Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη NexusHD2-Gingerbread V3.2a SD που σου προτείνει ο Γιώργος την χρησιμοποιούσα κι εγώ όσο ήμουνα σε SD Roms. Πολύ καλή, σταθερή και γρήγορη.

Από SD μπορείς να δοκιμάζεις όποια Rom θέλεις χωρίς να χάσεις κάτι. Η διαδικασία είναι απλή. Βάζεις το φάκελο android στη root της κάρτας και μέσα από τα WM με file explorer τρέχεις τη Rom (πρώτα το clrcad.exe και μετά το Haret.exe). Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και κάποιον Dual Boot Loader ούτως ώστε ανοίγοντας το τηλ. να μπορείς να επιλέξεις ποιό λειτουργικό θέλεις!:)

to εχω κανει και τωρα ειμαι στην φαση που εδω και 4 λεπτα εχει μεινει στην boot οθονη που λέει american android. Ποση ωρα μενει εκει? Αν το κλεινω και το ανοιγω (χωρις να βγαζω μπαταρια) θα πρεπει να κανω το ιδιο?

Edit: ολα οκ. Απλα αν το σβησω (power down) και το ξανα ξεκινησω θα παει στο adroid παλι?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι.Θα ξεκινήσει στα windows και από εκεί ξεκινάς πάλι το android.

 

εφαρμογες για android θα μπορω να τρεχω κανονικα ε?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Nαι.Το ότι τρέχει από την sd,δε σημαίνει ότι ειναι λιγότερο android από ότι αν έτρεχε από την nand.
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες για android θα μπορω να τρεχω κανονικα ε?

 

σοβαρά μιλάς ;

τα πάντα όλα

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την sense rom που προτείτενε πιο πάνω υπάρχουν άλλες δύο πολύ καλές :) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1370936 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275119

 

εχεις οδηγιες για την δευτερη ρομ? Θα με βοηθουσες παρα πολυ....

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κείμενο του bbbb

 

Mε αυτόν τον τρόπο σε ένα δεκάλεπτο έχω στημένο το τηλ σε νέα ρομ και είμαι χωρίς και force close..''

 

Ελπίζω να μην πειράζει αυτό το ποστ τον bbbb;

Ευχαριστω!υπαρχει τροπος να γινεται backup στους κωδικους εγγραφης των φορουμς;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!υπαρχει τροπος να γινεται backup στους κωδικους εγγραφης των φορουμς;

 

όταν παίρνεις backup με το titanium την εφαρμογή με την οποία μπήκες στα fora (tapatalk or some browser ) στα data θα αποθηκεύσει και τους κωδικούς

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup απο το μενού του magldr. Άλλαξα το partition σε 5-250-5.Διέγραψα το userdata/factory reset και wipe cach partition κλπ .

Έκανα τις δοκιμές που ήθελα και αποφάσισα να γυρίσω στην nightly 22-11-2011 που είχα πάρει backup.

Το τηλέφωνο ανοίγει κανονικά αλλά δεν έχει επιστρέψει σχεδόν τίποτα απο το backup που είχα.

Δεν εμφανίζει καν εφαρμογή μαρκετ και χρειάστηκε να περάσω χειροκίνητα το vending.apk του market 3.3.12 χειροκίνητα.Όταν κατέβασα το titanium για να επαναφέρω απο εκεί τις εφαρμογές μου ,μου έβγαλε μήνυμα οτι η συσκευή δεν έχει πρόσβαση root :ninja:

 

Τι συμβαίνει ρε παιδιά. Είναι μια διαδικασία που την έχω κάνει άπειρες φορές και γίνεται πλέον ''αυτόματα''. Ποιο επεισόδιο έχασα;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια ακόμη φορά από πάνω χωρίς wipe το nandroid backup σου

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Τίποτα δυστυχώς! Το τηλέφωνο επανέρχεται σαν να μόλις πέρασα την nightly χωρίς όμως το market.

Το ίδιο και με άλλο nandroid backup που είχα στην κάρτα

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες παλιότερη έκδοση recovery;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Πήρα ένα αρχείο rar που βρήκα στο pc ,άλλαξα το flash.cfg απο 5-150-5 σε 5-250-5 και το φλάσαρα.

