Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θέλω να δοκιμάσω και εγώ την rom που λέτε στο HD2.

διαβάζοντας το θέμα στους xda βλέπω ότι δεν είναι ο απλός τρόπους όπου κατεβάζω το zip file και το περνάω με mgldr και όλα έτοιμα. θέλει να αλλάξουμε και kernel ή είναι περασμένος στην rom και θα αλλάξει μόνος του. επίσης το partition στην sd που ζητάει πως το κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια, εχει δοκιμασει κανεις και αυτη;; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275119 Αν μπορει να μου πει ποια ειναι καλυτερη..

 

kai εγω αυτη που λες εχω και μου φαινεται ίδια.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δοκιμάσω και εγώ την rom που λέτε στο HD2.

διαβάζοντας το θέμα στους xda βλέπω ότι δεν είναι ο απλός τρόπους όπου κατεβάζω το zip file και το περνάω με mgldr και όλα έτοιμα. θέλει να αλλάξουμε και kernel ή είναι περασμένος στην rom και θα αλλάξει μόνος του. επίσης το partition στην sd που ζητάει πως το κάνουμε?

Ο kernel είναι ενσωματωμένος στη Rom.

Για ext-partition κι άλλα πολλά κοίτα και ΕΔΩ

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

πατάω εδώ

RCMix Runny v4.0.2 - ACSyndicate.net

 

αλλά μου βγαίνει μήνυμα σφάλματος από τον google chrome

Ωχ! Το Google Chrome δεν μπόρεσε να βρει τη διεύθυνση forums.acsyndicate.net

Link to comment
Share on other sites

πατάω εδώ

RCMix Runny v4.0.2 - ACSyndicate.net

 

αλλά μου βγαίνει μήνυμα σφάλματος από τον google chrome

Ωχ! Το Google Chrome δεν μπόρεσε να βρει τη διεύθυνση forums.acsyndicate.net

Όντως. Ενώ η παλιότερη έκδοση δουλεύει!

Αν μπορείς να περιμένεις κανά δύωρο...την ανεβάζω!:)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να περασω απο sd build σε nand μιας και βγηκαν οι ICS ROMs αλλα μιας και ειναι ακομα στο developing οταν βγαινει καποιο update ειναι οπως στις sd builds απλα το περναμε απο πανω και ειναι ΟΚ?

ή θελει παλι ολα απο την αρχη και χανεις ολα τα δεδομενα σου?

Link to comment
Share on other sites

παλι απο την αρχη, δεν γίνεται update, περνάς εκ νέου καινούργια rom. υπάρχουν τρόποι back up για επαφές, sms, κλήσεις log, εφαρμογές, data εφαρμογών κτλ κτλ, αλλά όχι απλά ένα update και είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733649 τι λέτε? Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παλι απο την αρχη, δεν γίνεται update, περνάς εκ νέου καινούργια rom. υπάρχουν τρόποι back up για επαφές, sms, κλήσεις log, εφαρμογές, data εφαρμογών κτλ κτλ, αλλά όχι απλά ένα update και είσαι οκ.

 

Μαλιστα titanium backup δλδ κτλ..

αρα εαν θελω να βαλω κατι και να το αφησω καλυτερα να περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ενώ η παλιότερη έκδοση δουλεύει!

Αν μπορείς να περιμένεις κανά δύωρο...την ανεβάζω!:)

 

πέρασε το 2ωρο.. :D

Link to comment
Share on other sites

πέρασε το 2ωρο.. :D

Έχουν ανέβει 220 από τα 343 και φαίνεται σαν να έχει κολλήσει!!!:mad:

Ξανά μανα από την αρχή!!!:(

Transfer rate:50.62 KB/sec:(

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

τότε μάλλον δε θα προλάβω, μετά από Δευτέρα ξανά. θα προλάβω και την 4.0.3 έτσι όπως πάμε :D
Link to comment
Share on other sites

:oops:Υπάρχει πρόβλημα με το GPS. Κάθε φορά που το ενεργοποιώ για να βρει δορυφόρους θέλει επανεκκίνηση.

Την έχει βάλει κάποιος άλλος και έχει το ίδιο πρόβλημα;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

:oops:Υπάρχει πρόβλημα με το GPS. Κάθε φορά που το ενεργοποιώ για να βρει δορυφόρους θέλει επανεκκίνηση.

Την έχει βάλει κάποιος άλλος και έχει το ίδιο πρόβλημα;

παντως με αυτην που εχω γραψει 2-3 ποστ παραπάνω δεν εχω κανενα προβλημα με το GPS.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παντως με αυτην που εχω γραψει 2-3 ποστ παραπάνω δεν εχω κανενα προβλημα με το GPS.

Την είχα αμέσως πριν βάλω αυτήν που έχω τώρα. Όντως είναι καλή. Δεν έχει όμως τη ταχύτητα και το smooth της RCMix3D Runny v4.0.2.

 

τότε μάλλον δε θα προλάβω, μετά από Δευτέρα ξανά. θα προλάβω και την 4.0.3 έτσι όπως πάμε :D

RCMix3D_Runny_HD2_v4.0.2.zip

http://www.multiupload.com/5DZ3F5FIZC

Edited by kollatos

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

:oops:Υπάρχει πρόβλημα με το GPS. Κάθε φορά που το ενεργοποιώ για να βρει δορυφόρους θέλει επανεκκίνηση.

