Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

cb600f: Αυτό το 5.0.2.7 touch recovery μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε στο hd2? Κάνει για όλες τις ρομ ή μόνο για συγκεκριμένη?

Για την Dorinmax για παράδειγμα κάνει, ή έχει άλλα χαρακτηριστικά από το 5/150/5???

Mπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε ρομ για το hd2,δουλεύει με το hd2 και λειτουργεί με partitions 5/150/5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το partition το κάνω μέσα από τον clk bootloader. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα στο hd2.

 

Δεν το κατάλαβα αυτό, κάτι βέβαια πάω να πιάσω, αλλά μάλλον φταίει ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το clk :O.

Να το θέσω αλλιώς λοιπόν.

Με τον magdlr που έχω, φλασάρω το 5.0.2.7 touch recovery και είμαι οκ? Αντικαθιστά δηλαδή το cwr που χρησιμοποιούσα μέχρι σήμερα?

Να υποθέσω ότι θα χρειαστεί να ξαναφλασάρω και τη ρομ απ' την αρχή, γιατί θα έχει αποδημήσει εις Κύριον η υπάρχουσα μετά την παραπάνω διαδικασία?

Εμπλέκεται πουθενά το hd2toolkit για να φτιάξω το 5/150/5 ή αυτό είναι φτιαγμένο ήδη και δε χρειάζεται να πειράξω τίποτα?

Μα πως τα μπλέκω έτσι όλα αυτά :wacko: :wacko: ???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δώσε ένα λινκ από το touch recovery που θες να φλασάρεις

Αν το recovery που θες να φλασάρεις έχει στον τίτλο του αρχείου τη λέξη cwr ή ανοίγοντας το zip αρχείο στο pc βλέπεις μέσα και ένα φάκελο metainf και καθόλου αρχεία όπως flash.cfg κτλ,πας στον magldr--->ad recovery και το φλασάρεις πάνω από το ήδη υπάρχον recovery.

Με αυτόν τον τρόπο δε θα πειραχτεί η εγκατάσταση της ρομ και θα έχεις και το νέο recovery.Oμως... προσωπικά προτείνω πριν από τέτοια αλλαγή να κάνεις backup την ρομ από το ήδη υπάρχον recovery δηλαδή magldr--->ad recovery--->backup and restore--->backup ώστε αν κάτι δε κάτσει καλά και πρέπει να ξαναφλασάρεις όλα τα partitions να μπορέσεις να επαναφέρεις την ρομ

Διαφορά μεταξύ magldr και clk 1.5

Στον magldr κάθε φορά που πρέπει να αλλάξεις τα partitions δηλαδή π.χ. έχεις 5/150/5 και θέλεις να βάλεις μια ρομ που χρειάζεται 5/200/5 πρέπει να πας magldr--->usb flasher και να φλασάρεις τα νέα partitions (στα οποία περιλαμβάνεται και το recovery) είτε χειροκίνητα,είτε μέσα από το hd2 nand toolkit

Στον clk 1.5 για να αλλάξεις το μέγεθος των partitions δε χρειάζεσαι pc.Μπαίνεις από το κινητό στο μενού του clk και από εκεί,χωρίς χρήση pc,αλλάζεις το μέγεθος των partitions

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Είσαι κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ, αλλά την έχασα τη μπάλα :lol: :lol: :lol:....

Το 80% πάντως το πιασα...ΟΚ

 

Λινκ δεν έχω, αυτό ψάχνω και εγώ :p.

Αυτό το 5.0.2.7 touch που ανέφερε ο "στροφιλίκιας" το αναζητώ στο ίντερνετ αλλά μου προκύπτει ότι αφορά άλλα κινητά :confused: :confused:.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω δωρεαν ραδιοφωνο χωρισ να χρειαζεται συνδεση στο interet.

αυτο που εχει εγκατεστημενο ειναι ενα που ενεργοποιει και το blueetooth για να δουλεψει και δεν ειναι τοσο καλο.

βρηκα το free spirit αλλα και αυτο τα εχει ολα κλειδωμανα για να πας στην paid εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο στις cm7/aosp roms.Επιλέγεις είτε αυτό που έχει ήδη μέσα,είτε το spirit fm

 

Είσαι κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ πολύ, αλλά την έχασα τη μπάλα :lol: :lol: :lol:....

