Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι εγώ με την πρώτη aokp jb native sd rom είχα θέμα με το wifi.Ηθελε στατική ip για να συνδεθεί.Τώρα έχω στο ext4 partition την paranoid v1.992 και την τελευταία aokp n409.Και στις 2 δουλεύει κανονικά το wifi.Βασικά δε μπορώ να αποφασίσω ποια να κρατήσω.Αλλά οκ κανένα πρόβλημα μιας και μπουτάρω εύκολα σε όποια θέλω.Η aokp έχει βάλει πολύ καλή ρύθμιση για τα softkeys.Μπορείς πλέον να βάλεις μέχρι 7 softkeys με ρυθμιζόμενο ύψος και αν θες να ειναι portrait/landscape ή και τα 2 και αλλάζουν χωρίς reboot.

Υπόψιν ότι οι 2 τελευταίες jb roms του xylograph paranoid και aokp ειναι dual installer.Δηλαδή κατά την εγκατάσταση επιλέγεις αν θα πάει στην nand ή στο ext4 partition.Αν βάλεις nand η εγκατάσταση και μετά εκκίνηση της, ειναι με την κανονική nand διαδικασία.Αν επιλέξεις sd-ext εγκατάσταση τότε θα ξεκινά σαν sd android rom

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι εγώ με την πρώτη aokp jb native sd rom είχα θέμα με το wifi.Ηθελε στατική ip για να συνδεθεί.Τώρα έχω στο ext4 partition την paranoid v1.992 και την τελευταία aokp n409.Και στις 2 δουλεύει κανονικά το wifi.Βασικά δε μπορώ να αποφασίσω ποια να κρατήσω.Αλλά οκ κανένα πρόβλημα μιας και μπουτάρω εύκολα σε όποια θέλω.Η aokp έχει βάλει πολύ καλή ρύθμιση για τα softkeys.Μπορείς πλέον να βάλεις μέχρι 7 softkeys με ρυθμιζόμενο ύψος και αν θες να ειναι portrait/landscape ή και τα 2 και αλλάζουν χωρίς reboot.

Υπόψιν ότι οι 2 τελευταίες jb roms του xylograph paranoid και aokp ειναι dual installer.Δηλαδή κατά την εγκατάσταση επιλέγεις αν θα πάει στην nand ή στο ext4 partition.Αν βάλεις nand η εγκατάσταση και μετά εκκίνηση της, ειναι με την κανονική nand διαδικασία.Αν επιλέξεις sd-ext εγκατάσταση τότε θα ξεκινά σαν sd android rom

Δηλαδή μπορείς να αφαιρέσεις τα softkeys χωρίς reboot; από ξαφνικά reboot πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά χωρίς reboot.Από reboot προς το παρόν 0. Στην cm10 που είσαι τώρα,έλεγξες το gps? Κλειδώνει κανονικά 9-10 δορυφόρους?
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά χωρίς reboot.Από reboot προς το παρόν 0. Στην cm10 που είσαι τώρα,έλεγξες το gps? Κλειδώνει κανονικά 9-10 δορυφόρους?

 

Ναι κανονικά, με το gps status είχα πριν λίγο 9/9. Μέσα έχει και ένα πρόγραμμα fastfix και το έβαλα Europe. Δεν ξέρω αν βοήθησε αλλά με το gps δεν υπάρχει θέμα, φυσικά ούτε με το primo.

Με την sorcery υπάρχει η δυνατότητα να κρύβονται χωρίς reboot τα softkeys ή μόνο paranoid/aokp.

Λέω να δοκιμάσω την aokp, αυτό με τα softkeys είναι το ιδανικό για μένα.

edit:Γιατί έχεις την 1.992 και οχι την 2;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

edit:Γιατί έχεις την 1.992 και οχι την 2;

Την έβαλα τώρα και πάει οκ.Εν τω μεταξύ σχετικά με την ηχογράφηση που κρασάρει το κινητό και που ανέφερε ο φίλος enick πριν λίγο καιρό,φαίνεται πως έχει να κάνει με το φορματ που χρησιμοποιείται.Εβαλα την εφαρμογή easy voice recorder και αν επιλέξεις wav,μετά το τέλος της ηχογράφησης αν σε καλέσουν το τηλέφωνο "τρελαίνεται".Αν γράψεις σε 3gp ή σε acc (mp4 κατάληξη) δε κρασάρει.Σε φορματ acc υψηλή ποιότητα,ο ήχος ειναι αρκετά ικανοποιητικός.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb έβαλα το easy voice recorder και το ρύθμισα να γράψει σε acc υψηλής ποιότητας αλλά πάλι τα ίδια όταν δεχτικά κλήση στο κινητό μου κόλλησε πάλι και ακουγόταν ένας ενοχλητικός ήχος! Να πω ότι έχω την typhoon rom!
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα τώρα και πάει οκ.Εν τω μεταξύ σχετικά με την ηχογράφηση που κρασάρει το κινητό και που ανέφερε ο φίλος enick πριν λίγο καιρό,φαίνεται πως έχει να κάνει με το φορματ που χρησιμοποιείται.Εβαλα την εφαρμογή easy voice recorder και αν επιλέξεις wav,μετά το τέλος της ηχογράφησης αν σε καλέσουν το τηλέφωνο "τρελαίνεται".Αν γράψεις σε 3gp ή σε acc (mp4 κατάληξη) δε κρασάρει.Σε φορματ acc υψηλή ποιότητα,ο ήχος ειναι αρκετά ικανοποιητικός.

