Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο es ρυθμισεις,επιλογες root: ολα τικαρισμενα, επανεκινεις τον es και λογικά θα βλέπεις ολα τα apk που έχεις εγκαταστήσει. Βέβαια στο root/data/app.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το 1 και 2 δόθηκαν ήδη οι απαντήσεις.Για το 3 η απάντηση ειναι ότι ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος :lol:

και ότι ο xylograph έβγαλε και την cm9 light rom του με την μέθοδο του dual installer http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1863034 την έβαλα στο sd-ext και πάει τέλεια

Εdit

Πάει τέλεια μεν από άποψη ταχύτητας αλλά δε μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από την sd,γιατί κρασάρει όταν πας να μπεις ρυθμίσεις--->Ασφάλεια

Edit 2

Eβγαλε την v1.1a που έλυσε το πρόβλημα

Edited by bbbb
update rom
Link to comment
Share on other sites

Στο es ρυθμισεις,επιλογες root: ολα τικαρισμενα, επανεκινεις τον es και λογικά θα βλέπεις ολα τα apk που έχεις εγκαταστήσει. Βέβαια στο root/data/app.

 

Δολιοφθορέα.....:p

es ρυθμίσεις-->επιλογές root-->τικ στο εξερευνητής root--> μου βγάζει σφάλμα: "η κάρτα sd δεν είναι παρούσα ή προσαρτημένη"

άστο, δεν το ψάχνω άλλο....έκανα το κόλπο με τα αντίγραφα ασφαλείας.

 

bbbb: μόλις φλάσαρα το αρχείο: "UOT-08-19-22-54-1.ZIP" για την κυκλική ποσοστιαία ένδειξη της μπαταρίας, σταμάτησα να βλέπω στο google play τα turbo gps 2,arcgis...:blink:...και φαντάζομαι μόλις φλασάρω και τα soft buttons activator θα σταματήσω να βλέπω και το egsa87...:worry:

Θα τα θυσιάσω τα εργαλεία της δουλειάς μου, γιατί χωρίς την κυκλική ένδειξη και soft buttons....δεν την παλεύω...:w00t:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε δηλαδή τον ένοχο :p Εγώ αυτό δεν το έβαλα σε νέα εγκατάσταση της ρομ που έκανα μιας και με βολεύει η ποσοστιαία ένδειξη που έχει.Θα το ψάξω όμως και θα ενημερώσω αν βρω κάτι.Επισης κανονικά αυτό ειναι για μόνο για την v2.6 και για την v2.7 χρειάζεται πάλι φτιάξιμο απο την αρχή.

Εdit

Test 1

Kαθαρή εγκατάσταση της v2.7.Πρώτο boot ok,recovery και φλασάρισμα του BatteryCirclePercentage_V2.7.zip απο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29109348&postcount=9398 .Από ότι βλέπω και ο agbommarito με το uot kitchen το έφτιαξε όπως και εγώ για την v2.6 η οποία όμως v2.6 έχει κάποιες διαφορές σε σχέση με την v2.7 oπότε το αρχείο της v2.6 δεν ειναι 100% συμβατό με την v2.7.Το εικονίδιο εμφανίστηκε κανονικά.Τα turbo gps,arcgis,egsa87 εγκατάσταθηκαν κανονικά

Τest 2

Aπεγκατάσταση turbo gps,arcgis,egsa87.Recovery και φλασάρισμα των softkeys.Tα softkeys εμφανίστηκαν κανονικά.Τα turbo gps,arcgis,egsa87 εγκατάσταθηκαν κανονικά

Συμπέρασμα

Κάνε εκκαθάριση δεδομένων στο play.Φλασάρισε το BatteryCirclePercentage_V2.7.zip και ξαναδοκίμασε να δεις αν εμφανίζονται οι εφαρμογές.Αν δεν εμφανίζονται,καθαρή εγκατάσταση.Προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλει φτιάξιμο, αφού δουλεύει?

Ντεν καταλαβαίνει...

Απλά επειδή κ μόνο είναι ένοχος?

Τόσοι κ τόσοι είναι ένοχοι, κ δεν τους "φτιάχνει" κανένας!

Link to comment
Share on other sites

Τόσοι κ τόσοι είναι ένοχοι, κ δεν τους "φτιάχνει" κανένας!

Οχι ρε συ.Μόνο ένας ήταν ο ένοχος και μπήκε στον κορυδαλλό.Ολοι οι άλλοι ειναι άγιοι :lol:

Τεσπα.Δοκίμασε αυτά που έγραψα και πες μας αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε βλέπει τίποτα το Google play. Δεν έκαμα όμως καθαρή εγκατάσταση. Εγκατεστησα απλά το circle battery percentage..θα το τακτοποιησω later.

Για δες την παρακάτω εικόνα, με τον αποθηκευτικό χώρο. Είναι οκ, ή πρέπει να επέμβουν τίποτα σωστικά μέσα..

(φαίνεται άραγε το συνημμενο, γράφω από το κινητό)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε βλέπει τίποτα το Google play.

