Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι εγώ δοκίμασα να το παίξω και έφαγα ένα ωραιότατο freeze και επανήλθε με βγάλσιμο μπαταρίας,

 

Δυο από τα ιδία :)

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο χθες εχω στο κινητο μου την HD2 NDT GINGER 2.3.7 ROM Version 25.0. Ολα καλα ως τωρα αλλα παρατηρησα 2 πραγματακια που δεν μου αρεσαν και θελω λιγη βοηθεια μηπως ειναι θεμα επιλογων. Το ενα ειναι οτι σε ενα monitor που εχει η ρομ βλεπω οτι καποια προγραματα τρεχουν χωρις να τα βαλω εγω οπως το facebook η μουσικη το μαρκετ και καποια αλλα με αποτελεσμα να τελειωνει ποιο ευκολα η μπαταρια. Τα κλεινω αλλα ανοιγουν παλι μονα τους. Και το αλλο ειναι οτι παρατηρησα πως μερικες φορες οταν το κινητο χανει το σημα του αργει να το βρει αρκετα σε σημεια που θα επρεπε να εχει κανονικα σημα.
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λες με τα προγράμματα,είναι ο τρόπος που δουλεύει το android.Ανοίγει και κλείνει μόνο του,ότι θεωρεί σωστό για να λειτουργεί το σύστημα.Δες λίγο και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3313454#post3313454

Το μόνο που μπορείς να κάνεις αλλά δε συνιστώ,είναι να βάλεις τον automemory killer optimiser και να ρυθμίσεις ψηλά τα όρια (π.χ. στο extreme) ώστε να μην φορτώνονται πολλά services ταυτόχρονα.Αλλά έτσι χάνεις και την έννοια του multitasking.

Για το σήμα,δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λες με τα προγράμματα,είναι ο τρόπος που δουλεύει το android.Ανοίγει και κλείνει μόνο του,ότι θεωρεί σωστό για να λειτουργεί το σύστημα.Δες λίγο και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3313454#post3313454

Το μόνο που μπορείς να κάνεις αλλά δε συνιστώ,είναι να βάλεις τον automemory killer optimiser και να ρυθμίσεις ψηλά τα όρια (π.χ. στο extreme) ώστε να μην φορτώνονται πολλά services ταυτόχρονα.Αλλά έτσι χάνεις και την έννοια του multitasking.

Για το σήμα,δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο.

 

καλα ως εδω αλλα δεν βλεπω να ειναι αναγκαιο για το συστημανα τρεχει συνεχεια το facebook η μουσικη και το equalizer.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιώ κι εγώ την HD2 NDT GINGER 2.3.7 ROM Version 25.0 και έχω δύο προβλήματα:

 

1) Δεν έχω 160 χαρακτήρες στα SMS και το HTC IME πληκτρολόγιο που δοκίμασα κάνει force close.

2) Δε συνδέεται με τίποτα στον Exchange Server της εταιρίας.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρησιμοποιώ κι εγώ την HD2 NDT GINGER 2.3.7 ROM Version 25.0 και έχω δύο προβλήματα:

 

1) Δεν έχω 160 χαρακτήρες στα SMS και το HTC IME πληκτρολόγιο που δοκίμασα κάνει force close.

2) Δε συνδέεται με τίποτα στον Exchange Server της εταιρίας.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Eχεις δικιο και εγω τωρα που το ειδα δεν εχει 160 χαρακτηρες στα sms.

Link to comment
Share on other sites

Για 160 χαρακτήρες στα sms υπάρχουν 2 λύσεις

1.Xρησιμοποίηση του πειραγμένου από συμφορουμίτη mms.apk http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=311728

2.Εγκατάσταση άλλου προγράμματος π.χ. go sms pro ή handcent sms

Για τον exchange server δεν έχω τέτοιον για να δοκιμάσω αλλά αν δε συνδέεται με τον default της rom,δοκίμασε κάποιον από το market https://market.android.com/search?q=exchange+server&so=1&c=apps

Πληκτρολόγιο htc_ime που λειτουργεί με την 2.3 http://www.multiupload.com/IGQ00CSNIK

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

@bbbb & @cb600f παρακολουθησα την συζήτηση σας για το συγκεκριμένο παιχνίδι -που είναι ωραίο παρεμπιπτόντως - και το κατέβασα - με το market 3.3.11 παρεμπιπτόντως - στην sd rom nexus 2.9 2.3.5 και με ram 170-180mb & rom 55mb ! Και μετά από σκότωμα των διάφορων εφαρμογών γιατί φοβήθηκα από αυτά που λέγατε το έτρεξε ικανοποιητικά μονό μια αναμονή μου ζήτησε στο φόρτωμα του .

