Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο οδηγός που έχεις στην υπογραφή σου είναι καλός για NAND Android; Μέχρι 2.3.7 μπορούμε να περάσουμε στο HD2 η και 4;

 

Υπάρχει κάποιος πρόσφατος οδηγός με αναλητηκά βήματα; Αυτόν που έχει το site είναι πρόσφατος;

 

Καλημερα φιλε μoυ εχoυμε βαλει oλoι σχεδoν την 4.0 4 διαβασε τo νημα αυτo τα παιδια εχoυν κανει καλη δoυλεια εδω.

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O oδηγός ισχύει για τις ρομ με android 4. Απλά θα πας στο θέμα της ρομ που θέλεις να βάλεις και θα περάσεις το κατάλληλο recovery.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μoυ εχoυμε βαλει oλoι σχεδoν την 4.0 4 διαβασε τo νημα αυτo τα παιδια εχoυν κανει καλη δoυλεια εδω.

 

Με την κατανόηση σας παιδιά, απλά έλεγα να βάλω κάποια Rom που να είναι όπως τις κανονικές και όχι με αλλαγμένα εικονίδια όπως αυτήν που έβαλα τώρα ... Έχετε να μου προτείνεται κάποια; Η 4 που λέτε που μπορώ να την καταιβάσω ...

 

Το htc sense είναι πολυ βάρη για το κινητό αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Nαι σε σχέση με τις άλλες ρομ,το sense πέφτει κάπως βαρύ.Ποια έχεις βάλει τώρα; Για την ics 4.0.4 δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1441462

δες λίγο στα προβλήματα που λέει ότι υπάρχουν.Και εντός της ημέρας περιμένουμε νέα rom που θα δουλεύει καλύτερα το hardware acceleration και από ότι λένε λύνονται κάποια προβλήματα όπως το pinch to zoom και θα δουλεύει και ο chrome browser

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

 

Λες να δουλέψει και το video που έχουμε το γνωστό πρόβλημα η ακόμη να έχουμε και 720p :rolleyes:?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι θα δουλέψει και η αναπαραγωγή 720p.Για την εγγραφή σε 720p περιμένουμε τον magldr 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις εσύ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20169960&postcount=3 εγκαθιστώντας το αρχείο marc1706_zram_100MB.zip απο το recovery ενδεχομένως να χρειαστεί με ένα root explorer να σβήσεις από το /system/etc/init.d το αρχείο 74tweaks

μετά την εγκατάσταση του αρχείου,κατεβάζεις το terminal emulator και δινεις την εντολή free . αν σου λέει swap 0 σημαίνει ότι πρέπει να σβήσεις το αρχείο αυτό

 

 

Προσπαθούν να την μπουτάρουν.

 

Εκανα τα παραπανω, αλλα στο φακελο δεν υπαρχει αρχειο 74tweaks, αλλα ενα 98tweaks! Το μετεφερα αλλου, αλλα στο terminal μου βγαζει swap 0. Φοραω την aokp_hd2_build_32.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το tweak με το zram ειναι αποκλειστικά για τις sense roms που έχουν kernel του marc1706.Η ics aokp έχει by default τον kernel του tytung που δεν υποστηρίζει zram.Γιαυτή την ρομ θα πρέπει να βάλεις τον kernel του dorimanx http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1322639 και κατά την εγκατάσταση απο το recovery να επιλέξεις zram για non cm7 roms
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το tweak με το zram ειναι αποκλειστικά για τις sense roms που έχουν kernel του marc1706.Η ics aokp έχει by default τον kernel του tytung που δεν υποστηρίζει zram.Γιαυτή την ρομ θα πρέπει να βάλεις τον kernel του dorimanx http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1322639 και κατά την εγκατάσταση απο το recovery να επιλέξεις zram για non cm7 roms

 

Εχω τον κερνελ του dorimanx το Kernel-Dorimanx-V6.5C-ULTRA-HD2-MAG-CLK-MULTI, συγνωμη δεν το ανεφερα νωριτερα. Και κατα την εγκατασταση οντως επελεξα zram για non cm7 roms. Τι συμβαινει...μετα και την εγκατασταση του ρουτ μανατζερ, του root browser, μου λεει 12mb free!

 

Edit: Τωρα καταλαβα οτι αυτα τα 12Mb ειναι τα υπολοιπα απο τα 160Mb που ειχα κανει το system partition της nand.

Edited by N3M3SYS
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να το πάρεις από την αρχή...δοκιμασμένο από μένα ότι στην συγκεκριμένη aokp με dorimanx kernel,το zram λειτουργεί

Κυκλοφόρησε και η πρώτη hwa ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1622788 αλλά προς το παρόν από ότι φαίνεται συνεχίζει να μην δουλεύει σωστά το flash στον browser,ενω δεν δουλεύει και το gps και γενικά αναμένεται να υπάρχουν bugs,τα οποία θα διορθωθούν στην πορεία.δεν την δοκίμασα ακόμη γιατί εχω wp7 στην nand.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να το πάρεις από την αρχή...δοκιμασμένο από μένα ότι στην συγκεκριμένη aokp με dorimanx kernel,το zram λειτουργεί

Κυκλοφόρησε και η πρώτη hwa ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1622788 αλλά προς το παρόν από ότι φαίνεται συνεχίζει να μην δουλεύει σωστά το flash στον browser,ενω δεν δουλεύει και το gps και γενικά αναμένεται να υπάρχουν bugs,τα οποία θα διορθωθούν στην πορεία.δεν την δοκίμασα ακόμη γιατί εχω wp7 στην nand.