Δεν πάνε να @@ εκεί στην Google, άκου ημέρα ανεξαρτησίας της Μακεδονίας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε βλέπει τίποτα το Google play. Δεν έκαμα όμως καθαρή εγκατάσταση. Εγκατεστησα απλά το circle battery percentage..θα το τακτοποιησω later.

Για δες την παρακάτω εικόνα, με τον αποθηκευτικό χώρο. Είναι οκ, ή πρέπει να επέμβουν τίποτα σωστικά μέσα..

(φαίνεται άραγε το συνημμενο, γράφω από το κινητό)

 

Πόσες περίπου εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες περίπου εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες?

 

Καμιά 20ριά-25ριά....

Νομίζω δεν είναι και τόσες πολλές..

Εννοείται πως χρησιμοποιώ και το link2sd...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το system partition-->170 που θέλει που το βλέπεις και το κανείς ευχαριστώ.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι.π.χ. μέσω του link2sd όπως στην εικόνα που έβαλε ο demakhs στην προηγούμενη σελίδα.

H με την εφαρμογή freespace

Aρκετές ρομ επίσης έχουν εγκατεστημένη την εφαρμογή terminal που χρησιμεύει και για άλλα πράγματα. Την ανοίγεις,γράφεις df και σου βγάζει το μέγεθος των partitions σου.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά 20ριά-25ριά....

Νομίζω δεν είναι και τόσες πολλές..

Εννοείται πως χρησιμοποιώ και το link2sd...

 

Εγώ με πολύ περισσότερες εφαρμογές το /data είναι σχεδόν γεμάτο όπως είναι αναμενόμενο.

Το sdext2 όμως είναι περίπου όσο το δικό σου, είναι λογικό αυτό? δεν θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο γεμάτο και αυτό αφού το Link2SD πάει τις εφαρμογές εκεί? ή μήπως δεν έχω κάνει κάτι καλά?

Link to comment
Share on other sites

To /data γεμίζει γιατί το link2sd δεν τα πάει όλα στο sd-ext.Αφήνει τα δεδομένα των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη.Ετσι αν έχεις εφαρμογές με πολλά δεδομένα θα γεμίσει πιο εύκολα.Στον οδηγό της υπογραφής μου,έχω γράψει οδηγίες για το πως χρησιμοποιείς το link2sd και πως μεταφέρεις τα /data των εφαρμογών στο sd-ext (με την προϋπόθεση ότι έχεις ήδη βάλει το Link2sd) για να κάνεις περισσότερο χώρο
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το link2sd δεν τα πάει όλα στο sd-ext. Η απορία μου είναι ότι με 3πλάσιες σχεδόν εφαρμογές από τον demakhs στο data έχω σε χρήση 138 ΜΒ περισσότερα ενώ στο sdext έχω μόνο 27 ΜΒ περισσότερα.

 

Αλήθεια, πως μπορώ να δω το μέγεθος ενός φακέλου ώστε να δω πόσο μεγάλο είναι το /data/data μου.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε την εφαρμογή terminal emulator και γράψε

su

du -hs /data/data

περισσότερα για την εντολή du εδώ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο.

 

Παρεπιπτώντος βρήκα και τι έφταιγε, για κάποιο λόγο η Link2SD δεν είχε μεταφέρει όλες τις εφαρμογές στο sd-ext.

Υποψιάζομαι ότι επειδή κάποιες εφαρμογές με το που κατέβαιναν από το market πάταγα open, δεν τις μετέφερε.

Δεν ξέρω αν έχει λογική αυτό, πρέπει να το δω.

 

Όλα καλά τώρα. :dance:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb επειδή έχω μείνει πίσω στο θέμα. Εχω την typhoon στο κινητό μου αν μπορείς πρότεινε μου καμιά rom καινούργια για να βάλω στο κινητό μου οπου να είναι σταθερή σαν την typhoon που έχω! Είδα την paranoidandroid να την βάλω; λειτουργεί και σε αυτήν αυτόματα το a2sd οπως και στην typhoon η' πρέπει να βάλω κάποιο extra πρόγραμμα;
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να δοκιμάσεις και κάποια ρομ με ics όπως π.χ. την tytung v2.7 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 To a2sd έχει κάποια θέματα με τις ics αλλά μπορεις να χρησιμοποιήσεις το link2sd και στον οδηγό έχω αναλυτικές οδηγίες για την χρήση του.

Μπορείς να πάρεις ένα backup απο το recovery την typhoon,να βάλεις όποια άλλη ρομ θες και αν δε σου αρέσει να γυρίσεις πάλι στην typhoon.

Επισης υπάρχει και η νέα μέθοδος που λέγεται Nativesd rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1869673 και τρέχει εξ`ολοκλήρου από το ext partition.Ετσι έχεις χώρο για αποθήκευση των εφαρμογών χρήστη,όσο θέλεις.

