Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπεις στο recovery αυτό που συζητάμε δεν το γράφει; Σε μένα το έβγαλε στην κεντρική οθόνη με πληροφορίες για το sd-ext είδος μέγεθος και διαθέσιμο μέγεθος ,όπως και για την sdcard.

Έχεις δίκιο. Το βγάζει στην κεντρική οθόνη. Τελικά είναι ext4.

Είναι ωραίο το νέο recovery αλλά είναι και λίγο ζαλάδα. Και το μήνυμα που είπες το βλέπω κι εγώ τώρα. Απλά έτσι όπως είναι το backround (ζαλάδα) δεν το είχα προσέξει και πήγα κατ' ευθείαν στο install from sdcard:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το ext 4 αν θες να γυρίσεις πάλι στην nightly

 

Τώρα το πήρα είδηση αυτό :lol: Ευχαριστώ bbbb

 

Μέχρι τώρα αν μη τι άλλο το τηλέφωνο ξεκίνησε εντυπωσιακά και τώρα μόλις έκανε boot

 

Edit: Όταν κάνουμε restore τις εφαρμογές με το titanium backup πηγαίνουν στο partition αυτόματα ή πρέπει να εγκαταστήσουμε και κάποια άλλη εφαρμογή;

Προσπαθώ τόση ώρα να επαναφέρω όλες τις εφαρμογές.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καιρό πήρα την απόφαση να περάσω απο την Typhoon στην Sensation xl

Εκανα Task29 και format στην sd και δημιουργια ext4 partition, πέρασα το νέο cwm και μόλις τώρα το κινητό μετά απο 12΄ ξεκίνησε κανονικά:)

Για να δούμε

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.παιδια τι ext partition χρησιμοποιουμε σε αυτες τις ρομ?ext 4 η ext3?οποιο και απο τα δυο χρησιμοποιησα μου αφηνει λιγο χωρο για εφαρμογες,γυρω στα 200mb.τι κανω λαθος και εχω τοσο λιγο χωρο?
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Ναι το system partition (5/235/8) το έχει περάσει.

Πρέπει να κάνεις ext partition στην SD οπωσδήποτε. 1gb (1024mb) φθάνει. Μην ξεχάσεις να πάρεις backup πρώτα γιατί θα γίνει φορμάτ στη κάρτα.

 

πως το κάνω το partition? με το SD Formatter δεν έχει να κάνω partition μόνο να φορμάρω την κάρτα. νομίζω μέσα από το MAGLRD το κάναμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To ext partition στην κάρτα θα το κάνεις μέσα από το recovery στη συσκευή.Μagldr--->ad recovery και θα σου ανοίξει το recovery από όπου θα βρεις την επιλογή για το partition της κάρτας

καλημερα.παιδια τι ext partition χρησιμοποιουμε σε αυτες τις ρομ?ext 4 η ext3?οποιο και απο τα δυο χρησιμοποιησα μου αφηνει λιγο χωρο για εφαρμογες,γυρω στα 200mb.τι κανω λαθος και εχω τοσο λιγο χωρο?

partition θα κάνεις 1gb ext4.Για το χώρο δε κάνεις κάτι λάθος.Ετσι δουλεύει το σύστημα.Ναι μεν είναι 200mb αλλά χρησιμοποιείται συνδυαστικά με το ext partition και έτσι μπορείς να βάλεις περισσότερες εφαρμογές.Φυσικά όχι άπειρες και το πόσες θα βάλεις εξαρτάται από το πόσα δεδομένα έχει η κάθε εφαρμογή π.χ. το igo βάζει στην εσωτερική μνήμη γύρω στα 10mb ενώ τον ίδιο χώρο μπορεί να τον δεσμεύσουν 10-15 εφαρμογές άλλου είδους αν δεν έχουν πολλά δεδομένα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα. τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής

 

1) έκανα ένα παρτίσιον 1 γίγα

2) το δεύτερο παρτίτιον το έκανα 4 γίγα. δυστυχώς δεν είχε 7 γίγα επιλογή (αφού 8άρα είναι η κάρτα). αυτό θα το επαναφέρω από τα windows.

3) με ρώτησε πόσο θέλω να είναι το παρτίσιον swap και του είπα 512 mb. δε κατάλαβα τι είναι αυτό αλλά έβαλα 512

4) με ρώτησε αν θέλω σε format ext3 ή ext4 και διάλεξα ext4 .

