιγράφουμε μέσα στο φάκελο Android αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον.Αυτή η αλλαγή γίνεται από τα windows.

Μετά πρέπει να αντιγράψουμε τα αρχεία bcm4329.ko και tun.ko που αντιστοιχούν στον εκάστοτε kernel.Σε κάποια builds δουλεύει η αυτόματη αντιγραφή από τα windows

Δηλαδή φτιάχνουμε μέσα στην sd μέσα στον φάκελο Android ένα φάκελο

root\system\lib\modules και βάζουμε μέσα τα 2 ko αρχεία.Με το που ξεκινήσουμε το android τα αρχεία ko θα αντιγραφούν αυτόματα στο /system/lib/modules και είμαστε έτοιμοι.

Αν δεν αντιγραφούν αυτόματα,τότε χρειάζεται να κάνουμε την αντιγραφή των αρχείων μέσα από το σύστημα με κάποιον file explorer που υποστηρίζει root πρόσβαση.Τέτοιος explorer είναι ο root explorer(google it)

Αν μετά την εκκίνηση με τον νέο kernel λειτουργεί το wifi,σημαίνει πως η αντιγραφή έγινε αυτόματα.Αν όχι πρέπει να γίνει χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...