 

Ενώ έχει την επιλογή για εξαίρεση εφαρμογών από το hwa, δεν μπορώ να επιλέξω καμιά.

Δεν μπορώ να βρω την συντόμευση που αφαιρεί τα softkeys με ένα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Για την aokp jb μιλάς, έτσι? Την έχεις βάλει στην nand ή στο ext4 partition?Συντόμευση on/off με ένα κλικ δεν υπάρχει όπως υπήρχε στην aokp ics.Βγάζεις στην επιφάνεια εργασίας την συντόμευση rom control--->navigation bar και όταν δε θέλεις την μπάρα στο navigation bar height επιλέγεις 0.Οταν θέλεις ξανά την μπάρα,πας πάλι εκεί και επιλέγεις το ύψος που θες.Αντίστοιχα για το landscape αλλάζεις από 0 στην τιμή που θες το navigation bar width.

Το full hwa για τις εφαρμογές συστήματος μου δουλεύει κανονικά.Οι εφαρμογές που εγκατέστησα εγώ μετά,δεν εμφανίζονται στην λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι.Δε βρήκα κάποια ανάλογη συντόμευση.On/off μόνο μέσα από τις ρυθμίσεις.Και επισης δε βρήκα αν γίνεται στα κουμπιά η παραμετροποίηση όπως στην aokp
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δυο, ποια θα πρότεινες; Βιάστηκα και έκανα ήδη wipe για να περάσω την paranoid. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Η παραμετροποίηση της aokp μου αρέσει περισσότερο.Απο την άλλη η paranoid έχει τα κόλπα με το density και το tablet mod.

Φίλε bbbb έβαλα το easy voice recorder και το ρύθμισα να γράψει σε acc υψηλής ποιότητας αλλά πάλι τα ίδια όταν δεχτικά κλήση στο κινητό μου κόλλησε πάλι και ακουγόταν ένας ενοχλητικός ήχος! Να πω ότι έχω την typhoon rom!

Eγώ το δοκίμασα στην aokp jelly bean και στην tytung v2.7 ics και ο ενοχλητικός ήχος που λες (ένα συνεχόμενο bzzzzzz μόλις απαντήσεις στην κλήση)ακούγεται μόνο μετά από εγγραφή σε wav.Ο τρόπος που χρησιμοποιώ για να αναπαράγω το bug,ειναι να γράφω κάτι δοκιμαστικά για κανένα λεπτό και μετά καλώ από άλλο τηλέφωνο.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

1.Επειδή δεν έχω βάλει ακόμα jb paranoid , η ics paranoid ειχε navigation bar χωρίς reboot, γιατί δεν έβαλε και στην jb ? Ρητορικο ερώτημα ίσως.

 

 

2.Δεν βλέπω αρκετούς devs να βγάζουν nativesd; ;;

 

 

3.Επειδή προηγουμενως μιλούσατε για gps χθές ήρθε ένας φίλος και μου έδειξε με περιφανια το oneS που πήρε (και πρόλαβε και ράγισε την οθόνη) ωραίο σούπερ smooth κλπ 4.0.3 , είχε το navigon, το ανοίγω και το gps, μέσα σε δωμάτιο δίπλα στο παράθυρο δεν κλειδώνει λέω δεν ανοίγω τον λεοντα με την 2.6 και το igo να δω τι θα κάνει; (με επιφύλαξη μην γίνω και ρεζίλι) . Εμένα κλείδωσε σε 30" αυτός έφυγε μετά απο 8 λεπτά και δεν είχε κλειδώσει ακόμα. Καμιά 10αριά μέρες και γω και αυτός να το ανοίξουμε, 10 εφαρμογές εγκατεστημενες αυτός , 70 εγώ ....

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

1.Eχει και η jb paranoid αυτή την δυνατότητα.Αυτό που δεν έχει (και δεν είχε ούτε η ics pa) ειναι μια συντόμευση την οποία μπορεί κάποιος να έχει στον launcher και ένα κλικ να βάζεις-βγάζεις την μπάρα.

2.Kαι εγώ αυτό βλέπω.Μάλλον επειδή η μέθοδος ειναι ακόμη καινούρια.Requests πάντως στο θέμα του tytung υπάρχουν ήδη

3.Το hd2 έχει πολύ καλό gps.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μέσα στο σπίτι κλειδώνει πολύ γρήγορα δορυφόρους. Τουλάχιστον 5, στην καλύτερη έχω δει μέχρι 11.

