Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχω πει οτι το εκανα μεχρι 600mhz...Και ρωταω αν μπορω πανω απο 600mhz...????Ολα τα παραπανω που ειπες φιλε μου τα εχω κανει απλα το θελω ενα κλικ πιο πανω.....;)

 

φτανει ανετα μεχρι 825mhz αλλα τρωει περισσοτερη μπαταρια

 

Είχα την 2.1...καθώς άνοιξα την souite μου είπε ότι υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό μου. Ακολούθησα όλες τις υποδείξεις και αφού τελείωσε η αναβάθμιση το κινητό αναφέρει πλέον 2.1 updated 1.

Από εκεί και πέρα η souite λειτουργεί σε όλα εκτός από τον συγχρονισμό. Αποφάσισα μετά να κάνω και αναβάθμιση στην ίδια την souite και αφού είδα ότι υπήρχε κάποια αναβάθμιση την έκανα. Αλλά το πρόβλημα παραμένει. Από την LG μου απάντησαν στο τηλέφωνο ότι κάτι δεν έγινε καλά στην αναβάθμιση και να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αυτή είναι μια ισοπεδωτική λύση, έχω πολλές εφαρμογές και διάφορα και δεν θέλω να τα ξανακάνω όλα από την αρχή, στο κάτω κάτω το τηλέφωνο μου δουλεύει μια χαρά. Είπα μήπως εδώ κανείς το έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ξανά. Αν δεν λυθεί θα περιμένω κάποια επόμενη αναβάθμιση μήπως και το λύσω έτσι...

 

Επίσης μια άλλη ερώτηση : θέλω να αγοράσω μια κάρτα micro sd 16 giga. Υπάρχουν κάποιες που αναγράφουν High Capacity και κάποιες που δεν το αναγράφουν. Δουλεύουν σωστά στο 540 και οι δύο ή όχι ;

 

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση...

 

για τις καρτες δουλευουν και οι δυο. νομιζω οτι εχουν λιγη διαφορα στην ταχυτητα αναγνωσης αλλα οχι τιποτα σημαντικο. σε μενα δουλευουν και οι δυο.

για το αλλο θεμα η τελευταια αναβαθμηση στην 2.1 update 1 για την ελλαδα ειναι η v20b. αυτο φαινεται στο: ρυθμισεις>πληροφοριες για το τηλεφωνο, στο τελος πρεπει να γραφει software version gt540-v20b-dec-08-2010. νομιζω οτι ειναι η τελευταια εκδοση και δεν θα εχει αλλη αναβαθμιση

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα ειχα θεσει την εξης ερωτηση αν γινεται να κανω overclocking πανω απο 600mhz γιατι ειχα δει σε καποιο ποστ καποιον που το ειχε παει 700+mhz αλλα επειδη δεν ξερω πως γινεται εχω την εξης ερωτηση....Πρεπει να αλλαξω rom???Εχω την 2.1 της lg τωρα.......

 

Όταν είχα την επίσημη 2.1 της LG οτι και να είχα κάνει (root το κινητό και είχα δοκιμάσει και 2-3 εφαρμογές για overclocking) δεν είχα καταφέρει τίποτα.Μόλις όμως άλλαξα και έβαλα οποιαδήποτε άλλη εκτός την επίσημη της LG αμέσως γινότανε.Τώρα έχω την swiftdroid M 4 και το έχω στα 852mhz χωρίς κανένα πρόβλημα σταθερότατο :)

Link to comment
Share on other sites

για τις καρτες δουλευουν και οι δυο. νομιζω οτι εχουν λιγη διαφορα στην ταχυτητα αναγνωσης αλλα οχι τιποτα σημαντικο. σε μενα δουλευουν και οι δυο.

για το αλλο θεμα η τελευταια αναβαθμηση στην 2.1 update 1 για την ελλαδα ειναι η v20b. αυτο φαινεται στο: ρυθμισεις>πληροφοριες για το τηλεφωνο, στο τελος πρεπει να γραφει software version gt540-v20b-dec-08-2010. νομιζω οτι ειναι η τελευταια εκδοση και δεν θα εχει αλλη αναβαθμιση

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

2 φορές στην ίδια σελίδα κάνεις συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Επρόκειτο να σπάσουν τα νεύρα μου σε λίγο.....Απεγκατέστησα την εφαρμογή των μηνυμάτων και εγκατέστησα το GOSMS PRO. Δεν έχω καθόλου mms...Πήρα την cosmote είπε θα μου στείλει μήνυμα με ρυθμίσεις αλλα τίποτα. Έβαλα κάποιες τιμές που λέει αυτό το Thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=260425 . Πάλι τίποτα. Μηνύματα δέχομαι και στέλνω κανονικά αλλά mms καθόλου. Κάποιος βοήθεια???