Πριν λίγο πρόσθεσα στον οδηγό μου οδηγίες και γιαυτή την μέθοδο για μπουτάρισμα από wm και magldr.Οποιος θέλει μπορει να το δοκιμάσει και να μας πει τις εντυπώσεις του ή αν κάτι έχω ξεχάσει να γράψω ή έγραψα κάτι λάθος,να ενημερώσει να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλός ο οδηγός σου όπως πάντα!!

 

Λείπει μπουτάρισμα από cLK.... Θελω να το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο. Το script για multi boot λειτουργει και σε cLK?

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με clk δεν τα κατάφερα μόνο με τον Magldr , αλλά δεν έχω c10 κάρτα και δεν είδα κάποια διαφορά .ας μας πει κάποιος με c10 κάρτα αν έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα για να παραγγειλλω μια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω γράψει για clk στην συγκεκριμένη ενότητα,επειδή ετοιμάζεται νέα έκδοση για clk από τον kokotas που θα δίνει κάποιες επιπλέον ευκολίες πάνω σε αυτό το θέμα.Το multiboot app λειτουργεί εν μέρει για clk.Και τι εννοώ.Ναι μεν θα αντιγράψει τα σωστά αρχεία της ρομ που θέλουμε να τρέξουμε στο φάκελο NativeSD αλλά επειδή ο clk δε διαβάζει την κάρτα μνήμης όπως ο magldr,πρέπει αφού χρησιμοποιήσεις το multiboot app,να μπεις στο recovery και να φλασάρεις πάλι το sboot partition,χρησιμοποιώντας το flash_sbootv2.zip

Επισης στο τέλος του οδηγού του clk υπάρχει η ενότητα ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ SD ANDROID ROM ΣΕ CLK BOOTLOADER όπου με την διαδικασία που περιγράφεται εκεί,μπορείς αρχικά να φτιάξεις το sboot partition,μετά να φλασάρεις από το recovery του clk την rom στο sd-ext partition με την διαδικασία που ισχύει και για magldr και τέλος μετά την εγκατάσταση της ρομ,να φλασάρεις από το recovery flash_sbootv2.zip και έτσι απο την επιλογή boot emmc θα ξεκινά η Nativesd rom

 

Εγώ με clk δεν τα κατάφερα μόνο με τον Magldr , αλλά δεν έχω c10 κάρτα και δεν είδα κάποια διαφορά .ας μας πει κάποιος με c10 κάρτα αν έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα για να παραγγειλλω μια.

Δεν είδες κάποια διαφορά σε σχέση με την nand rom ή σε σχέση με μια ics rom που τρέχει απο την κάρτα με την παλιά μέθοδο? Γιατί αν δεν είδες διαφορά σε σχέση με την nand προς το χειρότερο,τότε αυτό ειναι θετικό γιατί

1.Εχεις όσο χώρο θες για τις εφαρμογές σου

2.Μπορείς να βάλεις στην nand μια άλλη ρομ π.χ. sense ή άλλο λειτουργικό και να μην χάσεις σε απόδοση στο android.Γιατι σαφώς οι "κανονικές" sd android roms ειναι πιο αργές από τις nand,ειδικά οι ics/jb.

3.Προστατεύεις την nand από τα bad block.

4.Eυκολη αλλαγή μεταξύ πολλαπλών ρομ.

Και εγώ σε σχέση με την nand rom δεν είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.Κυρίως θα έλεγα ότι τα πράγματα ειναι ισορροπημένα με την sandisk class10 που χρησιμοποιώ.Εχω όμως τα 4 πλεονεκτήματα που ανέφερα.Με τις κανονικές sd roms όταν σύγκρινα με τις nand roms η διαφορά ήταν χαοτική υπέρ των nand rom.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο kokotas έχει κάνει τελικά την ενημέρωση για τον cLK;

Είδα κάτι στο xda αλλά αν είναι δυνατόν, όταν μπορέσει κάποιος, ας γράψει με απλά λόγια την διαδικασία. Θέλω να δοκιμάσω την pa v2 και την sorcery με το nativeSD, για να δοκιμάσω και την κάρτα που έχει το HD2, την 16g που ήρθε μαζί με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν την κυκλοφορησει θα την εγκαταστησω και θα γραψω και οδηγιες στα ελληνικα.η 16αρα καρτα sandisk που ειχε το t-mobile στο πακετο,παροτι class2 δουλευει καλυτερα στο κινητο απο μια class4 Kingston που δοκιμασα Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Απο όσα έχω διαβάσει γενικά για τις microSD οι ταχύτητες ποικίλουν ανάλογα με το αν πρόκειται να διαβάσουν ή να γράψουν (read/write). Και σημαντικό ρόλο επίσης παίζει και το μέγεθος του αρχείου το οποίο θα χρειαστεί να διαβαστεί/μεταφερθεί.

 

πχ μια class10 μπορεί να έχει πολύ μεγάλες ταχύτητες σε μεταφορά δεδομένων, αλλά όταν χρειαστεί να διαβάσει ένα μικρό αρχείο να το κάνει με την ίδια ή και ακόμα μικρότερη ταχύτητα από μια class4

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...