Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι καλό θα ήταν να κάνεις ext4.Εχει επιλογή το 4ext recovery στο ext3/ext4 menu--->wipe format ext4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπα, πατάτα έκανα.. κατ'αρχην τα αρχεία όλα (φώτο, εικόνες, βίντεο) τα βλέπω ακόμα μέσα.. αυτό δεν θα επρεπε να γίνει, μιας και έκανα wipe data.. επίσης, πάλι δεν πιάνω σήμα με το κινητό την εταιρία που θέλω και μου βγάζει μνμ you have left the country κτλ..
Link to comment
Share on other sites

φωτό και βιντεο ειναι στο fat32 κομμάτι της κάρτας που δεν επηρεάζεται (και καλώς δεν επηρεάζεται) από το wipe
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω κάτι γιαυτό.Αν είσαι μέλος στο xda ρώτα εκεί,μήπως κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία
Link to comment
Share on other sites

Το λόγο για τον οποίο δε μπορεί να γίνει ο συγχρονισμός των επαφών στα καλά καθούμενα τον ξέρουμε?

Το κυκλικό βελάκι του συγχρονισμού έχει ένα θαυμαστικό και από κάτω μήνυμα: "ο συγχρονισμός αντιμετωπίζει

προβλήματα αυτή τη στιγμή. Θα είναι διαθέσιμο ξανά σύντομα".

 

Βρε μπας και την Κυριακή έχει αργία?? :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα restart τον router και ξανά άνοιξε το Wifi να δεις τι θα κάνει.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Mετά την cm9ight,ο xylograph έβγαλε την jelly bean cmtight http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912740
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα restart τον router και ξανά άνοιξε το Wifi να δεις τι θα κάνει.

 

Με το mobile internet προσπαθούσα.

Τώρα που μου το πες δοκίμασα και το wi-fi...

Δε γίνεται Τίποτα....μόνο το ultrex μου απομένει να δοκιμάσω και αν δεν πιάσει και αυτό έχω την

τελευταία πια λύση....το wd-40 που κάνει για όλα... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τα δεδομένα απ ενεργοποίησε τον συγχρονισμό κανε και ένα reboot και ξανά από την αρχή όλα, δουλεύει πάντως η Google σήμερον, την χρειάζομαι συνεχώς :banghead:

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τα δεδομένα απ ενεργοποίησε τον συγχρονισμό κανε και ένα reboot και ξανά από την αρχή όλα, δουλεύει πάντως η Google σήμερον, την χρειάζομαι συνεχώς :banghead:

 

Πήγα στις ρυθμίσεις του go contacts-->backup and recovery (τράβηξα κ ένα backup με την ευκαιρία)-->account sync-->υπέδειξα το λογαριασμό μου στο gmail πάτησα συγχρονισμό και βουαλα (στα γαλλικά δε ξέρω να το γράψω :O)...όλα λύθηκαν ως δια μαγείας..

Σας ευχαριστώ όλους όπως και να χει..:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος σε ICS ή JB να έχουμε 800x480 video recording?

Βρήκα αυτό [05/04] Hardware Video encoding in camcorder for ICS (updated 05/04),

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Edited by jkap
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb εχω ενα πρόβλημα! εκανε εγκατάσταση ενας φιλος μου στο κινητο μας την PARANOIDANDROID HD2 v1.5b και ενώ ολα πήγαν καλα και εχει κάνει και ext2 partition και ενώ κατέβασε το link2sd όταν το ανοίγει και παταει ext2 αυτό του βγαζει σφαλμα προσάρτησης! ασε που οταν προσπαθησε να την ξανακατεβασει του εκλεισε το playstore και τον εβαλε να ξαναβαλει το pin του κινητου! δοκιμάσαμε να κάνουμε μια εκαθάριση στο paly store στο link2sd μήπως και διωρθοθη αλλα παλι τα ίδια καμια ιδέα! να πω οτι έχω και έγω στο κινητό μου αυτην την rom αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα!

