Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε κανενα νεο φιλε μου dorimanx-ακια?

Nα σου πω την αλήθεια:

1) δεν τολμάω να φύγω από την 3.1.3 γιατί τέτοιο πράμα με ρομ δε το χω ξαναδεί.

2) δεν έχω βρει χρόνο να περάσω την τελευταία, η οποία απ ότι διαβάζω και όπως γράφουν και παρακάτω, είναι και αυτή σούπερ..... Τώρα που θα εγκατασταθώ Αθήνα για την αναμονή του δεύτερου γιου θα έχω ποοοοοοολύ χρόνο για δοκιμές....:lol:......εκτός κι αν είναι βιαστικός και αριβάρει γρήγορα, οπότε αναγκαστικά θα πορευτώ με την παραπάνω. Μετά νομίζω προτεραιότητα θα χουν οι πάνες :p.

 

Τελικά η μοναδική ρομ cm7 που δεν μου παρουσιάζει το πρόβλημα με το ηχείο όταν απαντάω μια κλήση είναι η hyperdroid.

Τι ακριβώς πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις? Εμφανίζεται στο ηχείο ή είναι κάτι που εμφανίζεται και στο bluetooth?? Στη Dorimanx δεν έχω συναντήσει κάτι πάντως. Και απ ότι διαβάζω πρέπει να είσαι οκ με τον τελευταίο συνδυασμό

 

....p.s πάντος δεν είναι και πολύ σταθερή άλλα είναι ωραία.

Τι εννοείς πως δεν είναι και πολύ σταθερή?? Για την τελευταία δεν ξέρω πως τρέχει, αλλά....μου κάνει εντύπωση :confused:.

 

εγω εχω 245-1190 MHz και ondemand. Μετά από πολλές δόκιμες πιστεύω ότι είναι η καλύτερη ρύθμιση.

Αυτά πως και από που τα ρυθμίζεις??Αφού το χεις παιδέψει και σου κατσε, θα αξίζει το κόπο μια δοκιμή ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Τι ακριβώς πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις? Εμφανίζεται στο ηχείο ή είναι κάτι που εμφανίζεται και στο bluetooth?? Στη Dorimanx δεν έχω συναντήσει κάτι πάντως. Και απ ότι διαβάζω πρέπει να είσαι οκ με τον τελευταίο συνδυασμό

 

 

Αυτά πως και από που τα ρυθμίζεις??Αφού το χεις παιδέψει και σου κατσε, θα αξίζει το κόπο μια δοκιμή ;).

 

Το πρόβλημα που είχα ήταν σε εισερχόμενη κλήση. Όταν απαντούσα ακουγόταν από το ηχείο, την ώρα που πλησιάζα το αυτί μου, ένας ήχος που πολλές φορές ήταν αρκετά δυνατός.

Μου κάνει εντύπωση που δεν εμφανίζεται σε κανέναν άλλο εκτός από μένα, σε μια ρομ που έχουν αρκετοί.

Με bt δεν ξέρω γιατί δεν το χρησιμοποιώ και πολύ, αλλά μάλλον δεν το έκανε.

 

Οι παραπάνω ρυθμίσεις γίνονται με εφαρμογές σαν το setcpu.

 

 

Με το καλό ο μπέμπης :thumbup:

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Στην cm7 μπορείς να πας ρυθμίσεις--->cyanogen mod settings--->επιδόσεις και να το ρυθμίσεις από εκεί
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά .

Χρήστο εσείς με τις nand αντιμετωπίζετε sod 's ? Γιατί ενώ είχα σποραδικά σε μια American τώρα εμφανίζεται και στην nexus σε σημείο που και οι δύο δεν βγάζουν πάνω από 14 ώρες μέχρι να το ξαναεμφανισουν !!! Κυρίως συμβαίνει την νύχτα που πέφτει σε airplane mode με το power scheduler . Το πρωί δηλαδή είναι νεκρό ... Στο xda δεν έχω βρει μια αξιόπιστη λύση , αλλά o καθένας λέει τα δικά του ... Δεν είναι hardware γιατί στα wm δεν το κάνει , έτσι νομίζω τουλάχιστον . Η κάρτα είναι πρόσφατη καινούργια από αλλαγή εγγύησης , και έχω κανα μήνα που έκανα format . Έχω σπαστει άσχημα . Ίσως να παίζει και το φόρτωμα με εφαρμογές (ίσως και κάποιες παρόμοιες που έρχονται σε conflict ) απαιτητικές σε ενημερωση της ROM . Περίπου 140 εφαρμογές συνολικά και τα δύο builds . Έχεις καμία ιδέα και όποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο .

