Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως κάποιοι χρήστες στο xda αναφέρουν ότι με τους πρώτους adreno 200 ics gpu drivers,παίζουν κάποια παιχνίδια που δεν παίζουν με τους πιο καινούριους.Το μειονέκτημα ειναι ότι οι παλιοί drivers δεν ειναι τόσο smooth στην κίνηση,ανάμεσα στα μενού
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μπορει καποιος να μου δωσει link για να κατεβασω τον clk bootloader και οδηγιες για το πως θα τον περασω γιατι στον οδηγο στην αρχη του thread λεει μονο για τον magldr.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό μου έχω αναλυτικές οδηγίες και για τον clk αμέσως μετά τις οδηγίες για magldr
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό μου έχω αναλυτικές οδηγίες και για τον clk αμέσως μετά τις οδηγίες για magldr

 

Ναι εχεις δικιο δεν το ειχα προσεξει...για nand rom αφου βαλω τον clk ποια διαδικασια πρεπει να κοιταξω, γιατι ekei γραφεις πως θα βαλουμε sd rom με τον clk.

 

Παντως εχεις κανει τρομερη δουλεια, μπραβο!!!!

 

Edit: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 Αυτην λεω να του περασω.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Δε με διαβάζεις σωστά :lol::lol: Πριν την εγκατάσταση της sd rom,γράφω και πως κάνεις εγκατάσταση nand rom.Στην ουσία η διαδικασία φλασαρίσματος rom γίνεται από το recovery και ειναι η ίδια που ακολουθούμε και στον magldr

Αφου θα του βάλεις typhoon καλό θα ειναι να χαμηλώσεις το /system partition στα 150mb για να μη χάνεις 50 πολύτιμα mb από την αποθήκευση εφαρμογών.Για το πως θα το κάνεις αυτό δες στον οδηγό για clk εκεί που λέει ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ PARTITIONS η typhoon ειναι cm7.Aυτη την διαδικασία θα την κάνεις πριν την εγκατάσταση της ρομ από το recovery και φυσικά απο την σελίδα στο xda θα κατεβάσεις την ρομ που ειναι για clk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο γιατί δεν bootari η SD Nexus 4.0.4 στο HD2? έχω φορμάρει την SD με το formatter, έχω βάλει το φάκελο ICS στο root όπως ζητάει αλλά τραβάει restart μόλις πάει να ξεκινήσει το haret.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες το αρχείο initrd.gz μέσα στο φάκελο της ics; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437463

στο downloads γράφει

The latest SD build is NexusHD2-ICS-CM9-HWA-SD_v2.4.7z. (No more mirrors, please.) (Replace initrd.gz with this one. Otherwise it doesn't boot.)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο είμαι ηλίθιος. το είχα κατεβάσει, αλλά ξέχασα να το κάνω replace. γερνάω... :)
Link to comment
Share on other sites

Ενω προσπαθουσα να περασω στο κινητο τον CLK απο το pc κατι εγινε και η μπαρα της εγκαταστασης ηταν κολλημενη στο 0% μεχρι που εβγαλε ενα error και ελεγε να βγαλω καλωδιο και μπαταρια και να το ξανανοιξω και αν ανοιγε καλα εχε καλως αλλιως να εκανα μια αλλη διαδικασια για να επανελθει...ευτυχως αναψε κανονικα και μετα προσπαθησα να κανω την διαδικασια περασματος CLK απο το κινητο αλλα οταν παω να μπω στον bootloader μολις βγαζει την οθονη με τα χρωματα με παει κατ ευθειαν σε μια ασπρη οθονη που λεει loading... και δε κανει τιποτα. Εβγαλα εβαλα μπαταρια και το εκανα ξανα και ξανα αλλα παλι τα ιδια, τι μπορει να παιζει; . (το κινητο ανοιγει κανονικα στα windows).
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό κινητό πάτα volume down + power για να μπει στον bootloader (oθόνη με τα 3 χρώματα) και γράψε τι λέει

Επισης ποια rom wm έχει πάνω;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό κινητό πάτα volume down + power για να μπει στον bootloader (oθόνη με τα 3 χρώματα) και γράψε τι λέει

Επισης ποια rom wm έχει πάνω;

 

Λοιπον πρωτα απο ολα ευχαριστω πολυ που με βοηθας γιατι δεν ειχα ποτε windows mobile συσκευη και ειμαι ανιδεος...

