Jump to content

Εξωτερικος σκληρος με συνδεση firewire 1394


palaboul156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Εχω εναν σκληρο που εχει θυρες usb , firewire. Επειδη θελω να περασω πολλα GB μεσα του και επειδη οπως ξερετε η usb ειναι σαν την pstn :D θελω να μου πειτε πως θα γινει να μου τον αναγνωρισει η firewire. Εχω καλωδια και οτι χρειαζεται. Οταν τον συνδεω στην usb κανει τον χαρακτηριστικο ηχο των ΧΡ που ανιχνευσε νεα συσκευη και τον βλεπει. Οταν βαζω το firewire κανει παλι τον ηχο αλλα δεν τον βρισκω πουθενα. ουτε στα my network places. Πειτε μου αν ξερετε κατι γιατι ειναι 38 gb που θελω να περασω και θα κανει πολλες ωρες να τα περασει. Σκεφτητε πως εχθες συνδεσα ενα laptop για να ανταλλαξουμε αρχεια και 700 mb περασαν σε 4 δευτερολεπτα. Sorry αν σας κουρασα με το μεγαλο post.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο Control Panel --> Administrative Tools --> Computer Management --> Disk Management. Λογικά εκεί θα φαίνεται και με δεξί κλικ θα μπορείς να του κάνεις partition, format, να του δώσεις γράμμα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ΧΡ. Να σημειωσω πως ειναι εσωτερικος σκληρος με θηκη που τον κανει εξωτερικο.

Εκανα οτι μου ειπατε αλλα δεν τον βρισκει μεσα στο computer managment.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τον έχεις συνδεδεμένο πριν ανοίξεις τον υπολογιστή. Αυτό μου το είχε κάνει εμένα την πρώτη φορά, αλλά τις επόμενες δεν είχε πρόβλημα.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

katarxas anoikse to pyrgo kai tsekare an einai kala syndedemenh h karta fire-wire panw sth motherboard... pi8anws an exei koynh8ei...

Dokimase kai to tropo poy soy proteine apo panw o gbil...

Pantws mhn psaxneis sto Network Places... ekei sigoyra den 8a breis tipota! :p

 

pantws einai poly periergo... o sygkatoikos exei external kai mwlis ekane plug in ta 2 kalwdia sto sklhro doylepsan ola, xwris na kanei to paramikro!! (enoeitai me fire-wire syndesh)

Link to comment
Share on other sites

Τι δίσκο έχεις? Τον έχεις σετάρει καλά με τα jumpers? Γιατί και σε εμένα που είχα ένα δίσκο firewire έκανε ότι έβλεπε μια συσκευή και μετά τίποτα.. Είχα δίσκο wd και είδα ότι δεν είχα βάλει σωστά τα jumpers. όταν τα έβαλα τον είδε κανονικά και μέσα στην διαχείριση υπολογιστή
Link to comment
Share on other sites

ναι το chronos ειναι. εχω βαλει και drivers κλπ κλπ. στο ΒΙΟΣ εχει για υσβ 2 αλλα που οταν επιλεγω high speed δεν τον αναγνωριζει και οταν επιλεγω full speed μαλλον την κανει 1.1

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...