 

Χρηστός Ανέστη .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά .

Χρήστο εσείς με τις nand αντιμετωπίζετε sod 's ? Γιατί ενώ είχα σποραδικά σε μια American τώρα εμφανίζεται και στην nexus σε σημείο που και οι δύο δεν βγάζουν πάνω από 14 ώρες μέχρι να το ξαναεμφανισουν !!! Κυρίως συμβαίνει την νύχτα που πέφτει σε airplane mode με το power scheduler . Το πρωί δηλαδή είναι νεκρό ... Στο xda δεν έχω βρει μια αξιόπιστη λύση , αλλά o καθένας λέει τα δικά του ... Δεν είναι hardware γιατί στα wm δεν το κάνει , έτσι νομίζω τουλάχιστον . Η κάρτα είναι πρόσφατη καινούργια από αλλαγή εγγύησης , και έχω κανα μήνα που έκανα format . Έχω σπαστει άσχημα . Ίσως να παίζει και το φόρτωμα με εφαρμογές (ίσως και κάποιες παρόμοιες που έρχονται σε conflict ) απαιτητικές σε ενημερωση της ROM . Περίπου 140 εφαρμογές συνολικά και τα δύο builds . Έχεις καμία ιδέα και όποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο .

 

Χρηστός Ανέστη .

 

Χρόνια πολλά,

Τον τελευταίο μήνα έχω την typhoon, πριν τρεις μέρες είχα ένα φαινόμενο κατά την διάρκεια της φόρτισης. Στο ευρωπαϊκό έχω την τελευταία nrg και η γυναίκα παραπονιέται πιο συχνά για αυτό το θέμα.

Έχω περίπου 65 εφαρμογές και ο επεξεργαστής είναι χρονισμένος στα 245-998 on demand.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον στην nand έχω βάλει wp7 tango και δεν τα αλλάζω με τίποτε.Τελικά μου αρέσουν αρκετά τα wp7.Ελπίζω ότι θα πάρουμε και τα wp8.Ακόμη και αν βγει ics με full hwa θα περιμένω να βγει η αντίστοιχη sd rom.Στην sd έχω την aokp32 normal version και μέχρι στιγμής δε μου έχει κάνει sod.Επίσης έβαλα και την sd superram hyperdroid και από όσο την δοκίμασα,πάλι δεν είχα sod.Ομως γενικά πιστεύω ότι τα sod ειναι συχνότερο φαινόμενο των eu παρά των t-mobile μοντέλων Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον στην nand έχω βάλει wp7 tango και δεν τα αλλάζω με τίποτε.Τελικά μου αρέσουν αρκετά τα wp7.Ελπίζω ότι θα πάρουμε και τα wp8.Ακόμη και αν βγει ics με full hwa θα περιμένω να βγει η αντίστοιχη sd rom.Στην sd έχω την aokp32 normal version και μέχρι στιγμής δε μου έχει κάνει sod.Επίσης έβαλα και την sd superram hyperdroid και από όσο την δοκίμασα,πάλι δεν είχα sod.Ομως γενικά πιστεύω ότι τα sod ειναι συχνότερο φαινόμενο των eu παρά των t-mobile μοντέλων

 

Με τα hardware κουμπιά και τον browser πως τα πας, σε βολεύουν; Στην cm πάντως έχω ελαχιστοποιήσει την χρήση των κουμπιών και με την τελευταία ενημέρωση στον dolphin μου φαίνεται απίθανο να χρησιμοποιήσω wp7, τουλάχιστον όσο υπάρχουν αυτά τα δύο θέματα.

Φυσικά ξέχασα και το σημαντικότερο όλων, την απόκτηση κωδικού από την ms.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε offtopic

Για μένα θέμα κωδικού παρόλο που κατάφερα και πήρα, δεν υφίσταται πια από την στιγμή που υπάρχουν 2 τουλάχιστον εναλλακτικά μαρκετ που λειτουργούν απευθείας από την συσκευή συν η δυνατότητα για εγκατάσταση εφαρμογών μέσα από τον file explorer σαν το android.

Για τα κουμπιά έχω κάνει remap και έχω "αχρηστεύσει" τελείως το power και back και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Τον i.e. των wp7 τον βρίσκω πραγματικά πολύ καλό.Εχω βάλει και τον κλασσικό opera mobile 10 των wm (έχουν κάνει μόντα και δουλεύει σε full ξεκλείδωτες wp7 roms) και γενικά το μόνο που μου λείπει ειναι ο flash player σε κάποιες περιπτώσεις για τις οποίες μπουτάρω στην sd hyperdroid.Και για χαβαλέ μπουτάρω και στην ics aokp 32.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδία σήμερα προσπάθησα να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές από το market ( έχω την Dorimanx-Rom-3.1.6.2-Nightly-275-All-in-One) και όταν φτάνει το αρχείο στο 100% κάνει rebbot το κινητό...τι φταίει? (όταν ανοίγει το κινητό η εφαρμογή δεν έχει κατεβεί)

p.s 1 προσπάθησα 6 με 7 φορές που δοκίμασα αυτό έκανε.