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

1.clockwork και wipe all userdata

2.εγκατάσταση νέας ρομ+kernel+google apps

3.Φλασάρισμα του αρχείου 40ad2sdx-a2Recovery.zip και reboot

 

Έβαλα και εγώ την 1-11 με τον τρόπο που περιγράφεις και η ταχύτητα της ρομ έγινε αισθητά πιο αργή. Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά γιατί εσείς δεν αναφέρατε κάτι τέτοιο. Επειδή θα τα κάνω όλα από την αρχή, κάνω πρώτα wipe all user data και μετά recovery, ρομ κλπ ή πρώτα το recovery?

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum εχει λιγες μερες που μπηκα και εγω στον στο τρυπακι του android και εχω καποια προβληματακια.

Περασα την εκδοση TyphooN CyanogenMod 7 v3.6.8 [Kernel: Tytung r12.4] NAND A2SD+ Zip ROM στο HD2 μου αλλα μου κολαει οταν κανω reboot και κατα την λειτουργια του.

Περασα ClockworkMod Recovery v1.3 400 mb partision μηπως αυτο ειναι το προβλημα? πως μπορω να περασω 150mb partision απλα το ξαναπερναω η πρεπει να ξανα περασω τα wm6.5 και ξανα απο την αρχη? υπαρχει τροπος απεγκαταστασης?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum εχει λιγες μερες που μπηκα και εγω στον στο τρυπακι του android και εχω καποια προβληματακια.

Περασα την εκδοση TyphooN CyanogenMod 7 v3.6.8 [Kernel: Tytung r12.4] NAND A2SD+ Zip ROM στο HD2 μου αλλα μου κολαει οταν κανω reboot και κατα την λειτουργια του.

Περασα ClockworkMod Recovery v1.3 400 mb partision μηπως αυτο ειναι το προβλημα? πως μπορω να περασω 150mb partision απλα το ξαναπερναω η πρεπει να ξανα περασω τα wm6.5 και ξανα απο την αρχη? υπαρχει τροπος απεγκαταστασης?

ευχαριστω

Από το μενού που σου βγάζει πατώντας παρατεταμένα το κόκκινο πλήκτρο τερματισμού διαλέγεις εκεί που λέει usb flasher συνδέεις το τηλέφωνο και βάζεις 150mb partision http://www.multiupload.com/1JC969EQ5C Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την 1-11 με τον τρόπο που περιγράφεις και η ταχύτητα της ρομ έγινε αισθητά πιο αργή. Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά γιατί εσείς δεν αναφέρατε κάτι τέτοιο. Επειδή θα τα κάνω όλα από την αρχή, κάνω πρώτα wipe all user data και μετά recovery, ρομ κλπ ή πρώτα το recovery?

 

Sent from my htc HD2

 

Πρώτα κάνεις το recovery.αν όμως έχεις αργή κάρτα μνήμης είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς το προηγούμενο script

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Για 160 χαρακτήρες στα sms υπάρχουν 2 λύσεις

1.Xρησιμοποίηση του πειραγμένου από συμφορουμίτη mms.apk http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=311728

2.Εγκατάσταση άλλου προγράμματος π.χ. go sms pro ή handcent sms

Για τον exchange server δεν έχω τέτοιον για να δοκιμάσω αλλά αν δε συνδέεται με τον default της rom,δοκίμασε κάποιον από το market https://market.android.com/search?q=exchange+server&so=1&c=apps

Πληκτρολόγιο htc_ime που λειτουργεί με την 2.3 http://www.multiupload.com/IGQ00CSNIK

 

Θα τα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κάνεις το recovery.αν όμως έχεις αργή κάρτα μνήμης είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς το προηγούμενο script

 

Sent from my HD2

 

Eιναι class 4, γι αυτο σερνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ισως ναι.Διαβάζω και στο θέμα του desire ότι οι λύσεις-script που μεταφέρουν τα data των εφαρμογών στo sd-ext partition θέλουν γρήγορη κάρτα μνήμης.H δική μου είναι 8gb class6

Τώρα άφησα για λίγο το android και παίζω με τα wp7 για να δω το mango.Εχω βάλει αυτή την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953078 η τελευταία έκδοση έχει και ελληνικά.Για να μπορέσω να μπω στο marketplace έπρεπε να βάλω κωδικό ενεργοποίησης.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου κάρτα είναι αυτή που είχε η συσκευασία, 16g class 2. Το ext partition είναι στο 1g. Πρόβλημα με ταχύτητα δεν είχα ποτέ, ιδίως με την nightly που έχω τώρα.

