Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν φλασαρεις.μπουταρεις στα wm και κάνεις χειροκινητη αντιγραφή των αρχείων στις κατάλληλες θέσεις.ξεζιπαρεις το αρχείο και το zimage απο το φακελο boot το βάζεις στο φάκελο android οπου εχεις την ρομ.έπειτα φτιάχνεις μεσα στο φάκελο Android ένα φάκελο root και βαζεις τον φάκελο system από το zip.

Κάνεις reboot και αν ξεκινήσει και έχεις και wifi είσαι οκ.αν δε ξεκινήσει δεν είναι συμβατός ο κερνελ με sd roms.αν ξεκινήσει και δεν έχεις wifi πρέπει να αντιγράψεις χειροκίνητα με εναν root explorer τα αρχεία του φακέλου system στις κατάλληλες θέσεις

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν φλασαρεις.μπουταρεις στα wm και κάνεις χειροκινητη αντιγραφή των αρχείων στις κατάλληλες θέσεις.ξεζιπαρεις το αρχείο και το zimage απο το φακελο boot το βάζεις στο φάκελο android οπου εχεις την ρομ.έπειτα φτιάχνεις μεσα στο φάκελο Android ένα φάκελο root και βαζεις τον φάκελο system από το zip.

Κάνεις reboot και αν ξεκινήσει και έχεις και wifi είσαι οκ.αν δε ξεκινήσει δεν είναι συμβατός ο κερνελ με sd roms.αν ξεκινήσει και δεν έχεις wifi πρέπει να αντιγράψεις χειροκίνητα με εναν root explorer τα αρχεία του φακέλου system στις κατάλληλες θέσεις

 

Sent from my HD2

 

το εκανα οπως ειπες και δουλεψαν ολα και wifi,θα την δοκιμασω για μερικες μερες και αν δεν τρωει κολληματα θα την κρατησω.Μηπως μπορεις να ποσταρεις παλι το λινκ με την tytung r11γιατι το λινκ που εδωσες πιο πριν δεν δουλευει.

Ευχαριστω

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

 

εχει χρησιμοποιήσει κανεις σε sd rom το CPU Tuner ?

 

Επειδη ζεσταίνεται πολυ ευκολα το τηλεφωνο θελω να βρω κανα app ωστε οταν δεν χρειάζεται να κανω underclock την cpu!

Link to comment
Share on other sites

τελικα με τις επαφες εκανα το εξης απλό που βρήκα απο τη βοήθεια του gmail. εκανα εξαγωγή από το outlook ενα αρχείο με κόμματα για windows και το αναγνωρισε το gmail και μετα με wifi συγχρόνισα το τηλεφωνο.

με το myphone explorer δεν μεταφερονταν ολοι οι αριθμοι απο τις επαφες ,πχ εχω σε καθε επαφη 2-3 τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

 

αυτον τον kernel μπορουμε να τον φλασαρουμε κατευθειαν σε typhoon?

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

menioseten

Θέλω να το κάνω αλλά κολλάω στο θέμα GPS. Ως τώρα χρησιμοποιώ το Destinator 7 και το iGO Primo. Κάτι που να με καλύπτει σε android δεν έχω βρει...

 

kgian2007

Την κατεβάζω και λογικά αύριο θα έχω νέα. Ευχαριστώ για την πρόταση ;)

 

sisferas_sax

Την έχω κάνει 2-3 φορές και για file system έχω βάλει FAT32. Quick format όμως, όχι πλήρες.

 

bbbb

Έβαλα τον kernel που πρότεινες. Μέχρι τώρα δεν έχει ξανακάνει το πρόβλημα με την οθόνη. Επίσης δουλεύουν τα πάντα (wifi, bluetooth κ.λ.π.)

 

 

Πάμε και σε άλλα 4 προβλήματα :p

1) Ανέκαθεν μισούσα τα threaded sms. Προχθές βρήκα το Pansi SMS που έχει και την κλασική λειτουργία στα μηνύματα (με φακέλους) . Με αυτό όμως δεν μπορώ να στείλω ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες. Μόνο με το Handcent SMS κατάφερα. Υπάρχει άλλη εφαρμογή που να έχει non threaded sms και να υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες με το πληκτρολόγιο της HTC;

 

2) Αν αρχίσω να κατεβάζω εφαρμογές από το market ή σερφάρω με οποιονδήποτε browser είτε με wifi, είτε με 3G/GPRS, το τηλέφωνο στο σημείο που είναι τα πλήκτρα αρχίζει και ζεστένεται αρκετά. Στα Windows Mobile ζεστένεται αλλά όχι τόσο πολύ. Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

3) Ποιο πρόγραμμα θα προτείνατε για GPS; Το κυριότερο είναι να έχει καλούς και ενημερωμένους ελληνικούς χάρτες. Το Google Maps θα ήταν ίσως η πρώτη μου επιλογή αν είχα offline ολόκληρο τον χάρτη της Ελλάδας και αν υποστήριζε πλοήγηση με ελληνικές φωνητικές οδηγίες.

 

4) Το e-mail μου, τις επαφές μου και το ημερολόγιο τα έχω σε Exchange 2010 server. Το K9 mail δεν παίζει με Exchange 2010. Θέλω κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορώ σε κάθε περίπτωση να ορίζω πόσων ημερών τα δεδομένα θα τραβάει στο κινητό (π.χ. τα e-mail της τελευταίας εβδομάδας, όλες τις καταχωρήσεις του ημερολογίου ακόμα και τις παλιές) διότι τώρα με αφήνει να επιλέξω χρονικό διάστημα μόνο στα e-mail. Υπενθυμίζω ότι η rom είναι η American Android.

