Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nexushd2 ics ή jellybean? Για ics ναι έτσι πρέπει να ειναι.Κατ΄ελάχιστο 175Μ.Για nexushd2 jellybean πρέπει να ειναι 320Μ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προς ενημέρωση για τις native sd roms: Τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες σε κάρτα Sandisk Ultra 32 GB CLASS 10, και πάνε σφαίρα!!! Ειλικρινά σε σημείο που δεν το πίστευα! Αυτό γιατί βλέπω αρκετούς να αναφέρουν προβλήματα ταχύτητας. Μήπως λοιπόν φταίει η κάρτα σας και όχι η ρομ??? Να τονίσω ότι αναφέρομαι αποκλειστικά στην αίσθηση ταχύτητας που αφήνουν οι native sd roms και όχι σε τυχόν άλλα προβλήματα...

 

Εγώ δοκίμασα του tytung και του xylo σ' αυτή τη καρτούλα...http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.576882...και απογοητεύτηκα. Σχεδόν σέρνονται και οι δυο. Κάποια στιγμή δείχνουν να "ξεκινάνε να ρολάρουν καλά" αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια!!!

 

Άβυσσος η ψυχή του Leo:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθεις.....οδηγέ....τόσο ιδρώτα έχυσε ο bbbbκαρτοαναλυτής και πας και μου παίρνεις samsung?

ΜΑ SAMSUNG? Δε μπορώ να το χωνέψω....καλά να πάθεις....τι ζητάς και συ με 9,90???:p

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη αν κάνεις το antutu benchmark τι σου δίνει στο read/write της κάρτας;

Demakhs τόσο κάνει και η sandisk κόκκινη-γκρι 8gb

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Άσε να τον πειράξω λίγο (δεν το ήξερα αυτό :lol: :O).

 

Να διευκρινίσουμε τώρα κάτι.

Η nexushd2 ics και η jellybean είναι στην ουσία ίδιες ρομ (?), με τη διαφορά ότι η jellybean τρέχει από την κάρτα με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα απ' ότι τρέχει η ics σαν nand?

Άρα θεωρητικά ξεχνάμε την nand και μένουμε με jellybean αφού είναι τόσο γρήγορη.

Έλα μου όμως που δεν είδα και καμία διαφορά...ίσα ίσα...νομίζω η ics πάει καλύτερα...θα μου πεις τι τρέχω...τίποτα....έχει σημασία?

 

.....μου θυμίζω τον κόκκορα του Αρκά....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι το ίδιο.Η nexushd2 jellybean έχει έκδοση android 4.1.2 που λέγεται και jelly bean ενώ η nexushd2 ics έχει έκδοση android 4.0.4 που λέγεται ice cream sandwich.Oι επίσημες διαφορές μεταξύ ics και jb βρίσκονται στο http://www.android.com/about/jelly-bean/ και λέω επίσημες γιατί στο hd2 μας (όπως και σε πλειάδα άλλων συσκευών που δεν έχουν πάρει jelly bean από την εταιρία) κάποια πράγματα δεν ειναι ακριβώς όπως αναφέρονται.π.χ. αυτό το project butter με το triple buffering δε δουλεύει ακόμη αλλά το google now και το νέο σύστημα ειδοποιήσεων δουλεύει κανονικά.

Επισης αν έχεις όρεξη για... πειράματα μπορείς να κάνεις και το αντίστροφο.Να βάλεις να τρέχει η nexushd2 ics ως nativesd και η nexushd2 jellybean να τρέχει είτε ολόκληρη από την nand (αλλά επειδή το /system partition της ειναι 320mb θα έχεις πολύ λίγο χώρο για εφαρμογές χρήστη,οπότε θα χρειαστεί πάλι να βάλεις link2sd),ειτε "semi-nativesd" όπου ως εσωτερική μνήμη για τις εφαρμογές σου θα ειναι το ext4 partition.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έγινε.....το διαβάζω, το ξαναδιαβάζω και το αποστηθίζω.

Μετά κοιμάμαι και ρυθμίζω το υποσυνείδητο να το επεξεργαστεί στον ύπνο μου.

Μόλις ξυπνήσω θα το "χω", θα περάσω όλη τη μέρα στη δουλειά για να το χωνέψω και αργά το βράδυ θα σε παρακαλέσω να μου το

ξαναπείς το ανέκδοτο, για να γελάσουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθεις.....οδηγέ....τόσο ιδρώτα έχυσε ο bbbbκαρτοαναλυτής και πας και μου παίρνεις samsung?

