Jump to content

Καλύτερα & χειρότερα φινάλε ξένων σειρών


just_a_comment
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gossip Girl.

VeCo...με απογοητεύεις :p

Ποτέ δεν μπόρεσα να δω πάνω από 2-3 επεισόδια (και σε αυτά μόνο η πρωταγωνίστρια είχε ένα... εχμ... ενδιαφέρον :p. Άντε και η Kristen Bell που έδινε τη φωνή της στο Gossip Girl :p - παλιός έρωτας...αχχχ Veronica Mars)

 

Συμφωνώ απόλυτα για Bell, αλλά ο καθένας μας έχει από μία guilty pleasure, η δική μου είναι η συγκεκριμένη. :D

 

(Ξεφεύγουμε, αλλά τρελό κάψιμο, μέχρι και την τρίτη σεζόν έχω προπαραγγείλει :wacko:)

 

Μήπως να είμαστε κάπως φειδωλοί με τις λεπτομέρειες για το τέλος;

Υποψιάζομαι ότι κάποιος που μπήκε στο αυτό το θέμα για να πει ότι του άρεσε ή δεν του άρεσε το Lost, πιθανώς να μην έχει δει και το τέλος του Dawson's Creek και να μην θέλει να ξέρει από τώρα τι θα απογίνουν η ξανθιά και ο κλαψιάρης. Μην γράφετε πώς τελειώνει. Όσοι το έχουν δει, θα καταλαβάβουν. (παράδειγμα τα παραπάνω, ιδέα δεν έχω ποιος είναι ο κλαψιάρης και τι ρόλο παίζει)

 

Μ' άρεσε το τέλος του 24, μέτριο φινάλε για το Heroes, φόλα φινάλε για το κομμένο My name is Earl.

 

Πάγια τακτική στο Movies & TV είναι να μπαίνουν spoilers στα μηνύματα που αφορούν το τέλος σειρών/ταινιών/κλπ.

 

Όμως, το να μπαίνουν spoilers ή να μην δίνονται λεπτομέρειες για το τέλος μίας σειράς που τελείωσε πριν επτά (7) χρόνια, νομίζω είναι υπερβολή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απόλυτα για Bell, αλλά ο καθένας μας έχει από μία guilty pleasure, η δική μου είναι η συγκεκριμένη. :D

 

 

Όμως, το να μπαίνουν spoilers ή να μην δίνονται λεπτομέρειες για το τέλος μίας σειράς που τελείωσε πριν επτά (7) χρόνια, νομίζω είναι υπερβολή.

 

Συμφωνώ αλλά το Lost δεν ξέρω ακόμα αν ήρθε σε DVD στην Ελλλάδα και για παράδειγμα θέλω κάποια στιγμή να το παρακολουθήσω οπότε αν μπορείτε μην γράψετε τι έγινε! Δεν σε αδικώ το Gossip Girl είναι καλή σειρά αλλά πλέον τι μπορείς να περιμένεις; Άσε που σκέφτονται να αποσύρουν τη Τζένι που είναι και ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας. Σε όλες της λυκειακές σειρές όταν κρατάνε πολλά χρόνια και οι ήρωες αρχίζουν και βρίσκουν δουλειές παντρεύονται κάνουν παιδιά, γίνονται αναπόφευκτα πιο βαρετές!

 

Για παράδειγμα συμφωνώ ότι οι τελευταίες σεζόν του Dawson ήταν απαράδεκτες (σε σχέση με τα προηγούμενα). Το One Tree Hill για μένα είχε ενδιαφέρον περισσότερο όταν τα δύο αδέλφια ήταν ακόμα αντίζηλοι! Χρειάζεται να υπάρχει δράμα, "κακοί" χαρακτήρες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά το Lost δεν ξέρω ακόμα αν ήρθε σε DVD στην Ελλλάδα και για παράδειγμα θέλω κάποια στιγμή να το παρακολουθήσω οπότε αν μπορείτε μην γράψετε τι έγινε! .