Edited by dimangelid
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1) https://market.android.com/details?id=com.jb.gosms&feature=search_result

 

3) Δες εδώ και εδώ. Όσα αναφέρονται δουλεύουν κανονικά στη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

για να αντικαταστησουμε το lock screen ποιο προγραμμα προτεινετε???εχω την NDT GINGER V13.0 [CM Nightly 2.3.5]
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

athanaso77

 

1) Δεν ήξερα ότι έχει folder view! Ώρες-ώρες όμως δεν γράφει 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα sms.

 

2) Θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή και θα ενημερώσω!

 

menioseten

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου!

 

bbbb

Το εγκατέστησα μόλις τώρα! Δουλεύει τέλεια και κάνει αυτά που θέλω. Επιπλέον κάνει κάτι που έψαχνα πολύ καιρό: ειδοποιεί για τα e-mail που έρχονται στους υποφακέλους.

 

Νομίζω ότι σιγά-σιγά έρχεται η ώρα να περάσω στην NAND το Android :p Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια ;)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω εδω και 15 μερες το συγκεκριμενο τηλεφωνο οπου το πηρα απο αγγελια μεταχειρησμενο

και παρατηρω οτι ενω με windows το τηλεφωνο εχει μπαταρια 3 μερες περιπου ,οταν βαζω την ανδροιδ μεσω της καρτας(το παιδι πουτ μου το πουλησε ειπε οτι απο αυτη τη σελιδα το εφτιαξε)μου κραταει μαξιμουμ 10 ωρες.

 

εχει κανεις καποια αναλογη εμπειρια"?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αυτο το προγραμα που λεει τα benchmark (επιδόσεις συσκευής ) που το βρισκουμε ?

ευχαριστω.

 

Υπάρχουν πολλά, μάλλον μιλάς για το quadrant. Στο market θα το βρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να χεις με τη μια ρομ καποια apps και με αλλη να μη μπορεις να τα βρεις στο μαρκετ?

 

Για το audiko ringtones αναφερομαι που με την αμερικαν δε μου τη δινει για εγκατασταση

Edited by mplip^
:X
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να χεις με τη μια ρομ καποια apps και με αλλη να μη μπορεις να τα βρεις στο μαρκετ?

 

Για το audiko ringtones αναφερομαι που με την αμερικαν δε μου τη δινει για εγκατασταση

 

Όχι δεν μου έχει συμβεί ποτέ ,κάτι άλλο μπορείς να κατεβάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να χεις με τη μια ρομ καποια apps και με αλλη να μη μπορεις να τα βρεις στο μαρκετ?

 

Για το audiko ringtones αναφερομαι που με την αμερικαν δε μου τη δινει για εγκατασταση

Ναι υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο.και οφειλεται στην αναλυση της οθονης.αν με την American android εχεις την αναλυση οθονης στα 167ppi θα εχεις τετοιες ασυμβατοτητες πλεον.παλιοτερα δεν υπηρχε προβλημα

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο.και οφειλεται στην αναλυση της οθονης.αν με την American android εχεις την αναλυση οθονης στα 167ppi θα εχεις τετοιες ασυμβατοτητες πλεον.παλιοτερα δεν υπηρχε προβλημα

 

Sent from my HD2

 

ισως φταιει αυτο.

Παραειναι υψηλη απο μονη της. Αλλαζει αυτο απο τα tweaks της ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλαζει και χειροκινητα,πειραζοντας το αρχειο build.prop που βρισκεται στο /system αλλα και στο θεμα της, δινει ετοιμο το αρχειο build.prop για την αναλυση στα 240

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Η american δεν αλλάζει και από το startup.txt ? αν μιλάτε για sd ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας εδώ δεν βρήκα να έχει αναφερθεί .

 

Το πρόγραμμα sms backup restore φαντάζομαι είναι γνωστό .

https://market.android.com/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&feature=search_result

ΞΕΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ : "ADD XLS TAG".

Το αρχείο που προκύπτει είναι .xml .

Ανοίγουμε με έναν browser στο pc πχ ΙΕ .

Κάνουμε δεξί κλικ στον κώδικα που βλέπουμε : εξαγωγή σε microsoft excel .

και voila , έχουμε τα sms μας σε πίνακα excel ..... forever .

Με το sprite migrate φέρνουμε και τα sms από τα wm6.5 και τα έχουμε όλα σ' ένα νοικοκυρεμένα ...

(εγώ το στέλνω στο dropbox και το έχω και στα android builds ...)

 

ΥΓ :αφιερωμένο με τα περαστικά μου στην @eirhnh_k που έχει "κόλλημα" με τα sms

και συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά ή δεν είναι εδώ η θέση του .

 

ΥΓ2:χρόνια πολλά στους εορτάζοντες

ΥΓ3: Αυτός ο mdj τι έγινε ρε παιδιά ; χάθηκε ;

 

Το Sprite Migrate δεν το βρίσκω πουθενά. Στο επίσημο site λέει ότι τέλειωσε η beta... Μπορείς να γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό; Με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα και πιστεύω και πολύ άλλο κόσμο!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

http://www.spritesoftware.com/products/migrate/how-does-it-work-

αποτελείται από τρεις εφαρμογές . Μια για κάθε λειτουργικό . Wm6.5-windows pc - android . αρχικά ήταν free έως τον Ιούνιο 20 αν θυμάμαι καλά ,

αυτό το χρησιμοποιείς άπαξ ,εφόσον δεν τρέχεις πλέον τα wm6.5

 

edit : τώρα είδα ότι δεν τέλειωσε , sorry

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...