Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα 4-άρι Android, αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να στήσω ελληνικά κτλ και να το κάνω να δουλεύει όπως θέλω.

Ευχαριστώ πολύ! :)

Αν δε δοκιμάσεις δε ξέρεις.Η ics έχει κανονικά ελληνικά.Πληκτρολόγιο μόνο θα χρειαστεί να βάλεις και υπάρχει και αυτό της htc τροποποιημένο για να λειτουργεί σε ics.Αλλωστε μπορείς να κρατήσεις ένα nandroid backup απο την τωρινή σου εγκατάσταση και αν δε σε βολέψει η ics,επιστρέφεις στην sense.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα 4-άρι Android, αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να στήσω ελληνικά κτλ και να το κάνω να δουλεύει όπως θέλω. Οπότε θα αρκεστώ προς το παρόν στο 2.3.5.

 

Ρε φίλε έχουμε φτάσει να κινούμαστε με υπερηχητικά και συ θα πετάς ακόμα με το αεροπλάνο των αδερφών Ράιτ? :lol: :p

 

Είναι πολύ εύκολο να τη στήσεις την nexushd2.

Και εγώ για το λόγο που αναφέρεις δεν τολμούσα να φύγω από την dorimanx και την ησυχία μου, αλλά βάζοντας την ics δεν υπάρχει επιστροφή

(μόνο επιστροφή στο μέλλον και στα windows mobile....bbbb :p :p).

 

Βούτα....και ότι χρειαστείς εδώ...είναι ο bbbb :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή κατεβάζω τώρα.

Edit

Εγκαταστάθηκε κανονικά αλλά δε μου δίνει root access.Δε βλέπω όμως και κανέναν άλλο στο θέμα να γράφει γιαυτό το πρόβλημα,ειτε γιατι δεν το δοκιμασε ακόμη κανείς,ειτε γιατι το έχω μόνο εγω.Εγώ πάντως δε θα κάνω ποστ,γιατι έγραψε πως φεύγει για ΣΚ και ότι την έβγαλε βιαστικά.Ας τον αφήσουμε να ξεκουραστεί και βλέπουμε απο δευτέρα τι παίζει :p

Edit2

Φλασάροντας αυτό το πρόβλημα λύθηκε.Οποιος θέλει να δοκιμάσει την ρομ και έχει το ίδιο πρόβλημα,φλασάρει το αρχειο από το recovery και ειναι οκ. Προχωράω στο στήσιμο

Την έβαλα κι εγώ. Δεν είχα πρόβλημα με το root access.

Απογοητεύτηκα με τα soft keys. Θέλει reboot για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη βρήκες κάπου στις ρυθμίσεις την επιλογή για να ανοίγει το κινητό από τα κουμπιά της φωνής;
Link to comment
Share on other sites

Όχι Χρήστο, δεν βλέπω να υπάρχει.

 

Άρχισε να μου κάνει τρελλά. Ο Launcher σταμάτησε να λειτουργεί, έβαλα και τον TSF, έκανα επανεκκίνηση και δεν δεν λειτουργεί καμιά εφαρμογή!!!

 

EDIT: 2η επανεκκίνηση και φαίνεται να έστρωσε (με τον TSF, που το δουλεύω για πρώτη φορά)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αρα κάτι δεν πάει καλά.Γιατι σε μένα τώρα ενώ παίρνει root κανονικά,υπολειτουργεί ο lmt launcher.Δηλαδή μόνο το κουμπί home και το κλείσιμο λειτουργούν.Το ίδιο και με το button savior.Επαναφορά backup της tytung και αναμονή για την cm9ight v1.1
Link to comment
Share on other sites

Και ένα καλό. Το Πρίμο δεν επιρεάζεται από τα Soft Keys:)

Και φαίνεται πολύ "αεράτη"

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Και ένα καλό. Το Πρίμο δεν επιρεάζεται από τα Soft Keys:)

Και φαίνεται πολύ "αεράτη"

 

Πέρα από τα κολλήματα που αναφέρεις, έχει κάποιο θέμα με reboots;

Άκυρο, νόμιζα πως ήταν jb.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη βρήκες κάπου στις ρυθμίσεις την επιλογή για να ανοίγει το κινητό από τα κουμπιά της φωνής;
στη tytung εχει αυτη την επιλογη ? και αν ναι, που την εχει ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

στη tytung εχει αυτη την επιλογη ? και αν ναι, που την εχει ?