 

Γιατί, καταλάβαμε μήπως εμείς τί έγινε για να το πούμε και σε σένα; :p

 

Ερώτημα που θα σου δημιουργηθεί από το πρώτο επεισόδιο:

"Τί είναι αυτό το νησί ρε παιδιά;"

 

Απάντηση μετά από 6 χρόνια που το παρακολουθούσαμε:

"Έλα ντε..." :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά το Lost δεν ξέρω ακόμα αν ήρθε σε DVD στην Ελλλάδα και για παράδειγμα θέλω κάποια στιγμή να το παρακολουθήσω οπότε αν μπορείτε μην γράψετε τι έγινε! Δεν σε αδικώ το Gossip Girl είναι καλή σειρά αλλά πλέον τι μπορείς να περιμένεις; Άσε που σκέφτονται να αποσύρουν τη Τζένι που είναι και ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας. Σε όλες της λυκειακές σειρές όταν κρατάνε πολλά χρόνια και οι ήρωες αρχίζουν και βρίσκουν δουλειές παντρεύονται κάνουν παιδιά, γίνονται αναπόφευκτα πιο βαρετές!

 

Για παράδειγμα συμφωνώ ότι οι τελευταίες σεζόν του Dawson ήταν απαράδεκτες (σε σχέση με τα προηγούμενα). Το One Tree Hill για μένα είχε ενδιαφέρον περισσότερο όταν τα δύο αδέλφια ήταν ακόμα αντίζηλοι! Χρειάζεται να υπάρχει δράμα, "κακοί" χαρακτήρες κ.τ.λ.

 

To quote μου ήταν σε μήνυμα φίλου που αναφερόταν στο Dawson's Creek. :)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To quote μου ήταν σε μήνυμα φίλου που αναφερόταν στο Dawson's Creek. :)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ. :)

 

Ανέρερα το Dawson's Creek ως παράδειγμα, ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη της σειράς. Είναι προφανές ότι μιλώντας για το τέλος οποιαδήποτε σειράς ακροβατείς ανάμεσα στο σχολιασμό και τα spoilers.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Ανέρερα το Dawson's Creek ως παράδειγμα, ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη της σειράς. Είναι προφανές ότι μιλώντας για το τέλος οποιαδήποτε σειράς ακροβατείς ανάμεσα στο σχολιασμό και τα spoilers.

 

Πράγματι. Υπάρχει όμως ένα λογικό περιθώριο 2-3 χρόνων, με την παρέλευση του οποίου η χρήση των spoilers καταντάει υπερβολή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

VeCo, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος για spoilers ακόμα και όταν μιλάμε για σειρές που τελείωσαν 1 χρόνο πριν ή φέτος στο συγκεκριμένο θέμα.

Λέγεται "Καλύτερα & Χειρότερα φινάλε ξένων σειρών".

 

Αν κάποιος θέλει να μπει και να γράψει κάτι θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος ότι μπορεί να δει και spoilers.

 

άλλωστε όλοι ξεκινάμε "εμένα μου άρεσε το φινάλε του Χ" ή "το φινάλε του Ψ, ήταν χάλια".

 

Εεε, άμα πέσει κανείς πάνω σε αυτή την ατάκα και ΔΕΝ έχει δει το Χ ή το Ψ, και συνεχίσει παρόλα αυτά να διαβάζει, τo θέμα φταίει;;; ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

VeCo, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος για spoilers ακόμα και όταν μιλάμε για σειρές που τελείωσαν 1 χρόνο πριν ή φέτος στο συγκεκριμένο θέμα.

Λέγεται "Καλύτερα & Χειρότερα φινάλε ξένων σειρών".

 

Αν κάποιος θέλει να μπει και να γράψει κάτι θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος ότι μπορεί να δει και spoilers.

 

άλλωστε όλοι ξεκινάμε "εμένα μου άρεσε το φινάλε του Χ" ή "το φινάλε του Ψ, ήταν χάλια".

 

Εεε, άμα πέσει κανείς πάνω σε αυτή την ατάκα και ΔΕΝ έχει δει το Χ ή το Ψ, και συνεχίσει παρόλα αυτά να διαβάζει, τo θέμα φταίει;;; ;)

 

Ναι, δεν μιλάω μόνο για το παρόν θέμα, αλλά γενικά. Αναφέρομαι σε ένα λογικό περιθώριο 2-3 ετών, για τις περιπτώσεις που κάποια σειρά/ταινία δεν έχει προβληθεί ακόμη στην Ελλάδα και συνεπώς κάποιος δεν την έχει δει. Αυτά και νομίζω πως το καλύψαμε πλήρως το θέμα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σχεδόν κανένα φινάλε ξένης σειράς δεν ήταν ικανοποιητικό.