Γράφει αυτά

 

misc ya 1M

recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery-raw.img

boot yboot|ro 5M

system ya 250M

cache ya 5M

userdata ya|asize|hr allsize

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις magldr--->ad recovery--->clockwork recovery.ανοίγει το clockwork και πάνω γράφει clockwork 3.x.x. ή 5.x.x. αν είχες πριν 3.0.2.5 και τώρα έβαλες 3.0.0.5 μπορεί να σου το κάνει αυτό.Αυτο το recovery βρίσκεται στο αρχείο recovery-raw.img που ειναι μεσα στο φάκελο.

Αν θυμάσαι ότι έχεις το ίδιο,τότε πήγαινε πάλι στο recovery--->backup & restore--->advanced restore και επανέφερε τμηματικά τα μέρη της ρομ

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις magldr--->ad recovery--->clockwork recovery.ανοίγει το clockwork και πάνω γράφει clockwork 3.x.x. ή 5.x.x. αν είχες πριν 3.0.2.5 και τώρα έβαλες 3.0.0.5 μπορεί να σου το κάνει αυτό.Αυτο το recovery βρίσκεται στο αρχείο recovery-raw.img που ειναι μεσα στο φάκελο.

Αν θυμάσαι ότι έχεις το ίδιο,τότε πήγαινε πάλι στο recovery--->backup & restore--->advanced restore και επανέφερε τμηματικά τα μέρη της ρομ

 

Το recovery γράφει 3.2.0.1 και σίγουρα είχα 3.0.2.5 γιατί θυμάμαι τον φάκελο που έχω το partition 5-150-5.

Αν πάρω αυτό το ίδιο και αλλάξω το 150 σε 250 γίνεται; και μετά να περάσω το nandroid backup;

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ανοίξεις το αρχείο flash.cfg στο φάκελο με το recovery 3.0.2.5 και να του αλλάξεις εκει τις τιμες για το 250αρι.Το εγκαθιστάς και μετά ξαναδοκιμάζεις να δεις,αν θα στο επαναφέρει σωστά.Yπάρχει και το appextractor https://market.android.com/details?id=com.handyandy.appextractor που σου επιτρέπει να δεις και να επαναφέρεις δεδομένα από ένα ήδη υπάρχον nandroid backup Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ανοίξεις το αρχείο flash.cfg στο φάκελο με το recovery 3.0.2.5 και να του αλλάξεις εκει τις τιμες για το 250αρι.Το εγκαθιστάς και μετά ξαναδοκιμάζεις να δεις,αν θα στο επαναφέρει σωστά.

 

Αυτό έκανα και σύμφωνα με αυτό που βλέπω στην οθόνη τώρα restoring sd-ext κλπ που δεν έβλεπα πρίν πιστεύω πως όλα θα είναι εντάξει :)

Τώρα θα έχω χρόνο να δω δυο επεισόδια απο το Game Of Thrones με τον χρόνο που κέρδισα με το στήνω απο την αρχή το τηλέφωνο!!!

Γίνομαι κουραστικός αλλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ bbbb :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγκατέλειψα και εγώ τα win και περασα σε android (έβαλα HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7.1_BASED_V26.0_MAGLDR_Stock(1)). Έμεινα έκπληκτος. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εδώ στο forum. Το μόνο που με έχει τσατίσει είναι ότι δεν μπορώ να λάβω και να στείλω mms την στιγμή που οι ρυθμίσεις είναι περασμένες. (ήταν ήδη περασμένες και της τσέκαρα με αυτές που προτείνει η cosmote για το htc desire). Έχω απενεργοποιήσει το data access over mobile network. (δοκίμασα να το ενεργοποιήσω αλλά τίποτα. Τσάμπα χρεώθηκα Internet) Έχετε καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φιλε ειναι γνωστό το πρόβλημα.Εγώ με wind δεν έχω θέμα.Στέλνω και λαμβάνω κανονικά mms ακόμη και όταν έχω "απενεργοποιήσει" την σύνδεση δεδομένων μέσω apndroid https://market.android.com/details? id=com.codecarpet.apndroid.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jb2RlY2FycGV0LmFwbmRyb2lkLnBybyJd αλλα για cosmote διαβάζω και από άλλα παιδιά ότι δε μπορούν να στείλουν. αν ξε-τσεκαρω από τις ρυθμίσεις τη σύνδεση δεδομένων,τότε δε στέλνω-λαμβάνω καθόλου και ειναι λογικό να γίνεται αυτό.Δοκίμασε επίσης να μπεις στις ρυθμίσεις του apn για τα mms και εκεί που γράφει τύπος apn mms γράψε mms,default και πλέον θα βγάλει ένα κουτάκι για να κάνεις τη σύνδεση mms προεπιλεγμένη.Κάνε την προεπιλογή και δοκίμασε πάλι να στείλεις
Link to comment
Share on other sites

έκανα το apn mms,default ενεργοποιήσα και το network data access αλλά και πάλι δεν στέλνει ούτε λαμβάνει.

