Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα την νέα ρομ που έβαλα είναι NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.3 όταν ανοιγω μια εφαρμογή και ζορίζεται κάνει επανακινιση χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ευχαριστώ για την βοήθεια χρειάζεται η κάρτα να την κάνω fat 32 και να ξαναπεράσω πάλη την ρομ η την ειδεια η αλλη ευχαριστώ και καλημέρα
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα την νέα ρομ που έβαλα είναι NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.3 όταν ανοιγω μια εφαρμογή και ζορίζεται κάνει επανακινιση χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ευχαριστώ για την βοήθεια χρειάζεται η κάρτα να την κάνω fat 32 και να ξαναπεράσω πάλη την ρομ η την ειδεια η αλλη ευχαριστώ και καλημέρα

 

Εγώ που είχα δοκιμάσει την 2.3 σε sd δούλευε οκ....στην 2.2 ήταν πρόβλημα αυτό και το είχαν φτιάξει.....

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει εγκατάσταση στην κάρτα αλλά στο τηλεφωνώ τελικά την προτείνεται να κάνω να βάλω άλλη ρομ την NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.4 ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει εγκατάσταση στην κάρτα αλλά στο τηλεφωνώ τελικά την προτείνεται να κάνω να βάλω άλλη ρομ την NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.4 ευχαριστώ.

 

Κοίτα....αυτό είναι υποκειμενικό θέμα... Εμένα η Nexus μ'αρέσει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη (σε sd μορφή) έχω δοκιμάσει αν και προτιμώ 3.7 από ICS επειδή είναι πολύ πιο αργές οι ICS σε σχέση με τις gingerbread.....

Τώρα...η απόφαση όπως είπα είναι προσωπικό θέμα ;)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στης 2 ρομ ξέρει κανείς της διαφορές NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.3 -NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.4

 

Υπάρχει αναλυτικό changelog στην αρχή του thread στους xda για την ROM....

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει αυτή την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 και πέρασα την εφαρμογή Link2sd.Οταν ανοίγω την εφαρμογή μου λέει "επιλέξτε τον τύπο του δεύτερου διαμερίσματος της κάρτας SD" και μου'χει επιλογές "ext2,ext3,ext4 και FAT32/FAT16"......Πιο απ'όλα αυτά επιλέγω..???;)
Link to comment
Share on other sites

Ext3 βαλε του

 

"Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί"

mount:invalid argument

 

Αυτά μου γράφει.Μήπως εννοεί το SDEXT που δημιούργησα στο partition να βάλω?...πχ ext2,3,4 ή μήπως εννοεί το SDCARD δηλαδεί FAT32/16....?Οταν μπαίνω από την εφαρμογή στο "ρυθμίσεις" -> "αποθηκευτικός χώρος" το μόνο που δεν μου δείχνει είναι το SDEXT. Data,sdcard,system και cache μου δείχνει κανονικά τις τιμές.Το θέμα είναι ότι αν εννοεί το sdext που ξέρω εγώ η rom τι sdext δημιούργησε?Μπήκα διάβασα και δεν αναφέρει ο developer.

Link to comment
Share on other sites

Το recovery δημιουργεί ext3.Αν κάποια στιγμή είχες βάλει sense rom,υπάρχει περίπτωση το ext partition να έχει μετατραπεί σε ext4.Oπότε δοκίμασε να δώσεις στο link2sd ότι έχεις ext4 partition.Αν δεις πάλι ότι σου βγάζει το ίδιο μήνυμα 2 λύσεις υπάρχουν

1.Ξανακάνεις το ext partition στην κάρτα και δοκιμάζεις πάλι.Υπόψιν ότι στην κάρτα γίνεται φορματ,οπότε θα χάσεις ότι δεδομένα έχεις.Αν έχεις πάνω το 4ext recovery αντί του clockwork,μπορείς να δεις αν το ext partition σου ειναι σε ext4 και να το μετατρέψεις σε ext3

2.Εγκατάσταση πάλι της ρομ,μήπως κάτι δεν έκατσε σωστα

Σίγουρα πρόβλημα της ρομ δεν ειναι μιας και σε μένα στην συγκεκριμένη ρομ,δούλεψε αμέσως με ext3 το link2sd