ΜΑ SAMSUNG? Δε μπορώ να το χωνέψω....καλά να πάθεις....τι ζητάς και συ με 9,90???:p

Με τα χαρακτηριστικά που δίνει ( read/write 24/21) φαντάστηκα ότι θα είναι μια χαρά.

Το antutu benchmark μου βγάζει αυτό.

Που είναι το read/write της κάρτας;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην πρώτη καρτελα του προγράμματος που γράφει scores και πατα το βελάκι στο detailed scores πάνω δεξιά
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!!!

Τεστ μέσα από τη Nand Rom: 10/7,6

Τεστ μέσα από τη NativeSD : 7,3/3,0

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη δες τι voύμερα μου δίνει η sandisk 8gb ultra1 μέσα από την nexushd2 jellybean nativesd.Δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι το ext4 το έκανα μεν από το pc αλλά το ξαναφόρμαρα μέσα από το 4ext recovery
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη δες τι voύμερα μου δίνει η sandisk 8gb ultra1 μέσα από την nexushd2 jellybean nativesd.Δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι το ext4 το έκανα μεν από το pc αλλά το ξαναφόρμαρα μέσα από το 4ext recovery

 

Να ρωτήσω κάτι.....εμένα το AnTuTu βγάζει scores μέχρι και το CPU float-point. Ενώ τεστάρει γραφικά (και τίποτα άλλο) σταματάει/τελειώνει και δεν έχει νούμερα από 2D graphics και κάτω.

Ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?:confused:

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω...έχω την nexus ics native-sd

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]native 4.0.4 tytung[/ATTACH] 10gb class10 sandisk ultra1 , με pc partition χωρίς format στην συσκευή . Περίπου 100 εφαρμογές χρήστη χωρίς reboot πριν ούτε clear cashe ή free memory

 

EDIT 16BG CARD !

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής είμαι σε ics(cm9) native ad και όλα λειτουργούν πολύ καλά ζ(απο αυτά που ελεξα). Ο λόγος που έχω ακόμα τα windows λόγω προγράμματος πλοήγησης. Αν πάω σε ναντ ροκ το λειτουργικό θα είναι πιο γρήγορο; Η μπαταρία θα αντέχει παραπάνω; Υπάρχει προγραμμα πλοήγησης με χάρτη κυπρου στο μάρκετ γιατι το έψαξα χωρίς αποτέλεσμα Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής είμαι σε ics(cm9) native ad και όλα λειτουργούν πολύ καλά ζ(απο αυτά που ελεξα). Ο λόγος που έχω ακόμα τα windows λόγω προγράμματος πλοήγησης. Αν πάω σε ναντ ροκ το λειτουργικό θα είναι πιο γρήγορο; Η μπαταρία θα αντέχει παραπάνω; Υπάρχει προγραμμα πλοήγησης με χάρτη κυπρου στο μάρκετ γιατι το έψαξα χωρίς αποτέλεσμα Ευχαριστώ.

 

για κοίτα :citisnav

 

βρήκα και αυτό

 

 

και βέβαια το tomtom που δεν είμαι σίγουρος αν έχει Κύπρο

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Το tomtom με χάρτη ελλάδας έχει και τον χάρτη της κύπρου αλλά γενικά δεν ειναι ότι πιο γρήγορο κυκλοφορει.

Mου ήρθε σήμερα η 32αρα sandisk ultra1 κόκκινη-γκρι αλλά φαίνεται πως για κάποιο λόγο ειναι πιο αργή από την ίδια 8αρα.Δε λέω σέρνεται αλλά δείχνει πιο αργή κατά την εγγραφή,κάτι που επιβεβαιώνει και το benchmark μιας και μου δίνει sd card write 6.8mb την στιγμή που η 8αρα δίνει σχεδόν τα διπλάσια και read γύρω στα 12,5mb αντι 16-17 που δινει η 8αρα .Αβυσσος η ψυχή του hd2...

Φίλε Χρήστο θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής είμαι σε ics(cm9) native ad και όλα λειτουργούν πολύ καλά ζ(απο αυτά που ελεξα). Ο λόγος που έχω ακόμα τα windows λόγω προγράμματος πλοήγησης. Αν πάω σε ναντ ροκ το λειτουργικό θα είναι πιο γρήγορο; Η μπαταρία θα αντέχει παραπάνω; Υπάρχει προγραμμα πλοήγησης με χάρτη κυπρου στο μάρκετ γιατι το έψαξα χωρίς αποτέλεσμα Ευχαριστώ.