 

Στο θεμα μας τωρα:

 

Rom: 3.14.482.2 (04666) ELL

Radio: 2.15.50.14

SPL: PB81100 SS-BC

SPL-3.03.0000 XE

 

Το προβλημα μου ειναι οτι με το που μπαινω στον bootloader και βλεπω την οθονη με τα χρωματα που λεει πανω το spl με πεταει γρηγορα σε μια ασπρη οθονη που λεει "loading..." με μπλε γραμμαα και δεν κανει τιποτα...το μονο που μπορω να κανω ειναι να βγαλω την μπαταρια...με κανονικο boot βεβαια μπαινει κανονικα στα windows...Παιζει να εγινε κανα προβλημα με τον bootloader την πρωτη φορα που προσπαθησα να βαλλω CLK και κολλησε;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εγινε κατι.εχεις spl στον bootloader (κλειδωμενος bootloader) που δε σε αφηνει να βαλεις custom firmware. Δες στην αρχη του οδηγου για το πως θα βαλεις hspl 2.08 ή 3.03 και μετα θα σε αφησει να φορτωσεις τον clk.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

οταν θα πας να φορτωσεις το hspl βγαλε την καρτα μνημης ή σβησε απο αυτη το αρχειο leoimg.nbh και ξαναβαλτο μετα την εγκατασταση του hspl

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εγινε κατι.εχεις spl στον bootloader (κλειδωμενος bootloader) που δε σε αφηνει να βαλεις custom firmware. Δες στην αρχη του οδηγου για το πως θα βαλεις hspl 2.08 ή 3.03 και μετα θα σε αφησει να φορτωσεις τον clk.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

οταν θα πας να φορτωσεις το hspl βγαλε την καρτα μνημης ή σβησε απο αυτη το αρχειο leoimg.nbh και ξαναβαλτο μετα την εγκατασταση του hspl

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

""ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Για να εγκαταστήσετε αυτό το HSPL πρέπει να υπάρχει SPL 1.42.0000 στη συσκευή σας, αλλιώς η εγκατάσταση θα αποτύχει!

* Για να ελέγξετε την έκδοση του SPL σας, κρατήστε πατημένο το κουμπί Volume Down και κάνετε ένα σοφτ ρεσετ (με το κόκκινο κουμπάκι κάτω από το καπάκι)*

Είναι δυνατόν να υποβαθμίσετε αυτό το SPL, απλά φλασσάροντας μια Επίσημη ROM με αυτήν την έκδοση SPL.""

 

To spl που λεει στον οδηγο ειναι αυτο που βλεπω απο τον bootloader; Δηλαδη το δικο μου ειναι το 3.03.0000 XE ή αυτο ειναι αλλο. Αν πρεπει να περασω αλλη επισημη windows rom μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ και να με παραπεμψεις σε καποιον οδηγο;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11499585&postcount=3 κατέβασε το hspl4 και σύνδεσε τη συσκευή στο pc.Tρέξε το hspl4 και επέλεξε απο την λίστα hspl 3.03 (αν έβαζες magldr έπρεπε να βάλεις 2.08) και ακολουθα τις οδηγίες

υπόψιν όπως έγραψα και πριν,κατά την διαδικασία αυτή μην έχεις μέσα την sd ή σβήσε το αρχείο leoimg.nbh

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε το six guns να "παίζει" στο HD2?Κ εννοείται για όλα τα παιχνίδια που δεν είναι συμβατά με το κινητό μας :D.Γιατί μου βγάζει ότι "δεν είναι συμβατό με τη συσκευή σας"....
Link to comment
Share on other sites

Kάθε περίπτωση παιχνιδιού ειναι μοναδική.Θεωρητικά ναι γίνεται,εφόσον η gpu μας μπορεί πραγματικά να "σηκώσει" το παιχνίδι.Σε ότι αφορά το six guns απο το market δε με άφηνε και μένα να το κατεβάσω.Oπότε το εγκατέστησα μέσω του 1mobile.com.Το εγκατέστησα αλλά μόλις πήγαινε να ανοίξει,μου έλεγε ότι δεν ειναι συμβατή η συσκευή.Τώρα ειμαι με cm7 rom και συγκεκριμένα την cm7 nightly.Ο λόγος που γύρισα σε cm7 ειναι γιατί είχα μια ταινία σε 720p και ως γνωστόν η ics δεν παίζει ακόμη 720p και βαριόμουν να την μετατρέψω σε sd.

Με τον root browser πήγα στο /system και βρήκα το αρχείο build.prop.Στη γραμμή που λέει ro.product.model=HTC HD2 το άλλαξα σε galaxy s2 και έκανα reboot.Ετσι τώρα με άφησε να κατεβάσω κανονικά τα αρχεία και περιμένω να τελειώσει το κατέβασμα για να δω αν θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου την έχει δώσει στα νεύρα το scrolling στην ρομ του tytung και εχω έτοιμο ένα nandroid backup από την typhoon :rolleyes:

Δεν θέλω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

To παιχνίδι πάντως παίζει κανονικά και στην cm7.Hθελε το s2 του :lol: Εγώ το scroll το βρίσκω άψογο στην ics.Στην cm7 ειναι κάπως "άτσαλο" και με σκαλοπατάκια,ενώ στην ics πιο ομαλό.
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην bbbb σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, επιτελους καταφερα να το κανω να τρεχει android...