 

Είναι σωστά τα βήματα? Να συνεχίσω στην εγκατάσταση της ROM?

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα. τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής

 

1) έκανα ένα παρτίσιον 1 γίγα

Σωστά

 

2) το δεύτερο παρτίτιον το έκανα 4 γίγα. δυστυχώς δεν είχε 7 γίγα επιλογή (αφού 8άρα είναι η κάρτα). αυτό θα το επαναφέρω από τα windows.

Το υπόλοιπο της κάρτας (μετα τη δημιουργία του 1gb ext partition) πρέπει να το αφήσεις Fat32

 

3) με ρώτησε πόσο θέλω να είναι το παρτίσιον swap και του είπα 512 mb. δε κατάλαβα τι είναι αυτό αλλά έβαλα 512

256mb είναι αρκετά

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ KAI XΡΗΣΗ SWAP FILE

To swap file είναι ένας χώρος κατάλληλα διαμορφωμένος στην sd που λειτουργεί σαν εικονική μνήμη ραμ.

Το android όταν πάμε να ανοίξουμε μια εφαρμογή και δε του φτάνει η μνήμη ραμ, κλείνει τις προηγούμενες εφαρμογές για να ελευθερώσει μνήμη.

Το swap χρησιμεύει ώστε αντί να κλείσει η εφαρμογή, να μεταφερθεί εκεί και έτσι όταν χρειαστούμε πάλι, το σύστημα θα την πάρει από εκεί στη ραμ με αποτέλεσμα να μπορούμε να έχουμε περισσότερες εφαρμογές ενεργές....http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021

 

4) με ρώτησε αν θέλω σε format ext3 ή ext4 και διάλεξα ext4 .

Σωστά

 

Είναι σωστά τα βήματα? Να συνεχίσω στην εγκατάσταση της ROM?

 

Καλή συνέχεια!!!:D

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέκανα τις κινήσεις από την αρχή.

 

1ο partition 1 γίγα

2o partition 4 γίγα

Swap partition 256 mbyte

Διάλεξα EU συσκευή.

Διάλεξα MAGLRD και όχι CLK

τέλος του είπα ότι το format θα είναι ext4

 

Πέρασα την ROM μέσα στην sd card. του "έδειξα" που είναι και ολοκλήρωσε το setup. Έκανα reboot και έμεινε στην οθόνη με το σιδερένιο πλέγμα για background, πάνω λέει HTC και κάτω TBD.. είναι η οθόνη εκκίνησης της ROM αλλά μένει εκεί, δε προχωράει.

 

Τι έκανα πάλι λάθος?!?!

Link to comment
Share on other sites

2o partition γιατί έκανες;

Δοκίμασε αλλή μια φορά βγάζοντας τη μπαταρία.

Έκανες full Wipe;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το χθεσινό πέρασμα του recovery και την μετατροπή του ext3 σε ext4 ,δεν μπορώ να επαναφέρω κανένα nandroid backup.

 

Πέρασα πάλι το recovery που χρησιμοποιούσα με την nightly ( 3.0.2.5 ) αλλά όταν επανέφερα το τελευταίο backup απο το recovery ,ενω όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά, όταν άνοιγε το τηλέφωνο είχαν περαστεί μόνο οι μισές εφαρμογές και αυτές χωρίς τα δεδομένα τους.

Πουθενά δεν μπορούσα να δω το ext partition , ούτε μέσα απο το titanium αλλά ούτε και απο το e2

 

Τώρα δοκιμάζω να ξανακάνω την μεταβολή απο ext4 σε ext3 μπας και γλιτώσω τις εφαρμογές μου και τα δεδομένα τους.