 

Ok' φιλε bbbb το εκανα με επανεγκατασταση της rom και εστρωσε. δεν ηξερα οτι το recovery κανει ext3 νομιζα οτι κανει ext2 αλλα και με ext2 ως επιλογη στο link2sd που βαλαμε εγεινε μια χαρα ευχαριστω παντος!

Edited by enick
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ext3 ή ext4 partition.Καλύτερα ext4.Το ext2 το έκανες από το pc; Γιατί το recovery φτιάχνει ext3 και άμα το 4ext recovery μπορείς να το κάνεις και ext4

Υπάρχει τρόπος σε ICS ή JB να έχουμε 800x480 video recording?

Βρήκα αυτό [05/04] Hardware Video encoding in camcorder for ICS (updated 05/04),

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Ειναι παλιό το fix και ήδη περασμένο στις ics εδώ και 4 μήνες τουλάχιστον.Σε ics δοκίμασε με το lg camera να γράψεις mp4 σε ανάλυση 800*480 και bitrate μέχρι 1,5mbps.Στην jb δεν υπάρχει ακόμη λύση για full hwa video recording.Στην jb cmtight http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912740 κάτι πάει να γίνει με αυτό το θέμα αλλά θέλει ακόμη δουλειά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εδω και μια εβδομάδα τοHD2 δεν φορτίζει διότι η υποδοχή του usb έχει ξεκολλήσει από την πλακέτα(ή όπου αλλού είναι κολλημένη)

Έχω κάποια ελπίδα λύνοντας την συσκευή να κολλήσω πάλι στην πλακέτα την υποδoχή της USB?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; να την κολλήσεις με κολλητηρι; είσαι ηλεκτρονικός με εξοπλισμό; ή απλά είσαι ριψοκίνδυνος τύπος; έχω φτιάξει παλιά τυπωμένα αλλά αυτό είναι κάτι άλλο. Δες τα tutorials πως είναι διαρυθμησμενο εκεί και αποφάσισε. Πάντως επειδή είχα παρόμοια ιστορία από την arvato ήθελαν να αλλάξουν πλακέτα, αυτό σου λέω μόνο. Ευτυχώς δεν είχα τέτοιο θέμα. Μήπως να αγόραζες 2 μπαταρίες ακόμα και έναν εξωτερικό φορτιστή;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ισως ναι αν είσαι μάστορας σε τέτοιες εργασίες που θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια.Στο youtube υπάρχουν βιντεο με πλήρη

και στο e-bay πουλάνε το ανταλακτικό

Πάντως συμφωνώ με τον γιώργο.Αν η συσκευή είναι εντός εγγύησης,επικοινωνείς με την arvato να δεις τι θα σου πουν.Αλλά σαφώς ειναι πιο εύκολο να πάρεις εξωτερικό φορτιστή και μια μπαταρία ακόμη από το να διακινδυνεύσεις να σου μείνει στο χέρι.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψαχνα τότε με το θέμα μου, είχα βρει τον κονεκτορα αυτόν που όμως είναι εξαιρετικά μικρός και πρέπει να κολληθεί πάνω στην mainboard . Βέβαια έχεις δει refurbished μητρική ή γραφικών τι δουλειά πέφτει και με τι μηχανήματα και θεωρητικά όλα είναι εφικτά αλλά πολλές φορές η υπέρ αισιοδοξία μας δεν είναι καλός σύμβουλος. Ίσως αν βρει έναν ΣΩΣΤΟ μάστορα... ;;;

Αν πας στην arvato θα πας με μαμισια ρομ βέβαια...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στην arvato θα πας με μαμισια ρομ βέβαια...