Το 80% πάντως το πιασα...ΟΚ

 

Λινκ δεν έχω, αυτό ψάχνω και εγώ :p.

Αυτό το 5.0.2.7 touch που ανέφερε ο "στροφιλίκιας" το αναζητώ στο ίντερνετ αλλά μου προκύπτει ότι αφορά άλλα κινητά :confused: :confused:.

Το link ειναι εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1419733

για φλασάρισμα πάνω από το ήδη υπάρχον recovery (μέθοδος cwr που έγραψα στο πιο πάνω ποστ μου) κατέβασε από http://www.sendspace.com/file/0z0lyy

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω δωρεαν ραδιοφωνο χωρισ να χρειαζεται συνδεση στο interet.

αυτο που εχει εγκατεστημενο ειναι ενα που ενεργοποιει και το blueetooth για να δουλεψει και δεν ειναι τοσο καλο.

βρηκα το free spirit αλλα και αυτο τα εχει ολα κλειδωμανα για να πας στην paid εκδοση.

μόνο στίς sense Rom δουλεύει το ραδιόφωνο χωρίς Bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πηγα να κανω το swap file αλλα στο σταδιο 3 το link μαλλον δεν ειναι ενεργο...και δεν μπορω να συνεχισω...(το 2 σταδιο δεν το πολυκαταλαβα-που 8α βρω το μαρκετ?)

Παιδια ειμαι αρχαριος...να με συγχωρατε :)

Διαφορες εφαρμογες που θα βρω?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκεις market γιατί πλέον το market έχει μετονομαστεί σε play store. Ψάξε λοιπόν στις εφαρμογές σου την εφαρμογή Play store.Απο αυτή την εφαρμογή κατεβάζεις επίσημα εφαρμογές android.Μπες λοιπον στο play store και ψάξε για την εφαρμογή swapper 2.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκεις market γιατί πλέον το market έχει μετονομαστεί σε play store. Ψάξε λοιπόν στις εφαρμογές σου την εφαρμογή Play store.Απο αυτή την εφαρμογή κατεβάζεις επίσημα εφαρμογές android.Μπες λοιπον στο play store και ψάξε για την εφαρμογή swapper 2.

 

Ευχαριστω θα δοκιμασω :)

και κατι ακομη θελω να ρωτησω...

Υπαρχει τροπος να διορθωθει το εξης προβλημα?

Σε καποιους ιστοτοπους που χρησιμοποιω εχει καποια βιντεο τα οποια δεν μπορω να τα τρεξω...μπορω να κανω κατι για αυτο?

Και πως θα βαλω ενα συγκεκριμενο τραγουδι (το εχω στην SD) σαν ringtone?

Edited by dogola
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θα δοκιμασω :)

και κατι ακομη θελω να ρωτησω...

Υπαρχει τροπος να διορθωθει το εξης προβλημα?

Σε καποιους ιστοτοπους που χρησιμοποιω εχει καποια βιντεο τα οποια δεν μπορω να τα τρεξω...μπορω να κανω κατι για αυτο?

Και πως θα βαλω ενα συγκεκριμενο τραγουδι (το εχω στην SD) σαν ringtone?

 

Δοκίμασε να φτιάξεις στην κάρτα έναν φάκελο media και μέσα ένα υποφάκελο ringtones. Εκεί βάζεις τους ήχους που θέλεις, mp3 ή ogg.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερες σε ολους! μπορει καποιος να με βοηθησει λεγωντας μου που θα βρω το MAGLDR 150MB System/5MB Cache ετσι ωστε να φλασαρω την TyphooN CyanogenMod 7, γιατι οποια λινκ εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δεν λειτουργουν! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb λινκ δεν μπορω να βρω για να τον κατεβασω και να το φλασαρω! στις οδηγιες σου με στελνει στο thread της rom στην οποια δεν λειτουργει το λινκ που δινει.

 

Ακυρο bbbb εχεις δικιο ημουν βιαστικος και δεν το προσεξα καλα. Εισαι πολυ ωραιος σε ευχαριστω!

Edited by Platwnakovic
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην energy lite αρκετα ευχαριστημενος μονο που παρα το zram η μνημη πεφτει κοντα στα 55mb.

Η dorimanx δεν ειναι sense αλλα πιστεύετε οτι ειναι καλύτερη απο την energy ως προς ταχυτητα ανταποκρισης κλπ?για να την περασω πρεπει να αλλαξω κατι στο partition και πως?