 

Υ.Γ.Άκυρο παιδιά το κατάφερα...έχω χάσει την μπάλα απο τις πολλές επιλογές!!!

Τελικά έφταιγαν οι ρυθμίσεις APN. Μου έστειλε η cosmote τις σωστές και όλα λειτουργούν άψογα!!

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

rlc και skorpio που σημαινει οτι πρεπει να αλλαξω rom...???ετσι..??Και αν ναι ποια μου προτεινετε.???? και θα με υποχρεωνατε αν μου βρισκατε καποιον ελληνικο οδηγο πως την εγκαθηστω γιατι δεν το πολυθυμαμαι πως το ειχα κανει......:p:p:p Το μονο που θυμαμαι ειναι πως το εκανα με fastboot.....Οποιος θα με βοηθησει θα ειμαι κατα υποχρεωμενος.......!!!!!:O:O
Link to comment
Share on other sites

rlc και skorpio που σημαινει οτι πρεπει να αλλαξω rom...???ετσι..??Και αν ναι ποια μου προτεινετε.???? και θα με υποχρεωνατε αν μου βρισκατε καποιον ελληνικο οδηγο πως την εγκαθηστω γιατι δεν το πολυθυμαμαι πως το ειχα κανει......:p:p:p Το μονο που θυμαμαι ειναι πως το εκανα με fastboot.....Οποιος θα με βοηθησει θα ειμαι κατα υποχρεωμενος.......!!!!!:O:O

 

Μάλλον ότι καλύτερο και εξελιγμένο υπάρχει

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες παιδες εβαλα την Cyanogen Mod 2.0 m4 γενικα ειδα το τηλ οτι εγινε παντου πιο γρηγορο και γενικα πιο καλο......Στο link που εδωσε ο φιλος απο πανω τα εκανα ολα και τα εφτιαξα....Αλλα ειχα 2 προβληματα........1.Ενω εχω βαλει την επιλογη της δονησης οταν παταω την οθονη, δονηση......πουθενα ξερει κανενας τι παιζει.....????2. λεει οτι υπαρχει καποια αναβαθμιση....Αξιζει να την βαλω....???Γιατι δεν μπορουσα να βρω να αποθηκευσω το update.zip στο root στην memory card δεν υπηρχε ο φακελος αυτος εκει μεσα καθολου....Και κατι τελευταιο που θυμηθηκα.....Ενω ακολουθουσα τις οδηγιες δεν εμπαινε με τιποτα σε recovery mode....Ευχαριστω προκαταβολικα............:p:D:p :X
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες παιδες εβαλα την Cyanogen Mod 2.0 m4 γενικα ειδα το τηλ οτι εγινε παντου πιο γρηγορο και γενικα πιο καλο......Στο link που εδωσε ο φιλος απο πανω τα εκανα ολα και τα εφτιαξα....Αλλα ειχα 2 προβληματα........1.Ενω εχω βαλει την επιλογη της δονησης οταν παταω την οθονη, δονηση......πουθενα ξερει κανενας τι παιζει.....????2. λεει οτι υπαρχει καποια αναβαθμιση....Αξιζει να την βαλω....???Γιατι δεν μπορουσα να βρω να αποθηκευσω το update.zip στο root στην memory card δεν υπηρχε ο φακελος αυτος εκει μεσα καθολου....Και κατι τελευταιο που θυμηθηκα.....Ενω ακολουθουσα τις οδηγιες δεν εμπαινε με τιποτα σε recovery mode....Ευχαριστω προκαταβολικα............:p:D:p :X

 

για δονηση στα πληκτρα πας: ρυθμισεις>γλωσσα και πληκτρολογιο>πληκτρολογιο android(ρυθμισεις πλητρολογιο android)

οταν λεει root της memory card εννοει στη οτι δεν πρεπει να ειναι σε φακελο(δλδ memory card/update.zip)