@mimo. Την πρώτη φορά που έτρεξα το συγκεκριμένο παιχνίδι άνοιξε κανονικά και έπαιξα την πρώτη πίστα απροβλημάτιστα. Από την δεύτερη και μετά άρχισαν τα προβλήματα. Task manager δεν χρησιμοποιώ, μάλιστα έχω τον es task manager αλλά τον έχω κάνει freeze. Δεν ξέρω που οφείλεται το πρόβλημα.

 

Edit: Μόλις έπαιξα το παιχνίδι κανονικότατα και ταχύτατα χωρίς ούτε ένα κόλλημα!

Θα δοκιμάσω και αργότερα όταν θα κάνω επιπλέον χρήση του τηλεφώνου και βλέπουμε.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι αναφερατε την sd, εντελως εγκυκλοπαιδικα, ισχυει οτι στα android δεν εχει σημασια το class της sd στην ταχυτητα; Μονο στα windows εξυπηρετουσε το συγκεκριμενο απ οσο διαβασα αλλα δεν ξερω ποσο ισχυει! :)

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum εχω κανει το ClockworkMod Recovery v1.3 150mb και εκανα task 29 και τα ξανα περασα απο την αρχη Task 29 with Radio 2.15.50.14 μετα bootloader εχω SPL-2.08.HSPL περναω DFT_LEO_MAGLDR113_DAF και μετα περναω Recovery_150M_system_5M_cache[v3.0.2.5] μετα κανω create EXT3 partition on SD card with ClockworkMod Recovery κανω 1024 partision κανω mounts and storage--->mount usb storage αντιγραφω τον φακελο TyphooN_CM7_v3.6.8-MAGLDR.zip στην cd card παω επιλογή Flash zip from sd card και ψάχνω για το αρχείο TyphooN_CM7_v3.6.8-MAGLDR.zip Το επιλέγω και επιβεβαιώνω με το πλήκτρο αποδοχής κλήσης για να γίνει η εγκατάσταση Περιμένω να τελειώσει η εγκατάσταση και πατάω reboot now και περιμένουμε να ξεκινήσει η ρομ. και μετα ΚΩΛΑΕΙΙΙΙΙ τι κανω λαθος???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum εχω κανει το ClockworkMod Recovery v1.3 150mb και εκανα task 29 και τα ξανα περασα απο την αρχη Task 29 with Radio 2.15.50.14 μετα bootloader εχω SPL-2.08.HSPL περναω DFT_LEO_MAGLDR113_DAF και μετα περναω Recovery_150M_system_5M_cache[v3.0.2.5] μετα κανω create EXT3 partition on SD card with ClockworkMod Recovery κανω 1024 partision κανω mounts and storage--->mount usb storage αντιγραφω τον φακελο TyphooN_CM7_v3.6.8-MAGLDR.zip στην cd card παω επιλογή Flash zip from sd card και ψάχνω για το αρχείο TyphooN_CM7_v3.6.8-MAGLDR.zip Το επιλέγω και επιβεβαιώνω με το πλήκτρο αποδοχής κλήσης για να γίνει η εγκατάσταση Περιμένω να τελειώσει η εγκατάσταση και πατάω reboot now και περιμένουμε να ξεκινήσει η ρομ. και μετα ΚΩΛΑΕΙΙΙΙΙ τι κανω λαθος???