ευχαριστω.

 

Ρυθμίσεις/προβολή /volume rocker wave

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τότε που έβαλα την NexusHD2 πολλές εφαρμογές από το play store δεν μου τις εμφανίζει.

Έχω δοκιμάσει αυτό Google Play Store (Android Market) v3.8.15 + Modded αλλά τίποτα.

Υπάρχει τρόπος να αποκτήσουμε πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Kράτα backup με το recovery για παν ενδεχόμενο και με ένα root explorer πήγαινε στο /system και αντικατέστησε το build.prop(το κρατάς αν θες backup πρώτα στην κάρτα) αρχείο με αυτό.Δωσε και τα σωστά permissions δηλαδή rw -r -r και κάνε reboot. Υποψιν οτι το αρχειο ειναι μόνο για tytung rom v2.6.

To κινητό πλέον θα αναγνωρίζεται απο το play ως galaxy s2.Παρενέργεια στην λειτουργία του κινητού υπάρχει μόνο μια.Οταν θα τραβάς βραδινές φωτογραφίες,το flash πρασινίζει.Επέλεξα να το καμουφλάρω ως s2 γιατι είχα το s2 και έμεινε στο play στο λογαριασμό μου και όποτε μπαίνω από το play στο pc μου λέει ποιες εφαρμογές ειναι συμβατές με αυτό.π.χ. Ως hd2 δε μπορούσα να βρω από το κινητό και απο το pc μου έβγαζε ως μη συμβατή εφαρμογή το asphalt 7.Τώρα που έκανα την αλλαγή με αφήνει να το αγοράσω.Και γενικά όλα τα τελευταία παιχνίδια της gameloft που μου έλεγε μη συμβατά,τώρα τα εμφανίζει κανονικά.Τωρα το αν θα παίζουν κανονικά,ειναι άλλη ιστορία...

Εdit

Ο tytung έβγαλε την 2.7 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο στο build.prop άλλαξες κάποια ή όλα τα ro.product.model ,.manufacturer , .cm.device ?

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξα τα παρακάτω

 

ro.product.model=GT-I9100

ro.product.brand=Samsung

ro.product.name=GT-I9100

ro.product.device=GT-I9100

ro.product.manufacturer=samsung

 

 

ro.build.product=GT-I9100

# Do not try to parse ro.build.description or .fingerprint

ro.build.description=GT-I9100-user 4.0.3 IML74K XXLPQ release-keys

ro.build.fingerprint=samsung/GT-I9100/GT-I9100:4.0.3/IML74K/XXLPQ:user/release-keys

ro.build.characteristics=default

ro.cm.device=galaxys2

Link to comment
Share on other sites

Moυ εμφάνισε και μου εγκατέστησε κανονικά και τις 2 εφαρμογές που δείχνεις στην tytung v2.7 με το ίδιο κόλπο.Την πρώτη την έβαλα από την συσκευή και την δεύτερη την έστειλα από το pc.Eν τω μεταξύ στο play του pc αρχικά (λίγα λεπτά μετά την αλλαγή) συνέχισε να λέει wind htc nexus hd2 και τώρα άλλαξε σε Wind Samsung GT-I9100 (τελευταία χρήση Σεπτέμβριος, 2012).Το τελευταία χρήση αναφέρεται γιατι έχω στο λογαριασμό και το κανονικό s2.

