Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβαίνει αυτό, με την έννοια ότι πρόκειται για πατέντα. Μιας και υπο κανονικές συνθήκες το link2sd δεν μεταφέρει τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξει ευχάριστο! Και να σε ρωτήσω μήπως έχεις δοκιμάσει κανένα από τα script που λές στο οδηγό σου; Θα με βόλευε να πήγαιναν η εφαρμογές με τα data στο ext partition όπως στην typhoon rom που είχα παλιότερα και με βόλευε!
Link to comment
Share on other sites

Στην typhoon δεν πηγαίνoυν τα data στο ext partition.Το script που έχει πάνω κάνει ότι και το link2sd με την διαφορά ότι την dalvik cache των εφαρμογών συστήματος την βάζει και αυτή στο ext partition,ενώ το link2sd μόνο από τις εφαρμογές χρήστη και έτσι η typhoon ξεκινά με παραπάνω χώρο.Σε ics roms αυτο δε δουλεύει σωστά.Υπάρχουν για gingerbread κάποια script όπως τα cronmod http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1716124 αυτό που έχει η typhoon λειτουργεί όπως το cronmod a2sd+

Οι δοκιμασμένες λύσεις λοιπόν σε ics και άνω ειναι 3

1.link2sd

2.data2ext--->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1843062.Η η ρομ εγκαθίσταται στην nand και ως εσωτερική μνήμη για τις εφαρμογές έχεις το ext partition.

3.Νativesd οπου όλη η ρομ εγκαθίσταται στο ext partition

Η ρομ του tytung ics και jellybean αλλά και κάποιες άλλες (θα το αναφέρουν στο θέμα τους) δίνει και τις 3 επιλογές εγκατάστασης.

Οι λύσεις data2sd,data2ext,nativesd και όσα cronmod scripts μεταφέρουν /data στο sd-ext προϋποθέτουν κάρτα μνήμης με καλή συμβατότητα με το hd2,γιατι διαφορετικά το κινητό θα σέρνεται.

Οπότε στην δική σου περίπτωση το καλύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να πάρεις ένα nandroid backup και μετά να δοκιμάσεις ποια μέθοδος θα "κάτσει" καλύτερα στο κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb ευχάριστο για την απάντηση! αλλα θα ήθελα να ρωτήσω οτι αν βάλω native sd rom πρέπει καθε φορα που θελω να κάνω επανεκκίνηση το κινητο να μπαίνω στο magldr και μετά να επιλεγο την επιλογή sd δηλαδή δεν μπορώ επιλέξω να φορτώνει η native sd αυτόματα αν δεν έχω κάποια rom στην nand;
Link to comment
Share on other sites

Mια φορά θα κάνεις τις ρυθμίσεις και θα μπουτάρει σε nativesd.

Αν βάλεις και 2η και 3η...... nativesd θα μπουτάρει σε αυτή που πέρασες τελευταία.

Μπορείς να αλλάζεις, να σβήνεις και να αλλάζεις τη σειρά των ρομ με το nativesdmultiboot από το play.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε demakhs μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά! κάνω απο τον recovery wipe data factory για να σβήσω την nand rom που έχω μετα κάνω εγκατάσταση την native sd rom επιλέγω απο magldr τον φάκελο της native sd roms μετα επιλεγο να φορτώσω την native sd rom και μετά οταν κάνω επανεκκίνηση το κινητό αν δεν πατήσω το power για να μπω στο magldr και πατήσω να φορτώσει την native rom μου φορτώνει την πάλια nand rom απ' την αρχή που λογικά με το wipe data πρεπει να είχε διαγραφή! είναι έτσι ή κατι δεν έχω κάνει σωστά; δεν φορτώνει αυτόματα η nand rom μετά από επανεκκίνηση;
Link to comment
Share on other sites

Όταν εκκινήσει η συσκευή κρατάς πατημένο το πλήκτρο τερματισμού για να σου εμφανιστεί η οθόνη του magdlr.

Στο 10. services-->bootsetings-->boot source-->android from sd

και έτοιμος ;).

 

Νομίζω πάντως με το wipe data factory, δε σβήνει η nand, απλά επανέρχεται στις αρχικές ρυθμίσεις.

