Jump to content

Πώς βρίσκουν τους αριθμούς που καλούν για διαφήμιση;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, αλλά δεν ξέρω σε ποια θεματική κατηγορία να ποστάρω αυτό που θέλω να πω. Μια απλή ερώτηση:

 

Συνδρομητής με συμβόλαιο Δικτύου 1 (δεν χρειάζεται να λέμε ονόματα) και με ρητή εντολή στο συμβόλαιό του πως δεν αποδέχεται ο αριθμός του να εμφανίζεται σε καταλόγους, δέχεται κλήση από Δίκτυο 2 με σκοπό τη διαφήμιση των νέων προγραμμάτων του. Δυστυχώς ο συνδρομητής δεν ρώτησε εκείνη τη στιγμή πως βρήκαν το τηλέφωνό του, απλά απάντησε πως δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει δίκτυο.

 

Τι γίνεται βρε παιδιά; Καμιά ιδέα; Ανταλάσσουν δεδομένα μεταξύ τους; Κάποιος τα έκλεψε;

Να σημειώσω πως ο αριθμός δεν έχει προέλθει από φορητότητα.

Edited by mikelangelo
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

λεω μηπως καποια στιγμη στο δυκτιο 2 ειχε κανεναν διαγονισμο με καποια κληρωση και δηλωσεσ συμετοχη και το βρηκαν απο εκει?γιατι μεταξη τουσ τα δυκτια δεν τουσ συμφερει να ανταλαζουν νουμερα

Link to comment
Share on other sites

όχι, καμία ανάμιξη με άλλα δίκτυα
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο συνδρομητής δεν ρώτησε εκείνη τη στιγμή πως βρήκαν το τηλέφωνό του, απλά απάντησε πως δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει δίκτυο.

 

Κι εγώ που ρώτησα η απάντηση που μου έδωσε η κοπέλα είναι ότι το σύστημα καλεί στη τύχη αριθμοσειρές. Εν τω μεταξύ πρέπει να είναι και αλήθεια γιατί το νούμερο μου με του πατέρα μου έχει διαφορά μόνο στο τελευταίο ψηφίο και μετά από λίγο τον πήραν και αυτόν. :lol:

Link to comment
Share on other sites

:mad: - εμενα μου στελνουν για αποπληρωμη δανειου ,ολα τα δεδομενα πωλουνται στην εποχη μας (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε ποσο καιρο εχεις τον ιδιο αριθμο; παιζει να τον εχεις δωσει καπου και να μην το θυμασαι;;; ακομα και οταν στελνεις μνμ πχ για σινεμα η σε διαγωνισμους στο ραδιοφωνο σου κρατανε τον αριθμο για να σε εχουν να σε... ενημερωνουν
Link to comment
Share on other sites

:worry: - τον εχω χρονια φιλε μου και ειναι το προσωπικο μου δηλαδη το εχουν ελαχιστα ατομα μετρημενα στο ενα χερι και χτυπαει μια φορα στις 3-4 μερες - δεν στελω sms για διαγωνισμους κλπ το εχω κρατησει πολυ prive ας το πουμε ,οταν παω να αγορασω κατι ή σε τραπεζα και μου ζητανε τηλεφωνο επικοινωνιας δινω ενα αλλο οπου παραδοξως εκει δεν μου εχουν στειλει αναλογο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω δεχτει ετσι διαφημησεις και ουδεποτε εχω στειλει η εχω δωσει τον αριθμο μου σε κατι τετοια .Αρα η καποιοι μεσα απο τις εταιρειες δινουν λιστες η παιρνουν στην τυχη.
Link to comment
Share on other sites

:cool: - μια φορα ειχα δεχθει μηνυμα απο καταστημα που ειχα παρει κατι,ηταν ενημερωση για νεες προσφορες και τα συναφη,τους πηρα τηλεφωνο εκανα σχετικη μανουρα και εκτοτε σιγη.το να μου στελνει ομως τραπεζα για αποπληρωμη δανειου/μαζεμα ολα σε ενα παει να πει οτι καποιος που ξερει τα οικονομικα μου/φορολογικη δηλωση την εκανε την δουλεια φυσικα με στο $χετικο δωρακι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα ή στην wind , ή στην cosmote ή στην vodafone & να τους πεις να σε βγάλουν από τον ενιαίο κατάλογο .για να μην σε ενοχλεί κανείς.
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:- θα το δοκιμασω κοπελια σε ευχαριστω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν νομιζω να εχει να κανει με τον ενιαιο καταλογο αλλα ουτε με τον καταλογο της καθε εταιριας κινητης τηλεφωνιας.

Διαφορετικα θα σε επερναν τηλεφωνο και θα σου ελεγαν "καλησπερα σας κυριε τάδε, θα ηθελα να σας ενημερωσω για την ταδε προσφορα......"

 

Το πιο πιθανο ειναι αυτο με τις αριθμοσειρες και τους διαγωνισμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Επειδη ειχα δουλεψει για ενα φεγγαρι (χωρις να πληρωθω τελικα), σε εταιρια telemarketing που ειχε αναλαβει την hol&vodafone μας εδιναν παλια συμβολαια της forthnet (τα κιτρινα και ροζ φυλλα )που κρατανε οταν σου δωσουν το συμβολαιο σου. Ηταν απ τα συμβολαια που εκλειναν οταν δουλευαν για τη forthnet.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...