 

Στις τελευταίες typhoon κολλούσε και σε μένα στο πρώτο άνοιγμα του τηλεφώνου. Έβγαζα την μπαταριά και προσπαθούσα ξανά. Μετά δεν είχα πρόβλημα.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φωρτησα το κινητο και ως τωρα εχει παει η μπαταρια στο 46% με κανονικη χρηση, Με την omega rom καθε 3 μερες περιπου το φωρτιζα, Μπορω να κανω κατι γι αυτο? Τρωει πολυ γρηγορα την μπαταρια το android.
Link to comment
Share on other sites

3 μέρες με κανονική χρήση (πως το ορίζεις αυτό ; ) δεν έβγαζα ούτε με τα wm.Προσωπικά με το android μου βγάζει 24 εως 36 ώρες με χρήση συσκευής περίπου μια ώρα την ημέρα.Αν τύχει κάποια στιγμή και δε το χρησιμοποιήσω πολύ μια μέρα,μου φτάνει και 2 μέρες +

Κάτι που το έχω ξαναγράψει.Στα wm "πάλευα" να κάνω δουλειά,ειδικά στο browsing και τελείωνα την μπαταρία στην προσπάθεια...Αν είχα δίπλα μου ένα netbook και το hd2 μου,προτιμούσα να δω μια σελίδα από το netbook.Τώρα με το android η μπαταρία μου τελειώνει καθώς κάνω δουλειά και το netbook έχει σχεδόν πιάσει αράχνες :lol: Και το οποίο netbook με συνεχή χρήση ιντερνετ δεν βγάζει πάνω από 3 ώρες...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

3 μέρες με κανονική χρήση (πως το ορίζεις αυτό ; ) δεν έβγαζα ούτε με τα wm.Προσωπικά με το android μου βγάζει 24 εως 36 ώρες με χρήση συσκευής περίπου μια ώρα την ημέρα.Αν τύχει κάποια στιγμή και δε το χρησιμοποιήσω πολύ μια μέρα,μου φτάνει και 2 μέρες +
Συνολικα περιπου 20 λεπτα ομιλιας ολη την ημερα. Το φωρτιζα παραδειγμα σημερα το πρωι...ως το βραδυ ειχε μπαταρια στο 80% την επωμενη μερα το βραδυ ειχε μπαταρια γυρω στο 45% και μετα το φωρτιζα το αλλο βραδυ επειδη ειχε φτασει γυρω στο 15%. Αλλα οπως λες αναλογα και τα τηλεφωνα που εκανα. Σημερα ομως το φωρτησα το πρωι μιλησα περιπου κανενα 20λεπτο παλι και τωρα εχω μπαταρια 45%.
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ......

αλλα θα σας πρήξω και εγώ λίγο ρε παιδια...

έχω την omegav30 και λέω να περάσω Android για να ανανεώσω λίγο και την συσκευη...!!!

επειδή το thread αυτό είναι κάπως εκτενές....και δεν έχω τόσο χρόνο να το ψάξω...θα είχε κάποιος την καλοσύνη να μου παραθέσει ένα λινκ με κάποιον οδηγό εγκατάστασης....και να μου προτείνει κιόλλας μια καλή έκδοση android για το κινητό μας...(να έχει και ελληνικά προφανώς)

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

(αν η διαδικασία εγκατάστασης είναι ίδια με τις omega...τότε ας μου υποδείξει απλά απο που να κατεβάσω μια έκδοση android και τα υπόλοιπα νομίζω τα θυμάμαι!)

Link to comment
Share on other sites

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Για 160 χαρακτήρες στα sms υπάρχουν 2 λύσεις

1.Xρησιμοποίηση του πειραγμένου από συμφορουμίτη mms.apk http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=311728

2.Εγκατάσταση άλλου προγράμματος π.χ. go sms pro ή handcent sms

Για τον exchange server δεν έχω τέτοιον για να δοκιμάσω αλλά αν δε συνδέεται με τον default της rom,δοκίμασε κάποιον από το market https://market.android.com/search?q=exchange+server&so=1&c=apps

Πληκτρολόγιο htc_ime που λειτουργεί με την 2.3 http://www.multiupload.com/IGQ00CSNIK

 

Εβαλα το πειραγμενο αρχειο. Οι χαρακτηρες πηγαν στους 145 οχι 160 και απο τοτε δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου κραταει τις ρυθμισεις στα μηνυματα, Επιλεγω να εχω αναφορα παραδοσης και να μην σβηνονται αυτοματα τα παλια μηνυματα αλλα μετα απο λιγη ωρα η ρυθμιση επανερχεται οπως πριν και δεν εχω αναφορα. Το εχει δει κανεις αλλος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...