 

Θα το κανω, απλα τι πρεπει να περιμενω στο terminal αν ολα πανε καλα με το zram με την εντολη free?

Link to comment
Share on other sites

Δες την εικόνα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21838558&postcount=1361

τα πρώτα στοιχεία τα βγάζει με την εντολή zram_stats και τα δεύτερα με την εντολή free

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη, μιας και παιζει να το κανω και αυτο λαθος. Σε αυτην τη σελιδα ο DORIMANX επισημαινει: "Warning!!! If you are using not CM7 ROM then add your ROM initrd.gz in initrd-Custom folder in Kernel zip." στο τελος του ποστ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1322639

 

Εγω που φοραω την aokp_hd2_build_32 και ειναι ICS πρεπει να κανω κατι διαφορετικο απο την διαδοχικη εγκατασταση ρομ, κερνελ και gapps απο το recovery? Με μπερδεψε αυτο το "non CM7 ROM". Η aokp_hd2_build_32 τι θεωρειται? Σορρυ για τις newbie ερωτησεις, προσπαθω να κανω τη διαδεικασια οσο καλυτερα μπορω, τα εχω καταφερει καλα πιστευω, λιγο fine tuning χρειαζομαι.!

Link to comment
Share on other sites

H aokp 32 ειναι non cm7 ρομ και ειναι ics.Θα πάρεις από το zip της aokp32 από το φάκελο kernel/boot το αρχείο initrd.gz και μετά θα αποσυμπιέσεις το zip του dorimanx kernel.Το initrd.gz από την aokp32 θα το αντιγράψεις στο φάκελο initrd-ICS του dorimanx kernel,αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον και θα ξανασυμπιέσεις το αρχείο και θα φλασάρεις από το recovery.Κατά την εγκατάσταση επιλέγεις ics rom και για το zram non cm7 rom
Link to comment
Share on other sites

H aokp 32 ειναι non cm7 ρομ και ειναι ics.Θα πάρεις από το zip της aokp32 από το φάκελο kernel/boot το αρχείο initrd.gz και μετά θα αποσυμπιέσεις το zip του dorimanx kernel.Το initrd.gz από την aokp32 θα το αντιγράψεις στο φάκελο initrd-ICS του dorimanx kernel,αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον και θα ξανασυμπιέσεις το αρχείο και θα φλασάρεις από το recovery.Κατά την εγκατάσταση επιλέγεις ics rom και για το zram non cm7 rom

 

Σε ευχαριστω και παλι. Δεν το εκανα πριν αυτο...τωρα ειναι ολα ξεκαθαρα. Παρόλα αυτα, με το λαθος μου εννοω, ολα δουλευαν μια χαρα. Οποτε το ερωτημα ειναι, ποια θα ειναι η διαφορα. Ουσιαστικα, τι μου κοστισε η παραληψη της παραπανω διαδικασιας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα και γω να δοκιμάσω την Dorimanx-ROM-HIGH-END 3.1.6.2. Απλά επειδή απ όσο βλέπω την περιγραφή ξεφεύγει απο τα τετριμμένα όλων των υπόλοιπων Rom θα ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος τι παίζει με αυτή, τι recovery πρέπει να βάλω και γενικά τι παραπάνω πρέπει να κάνω και να προσέξω?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

To recovery ειναι το κλασσικό για όλες τις cm7 rom,δηλαδή 5 150 5.Οπότε αν έχεις ήδη κάποια άλλη cm7 πας κατευθείαν για την εγκατάσταση της.

Εγώ πριν λίγο έβαλα την νέα ics με το hwa.Καμμία σχέση με πριν.Εχει ακόμη θεματάκια αλλά ειναι σαφώς πιο smooth από τις προηγούμενες και ίσως καλύτερη και από τις gingerbread στο scrolling.Πάντως όσοι την δοκίμασαν,μιλούν για πολύ καλύτερη συμπεριφορά στα παιχνίδια σε σχέση με την gingerbread.Κάτι που βλέπω και εγώ.Δοκίμασα το temple run και παίζει άψογα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε για την αμεση απαντηση! Λες να παω κατευθειαν στην ICS με HW? ενδείκνυται για καθημερινή χρήση μέχρι να διορθωθουν τα θεματακια?
Link to comment
Share on other sites

To recovery ειναι το κλασσικό για όλες τις cm7 rom,δηλαδή 5 150 5.Οπότε αν έχεις ήδη κάποια άλλη cm7 πας κατευθείαν για την εγκατάσταση της.