P.s 2 το μόνο καλό είναι ότι ανοίγει αμέσως μετά η συσκευή :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδία σήμερα προσπάθησα να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές από το market ( έχω την Dorimanx-Rom-3.1.6.2-Nightly-275-All-in-One) και όταν φτάνει το αρχείο στο 100% κάνει rebbot το κινητό...τι φταίει? (όταν ανοίγει το κινητό η εφαρμογή δεν έχει κατεβεί)

p.s 1 προσπάθησα 6 με 7 φορές που δοκίμασα αυτό έκανε.

P.s 2 το μόνο καλό είναι ότι ανοίγει αμέσως μετά η συσκευή :p

 

Τέτοιου είδους προβλήματα είχα μόνο με sense roms. Αν επιμένει πάρε ένα nandroid backup και δοκίμασε , αν δεν το έχεις κάνει ακόμη, την typhoon 3.8.1 με full wipe.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός οτι καταναλώνει 20-30% τις μπαταρίας μέσα σε 2-3 ώρες , έχοντας όλα τα σχετικά apps για την μπαταρία και task Killer, κάνει freeze σε διάφορα σημέια, κυρίως μετά απο πολύ αναμονή ή όταν έχει επικοινωνία με 3g , συνήθως πάνω στο refresh (Facebook, twitter, καιρο και τα σχετικά).

 

20-30% σε κατάσταση αναμονής? Δεν έχω κανένα application για μπαταρία, ούτε task killer και το φορτίζω συνήθως κάθε 2ο βράδυ.

 

Freeze μου έχει τύχει μόνο όταν το έβαλα να κάνει update σε όλες τις εφαρμογές από το market αλλά όταν ξεκόλλησε κοίταξα την free memory και είχε πέσει κάτω από τα 30ΜΒ.

 

Βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν είναι γρήγορη όσο του Dorimanx αλλά μου αρέσει το sense.

Link to comment
Share on other sites

Οσο είχα αυτή την ρομ στην αναμονή δεν έχανε πάνω από 1-2% ανά ώρα.Και με την χρήση του zram η μνήμη δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 55-60mb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Έχω περάσει την Team Blue Droid V3.7 Sensation XL Gen3 EU σε δύο HD2 στο δικό μου και σε ενός φίλου, εδώ και 3 ημέρες. Στο δικό μου όλα καλά μέχρι στιγμής, στου φίλου μου από την πρώτη μέρα του σκάει το market βγαζοντας του το μήνυμα "The Application Market (process.com.android.vending) has stopped unexpectedly. Please try again." και αναγκαστικά force close. Υπάρχει τρόπος να του περάσω το market μόνο ή να το ξαναστήσω από την αρχή;

HTC HD 2 (EU), HSPL 2.08, Radio 2.15.50.14, MGLDR 1.13

ROM: Team Blue Droid V3.7 Sensation XL Gen3 EU, Sense 3.5/2.3.5

Kernel: Marc1706 v. 0.1.9

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->διαχείριση εφαρμογών--->όλα και εκκαθάριση δεδομένων στο market ή στο play store.αν δε δουλέψει παίρνεις το vending.apk απο το φάκελο-zip της ρομ ή απο το /system/app της δικής σου εγκατάστασης ή το βρίσκεις με search στο google/xda και με ένα root explorer το βάζεις στο φάκελο /system/app της ρομ του φίλου σου.Προσοχή και στα permissions του αρχείου μετά την αντιγραφή
Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544930 Να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα. προσπαθούν να την μπουταρουν ? γιατί εδώ λέει Boots (gets stuck after bootanimation) .για να μην την δοκιμάσω άδικα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Οσο είχα αυτή την ρομ στην αναμονή δεν έχανε πάνω από 1-2% ανά ώρα.Και με την χρήση του zram η μνήμη δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 55-60mb

 

Το zram ενεργοποιήται by default ή πρέπει να κάνουμε κάτι? Πως βλέπουμε εάν είναι ενεργοποιημένο?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις εσύ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20169960&postcount=3 εγκαθιστώντας το αρχείο marc1706_zram_100MB.zip απο το recovery ενδεχομένως να χρειαστεί με ένα root explorer να σβήσεις από το /system/etc/init.d το αρχείο 74tweaks

μετά την εγκατάσταση του αρχείου,κατεβάζεις το terminal emulator και δινεις την εντολή free . αν σου λέει swap 0 σημαίνει ότι πρέπει να σβήσεις το αρχείο αυτό

 

σε αυτη τη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544930 Να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα. προσπαθούν να την μπουταρουν ? γιατί εδώ λέει Boots (gets stuck after bootanimation) .για να μην την δοκιμάσω άδικα. Ευχαριστώ.