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Τελικά ήθελε ext4.Να σε ρωτήσω?Το ext3 είναι καλύτερο πιο γρήγορο από το ext4?Αν ναι τώρα που είναι νωρίς και δεν έχω τίποτα από δεδομένα στην sd να ξαναδημιουργήσω καινούριο partition....!Λόγω sense όπως είπες είχα δημιουρφημένο ext4(ενημερωτικά).
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τo ext4 ειναι πιο γρήγορο αλλά το ext3 πιο συμβατό.Κάποιοι kernel δεν υποστηρίζουν ext4 και βγάζει σφάλμα όταν πας να το χρησιμοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τo ext4 ειναι πιο γρήγορο αλλά το ext3 πιο συμβατό.Κάποιοι kernel δεν υποστηρίζουν ext4 και βγάζει σφάλμα όταν πας να το χρησιμοποιήσεις.

 

Τελικά από το Link2sd μπορεί να πάτησα ext4 αλλά στις ρυθμίσεις -> αποθηκευτικός χώρος μου δείχνει data/sdext2 ότι να'ναι :wacko:.Το bluetooth το ενεργόποιω αλλά δεν μου βρίσκει συσκευές...που είναι οι ρυθμίσεις του σε CM9?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--->bluetooth πατάς αριστερά πάνω στο εικονίδιο και ανοίγουν οι ρυθμίσεις.Τώρα που δοκιμάζω μου βρίσκει κανονικά ένα δεύτερο κινητό με bt και κάνει κανονικά pair.

Για το sdext2 ειναι απλά ονομασία (το όνομα με το οποίο γίνεται προσάρτηση στο σύστημα) και δεν έχει σχέση με το file system.Οπως δηλαδή και στα pc έχουμε disk1,disk2 κτλ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

misc ya 1M

recovery rrecov|ro|nospr 5M recovery_leo.img

boot yboot|ro 5M

system ya 160M

cache ya 5M

userdata ya|asize|hr allsize

 

όλα αυτά τα κάνω με το hd2 tool? δεν έχω καταλάβει πολύ καλαά την λογική με τα Partition

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Oχι απαραίτητα με το hd2 tool.Πας στον φάκελο που έχεις ήδη ένα recovery partition και βρίσκεις το αρχείο flash.cfg.Το ανοίγεις με το wordpad,σβήνεις ότι έχει μέσα και βάζεις τα καινούρια που θες.Κάνεις αποθήκευση και μετά το φλασάρεις από την επιλογή usb flasher

Tα partition τα κάνουμε γιατί η nand μνήμη του hd2 δεν ειναι όπως στα κανονικά android κινητά προ-διαμορφωμένη ώστε να "κάθεται" το android και έτσι τα κάνουμε χειροκίνητα.Φυσικά μια λύση για να μην ασχολείσαι συνεχώς με τα partition απο το pc,ειναι να βάλεις τον clk v1.5 που μπορείς να αλλάζεις τα partition απευθείας απο την συσκευή.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτή την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 έχω περάσει το link2sd αλλά τι επιπλέον ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να περνάει τις εφαρμογές στο ext partition?Γιατί τις περνάει στην εσωτερική μνήμη και όπως ήταν φυσικό full-αρε η internal του hd2 :mad:
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το link2sd και πατα μενου πολλαπλη επιλογη επιλογη ολων ενεργειες και μετα συνδεση

Αν θες και τις καινούργιες εφαρμογες που θα βαζεις να πηγαίνουν αυτόματα στο ext πατας μενου ρυθμισεις και τσεκαρεις το αυτόματη συνδεση

 

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά bbbb :) απλά μια διευκρίνηση:επειδή είδα ότι έγραφε το link2sd ότι τις περνάει στην sd αυτο δεν σημαίνει ότι πάνε sdcard αλλά στο ext-partition,καλά τα λέω?Και κάτι άλλο,έχω περάσει με την ίδια rom CM9 το NOVA το παιχνίδι και μετά από ούτε 5' παιχνιδιού η εφαρμογή κάνει force close και λέει οτι διακόπηκε.Γνωρίζεις τι συμβαίνει?

EDIT:Μπορώ να πατήσω μια ρύθμιση στο link2sd ώστε να περνάει κατευθείαν(αυτόματα)τις εφαρμογές στο ext-partition?