Μια τελευταια ερωτηση εχω...καθως εψαχνα την διαδικασια για την εγκατασταση android ειχα πεσει πανω σε ενα ποστ που ελεγε να χρησιμοποιυμε soft buttons στο hd2 γιατι τα hard χαλανε...δυστυχως οσο και αν εψαξα δε μπορω να βρω το ποστ αυτο το οποιο προτεινε και 2 εφαρμογες που καναν αυτην την δουλεια. Θυμαμαι οτι η μια ηταν η Zmooth. Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η αλλη ή ακομα και αν υπαρχει ενσωματωμενη λειτουργια στην ρομ του typhoon;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην bbbb σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, επιτελους καταφερα να το κανω να τρεχει android...

Μια τελευταια ερωτηση εχω...καθως εψαχνα την διαδικασια για την εγκατασταση android ειχα πεσει πανω σε ενα ποστ που ελεγε να χρησιμοποιυμε soft buttons στο hd2 γιατι τα hard χαλανε...δυστυχως οσο και αν εψαξα δε μπορω να βρω το ποστ αυτο το οποιο προτεινε και 2 εφαρμογες που καναν αυτην την δουλεια. Θυμαμαι οτι η μια ηταν η Zmooth. Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η αλλη ή ακομα και αν υπαρχει ενσωματωμενη λειτουργια στην ρομ του typhoon;

 

button savior ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Στην cm7 υπάρχουν και τα tablet tweaks.Δηλαδή στην status bar βάζεις πλήκτρα που εξομοιώνουν την λειτουργία των hard πλήκτρων.Στην typhoon δεν ειναι ενσωματωμένα εξαρχής οπότε αν τα θέλει κάποιος,πρέπει να τα φτιάξει με το ttmaker http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18112931&postcount=18611

και για να ειμαστε πιο "ακριβείς" δε χαλάνε τα hard κουμπιά από την πολύ χρήση αλλά η οθόνη!! Η καλωδιοταινία της οθόνης βρίσκεται κάτω από το πλήκτρο power και έτσι με συνεχή χρήση του πλήκτρου,η καλωδιοταινία αρχίζει να κόβεται και έτσι ανοίγεις μια μέρα το hd2 σου και βλέπεις ότι δεν λειτουργεί η οθόνη,ενώ τα πλήκτρα συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.Υπάρχει περίπτωση με πολύ δυνατό πάτημα του κουμπιού power να αρχίσει πάλι να λειτουργεί η οθόνη αλλά μετά αν το πατήσεις έστω και λίγο,να σταματήσει πάλι να λειτουργεί.Γιαυτό προσοχή,γιατί όχι τίποτε άλλο αλλά πρέπει να προλάβουμε να δοκιμάσουμε και τον magldr 2 :lol:

Link to comment
Share on other sites

To παιχνίδι πάντως παίζει κανονικά και στην cm7.Hθελε το s2 του :lol: Εγώ το scroll το βρίσκω άψογο στην ics.Στην cm7 ειναι κάπως "άτσαλο" και με σκαλοπατάκια,ενώ στην ics πιο ομαλό.

 

Με αυτό το "τρίκ" που μου'πες να κάνω παίζει και στην CM9 :up: αλλά θελώ να μου πεις.....Εσένα στην CM7 το six guns δεν κολλάει?Γιατί σε μένα το παίζει μεν αλλά "χάνει" frames όπως θα λέγαμε και στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαινεται οτι ζοριζεται αλλα μπορεις να παιξεις

 

Αρα είναι θέμα hardware του κινητού και συγκεκριμένα GPU γιατί μπήκα επιδόσεις από ρυθμίσεις τα πείραξα και oc cpu αλλά πάλι τα ίδια....

Link to comment
Share on other sites

Eιναι συνδυασμός της gpu σε συνεργασία με τους drivers που την αξιοποιούν.Στην ics δηλ. cm9 η gpu σαφώς αξιοποιείται καλύτερα σε σχέση με την cm7.Επισης και οι sense 3.5 έχουν πολύ καλή αξιοποίηση της gpu αλλά γενικά η όλη ρομ πιστεύω ότι βαραίνει την συσκευή.

Στην gingerbread ίσως μπορεί κάπως να βοηθήσει και ο chainfire 3d driver

Σε ότι αφορά το oc της cpu,πραγματικά δεν έχω δει ΤΗΝ διαφορά σε σχέση με τα 998mhz που τρέχει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...