Προσπαθούν να την μπουτάρουν.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

βλέποντας τα δύο προηγούμενα post μπήκα σε σκέψεις για το αν το δικό μου χρησιμοποιεί ZRAM .

Υπάρχει κάποιος (universal) τρόπος να το ελέγξω?

 

ΥΓ-ο rom είναι dorimanx όπως λέει η υπογραφή μου

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή terminal emulator και γράφεις free.Και θα σου γράψει swap με στοιχεία για το σύνολο της zram και πόσο χρησιμοποιείται τη δεδομένη στιγμή

Μετά γράφεις zram_stats και σου λέει πόση συμπίεση έχει χρησιμοποιηθεί τη δεδομένη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

 

 

Προσπαθούν να την μπουτάρουν.

Την δοκίμασα από περιέργεια και κολάει στο λογότυπο HTC ONE.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε λίγες μέρες θα έχω στα χέρια μου ένα HTC HD 2 με WIndows Mobile...

 

Τώρα η απορίες μου είναι... να πετάξω τελείως τα Windows και να βάλω android! Θα κάνω καλά η όχι; Ποιά έκδοση είναι η καλύτερη; Παίζουν όλα στο κινητό με android δηλ μπορώ να βάλω εγαρμογές κτλπ;

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορείς να κατεβάζεις κανονικά εφαρμογές από το μάρκετ.Οι εκδόσεις με cm7 rom και android 2.3.7 ειναι πλήρεις.Τρέχει η πλειοψηφία των προγραμμάτων που υπάρχει για το android.Eκει που θα συναντήσεις δυσκολίες ειναι σε μερικά "βαριά" παιχνίδια τα οποία για να παίξουν καλά θέλουν διπύρηνο επεξεργαστή.Σε σχέση με τα wm,το μόνο που χάνεις ειναι η καλύτερη ποιότητα της κάμερας.Σε όλα τα άλλα δε πρόκειται να σου λείψουν τα wm.Το android στο hd2 τρέχει μακράν καλύτερα από τα wm.Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Edit

EΡΧΕΤΑΙ ΤΟ FULL HWA στην ics http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=25334695&postcount=4169 :D

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εστησα με android το τηλέφωνο ενός φίλου,o οποίος έχει εταιρικό λογαριασμό (απ ότι κατάλαβα :wacko:).

Με την εκκίνηση του κινητού, για τη δημιουργία λογαριασμού, βάζω στο username για παράδειγμα:demakhs@company.com

και το αντίστοιχο password (βάζοντας αυτά στην ιστοσελίδα του gmail εισέρχομαι κανονικά στο gmail).

Όταν πατάω επόμενο, με πάει σε κάποιες ρυθμίσεις του διακομιστή, που δεν τις ξέρω.

Κατέχει κανένας? :confused: :wacko: :O

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσει την εταιρία του,σε ποιο mail server ειναι και να βάλει τα στοιχεια στο κινητό
Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορείς να κατεβάζεις κανονικά εφαρμογές από το μάρκετ.Οι εκδόσεις με cm7 rom και android 2.3.7 ειναι πλήρεις.Τρέχει η πλειοψηφία των προγραμμάτων που υπάρχει για το android.Eκει που θα συναντήσεις δυσκολίες ειναι σε μερικά "βαριά" παιχνίδια τα οποία για να παίξουν καλά θέλουν διπύρηνο επεξεργαστή.Σε σχέση με τα wm,το μόνο που χάνεις ειναι η καλύτερη ποιότητα της κάμερας.Σε όλα τα άλλα δε πρόκειται να σου λείψουν τα wm.Το android στο hd2 τρέχει μακράν καλύτερα από τα wm.Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Edit

EΡΧΕΤΑΙ ΤΟ FULL HWA στην ics http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=25334695&postcount=4169 :D

 

Ο οδηγός που έχεις στην υπογραφή σου είναι καλός για NAND Android; Μέχρι 2.3.7 μπορούμε να περάσουμε στο HD2 η και 4;

 

Υπάρχει κάποιος πρόσφατος οδηγός με αναλητηκά βήματα; Αυτόν που έχει το site είναι πρόσφατος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...