 

Φιναλε που μου άρεσαν σχετικά:

 

α) Χ-files: The truth. To καλύτερο φινάλε σειράς. Χάνεις μόνο όταν εγκαταλείπεις. Καμία σχέση με την μετριότατη κινηματογραφική συνέχεια.

 

β) Elfen Lied (Anime) Η μοναδική νομίζω σειρά που το τέλος μου έφερε δάκρυα στα μάτια.

 

Ώστε από το Elfen Lied προέρχεται το nickname σου! Υπέροχο anime... Πολύ συγκινητικό το τέλος, ομολογώ πως δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα δάκρυα μου...

Link to comment
Share on other sites

LOST...6 χρόνια χαμένα:(

 

Το lost το έβλεπα ανελλοιπώς, αλλα δεν έχω δει τον τελευταίο κύκλο και έτσι δεν είδα το φινάλε της σειράς, τόσο χάλια είναι πια? Όλοι αυτό λένε..

Link to comment
Share on other sites

θα προτιεμουσα να ΕΚΟΒΑ το lost στην 4η σεζον.;) σου προτεινω να μη δεις το τελευταιο επισοδειο. ετσι απλα:X
Link to comment
Share on other sites

θα προτιεμουσα να ΕΚΟΒΑ το lost στην 4η σεζον.;) σου προτεινω να μη δεις το τελευταιο επισοδειο. ετσι απλα:X

 

Μάλλον δεν θα δω καν τον τελ. κύκλο.. Μωρέ το ψιλοβαρέθηκα γενικά το όλο σκηνικό.. Ίσως να διαβάσω καμια περίληψη για το τελ. επισόδειο, τουλάχιστον να μάθω αν τελικά άξιζε την 'αφοσίωσή' μου :)

 

Παρεπιπτόντως, η Εμμονή με την Ναομι Γουοτς κατά τη γνώμη μου, είχε το χειρότερο φινάλε από ότι έχω δει μέχρι τώρα, αλλα σου άφηνε και πολλά ερωτηματικά.. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερο.

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου με συγχωρείτε αλλα σε όποιον δεν του άρεσε το LOST και ειδικά το τέλος του είναι επιεικώς ***moderated***

Δεν θέλω να γίνω εριστικός αλλα δεν μπορώ να δεχτώ το αντίθετο, το έβλεπα 5 χρόνια (άρχησα ενα χρόνο μετά) και κάθε επεισόδιο, κάθε στιγμή, όσο και να με εκνευριζε καποιες φορες, ηταν αν μη τι άλλο επική, όσο για το φινάλε δεν θα μπορούσα να φανταστώ κάτι καλύτερο. Τόσο δυνατό και έντονο που πραγματικά ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, για όσους δεν το έχετε δει ακόμα, ή σταματησατε κάπου στη μέση ενα εχω να σας πω, ΔΕΙΤΕ ΤΟ και θα καταλάβετε για τι μιλάω, δείτε το όμως με την καρδιά σας, αγαπήστε και μισηστε τους ήρωες, νιώστε σαν να είστε μαζί τους. Σας υπόσχομαι πως στο τέλος θα εκτιμήσετε πραγματικά το ταξίδι και οι πιο ανήσυχοι ίσως προβληματιστείτε!

 

Ευχαριστώ και ξανα συγγνώμη για τους χαρακτηρισμούς ;)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

misterchivas καλώς ήλθες στο φόρουμ. Σε παρακαλώ πολύ να διαβάσεις τους όπους πρόσβασης και χρήσης, πράγμα το οποίο κανονικά θα έπρεπε να είχες κάνει ήδη. Εκεί θα δεις ότι ενώ επιτρέπεται να κρίνεις και να σχολιάζεις ιδέες και απόψεις, δεν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις και να χαρακτηρίζεις πρόσωπα και ανθρώπους.

Προσοχή λοιπόν με τους χαρακτηρισμούς και καλή ''διαμονή'' στο φόρουμ..:)

 

συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα είδα στο star την ταινία 'Διαβολικός Επισκέπτης'..