το recovery mode μαλλον δεν το εγκατεστησε απο το fast boot. σε καποι σημειο επρεπε να γραψεις fastboot.exe flash recovery recover.img. κανε απο αυτο το βημα και κατω και θα μπει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την 2.3.4 και εγκατέστησα επιτυχώς το LG IME (Original πληκτρολόγιο της LG). Λειτουργεί καλά με την διαφορά ότι τα ελληνικά γράμματα που έχουν τόνο τα βγάζει τετράγωνα όταν πατάω το πλήκτρο αλλά στο πλαίδιο μου τα βάζει κανονικά. Επίσης αν κρατήσω κάποιο πλήκτρο πατημένο μου εμφανίζει όλα τα γράμματα που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο πλήκτρο με την διαφορά ότι πάλι τα τονισμένα ελληνικά είναι τετράγωνα και αν έχει 2 σειρές γραμμάτων δε μπορώ να διαλέξω την κάτω.Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης?:O
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο πληκτρολόγιο Soul... πολύ καλό είναι το greekIME, και μιλάω εκ μπύρας :p

για τα τετράγωνα που λες δεν το θυμάμαι καθόλου, έβαλα απο την αρχή το greekIME

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο δείχνει το Greekime....μου αρέσει,θα το κρατήσω.Σ'ευχαριστώ φιλαράκο. :up::thanks:
Link to comment
Share on other sites

rlc το εχω κανει τωρα μονο 3-4 φορες αυτο με το fastboot.exe flash recovery recover.img εχει βγαλει και τις 3 φορες οκ, και παλι recovery mode δεν μπαινει με τιιιποτα.............:O Κανει την δονηση οτι παει να ανοιξει αλλα δεν κανει τιποτα μετα..........
Link to comment
Share on other sites

rlc το εχω κανει τωρα μονο 3-4 φορες αυτο με το fastboot.exe flash recovery recover.img εχει βγαλει και τις 3 φορες οκ, και παλι recovery mode δεν μπαινει με τιιιποτα.............:O Κανει την δονηση οτι παει να ανοιξει αλλα δεν κανει τιποτα μετα..........

 

δοκίμασε ξανά, όλοι δυσκολευτήκαμε, θέλει καλό συγχρονισμό ενώ πατάς το κουμπί της κάμερας. υπομονή, θα το βρεις, απλά, δεν αφήνεις ποτέ το κουμπί της κάμερας.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Μα για να μπει σε recovery mode θελει το πληκτρο που κλεινει το κινιτο και το πληκτρο με το σπιτακι και οχι με την καμερα.....εκτος αν το λεει λαθος στις οδηγιες.........
Link to comment
Share on other sites

sorry tude, μπέρδεψα τα modes, δοκίμασε ξανά τον συνδυασμό των πλήκτρων τότε. δοκίμασε ξανά, πρόσεξε την διάρκεια που πατάς το κάθε κουμπί, μάλλον εκεί έγκειται το πρόβλημα.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παταω το πληκτρο με το σπιτακι συνεχεα μεχρι ν ανοιξει και συνεχιζω να το παταω μεχρι να εμφανιστει κατι....ειναι λαθος αυτο;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγω παταω το πληκτρο με το σπιτακι συνεχεα μεχρι ν ανοιξει και συνεχιζω να το παταω μεχρι να εμφανιστει κατι....ειναι λαθος αυτο;;;

 

στο recovery μπορεις να μπεις και απο το κινητο. αν πατησεις το πληκτρο για να κλεισει παρατεταμενα βγαινουν οι επιλογες του κινητου. πατας reboot και μετα διαλεγεις recovery. θα κανει reboot και θα μπει μονο του σε recovery. εγω ετσι το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε που οταν το παταω reboot και μετα recovery κανει σαν καποια αναζητηση και μετα κλεινει το κινιτο και ανοιγει μονο του....Επεισης να πω πως οταν ειναι κλειστο και παω να το ανοιξω δεν γραφει στην αρχη swiftdroid οπως πρεπει να γραφει αλλα μια κενη οθονη και μου βγαζει μετα το ανθρωπακι μου γραφει κι'ολας Cyanogen Mod .....Το λεω μηπως εχει καμια σχεση αυτο...........:help: Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος να το περασω με fastboot και οχι ετσι.....???

 

Καοιος???Δεν ξερει ποια αρχεια απο την αναβαθμισμενη εκδοση να τα περασω με fastboot???Λογικα θα μπορουσα να περασω απο 2.1lg σε Cyanogen Mod 2.3.....Απλα ζηταω τον τροπο αν μπορει καποιος....Ετοιμα αρχεια για fastboot για το περασω ετσι.........:O

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι και τι κάνει η εφαρμογή "Σύμβουλος εφαρμογών LG" που βλέπω στην οθόνη ; Μου ζητά κάποια αναβάθμιση ή κάτι τέτοιο...