Mην περιμένεις θαύματα εκτός και αν η κάρτα σου ειναι πολύ αργή.Οσο αφορά την μπαταρία δε θα αλλάξει κάτι

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μα είδη είμαι ευχαριστημένος με την ταχύτητα της native sd δηλαδή σε σύγκριση με το 4s ανοίγει ένα παιχνίδι μερικά δευτερόλεπτα μετά απο αυτό αλλά τολμώ να πω ότι είναι πιο γρήγορο απο κινητά android με ένα πυρήνα και τιμής πώλησης 200 ευρώ , ασε που αποθηκευει apps σε χώρο της sd. Απλά η απορία μου ήταν για πλοήγηση και πόσο πιο γρηγορη είναι η NAND Rom. Απο δική σου εμπειρία Χρήστο είναι η NAND rom πιο Γρηγόρη απο native sd γιατι αν πρόκειται για Κλασματα προτιμώ να έχω και τα 2 λειτουργικά χωρίς 2η σκέψη. Χρήστο σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου πράγματι μας βοηθάς να σαι καλα
Link to comment
Share on other sites

H nand ρομ με απόλυτα κριτήρια κατά την προσωπική μου γνώμη δεν ειναι πιο γρήγορη σε καθημερινή χρήση από μια nativesd σε μια κάρτα μνήμης που ειναι συμβατή με το hd2.Εκει που θα δεις διαφορά υπερ της nand είναι όταν κάνεις πράγματα που απαιτούν ταυτόχρονα πολλαπλή εγγραφή στοιχείων.π.χ.Αν βάλεις να κάνει update απο το play store 5-6 εφαρμογές ταυτόχρονα,όση ώρα γίνεται αυτή η διαδικασία η nand σε σχέση με την nativesd δείχνει να συνεχίζει να ειναι κάπως πιο "αεράτη" αλλά όταν τελειώσει αυτό,επανέρχεσαι στα κανονικά και στην nativesd.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ούτως η άλλως δεν θα είναι το κύριο μου τηλέφωνο απλά δυστυχώς τώρα άρχισα να ασχολούμαι μαζί του με android ,άρα αφού σχεδόν η διάφορα τους είναι μικρή θα το αφήσω έτσι και κάθε τόσο θα πηγαίνω σε πιο νέα ρομ. Ακόμη η paranoid είναι beta?σε σύγκριση με την cm9 ποιες οι εντυπώσεις ;αν κουραζω και μπορεί να τις έχετε ήδη απαντημενες τις απορίες μου ζητω συγγνωμη
Link to comment
Share on other sites

Η λιγότερο beta σε cm10 jelly bean ειναι η nexushd2 jelly bean και η pacman αν και πάλι και αυτές έχουν κάποια θεματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μείνεις σε μια μόνο ρομ όταν η nativesd μέθοδος σου δίνει την ευκαιρία να έχεις και δεύτερη και παραπάνω ρομ;
Link to comment
Share on other sites

Σε τι θα μου χρησιμεύσει η 2η ρομ;και αν υποθέσουμε θα την βάλω με τον ίδιο τροπο όπως έβαλα την πρώτη;και αν ναι θα φαίνεται στο file explorer αντί ένας φάκελος με την ονομασία native ad 2 Φάκελοι native sd;

 

Ακυρο πάω native sd και μετά paranoid η nexus hd2 κτλ και τρέχω το haret

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δε θα σου χρησιμεύσει σε κάτι άλλο από αυτό που σου χρησιμεύει η μια και μοναδική ρομ.Πρακτικά έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις και κάτι ακόμη και αν σου αρέσει μένεις σε αυτή και διαγράφεις την προηγούμενη ή αν δε σου αρέσει την διαγράφεις.Αυτό ειναι από τα θετικά σε αυτή τη συσκευή.Χωρις καν να βγεις εκτός εγγύησης (μιας και με την επίσημη 3.14 wm rom τρέχει και android σε nativesd ή με την παλιά μέθοδο της sd) έχεις την δυνατότητα να τρέξεις ένα άλλο λειτουργικό που αλλάζει τελείως σε σχέση με τα προεγκατεστημένα wm την εμπειρία χρήσης
Link to comment
Share on other sites

Ηδη το hd2 το εχω 3 χρόνια και είναι εκτός εγγύησης απλά απορώ με τον εαυτό μου που μου ήρθε τώρα η επιθυμία για φλασαρισματα. Τώρα είμαι στο 4s και ετοιμάζομαι για το note 2 εκτός αν προκύψει τπτ το συνταρακτικο. Μια απορία: εσύ έχεις μείνει με το λεοντα;

 

Και κάτι άλλο πως μπορώ τα δεδομένα που έχω σε μια ρομ να τα βάλω σε άλλη ρομ χωρίς να να αρχίζω απο την αρχή;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...