Αν και γενικά ήταν ένα πολύ μέτριο θρίλερ, νομίζω ότι το συγκεκριμένο φινάλε 'δεν κολλούσε'..

Τί έγινε με το παιδί τελικά?? Τί στο καλό ήταν αυτή η κούκλα?? Ποιές ήταν οι προθέσεις της νταντάς?? Τελικά η πρωταγωνίστρια τα είχε χαμένα??

Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό το τέλος.. Και γενικά όταν μια ταινία μου αφήνει τόσα ερωτηματικά, νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο να την ξεκινήσω...

Link to comment
Share on other sites

Persons Unknown :

 

χαλια.

 

Τυπου λοστ.

Δε ξερεις τι , γιατι, πως και ποτε ενω περιμενες απαντησεις

:X
Link to comment
Share on other sites

Persons Unknown :

 

χαλια.

 

Τυπου λοστ.

Δε ξερεις τι , γιατι, πως και ποτε ενω περιμενες απαντησεις

 

+1.Ενω εδειχνε να εχει προοπτικες απο μια πολυ καλη αρχη καπου αρχισε να γινεται ηλιθια η πλοκη.Αψυχολογητες και αδικαιολογητες ενεργειες απο τους πρωταγωνιστες σε πολλα σημεια ελεγα μα γιατι το κανουν αυτο;,ανευρο παιξιμο απο τους πιο πολλους,και ολα αυτα να καταληγουν στο

"καλως ηλθατε στο δευτερο επιπεδο".

!:confused::mad:

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Persons Unknown :

 

χαλια.

 

Τυπου λοστ.

Δε ξερεις τι , γιατι, πως και ποτε ενω περιμενες απαντησεις

 

Υπερβολες. Ηταν πολυ πολυ κακο, για ενα συγκεκριμενο λογο. Η σειρα διαφημιζονταν απο το NBC ως αυτοτελης με 13 επεισοδια και με το tagline "All will be revealed", ενω ειναι προφανες οτι οι δημιουργοι της στοχευαν σε ανανεωση για 2ο κυκλο. Για αυτο και αφησαν πολλες ασαφειες. Σαν τελος σαιζον ηταν καλο, και αν το συγκρινουμε με την υπολοιπη σειρα, ηταν πολυ καλο! ;)

 

Σε σχεση με το Lost (ενω και τα δυο ειχαν μη ικανοποιητικα τελευταια επεισοδια) το καλο τους ηταν οτι οι αλλοι ειχαν σαφες πλανο να τελειωσουν σε 6 σαιζον με χ επεισοδια ανα σαιζον, ενω στο Persons unknown τιποτα δεν βεβαιο.

 

+1.Ενω εδειχνε να εχει προοπτικες απο μια πολυ καλη αρχη καπου αρχισε να γινεται ηλιθια η πλοκη.Αψυχολογητες και αδικαιολογητες ενεργειες απο τους πρωταγωνιστες σε πολλα σημεια ελεγα μα γιατι το κανουν αυτο;,ανευρο παιξιμο απο τους πιο πολλους,και ολα αυτα να καταληγουν

στο "καλως ηλθατε στο δευτερο επιπεδο"

.!:confused::mad:

 

Η σειρα ειχε μια καλη αρχικη ιδεα, αλλα η εκτελεση της ηταν απλα κακη. Αδιαφοροι ηθοποιοι, ηλιθιες ενεργειες (αποκορυφωμα

οι δυο δημοσιογραφοι στο κτιριο του προγραμματος

), τελειως αδιαφορα storylines (

ολοκληρη η ιστορια των δημοσιογραφων, το πλυσιμο εγκεφαλου του Joe που δεν προσεφερε τπτ

, κτλ).

 

Υ.Γ: Μιας και τελειωσε πολυ προσφατα δεν βαζεις spoiler tags; :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγη ώρα είδα στο star την ταινία 'Διαβολικός Επισκέπτης'..

Αν και γενικά ήταν ένα πολύ μέτριο θρίλερ, νομίζω ότι το συγκεκριμένο φινάλε 'δεν κολλούσε'..

Τί έγινε με το παιδί τελικά?? Τί στο καλό ήταν αυτή η κούκλα?? Ποιές ήταν οι προθέσεις της νταντάς?? Τελικά η πρωταγωνίστρια τα είχε χαμένα??

Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό το τέλος.. Και γενικά όταν μια ταινία μου αφήνει τόσα ερωτηματικά, νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο να την ξεκινήσω...

Κι εγώ το τέλος δεν το κατάλαβα καθόλου. Ειδικά εκεί που έκλεινε ... οταν της ελεγε "που ειναι το παιδι" και αυτη με ενα βλακώδες βλέμμα απαντούσε "ποιο παιδι" ήταν πολύ γελοία...

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες. Ηταν πολυ πολυ κακο, για ενα συγκεκριμενο λογο. Η σειρα διαφημιζονταν απο το NBC ως αυτοτελης με 13 επεισοδια και με το tagline "All will be revealed", ενω ειναι προφανες οτι οι δημιουργοι της στοχευαν σε ανανεωση για 2ο κυκλο. :)

 

μα δεν εχει υπογραψει ακομα κανενας για 2ο κυκλο.

Εδω διαβασα οτι μπορει να γυρισουν 2ο λεει και να ξαναπαει σε αλλο καναλι για 2η φορα.

 

Παντως το καστινγκ ηταν αθλιο οντως και αυτο το "δε- γλυτωνεις- σιχαμενε-ότι-και-αν-κάνεις" μοτιβο τους, ανουσιο...

Κριμα και τα 6-7 πρωτα επεισοδια ηταν τοσο ομορφα...

:X
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το τέλος δεν το κατάλαβα καθόλου. Ειδικά εκεί που έκλεινε ... οταν της ελεγε "που ειναι το παιδι" και αυτη με ενα βλακώδες βλέμμα απαντούσε "ποιο παιδι" ήταν πολύ γελοία...

 

Μάλλον είχει χάσει τη μνήμη της από το σοκ που σκότωσε το παιδί..

Αλλά και πάλι πολλά πράγματα δεν εξηγήθηκαν.. Ειδικά ο ρόλος της κούκλας και της νταντάς..

Είναι η πρώτη φορά που δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα από ταινία!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχει υπογραψει ακομα κανενας για 2ο κυκλο.

Εδω διαβασα οτι μπορει να γυρισουν 2ο λεει και να ξαναπαει σε αλλο καναλι για 2η φορα.

 

Παντως το καστινγκ ηταν αθλιο οντως και αυτο το "δε- γλυτωνεις- σιχαμενε-ότι-και-αν-κάνεις" μοτιβο τους, ανουσιο...

Κριμα και τα 6-7 πρωτα επεισοδια ηταν τοσο ομορφα...

 

Η σειρα ειχε γυριστει το 2009 (οταν ακομα δεν ηξεραν αν θα ειχαν και 2η σαιζον μετα ή οχι) και μετα προσπαθουσαν να την πουλησουν. Το να γυρισουν 2η σαιζον ειναι δυσκολο μιας και ειχε αθλια τηλεθεαση. Υπαρχει ενα απειροελαχιστο ενδεχομενο βεβαια να τους ζητησει καποιο μικροτερο καλωδιακο καναλι, οχι τυπου HBO και τετοια δλδ, οπως πχ εχει γινει με το Friday Night Lights.

 

Παντως, εδω το HBO αποφασισε να μην προβαλει καν το 11ο επεισοδιο και να παει απευθειας στα τελευταια 2 (!), δεν νομιζω να ενδιαφερεται να το ανανεωσει κιολας!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα ειχε γυριστει το 2009 (οταν ακομα δεν ηξεραν αν θα ειχαν και 2η σαιζον μετα ή οχι) και μετα προσπαθουσαν να την πουλησουν. Το να γυρισουν 2η σαιζον ειναι δυσκολο μιας και ειχε αθλια τηλεθεαση. Υπαρχει ενα απειροελαχιστο ενδεχομενο βεβαια να τους ζητησει καποιο μικροτερο καλωδιακο καναλι, οχι τυπου HBO και τετοια δλδ, οπως πχ εχει γινει με το Friday Night Lights.

 

Παντως, εδω το HBO αποφασισε να μην προβαλει καν το 11ο επεισοδιο και να παει απευθειας στα τελευταια 2 (!), δεν νομιζω να ενδιαφερεται να το ανανεωσει κιολας!

 

NBC το επαιζε

και στο ιντερνετ κυκλοφορησε κανονικα το 11ο

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...