 

Δεν νομίζω να έχει σημασία με τι rom θα πάει. Εξάλλου είναι σίγουρα εκτός εγγύησης λόγω κακής χρήσης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάει και γω για παρόμοιο πρόβλημα και είπα είμαι εκτός εγγύησης άρα δεν χρειάζεται να βάλω stock, μόλις είδε ο τεχνικός την omega ούτε το κοίταξε καθόλου μου είπε κατευθείαν αλλαγή πλακέτας με χρέωση μου. Τον ρώτησα κάτι λεπτομέρειες μετά και κατάλαβα ότι ΔΕΝ έψαξε τίποτα άλλο. Πλήρωσα 18€ για τον έλεγχο και το πήρα πίσω (δεν είχαν κάνει ούτε hard reset ούτε τίποτα άλλο, πήρα από αυτούς ένα original cable και έλυσα έτσι το πρόβλημα μου) .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην nativesd και μπεις στο recovery, ότι και να φλασάρεις εκεί δεν επηρεάζει και την nand;

Θέλω να απαλλαγώ από το πρόβλημα της cmtight με το play store περνώντας το αρχείο phonsky.apk από το recovery.

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασάρεις κάτι στην nativesd πρέπει να ειναι ειδικά φτιαγμένο για την συγκεκριμένη nativesd rom.Αν πάρεις το αρχείο που είδα και εγώ στο θέμα της cmtight και πας να το φλασάρεις,θα σου το βάλει στην nand rom.Θα πας λοιπόν με ένα root explorer μέσα από την cmtight στο φάκελο NativeSD/CMTight/system/app θα σβήσεις το vending.apk και θα αντιγράψεις το Phonesky.apk,θα του δώσεις permissions rw -r -r και λογικά θα σου το βγάλει απευθείας στο μενού,χωρίς καν reboot.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη microsd, ωστε να έχω χώρο για να παίξω και με τις native-sd και επί τις ευκαιρίας να αλλάξω και recovery, έχω μείνει στο CWMRecovery 5.0.2.6. (Αλήθεια ποιό να βάλω? To Touch Beta 8 ?)

Ο σωστός τρόπος ώστε να μην χάσω τίποτα είναι:

- Παίρνω ένα CWM Backup

- Αλλάζω κάρτα

- Βάζω το νέο Rcovery

- Φτιάχνω ΕΧΤ4 partition

- Κάνω restore την rom

- flashάρω την NativeSD

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασάρεις κάτι στην nativesd πρέπει να ειναι ειδικά φτιαγμένο για την συγκεκριμένη nativesd rom.Αν πάρεις το αρχείο που είδα και εγώ στο θέμα της cmtight και πας να το φλασάρεις,θα σου το βάλει στην nand rom.Θα πας λοιπόν με ένα root explorer μέσα από την cmtight στο φάκελο NativeSD/CMTight/system/app θα σβήσεις το vending.apk και θα αντιγράψεις το Phonesky.apk,θα του δώσεις permissions rw -r -r και λογικά θα σου το βγάλει απευθείας στο μενού,χωρίς καν reboot.

 

Δεν υπάρχει η διαδρομή. Μέσα έχω nativesd/cmtight /δύο αρχεία initrd.gz και zImage μόνο.

Θα δοκιμάσω να την περάσω στην nand, αν και ξέρω πως θα το μετανιώσω.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

H διαδρομή που κοιτάς εσύ ειναι /sdcard/Nativesd/cmtight.Κοιτα στο /Νativesd/cmtight

Θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη microsd, ωστε να έχω χώρο για να παίξω και με τις native-sd και επί τις ευκαιρίας να αλλάξω και recovery, έχω μείνει στο CWMRecovery 5.0.2.6. (Αλήθεια ποιό να βάλω? To Touch Beta 8 ?)

Ο σωστός τρόπος ώστε να μην χάσω τίποτα είναι:

- Παίρνω ένα CWM Backup

- Αλλάζω κάρτα

- Βάζω το νέο Rcovery

- Φτιάχνω ΕΧΤ4 partition

- Κάνω restore την rom

- flashάρω την NativeSD

Σωστά?

Σωστός τρόπος για να μην χάσεις την ρομ.Εννοείται όμως ότι το fat32 όμως κομμάτι της παλιάς sd σου δηλαδή εκεί που έχεις φωτό,βιντεο,αρχεία backup κτλ,θα το αντιγράψεις χειροκίνητα στην νέα στο pc.Για το recovery τώρα δεν ειναι 100% απαραίτητο να αλλάξεις.To ext4 partition μπορείς να το κάνεις και στο pc.Εισαι με magldr ή clk?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...