Την έχει βάλει κάποιος άλλος και έχει το ίδιο πρόβλημα;

Σωκράτη είχα διαβάσει παλιότερα για κάποιο permission στα αρχεία του gps που δεν γίνεται σωστά στις sense roms.φλάσαρε την rpc version 2.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 και λογικά θα ειναι οκ.εγω το αφήνω πάντα ανοιχτό και δεν έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αφού φτιάξαμε το προηγούμενο πρόβλημα από χθες μου συμβαίνει το εξής: εντελώς ξαφνικά ενώ όλα λειτουργούσαν καλά, σταμάτησε να μπαίνει στο internet (ενώ βρίσκει το wi-fi αδυνατεί να το κλειδώσει, όπως επίσης πρόβλημα έχει να μπει στο internet και μέσω της vodafone). Μήπως έχετε κάποια ιδέα του τι μπορεί να φταίει?

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη είχα διαβάσει παλιότερα για κάποιο permission στα αρχεία του gps που δεν γίνεται σωστά στις sense roms.φλάσαρε την rpc version 2.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 και λογικά θα ειναι οκ.εγω το αφήνω πάντα ανοιχτό και δεν έχω πρόβλημα

Χρήστο εγώ είχα φλασάρει τη NMEA version. Φλάσαρα τώρα και την rpc αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Αν απενεργοποιήσω το gps μετά για να δουλέψει θέλει restart!:(

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 στην ενότητα known issues

Some ROMs suffer from the "GPS off-and-on" bug.

 

If you cannot modify the source code, the workaround is to set/add GPS1_CLEANUP_ENABLED=0 into gps.conf to avoid doing full cleanup.

βάλε στο gps.conf το GPS1_CLEANUP_ENABLED=0 και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 στην ενότητα known issues

Some ROMs suffer from the "GPS off-and-on" bug.

 

If you cannot modify the source code, the workaround is to set/add GPS1_CLEANUP_ENABLED=0 into gps.conf to avoid doing full cleanup.

βάλε στο gps.conf το GPS1_CLEANUP_ENABLED=0 και θα εισαι οκ

Ναι, αυτό κοιτούσα Χρήστο, μόλις το πέρασα στο gps.conf, κάνω reboot....να δούμε.

Σ' ευχαριστώ φίλε!:respect:

 

EDIT:Ναι, αυτό ήταν. Δουλεύει τώρα!!!:up:

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω παιδιά :clap:

Απλά Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η, χωρίς λόγια!! :up: :respect:

Μετά από τόσο καιρό στην typhoon, ξεκόλλησα.

Ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια :blink:

......στωωωωω

 

Με τόσα που διαβάζω λέω να την βάλω και εγώ...

Έκανα backup με το recovery καλού κακού, άλλαξα σε 200MB System/5MB Cache που λέει ότι θέλει και ετοιμάζομαι να την φλασάρω...

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ρομ πάντως μου δίνει την εντύπωση ότι το scrolling και γενικά η κινηση της ειναι καλύτερη και από τις aosp/cm rom.Σαν να δουλεύει καλύτερα το hw acceleration.Από το πρωϊ την δουλεύω χωρίς "sense".Εβαλα go launcher ex και έκανα freeze αρκετό υλικό που έχει να κάνει με το sense.Ουσιαστικά αφησα πάνω μόνο την εφαρμογή μηνυμάτων.Ετσι είναι ακόμη πιο smooth και γρήγορη.Βέβαια όλο αυτό το freezing έχει και τα αρνητικά του.π.χ. δε μου δουλεύει ο dialer της htc (ο dialer one δουλεύει κανονικά) ενώ δεν ήταν σκόπος μου να τον απενεργοποιήσω και η μέτρηση (και μόνο) στις ρυθμίσεις--->χρήση μπαταρίας έχει ένα μικρό θεματάκι αλλά δε με ενοχλεί. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να την περασω και εγω, αλλα κολησα οταν εφτασε σε ενα σημειο να γραφει για ποιο κινητο θελετε να γινει η εγκατασταση. Τ=1024 και Εu=512. Απο κατω γραφει οτι αγνοηστε το bug. Τελικα ποια επιλογη παταω?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να την περασω και εγω, αλλα κολησα οταν εφτασε σε ενα σημειο να γραφει για ποιο κινητο θελετε να γινει η εγκατασταση. Τ=1024 και Εu=512. Απο κατω γραφει οτι αγνοηστε το bug. Τελικα ποια επιλογη παταω?:blink:

an το κινητο σου εχει ασπρο χρωμα στα πληκτρα( ειναι ευρωπαικο) τοτε θα πατησεις Εu=512 αν ειναι αμερικανικο τοτε πατας

Τ=1024

 

Ναι, αυτό κοιτούσα Χρήστο, μόλις το πέρασα στο gps.conf, κάνω reboot....να δούμε.

Σ' ευχαριστώ φίλε!:respect:

 

EDIT:Ναι, αυτό ήταν. Δουλεύει τώρα!!!:up:

 

ποιο απο τα δυο βαζουμε? αυτο? http://nexus-hd2.googlecode.com/files/GPS_Libraries_v2.1_RPC_for_HD2_Gingerbread_update.zip η αυτο? http://nexus-hd2.googlecode.com/files/GPS_Libraries_v2.1_NMEA_for_HD2_Gingerbread_update.zip

Edit: Παντως εβαλα αυτη που ειπατε όλοι και προαγματικα ειναι ποιο γρηγορη απότην Energy που ειχα πριν.επίσεις το GPS δεν εχει κανενα προβλημα, ταχυτατο. Να σας ρωτησω και κατι...το RCMix3D Tweaks πως το εχετε ρυθμησει?

Edited by kollatos
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...