1.Υ.Γ. Την tytung v2.7 την έβαλα χωρίς wipe πάνω από την 2.6.Ξεκίνησε κανονικά και προς το παρόν δείχνει οκ

2.Υ.Γ. Κάποτε νόμιζα ότι τα wm ειναι το πιο παραμετροποιήσιμο os αλλά τελικά το android δεν παίζεται !!

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι παίζει.Δοκίμασε να σβήσεις από το κινητό ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->όλα --->google play store τα δεδομένα και την cache και ξαναδοκίμασε.Μήπως έχεις αλλάξει το lcd density; Μήπως έχεις βάλει στο κάτω μέρος τα softkeys και το play διαβάζει λάθος ανάλυση;
Link to comment
Share on other sites

Έσβησα δεδομένα και cache χωρίς αποτέλεσμα, lcd density έχω αλλάξει, αλλά δεν έπαιξε ούτε με το 240 που ήταν στο built.prop που μου έδωσες, ίσως είναι τα soft keys.
Link to comment
Share on other sites

Πάλι εγώ και συγγνώμη...

Έβαλα την energy τελικά.

Στην προηγούμενη έκδοση που είχα, είχα βρει το πώς απενεργοποιείται η δόνηση του πληκτρολογίου. Εδώ δεν τη βρίσκω με τίποτα, έχω φάει τον κόσμο.

Επίσης κάτι χαζό και ασήμαντο, αν το ξέρει κανείς... Γιατί δεν παίρνει με τίποτα δική μου εικόνα για background;;;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη κάθε φορά που διατυπώνεις μια ερώτηση.

Για το πληκτρολόγιο δες ρυθμίσεις--->γλώσσα και πληκτρολόγιο--->touch input --->εισαγωγή κειμένου--->άλλες ρυθμίσεις

Για την ταπετσαρία δεν έχει κάποιο πρόβλημα αλλαγής.Αν εννοείς όμως ότι όταν σκρολάρεις ανάμεσα στις ταπετσαρίες htc ότι δείχνουν γκρι,ειναι γνωστό θέμα.Πρέπει να πατάς πάνω σε κάθε μια και βλέπεις ποια ειναι ή βάζεις μια εικόνα από την γκάλερι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πιθανότατα όλα αυτά έχουν απαντηθεί ήδη καμιά 300-αριά φορές στις προηγούμενες 600-τόσες σελίδες του thread, αισθάνομαι ότι επαναλαμβάνω τα ίδια και ότι σας κουράζω. Εξ ου και η συγγνώμη κάθε τόσο.

Ευχαριστώ πάντως για την καλή διάθεση. :)

 

Όσο για τη δόνηση, έχεις απόλυτο δίκιο (ξανά), απλά ήθελε επανεκκίνηση, αλλιώς δεν το έπαιρνε. Το έφτιαξα και σούπερ. :)

 

Ταπετσαρία:

Πάω Personalize - Display - Wallpaper - Gallery - επιλέγω εικόνα μου με τον ES file explorer, επιλέγω το frame, πατάω Save, μου λέει ότι η εικόνα έχει τοποθετηθεί ως wallpaper, επιστρέφω στο Home και... τίποτα. :lol: Το ίδιο όπως και πριν.

Αντίθετα, αν κάνω την επιλογή με τη gallery, μου δίνει να επιλέξω άλλων διαστάσεων frame και το παίρνει κανονικά. Όμως δεν είναι μεγάλου πλάτους, ώστε όταν κινούμαι από σελίδα σε σελίδα (τις σελίδες του home εννοώ), να κυλάει και το wallpaper. Αυτό δεν γίνεται;

 

Το ότι φαίνονται γκρι το λύνω βάζοντας προβολή λίστας για scenes και skins ή πλέγματος για τα wallpapers.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι για να κυλαει η ταπετσαρία και να καλύπτει όλες τις οθόνες πρέπει να ειναι σε διάσταση 800*960 παρόλο που η οθόνη μας ειναι 800*480
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...