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά είδα κατανάλωση 1mA με την NDT v.30:)

Μέχρι τώρα είχα δει μέχρι 2mA.

 

εγώ εγκατάσταση απο το μηδέν να κάνω δεν έχω δει κάτω απο 4mA. κάνετε τίποτα ρυθμίσεις?

 

Καλησπέρα.

Εγκατέλειψα και εγώ τα win και περασα σε android (έβαλα HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7.1_BASED_V26.0_MAGLDR_Stock(1)). Έμεινα έκπληκτος. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους εδώ στο forum. Το μόνο που με έχει τσατίσει είναι ότι δεν μπορώ να λάβω και να στείλω mms την στιγμή που οι ρυθμίσεις είναι περασμένες. (ήταν ήδη περασμένες και της τσέκαρα με αυτές που προτείνει η cosmote για το htc desire). Έχω απενεργοποιήσει το data access over mobile network. (δοκίμασα να το ενεργοποιήσω αλλά τίποτα. Τσάμπα χρεώθηκα Internet) Έχετε καμία ιδέα?

 

Γιατί έβαλες την v26 και όχι την τελευταία v30.1 ?

Edited by sinepofli
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φιλε ειναι γνωστό το πρόβλημα.Εγώ με wind δεν έχω θέμα.Στέλνω και λαμβάνω κανονικά mms ακόμη και όταν έχω "απενεργοποιήσει" την σύνδεση δεδομένων μέσω apndroid https://market.android.com/details? id=com.codecarpet.apndroid.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jb2RlY2FycGV0LmFwbmRyb2lkLnBybyJd αλλα για cosmote διαβάζω και από άλλα παιδιά ότι δε μπορούν να στείλουν. αν ξε-τσεκαρω από τις ρυθμίσεις τη σύνδεση δεδομένων,τότε δε στέλνω-λαμβάνω καθόλου και ειναι λογικό να γίνεται αυτό.Δοκίμασε επίσης να μπεις στις ρυθμίσεις του apn για τα mms και εκεί που γράφει τύπος apn mms γράψε mms,default και πλέον θα βγάλει ένα κουτάκι για να κάνεις τη σύνδεση mms προεπιλεγμένη.Κάνε την προεπιλογή και δοκίμασε πάλι να στείλεις

 

Προβλημα με την Cosmote και το hd2, ειχα κι ενω το δουλευα σε wm.

Πχ, δεν εστελνε ουτε λαμβανε sms>3 ανα μηνυμα.

Προσωπικα, καταργησα τελειως τo Cosmote νουμερο που ειχα, και δουλευω το Vodafone μονο. Δεν αντιμετωπισα το ιδιο θεμα ξανα.

 

Να σημειωσω πως με αμερικανακι hd2 και whats up cosmote ο αδερφος μου, εχει τα ιδια ακριβως προβληματα.

 

Συν του οτι οσες φορες του εστειλαν τις ρυθμισεις mms, δεν τις πηρε το τηλεφωνο. Χρειαστηκε να του στειλουν mail να τις βαλουμε χειροκινητα. Οπως κι εγω, οταν ειχα ακομα την Cosmote συνδεση...

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

που το βλέπετε αυτό ρε παιδιά?????/
elixir ειναι ενα από τα πολλά προγράμματα που υπάρχουν.

 

Μετα από πολλους μηνες στα android ειχα ξεχαση τον φωτισμό τον πλήκτρων, ο όποιος τώρα που εβλεπα μια ρομ στο YouTube είναι πράσινος κόκκινος ,σε εμένα όμως είναι σε όλα άσπρος, συμβαίνει και σε άλλους αυτό ?http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326217

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

καλή η συγκεκριμένη rom ? την έχει βάλει κανείς ? κατι προβληματάκια αναφέρονται. Εγώ πάντως περιμένω NDT ginger με το νέο cm :) Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...