Και δε χρειάζεται να τη σβήσεις τη nand για να περάσεις η nativesd...και όχι μία nativesd αλλά πολλές (ανάλογα με το μέγεθος του ext partition που έχεις κάνει...4gb μάλλον φτάνουν για 3 native όχι βαρυφορτωμένες....για 2 σίγουρα).

Mε τις παραπάνω ρυθμίσεις, παρακάμπτεις τη nand και μπουτάρει απευθείας σε native.

Με μία καλή κάρτα (sandisk 8 ή 16 gb γκρι κόκκινη) πετάς...

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστο φιλε! ειχα παραλυψη να επιλεξο να φορτωνει την native rom αυτόματα! και κατι αλλο επειδή έχω τον παλιο recovery mode που δεν έχει επιλογή για sd ext backup αν θέλω να κάνω ενα backup την rom πρέπει να εγκαταστήσω τον 4xt recovery; αν κάνω backup απο τον recovery που έχω θα μου κάνει backup και την native rom;
Link to comment
Share on other sites

Για backup της nativesd rom δες https://sites.google.com/site/nativesdtouchrecovery/ το φλασάρεις μέσα από οποιοδήποτε recovery και κάνεις backup/restore/delete μιας nativesd rom
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες ο cotulla δημοσίευσε φωτογραφίες από τον magldr2 στο Twitter. Έρχονται νέα πράγματα στο HD2.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εβαλα στο Htc την τελευταια nexushd2 rom jelly bean native sd που ειδα οτι προτεινεται ως καλυτερη. Γενικως παρατηρω αρκετα lags κ γενικα απο αυτα που ειχα διαβασει στο xda περιμενα καλυτερες ταχυτητες. Υπαρχουν μηπως καποιες ρυθμισεις που βελτιωνουν τη κατασταση ? Η αυτο ειναι το καλυτερο δυνατο ? Η καρτα ειναι η sandisk extreme pro 95 mb/s αγορασμενη απο φωτογραφικο μαγαζι στην Ελλαδα, αρα σε αυτο τον τομεα μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται τίποτε.Οτι και να κάνεις αυτά τα lags θα υπάρχουν.Εδώ υπάρχουν σε "κανονικές" android συσκευές με jellybean/ics πόσο μάλλον στο hd2.Για να τρέξει όπως πρέπει, θες 4πυρηνο και 2gb ram.Εγώ εβαλα την nexushd2 gingerbread και ησύχασα.Περιμένω να βγάλουν και τον νέο kernel μπας και διορθωθεί κάτι.H διαφορά με μια γρήγορη κάρτα έναντι κάποιας αργής ειναι ότι στην γρήγορη παρόλα τα lags το κινητό ειναι χρησιμοποιήσιμο.Με μια αργή απλά δεν αντέχεται
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται τίποτε.Οτι και να κάνεις αυτά τα lags θα υπάρχουν.Εδώ υπάρχουν σε "κανονικές" android συσκευές με jellybean/ics πόσο μάλλον στο hd2.Για να τρέξει όπως πρέπει, θες 4πυρηνο και 2gb ram.Εγώ εβαλα την nexushd2 gingerbread και ησύχασα.Περιμένω να βγάλουν και τον νέο kernel μπας και διορθωθεί κάτι.H διαφορά με μια γρήγορη κάρτα έναντι κάποιας αργής ειναι ότι στην γρήγορη παρόλα τα lags το κινητό ειναι χρησιμοποιήσιμο.Με μια αργή απλά δεν αντέχεται

 

Σε ευχαριστω πολυ. Σκεφτομουν μηπως η συγκεκριμενη καρτα εχει καποια ασυμβατοτητα γιατι απο οτι διαβασα συνηθως χρησιμοποιειται η 30 mb/s απο τους περισσοτερους χρηστες. Αλλα μετα την επιβεβαιωση σου καταλαβαινω οτι ειναι φυσιολογικο το φαινομενο.

Θα δοκιμασω την gingerbread οπως προτεινεις.

Link to comment
Share on other sites

.....Εγώ εβαλα την nexushd2 gingerbread και ησύχασα.Περιμένω να βγάλουν και τον νέο kernel μπας και διορθωθεί κάτ....

