Jump to content

Ποιο το κατάλληλο μέγεθος για οθόνη κινητού;


 Κοινοποίηση

καταληλο μεγεθος οθονη για κινητο τηλεφωνο  

54 members have voted

  1. 1. καταληλο μεγεθος οθονη για κινητο τηλεφωνο

    • 3.5''
      27
    • 3.7''
      16
    • 4.0''
      7
    • 4.2''
      4


Recommended Posts

ποιο πιστευεται οτι το καταληλο μεγεθος οθονη για κινητο ?
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι οι 3.5 ίντσες είναι αρκετές για κινητό. Προσωπικά το μέγεθος της οθόνης του H1 δε με έχει απογοητεύσει ποτέ. και βίντεο μια χαρά βλέπεις, πλοήγηση είναι άνετη και ο χειρισμός επίσης πολύ εύκολος.

προσωπικά (αυτήν τη στιγμή) μέχρι 3,7 να πήγαινα. γιατί μετά πιστεύω ότι γίνεται αρκετά "βαριά" η συσκευή και αν είναι μπορώ να πάρω και... netbook :P

Link to comment
Share on other sites

3,7" από εμένα. Έχω πει άπειρες φορές τον λόγο εδώ, αλλά μιας κι εδώ είναι thread ακριβώς γι' αυτό το λόγο, θα το πω άλλη μία.

Πιστεύω ότι αυτό το μέγεθος (και γενικά από 3,5"-3,8") είναι κατάλληλο, γιατί και το κινητό είναι εύχρηστο, δηλαδή μπορείς εύκολα να κάνεις την δουλειά σου, να μπεις internet κλπ. (αν η οθόνη είναι για παράδειγμα κάτω από 3" αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα εδώ), αλλά ταυτόχρονα μπορείς και να το μεταφέρεις με άνεση. Η μεταφορά βέβαια εξαρτάτε από τις διαστάσεις και οι διαστάσεις δεν εξαρτώνται πάντα από την οθόνη. Για παράδειγμα το iPhone με τόσο κενό πάνω και κάτω, θα μπορούσε άνετα να έχει 3,7" οθόνη. Αλλά όταν η οθόνη πάει πάνω από τις 4" τότε αρχίζει και γίνεται γίγαντας το τηλέφωνο, πράγμα που το κάνει πλέον δύσχρηστο αφού πολλές φορές δεν μπορείς να το βάλεις στην τσέπη σου...

 

Επίσης εδώ και 1 χρόνο με το HTC HD και τώρα με το HTC Desire που έχουν 3,8" και 3,7" αντίστοιχα, έχω συνηθίσει αυτό το μέγεθος οθόνης. Όταν πήρα το HTC HD μου φαινόταν μεγάλο, αλλά μετά από 1 εβδομάδα το είχα συνηθίσει. Τώρα το Desire πολλές φορές το βάζω στην τσέπη μου χωρίς κανένα πρόβλημα επειδή είναι μεγάλο...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη αποψη:

 

καταρχην μιλαμε για κινητο τηλεφωνο, οποτε μια οθονη το πολυ 2.4" μας καλυπτει απολυτα! γιατι σε 2.4" και βλεπεις τα sms σου και μπορεις ανετοτατα να παρεις τηλεφωνο!

 

τωρα παμε στην κατηγορια multimedia/gps/mobile phone. σε αυτη τη κατηγορια, μια οθονη 3" πιστευω ειναι υπεραρκετη! και μπορεις να δεις βιντεο, φωτογραφιες, να πλοηγηθεις ανετα και να κανεις οτι αλλο θελεις! επισης μια οθονη αυτων των ιντσων κραταει το κινητο σε μεγεθος τηλεφωνου και οχι palmtop/pda :p

 

προσωπικα βολευομαι με μια οθονη μεχρι 3.2". οχι οτι θα με χαλουσε βεβαια μια 3.5" (ή και παραπανω) αλλα οπως προειπα, χανεται η ουσια του κινητου τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

γιατι στις επιλογες δημοσκοπησης εχει μονο επιλογες απο 3,5 ιντσες και πανω?πρεπει σε ολους μας να αρεσουν τα τουβλα..?
Link to comment
Share on other sites

γιατι στις επιλογες δημοσκοπησης εχει μονο επιλογες απο 3,5 ιντσες και πανω?πρεπει σε ολους μας να αρεσουν τα τουβλα..?

 

Γιατί όλα τα τοπ τηλέφωνα βγαίνουνε σε αφής και έχουνε αυτές της ιντσες

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλα τα τοπ τηλέφωνα βγαίνουνε σε αφής και έχουνε αυτές της ιντσες

 

τοπ σε τι πραγμα?για μενα τοπ ειναι ας πουμε ενα 8800 αρτε κι ας εχει 2 ιντσες οθονη..ειναι τοπ στην ομορφια.