Για ICS σε καθημερινη χρηση τι προτείνετε εφοσον προσφερει κατι παραπάνω απο τις προηγούμενες(το προβλημα με flash περιεχομενο και video παραμενει ως φαίνεται)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα .ο DSP manager τι ακριβώς κάνει είναι απαραίτητος?

μέχρι χτες είχα fc και με την τωρινή ρομ αλλά και με την CM

(όταν καλούσα κάποιον κολλούσε)

απο χτες έκοψα την λειτουργία και εως τώρα όλα λειτουργούν ρολοι .

Λέω να του κάνω απεγκατάσταση και πέταμα .κάποια συμβουλή?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα .ο DSP manager τι ακριβώς κάνει είναι απαραίτητος?

μέχρι χτες είχα fc και με την τωρινή ρομ αλλά και με την CM

(όταν καλούσα κάποιον κολλούσε)

απο χτες έκοψα την λειτουργία και εως τώρα όλα λειτουργούν ρολοι .

Λέω να του κάνω απεγκατάσταση και πέταμα .κάποια συμβουλή?

Εγώ πάντα τον πεταω και βάζω το Volume+ και καλά τον έχουν για ενίσχυση του ήχου.
Link to comment
Share on other sites

Δες στον οδηγο της υπογραφης μου.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Την φλασαρα,TyphooN CyanogenMod 7.2 RC1 v3.8.1, ολα οκ, αλλα οταν παω να ανοιξω wifi μου λεει error. Τι να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωριζω.δεν εχει να κανει με το recovery αλλα με κατι στην ιδια την ρομ.κανε ενα καθαρο install παλι.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να φτιάξεις στην κάρτα έναν φάκελο media και μέσα ένα υποφάκελο ringtones. Εκεί βάζεις τους ήχους που θέλεις, mp3 ή ogg.

 

Μπορεί επίσης μόλις εγκαταστήσει το go sms, όταν πάει να επιλέξει ήχο κλήσης κλπ, να επιλέγει οποιο τραγούδι θέλει από οποιοδήποτε φάκελο ;).

 

Η dorimanx δεν ειναι sense αλλα πιστεύετε οτι ειναι καλύτερη απο την energy ως προς ταχυτητα ανταποκρισης κλπ?για να την περασω πρεπει να αλλαξω κατι στο partition και πως?

 

Dorinmax δαγκωτό.... το partrition πρέπει να είναι 5/150/5...αν το χεις από την προηγούμενη έτσι, είσαι οκ. Βουρ για εγκατάσταση...

 

Την φλασαρα,TyphooN CyanogenMod 7.2 RC1 v3.8.1, ολα οκ, αλλα οταν παω να ανοιξω wifi μου λεει error. Τι να φταιει?

 

Βλέπε παραπάνω την απάντηση προς dimirass :p.

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα τον πεταω και βάζω το Volume+ και καλά τον έχουν για ενίσχυση του ήχου.

 

σε ευχαριστώ μόλις του έκανα unistall

με ανησυχεί όμως το γεγονος ότι ήταν μερος του system και ενα app όπως αυτά που κατεβάζουμε από το μαρκετ

το έλεγε: Pname:com.bel.android.dspmanager

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα μεταξυ των Desire HD RCmix 4.0 vs HD2 με CM9,ποιο με συμβουλευετε να διαλεξω?

 

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα μεταξυ των Desire HD RCmix 4.0 vs HD2 με CM9,ποιο με συμβουλευετε να διαλεξω?

 

Λεπτομερή ανάλυση θα σου κάνει κάποιος άλλος, ο bbbb για παράδειγμα :p....

Εγώ θα σου πω HD2 (με Dorinmax 3.1.3....10 ώρες λειτουργίας--> μπαταρία 86%....συνεχίζει να σπάει τα ρεκόρ) δαγκωτό, γιατί ότι λειτουργικό και να βγει, ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα μεταξυ των Desire HD RCmix 4.0 vs HD2 με CM9,ποιο με συμβουλευετε να διαλεξω?

 

Eυχαριστω

σημασία δεν έχει το λογισμικό που φορανε αλλά οι δυνατότητες και τι σου αρέσει εσένα

διότι το hd2 δέχεται σχεδόν τα πάντα όσο για την άλλη συσκευή δεν γνωρίζω και δεν έχω άποψη

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...