Festina Lende
Link to comment
Share on other sites

Καοιος???Δεν ξερει ποια αρχεια απο την αναβαθμισμενη εκδοση να τα περασω με fastboot???Λογικα θα μπορουσα να περασω απο 2.1lg σε Cyanogen Mod 2.3.....Απλα ζηταω τον τροπο αν μπορει καποιος....Ετοιμα αρχεια για fastboot για το περασω ετσι.........:O

 

Λοιπον, πολυ γρηγορα γτ μας ισοφαρισε η ΜΑΝ. UTD και το παιχνιδι εχει αρχισει να αποκτα ενδιαφερον. Φτιαχνεις εναν φακελο με το ονομα Android στο C:\ και εκει θα βαλεις το boot.img, system.img και το fastboot.exe( το οποιο θα κατεβασεις). Κλεινεις την συσκευη και την ανοιγεις πατωντας το κουμπι της καμερας και την συνδεεις με το πσ. Ανοιγεις το cmd και πατας αυτες τις εντολες

 

cd C:\Android

fastboot -w

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash system system.img

fastboot reboot

 

και εισαι ετοιμος

 

Καλησπέρα....

μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι και τι κάνει η εφαρμογή "Σύμβουλος εφαρμογών LG" που βλέπω στην οθόνη ; Μου ζητά κάποια αναβάθμιση ή κάτι τέτοιο...

 

Ειναι τελειως ακυρη αυτη η εφαρμογη φιλε μου. Δεν εχει λογο υπαρξης. Σου δινει πληροφοριες γι καποιες απο τις εφαρμογες που εχει η συσκευη. Αν θελεις να κατεβασεις εφαρμογες χρησημοποιησε το Market.

Edited by stefan0s_7
Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου διαβασα πως με την 2.3 δεν διαρκει τοσο πολυ η μπαταρια.....Αυτο ειναι αληθεια.....????Εγω εχω την 2.2.1......:help:

 

εχει βγει το swiftdroid v2.0 2.3.4 Μ5 του Mur4ik. το εχω δυο μερες και η μπαταρια ειναι στο 70%. με την Μ4 θα ηταν στο 60%. υπολογιζω οτι θα κρατησει 3-4 μερες. του κανω μετρια χρηση (τηλεφωνα και κανα μισαωρο internet)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον και εγω θα δοκιμασω αυτην που εχεις......Για να δουμε.....Εγω παντως με την 2.2.1 πανω απο 15-16 ωρες δεν με βγαζει .....Αλλα επι κανα 2ωρο το ξετιναζω στο παιχνιδι......!!!!!:D:p:D
Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου διαβασα πως με την 2.3 δεν διαρκει τοσο πολυ η μπαταρια.....Αυτο ειναι αληθεια.....????Εγω εχω την 2.2.1......:help:

 

barca και εσύ Στέφανε?:worry:δεν παίζεται αυτή η ομάδα.

Λογικό να διαρκεί λίγο η μπαταρία με την 2.3 αν και είναι και θέμα ρυθμίσεων και χρήσης.

RLC απο που κατεβάζουμε αυτό που χρησιμοποιείς?

 

guyz, το δικό μου θέμα είναι με τους drivers, το pc μου (Win7) δεν βλέπει το κινητό σε fastboot mode ενώ, τότε, που του πέρασα την 2,2,3 το είχε δει.Θα δοκιμάσω τους επίσημους και βλέπω

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

barca και εσύ Στέφανε?:worry:δεν παίζεται αυτή η ομάδα.

Λογικό να διαρκεί λίγο η μπαταρία με την 2.3 αν και είναι και θέμα ρυθμίσεων και χρήσης.

RLC απο που κατεβάζουμε αυτό που χρησιμοποιείς?

 

guyz, το δικό μου θέμα είναι με τους drivers, το pc μου (Win7) δεν βλέπει το κινητό σε fastboot mode ενώ, τότε, που του πέρασα την 2,2,3 το είχε δει.Θα δοκιμάσω τους επίσημους και βλέπω

 

Δοκιμασε να πας στην διαχειρηση συσκευης, η καπως ετσι (εχω αγγλικα windows και δεν θυμαμαι την ελληνικη μεταφραση) και πηγαινε εδω

 

http://img849.imageshack.us/img849/1441/unledrri.png

 

Θα γραφει και κατι για android ( εμενα εφτιαξε γι αυτο δεν το γραφει). Θα πατησεις δεξι κλικ και μετα αυτο που λεει για σκαναρισμα. Θα αρχισει να ψαχνει κατι το πσ μονο του και θα φτιαξει. Τουλαχιστον το δικο μου εφτιαξε.

 

 

H M5 ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=927379

 

κατεβασε αυτο που λεει για το φαστβοοτ

Edited by stefan0s_7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...