Link to comment
Share on other sites

3.5 ψήφισα αλλά θα μπορούσα να ψηφίσω και κάποια μεγαλύτερη με την προυπόθεση ότι γίνεται καλή διαχείριση του διαθέσιμου χώρου και δεν γίνεται το τηλέφωνο ντουλάπα :O
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα 3.5 γιατι ειναι αρκετο για αναλυση μεχρι 800x480 αλλα θα ψηφιζα και 4.0 για κινητα που να εχουν αναλυση οθονης 1280x720. Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που ψήφισα 4.2!

Πως είναι δυνατόν να σερφάρεις άνετα σε μια οθόνη 3";

Είμαι σίγουρος οτι σε ένα χρόνο από τώρα δεν θα υπάρχει κινητό στην κατηγορία smartphone με οθόνη μικρότερη από 3.5".

Το θέμα είναι να μπορέσουν να αξιοποιήσουν οσο γίνεται καλύτερα την επιφάνεια της συσκευής.

Το iphone για παράδειγμα που δεν είναι και από τα μεγαλύτερα σε μέγεθος κινητά αν ήταν μισό εκατοστό φαρδύτερο θα μπορούσε να χωρέσει 4.5" οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ταυτόχρονα ένα Sony Ericsson P1i των 2.6" και ένα Χ10 των 4". Το Χ10 μπαίνει ποιο εύκολα στην τσέπη μου από το P1i. Οπότε παίζει ρόλο και ο σωστός σχεδιασμός για το αν ένα κινητό είναι εύχρηστο ή όχι.

Προσωπικά όταν δουλεύω κινητά των 3.5" πλέον γελάω, έχω συνηθήσει με την 4" που δεν μπορώ να πάω ποιο κάτω.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Απο 4 μεχρι 5 ιντσες ειναι καλα.. Ευχαριστεται το ματι σου..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τα δυο τελευταια μου τηλ ειναι και τα δυο 3.7 ιντσες...βολευομαι αρκετα με το μεγεθος αυτο...πιστευω οτι ειναι το οριο της φορητοτητας....αντε το πολυ μεχρι 4 ιντσες...:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

3.5 με 3.7, για ευκολία browsing και για να χωράει σε τσέπες άνετα.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η ανάλυση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

εμένα με βολεύει οποιοδήποτε κινητό έχει 2.2 άντε 2.5 οθόνη....γιατί

είναι "μικρο" κινητό και χωράει παντού ...περί ορέξεως βέβαια.....κολοκυθόπιτα :p

 

απο την άλλη το τοπικ λέει πια νομίζετε ότι είναι η ποιο κατάλληλη οθόνη! και όχι τι βολεύει τον καθένα......σε αυτό λοιπόν θα ψηφίσω πάνω απο 3.5.....αν είναι να πάρεις touch κινητό τουλάχιστον να το ευχαριστιέστε βρε αδελφέ! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 2.8 του n95 μια χαρά βολεύομαι.. Νομίζω ότι μεγαλύτερη οθόνη των 3 ιντσών είναι κυρίως για "εφέ". Βέβαια είναι ανάλογα με την χρήση του κινητού...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 2.8 του n95 μια χαρά βολεύομαι.. Νομίζω ότι μεγαλύτερη οθόνη των 3 ιντσών είναι κυρίως για "εφέ". Βέβαια είναι ανάλογα με την χρήση του κινητού...

 

2.8 με 3.0 ειναι το τελειο. Μετα ξεφευγουμε

 

(αχ, ποσο το μετανιωσα που εδωσα το Ν95 8GB πριν κανα διμηνο :( )

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

2.8 με 3.0 ειναι το τελειο. Μετα ξεφευγουμε

 

(αχ, ποσο το μετανιωσα που εδωσα το Ν95 8GB πριν κανα διμηνο :( )

Ακριβώς αυτό έχω εγώ! Το n95 8gb! Το καλύτερο κινητό μου μέχρι τώρα..:) Κρίμα πάντως που το έδωσες.. Είναι πολύ καλό..

 

Είναι υπερβολική πάνω από 3 ίντσες για μένα.. Μπορεί να μην χωράει καν στην τσέπη :p

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό έχω εγώ! Το n95 8gb! Το καλύτερο κινητό μου μέχρι τώρα..:) Κρίμα πάντως που το έδωσες.. Είναι πολύ καλό..

 

Είναι υπερβολική πάνω από 3 ίντσες για μένα.. Μπορεί να μην χωράει καν στην τσέπη :p

 

Εκανα λαθος... Θα το ξαναπαρω εννοειται;)

 

Θα επρεπε παντως η δημοσκοπιση να ειχε τις επιλογες 3.0 και 2.8

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Εγώ ψήφισα 3.5 γιατί είναι το χαμηλότερο μέγεθος που έχει εδώ.. Αλλά πάλι είναι υπερβολικά μεγάλο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...