Edited by leuteris23
Link to comment
Share on other sites

Για το edit σου,σου απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα

Για το παιχνίδι τώρα 2 περιπτώσεις υπάρχουν

1.Δεν ειναι πλήρως συμβατό με ics,οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι

2.Δεν ειναι πλήρως συμβατό με τoυς gpu drivers του hd2 στην ics. Σε αυτή την περίπτωση φλάσαρε από το recovery αυτους τους gpu drivers http://www.sendspace.com/file/qecipn και δοκίμασε πάλι αν παίζει σωστά.Αν δεν παίζει,δε μπορείς να κάνεις κάτι

Για να επανέλθεις στους νεότερους gpu drivers φλάσαρε αυτό http://www.sendspace.com/file/q5xykb

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, το βραδυ θα ερθει ενα φιλαρακι με ενα HD2 για να του περασω android...θα ειναι η πρωτη μου επαφη με το κινητο και εχω μερικες ερωτησεις....διαβασα τον οδηγο και ειδα οτι υπαρχουν sd και nand roms...ο φιλος μου δε σκαμπαζει μια απο αυτα και οπως καταλαβαινεται θα ηθελα να μου προτεινεται την πιο σταθερη λυση nand ή sd rom, gingerbread ή ics...ευχαριστω πολυ για καθε απαντηση;
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς οι πιο σταθερές ειναι οι nand rom.Οι ics όπως π.χ. του tytung http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 ειναι αρκετά καλή για καθημερινή χρήση.Eχει βέβαια 2-3 bugs όπως η όχι τόσο καλή εγγραφή video ή το ότι δεν παίζει 720p video και flash πάνω από 240p αλλά κατά τα άλλα ειναι μια χαρά.Κλασσική περίπτωση που παίζουν όλα ειναι η typhoon http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

υποθέτω ότι θα έχει το ευρωπαϊκό hd2 οπότε για να μην σε πρήζει αργότερα ότι δε του φτάνει ο χώρος για τις εφαρμογές,δες στον οδηγό το πως φτιάχνεις ext partition στην sd για αύξηση του χώρου εφαρμογών και κάντο πριν αρχίσεις την εγκατάσταση της όποιας ρομ.Στην typhoon αναγνωρίζει αυτόματα το partition,στην ics χρειάζεται να επέμβεις εσύ.

Οποια ρομ και αν βάλεις,για ένα hd2 που θα σου κρατήσει καιρό φρόντισε να ελαχιστοποιήσεις την χρήση των πλήκτρων power και back.O λόγος που το λέω αυτό περιγράφεται εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12105680&postcount=1

Γιαυτό σε gingerbread μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το button savior (δουλεύει και στην ics) ή το zmooth.Στην ics μπορείς να έχεις στο κάτω μέρος εικονικά πλήκτρα όπως αυτά που έχει το galaxy nexus ή να βάλεις το button savior.

Επισης σκέψου και ποιον bootloader θα βάλεις.Magldr ή clk.Αν ο φίλος σου θέλει οπωσδήποτε να φορτίζει το κινητό κλειστό,τότε θα βάλεις clk που όμως έχει ως "τίμημα" την όχι τόσο σταθερή data σύνδεση,κυρίως σε ginger καθώς σε ics δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.Σε wifi ειναι οκ.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Για το edit σου,σου απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα

Για το παιχνίδι τώρα 2 περιπτώσεις υπάρχουν

1.Δεν ειναι πλήρως συμβατό με ics,οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι

2.Δεν ειναι πλήρως συμβατό με τoυς gpu drivers του hd2 στην ics. Σε αυτή την περίπτωση φλάσαρε από το recovery αυτους τους gpu drivers http://www.sendspace.com/file/qecipn και δοκίμασε πάλι αν παίζει σωστά.Αν δεν παίζει,δε μπορείς να κάνεις κάτι

Για να επανέλθεις στους νεότερους gpu drivers φλάσαρε αυτό http://www.sendspace.com/file/q5xykb

 

Sorry δεν το πρόσεξα :hypno: Οσο για το παιχνίδι είναι θέμα ics (μαλλόν)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...