 

Τι έγινε Χρήστο ;

γύρισες πίσω σε GB ?

Πως αντέχεις το ui ;

δουλεύουν όλες οι εφαρμογές προς τα κάτω ;

Σε native ή nand ?

Την 3.3 tytung ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έβαλα την v3.3a σε nativesd.Δε παίζουν όσες εφαρμογές ειναι συμβατές με android 4 και άνω και τα google apps δεν έχουν όλες τις λειτουργίες.π.χ το gmail δεν κάνει αυτόματη προσαρμογή του μηνύματος στην οθόνη και κάπου δυσκολεύει η αναγνωση του μηνύματος.Με το ui δεν έχω θέμα.Βασικά δεν έχω θέμα γιατι το hd2 το έχω ως δεύτερο πλέον και ως πρώτο με jellybean χρησιμοποιώ το note 1.Με gingerbread αν εξαιρέσουμε το browsing σε "βαριές" ιστοσελίδες και ίσως κάποια παιχνίδια, το hd2 απλά πετάει.Επισης στην nand έχω τα wp 7.8 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

H rom του tytung NexusHD2-Gingerbread V3.3a, μπορεί να περαστεί χρησιμοποιόντας το ΤΤmaker;

Εντάξει το βρήκα, δεν γίνεται

 

Quote:

Originally Posted by tamba52 View Post

Hello Tytung

This is the best rom i have used so far.....

 

can we have tablet tweaks on nexushd2 as i am missing the soft buttons on the bottom notification bar....

 

Thanx

 

No.

This is a AOSP ROM, and I won't add any unrelated stuff.

FM Radio was the last thing I added.

 

Edit: είναι ταχύτατη, είχα ξεχάσει πόσο γρήγορο μπορεί να είναι το android στο HD2.

Η όλη ιστορία έγινε για το viber και φαίνεται πως δουλεύει και η έκδοση 2.3.2.

Εντάξει, το παίρνω πίσω, κολλάει το τηλέφωνο.Πίσω στην έκδοση 2.1.2:p

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν ξεπεράσεις το "αρχαίο" πλέον ui έχεις ένα κινητό που ειναι ταχύτατο και σαφώς καλύτερο από wm.Εγώ την έχω ως βασική και ως δεύτερη την nexushd2 ics όπου με χρήση του hwa settings για απενεργοποίηση του full hwa σε ρυθμίσεις,μηνύματα,επαφές κτλ η ρομ παλεύεται άνετα.Επισης για κάποιο λόγο τα hwa settings δε δουλεύουν το ίδιο καλά και στις jellybean.Προσπάθησα να βάλω και αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2137729 με το xperia ui σε nativesd αλλά πέφτει σε bootloop και τώρα κατεβάζω την avatar http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2135334 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

τώρα κατεβάζω την avatar http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2135334
το redflower θέμα είναι όλα τα λεφτά, κατά τα αλλά η ρομ φαίνεται να είναι η πιο γρήγορη και σταθερή από αυτές που δοκίμασα μετά τις 8/2/13.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που με ξενίζει αρκετά, είναι η έλλειψη των λειτουργιών της notification bar. Απορώ γιατί λείπει από την Rom.
Link to comment
Share on other sites

το redflower θέμα είναι όλα τα λεφτά, κατά τα αλλά η ρομ φαίνεται να είναι η πιο γρήγορη και σταθερή από αυτές που δοκίμασα μετά τις 8/2/13.

 

Πράγματι έχει απίθανα θέματα.

 

Επιτέλους μια "αλλαγή". Είχα αρχίσει να ψιλοβαριέμαι (πολύ αργεί ο Cotula) και ασχολιόμουν με το δεύτερο κινητό μου (LG Optimus L3).:lol:

 

Έβαλα και την JellyTime. Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις!!:)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με περίπου 940 mb at ext4 ελεύθερα, να δοκιμάσω την 3.3a; (σε σύνολο 3gb έχω άλλες δύο ρομ) . Εντάξει δεν θα βάλω πάνω από 50 εφαρμογές ας πούμε.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...