Στην aokp από την εφαρμογή ota update βλέπω πως έχει αναβάθμιση σε n2408 :confused:

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb όντως ρύθμισα το πρόγραμμα που λες να γράψει σε 3gp και όχι σε acc αφού δεν έπιασε σε μένα και όντως λειτούργησε αλλά τι να το κάνεις αφού η ποιότητα σε 3gp είναι άθλια! Πάντως ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

...μιας και μιλάτε για gps...

Το egsa87 ενώ το εγκατέστησα με το που έκανα καθαρή εγκατάσταση της 2.7, πηγαίνοντας τώρα να το κάνω

αναζήτηση στο google play, όπως επίσης και το turbo gps2, δεν τα βλέπω πια...:w00t:

Και από τη σελίδα του google play μου δείχνει ασυμβατότητα με το nexushd2...:angry:

Τι one move stand μπορώ να κάνω για να μην ξανακάνω καθαρές εγκαταστάσεις, επαναφορά backup κλπ?:help:

 

Επίσης, υπάρχει τρόπος, εγκατεστημένες εφαρμογές από το google play, να τις "μετατρέπουμε" σε *.apk και να

μπορούμε να τις ξαναεγκαθιστούμε όποτε θέλουμε?

 

Μήπως, υπάρχει επίσης τρόπος, να εξαφανίσουμε το χαράτσι για τα ακίνητα, να πάει το αφορολόγητο στις 25.000 ευρώ, η βενζίνη στα 3 λεπτά/λίτρο, να ξηλώσουμε τα τομάρια και να τους βάλουμε να ζουν με 500 ευρώ το μήνα, και να πηδ****με τους γερμαναράδες?

Ζητάω πολλά ε? ε ας μαζευτώ λίγο...ας μην τους πηδ****με τους γερμαναράδες, ας τους κρεμάσουμε! :lol: :lol:

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τα dpi που πρέπει κανονικά να είναι 240 ,εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Έχει νομίζω συζητηθει μερικές σελίδες πρίν απο τα παιδιά, δες πιο πίσω.

Οσ' αναφορά στο δεύτερο, πέρα απο το tutanium που σίγουρα θα το κάνει χρησιμοποιώ το onthefly backup .

Για το τρίτο φτιάχνω ενα apk που θα κάνει παταταγο ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Με ενα explorer που να εχει root προσβαση πηγαινε στη διαδρομη data/app και θα βρεις ολα τα apk που εχεις εγκαταστησει. Παρε ο,τι θελεις με copy. Το ΕΓΣΑ87 θα το βρεις σαν gr.stasta.egsa-1.apk.

Για τα ερωτηματα στη τελευταια παραγραφο ουτε ο bbbb δεν θα μπορεσει να απαντησει.:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, υπάρχει τρόπος, εγκατεστημένες εφαρμογές από το google play, να τις "μετατρέπουμε" σε *.apk και να

μπορούμε να τις ξαναεγκαθιστούμε όποτε θέλουμε?

 

Όποια εφαρμογή έχεις κατεβάσει από το play. με τον es explorer πας ΔιαχΕφ διαλέγεις τη εφαρμογή που θες, πατάς και σου λέει αντίγραφο ασφάλειας και το σώζει στο φάκελο backups.αν δεν κάνεις φορματ την κάρτα αυτός ο φάκελος υπάρχει ,όποια ρομ και να βάλεις απλά κάνεις την εφαρμογή εγκατάσταση από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 4.0.4 paranoid το είδα (ΕΓΣΑ) προ ολίγου στο play .

ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ Μόνο ο chuc μπορεί να δώσει λύση ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Στη διαδρομή data/app δεν έχει τίποτα μέσα....με το Es File Explorer πάω...

Το κόλπο με το αντίγραφο ασφαλείας μέσα από τον EFE πολύ μου άρεσε, αυτό έκανα.

Όπως είπα, με την 4.0.4 και την έκδοση 2.7 το βρήκα και το εγκατέστησα και εγώ το egsa87,

μόλις όμως είχα φλασάρει με καθαρή εγκατάσταση τη ρομ. Σήμερα, μετά από κάποιες μέρες, σαν

να μεταλλάχθηκε το κινητό και δεν αναγνωρίζεται από το google play.

Για την ιστορία, πάλι, ξαναέκανα καθαρή εγκατάσταση τη ρομ και όλα οκ....θα παρατηρώ πρόγραμμα πρόγραμμα που

εγκαθιστώ από δω και πέρα, για να τσακώσω τον νονό που...ξαναβαφτίζει το κινητό!

 

Και όσον αφορά τα σχόλια, γέλασα με όλα έχετε έμπνευση Σαββατιάτικα, αλλά έλιωσα με τον chuck....:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...