Εγώ πριν λίγο έβαλα την νέα ics με το hwa.Καμμία σχέση με πριν.Εχει ακόμη θεματάκια αλλά ειναι σαφώς πιο smooth από τις προηγούμενες και ίσως καλύτερη και από τις gingerbread στο scrolling.Πάντως όσοι την δοκίμασαν,μιλούν για πολύ καλύτερη συμπεριφορά στα παιχνίδια σε σχέση με την gingerbread.Κάτι που βλέπω και εγώ.Δοκίμασα το temple run και παίζει άψογα.

 

Θα έχει και έκδοση για την κάρτα η νεα ics ;

Link to comment
Share on other sites

Με την κατανόηση σας παιδιά, απλά έλεγα να βάλω κάποια Rom που να είναι όπως τις κανονικές και όχι με αλλαγμένα εικονίδια όπως αυτήν που έβαλα τώρα ... Έχετε να μου προτείνεται κάποια; Η 4 που λέτε που μπορώ να την καταιβάσω ...

 

Το htc sense είναι πολυ βάρη για το κινητό αυτό ;

 

Τώρα έχω αυτήν που λέει σαν παράδειγμα στον οδηγό που έχετε στο αρχικό ποστ

 

Πια είναι η καλύτερη με Sence; Και μια που να μην έχει αλλαχτεί τπτ σε φραφικά να είναι σαν την "μαμά" ρομ

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη που έχεις τώρα δεν έχει κάποιο θέμα.είναι cyanogenmod7 ROM.αν θες πιο "μαμά" σε Android θα βάλεις την nexushd2 forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060

 

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη που έχεις τώρα δεν έχει κάποιο θέμα.είναι cyanogenmod7 ROM.αν θες πιο "μαμά" σε Android θα βάλεις την nexushd2 forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060

 

Sent from my HTC HD2

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι αυτό που ψάχnω τώρα θα την περάσω στο κινητό. Αν έχεις κατα νου και καμιά με Sence και να είναι προς μαμά μεριά μου λες... Εκανα κάποιες προσπάθειες να βάλω Roms με Sence lite + αλλά που κολλούσε στο βοοτ logo

 

Edit :

1) έχω πρόβλημα με το Ελληνικό πληκτολόγιο στα μηνύματα δεν έχει Ελληνικά + 160 ch

2) Πως μπορώ να βάλω paid aππς ως free; Dηλαδή να τις δοκιμάζω και μετά να τις αγοράζω

3) Kάποιο callrecorder να δουλεύει ξέρουμε ( Ξέρω είναι παράνομο_ αλλά εν γνώση του καλούντα )

4)Η εσωτερική μνήμη απο 200 κάτi έχει πάει στα 60 μετά την εγκατάσταση εφαρμογών! Μπορώ να την αυξίσω; Η μετά το λειτουργικό κάνει χρήση της SD

Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι αυτό που ψάχnω τώρα θα την περάσω στο κινητό. Αν έχεις κατα νου και καμιά με Sence και να είναι προς μαμά μεριά μου λες... Εκανα κάποιες προσπάθειες να βάλω Roms με Sence lite + αλλά που κολλούσε στο βοοτ logo

 

Edit :

1) έχω πρόβλημα με το Ελληνικό πληκτολόγιο στα μηνύματα δεν έχει Ελληνικά + 160 ch

2) Πως μπορώ να βάλω paid aππς ως free; Dηλαδή να τις δοκιμάζω και μετά να τις αγοράζω

3) Kάποιο callrecorder να δουλεύει ξέρουμε ( Ξέρω είναι παράνομο_ αλλά εν γνώση του καλούντα )

4)Η εσωτερική μνήμη απο 200 κάτi έχει πάει στα 60 μετά την εγκατάσταση εφαρμογών! Μπορώ να την αυξίσω; Η μετά το λειτουργικό κάνει χρήση της SD

 

1.θα βάλεις το handsent sms και θα έχεις αφού κάνεις την απαραίτητη ρύθμιση από την εφαρμογή

2. ;;; μα θα βάλεις trial ή lite έκδοση, ανάλογα τι δίνει η κάθε εφαρμογή. Άλλοι τρόποι δεν υπάρχουν.... :cool:

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

3) Kάποιο callrecorder να δουλεύει ξέρουμε ( Ξέρω είναι παράνομο_ αλλά εν γνώση του καλούντα )

4)Η εσωτερική μνήμη απο 200 κάτi έχει πάει στα 60 μετά την εγκατάσταση εφαρμογών! Μπορώ να την αυξίσω; Η μετά το λειτουργικό κάνει χρήση της SD

3.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15625544&postcount=467 δουλεύει με τον κερνελ tytung r13 που έχει η nexus hd2 αλλά όχι με τον kernel r14 που έχει π.χ. η typhoon

4.Στον οδηγό μου έχω μια ενότητα που λέγεται δημιουργία ext partition για αύξηση του χώρου αποθήκευσης των εφαρμογών.Στις cm7 λειτουργεί αυτόματα,στην nexushd2 θα χρειαστεί αφού φτιάξεις το ext partition στην κάρτα μνήμης,να βάλεις απο το recovery είτε το zip που δίνει ο tytung για αυτή την δουλειά,http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10509776&postcount=438 ειτε να το κάνεις με το πρόγραμμα link2sd από το play store

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...