 

Με την ευκαιρία να αναφέρω πως κάποια παιχνίδια ,ενώ λειτουργούσαν κανονικά στην nightly ,στην TBD_Sensationxl_V2.6 με την εκκίνηση μου έλεγε πως αυτη η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με την συσκευή μου??? Για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό;

 

Edit: Αυτό ήταν!!! Γύρισε όπως το άφησα

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το advance restore από ένα nandroid backup μόνο για το data και το ext partition στην τελευταία ρομ του typhoon;

 

Η τελευταία nightly είναι αυτή; update-cm7-leo-20111222.zip

Link to comment
Share on other sites

Για το restore ισχύει το "κάνω δοκιμή και βλέπω το αποτέλεσμα που θα προκύψει".Η nightly ναι αυτή ειναι η τελευταία.Και κάπου διάβασα ότι τελικά η cm7 έχει σταματήσει πλέον να ανανεώνεται και επικεντρώνονται στην cm9.Αλλωστε "επίσημη" cm7 έχει να κυκλοφορήσει από τις 16-11 http://cm-nightlies.appspot.com/?device=ace
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

υπάρχει κάποια ρομ που να έχει διαφορετική εμφάνιση και να μοιάζει με τις ρομ για το Samsung Galaxy S2;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μετά από λίγη ώρα χρήσης της τελευταίας nightly στην οθόνη κλειδώματος δεν δουλεύει η λειτουργία απενεργοποίησης του ήχου ενώ στην αρχή δούλευε, είμαι σίγουρος γιατί ήταν το πρώτο πράγμα που κοίταξα μετά το restore data και ext partition.

 

Αυτήν την ρομ blueπωςτηνλενεδενθυμαμαι μπορώ να την δοκιμάσω με ext 3; θα ξεκινήσει; έχει δοκιμάσει κάνεις;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Οτι καλύτερο υπάρχει μέχρι στιγμής η sense από team blue :)

Συμφωνώ..είμαι εντυπωσιασμένος.

Νέο τηλέφωνο χωρίς να ξοδευθείς!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις το sense και βάλεις άλλον launcher στην παραπάνω rom; Αξίζει τον κόπο κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις το sense και βάλεις άλλον launcher στην παραπάνω rom; Αξίζει τον κόπο κάτι τέτοιο;

Το έκανε ο Χρήστος στην RCMIX3D:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε ο Χρήστος στην RCMIX3D:)

 

Νομίζω πως κάπου το είχα διαβάσει όντως, θα τοπ δοκιμάσω κάποια στιγμή και εγώ για νδ δω το αποτέλεσμα.

Έχω όμως πρόβλημα με την επαναφορά εφαρμογών με την μαζική λειτουργία του titanium και συγκεκριμένα με τις μεγάλες εφαρμογές των παιχνιδιών. Δεν βλέπω να έχει όμως άλλος πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι πάει στραβά.

 

Edit: Οποίος καταλαβαίνει την υπογραφή του Tapatalk, ας μου εξηγήσει και μένα ρε παιδιά :confused:

 

Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315e using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε ο Χρήστος στην RCMIX3D:)

Ναι όντως είχα παγώσει με το titanium πολύ πράμα.:p

Άλλα πλέον έχω βάλει mango μιας και έχω για Android το s2.και φυσικά καμιά σχέση με το πως τρέχει το Android σε σχέση με το λεό.όχι ότι στο λεό σέρνεται αλλά καμιά σχέση με το galaxy

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάπου το είχα διαβάσει όντως, θα τοπ δοκιμάσω κάποια στιγμή και εγώ για νδ δω το αποτέλεσμα.

Έχω όμως πρόβλημα με την επαναφορά εφαρμογών με την μαζική λειτουργία του titanium και συγκεκριμένα με τις μεγάλες εφαρμογές των παιχνιδιών. Δεν βλέπω να έχει όμως άλλος πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι πάει στραβά.

 

Edit: Οποίος καταλαβαίνει την υπογραφή του Tapatalk, ας μου εξηγήσει και μένα ρε παιδιά :confused:

 

Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315e using Tapatalk

 

Σου εμφανιζεται υπογραφη του Tapatalk ενω γραφεις εδω;;; Εμενα οχι ενω απο αυτο γραφω παντα! :confused:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Με την blue Droid έχω πρόβλημα με το μάρκετ. Όταν κατεβάζω ή ενημερώνω μια εφαρμογή στην αρχή της διαδικασίας μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους κάτι σαν application media error και μόλις ολοκληρωθεί το κατέβασμα, την στιγμή της εγκατάστασης κάνει fc με ένα μήνυμα για Android vending. Με τον τρόπο αυτό, όπως είναι λογικό δεν είναι δυνατόν να δουλεύει το μάρκετ.

 

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...