Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει τα καταφερα το z4root ειχα απλα ειχα κανει βλακεια και ειχα κανει απλη εγκατασταση του προγραμματος χωρις να το rootαρο....:D:D:D....Ολα ενταξει εκανα και την αναβαθμιση απο 1.6 στην 2.1 και ολα κομπλε....Μονο αργει λιγο να ανοιξει το κινιτο αλλα ενταξει.....;) Τωρα που αρχιζω και το πειραζω τηελω να του κανω ενα overclocking αλλα δεν ξερω πως γιατι οπως ειπε και καποιος μεχρι 600 χτυπαει....Για να το παω παραπανω θελει αλλη rom.....????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι θέλει να βάλεις κάποια άλλη ROM. Πρώτα θα βάλεις την 2.1 + Fastboot και μετά όποια άλλη θες.
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μπορει καποιος να κανεις εναν οδηγος για την ολη διαδικασια του φλασαρισματος.

Εγω εχω Rom 2.1 μαμα LG και θελω να Swiftdroid ή Android 2.3.3 κτλ.

 

:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ FLASHAΡΙΣΜΑΤΟΣ

απλως εκκει που λεει Instructions to install CyanogenMod:

Now you want to download this file: Flashing CyanogenMod.zip εσυ κατεβαζεις αυτο http://fileshare.in.ua/4477460 -(ειναστα ρωσικα αλλα θα το βρεις)- που ειναι η 2.3.4 rom και συνεχιζεις κανονικα το tutorial .Βαζεις κανονικα οπως λεει τα 3 περιεχομενα απο αυτο που κατεβασες σε εναν φακελο android μεσα στον C:\ , το recovery.img ειναι το clockworkmod recovery Που το λενε συνεχεια. Δεν χρειάζεται να το βάλεις γι αυτο και δεν το αναφερει..

 

Λοιπον καντε οτι λεει στον οδηγο μεχρι το enjoy τα αλλα μην τα διαβαζετε :)

 

Οταν η rom ξεκιναει ειναι παλι στα ρωσικα αλλα θα πας στις ρυθμισεις και θα βαλεις ελληνικα .Επισης στο πληκτρολογια πρεπει να βαλεις και ελληνικα και αγγλικα γιατι το αν βαλεις ελληνικα μονο θα εχεις μονο ελληνικα.

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει να βάλεις κάποια άλλη ROM. Πρώτα θα βάλεις την 2.1 + Fastboot και μετά όποια άλλη θες.

 

Τα εχω κανει αυτα....Σ'ευχαριστω ;) ...Για να κανω overclock πανω απο 600 τι χρειαζετε να κανω...???Πρεπει να παω σε αλλη rom...???

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα με λιγο πλαγιο τροπο

 

Αλλα εχασα το APN της Vodafone

 

Ευχαριστω... τρεχει μια χαρα ... σφαιρα

 

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω το εικονίδιο της συντόμευσης του internet browser με αυτό των μηνυμάτων?

http://i56.tinypic.com/15nuohy.png

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω πολυ jalouk την εχω ηδη αυτη την εφαρμογη απλα σε ολες αυτες τις εφαρμογες για το κινιτο μου παει τερμα μεχρι 600mhz χωρις κανενα προβλημα και ενοουσα αν υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να το πηγαινει πανω απο 600mhz......;)

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μπορει καποιος να δωσει τις ρυθμισεις για το APN και το MMS της Vodafone.

 

Αλλα αν μπορει και για τις αλλες εταιριες. Δεν μου τις διαβασει απο στο δικτυο ή την SIM καρτα

 

Ευχαριστωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μπορει καποιος να δωσει τις ρυθμισεις για το APN και το MMS της Vodafone.

 

Αλλα αν μπορει και για τις αλλες εταιριες. Δεν μου τις διαβασει απο στο δικτυο ή την SIM καρτα

 

Ευχαριστωωωωωωωωωωωω

 

MMS

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Proxy: 213.249.019.049:5080

APN: mms.vodafone.gr

Username: user

Password: pass

 

Για το APN internet.vodafone.gr,MCC: 202 & MNC: 05

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω το εικονίδιο της συντόμευσης του internet browser με αυτό των μηνυμάτων?

http://i56.tinypic.com/15nuohy.png

 

για οποιον θελει το κλασικο πληκτρολογιο της LG διαδικασια ειναι εδω Link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1032744

το sdk ειναι εδω: http://developer.android.com/sdk/index.html

χρειαζεται και το rom manager απο το market

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει το κλασικο πληκτρολογιο της LG διαδικασια ειναι εδω Link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1032744

το sdk ειναι εδω: http://developer.android.com/sdk/index.html

χρειαζεται και το rom manager απο το market

 

Φίλος ευχαριστώ αλλά χάθηκα....Δε καταλαβαίνω τι είναι αυτό το SDK.Προσπαθώ να βάλω το LG IME και δεν καταλαβαίνω το βήμα ''Plug your phone to the computer'' . Plug σε τι? σε fastboot? σε clockwork? Σε download mode? Εγκατέστησα κάποιο πρόγραμμα της Java που λέγεται jdk-6u25-windows-i586 και το installer_r11-windows το οποίο μου έβαλε έναν SDK Manager. Τώρα τι κάνω? Φτιάξε έναν μίνι οδηγό ρε φίλος στα ελληνικά σε παρακαλώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος ευχαριστώ αλλά χάθηκα....Δε καταλαβαίνω τι είναι αυτό το SDK.Προσπαθώ να βάλω το LG IME και δεν καταλαβαίνω το βήμα ''Plug your phone to the computer'' . Plug σε τι? σε fastboot? σε clockwork? Σε download mode? Εγκατέστησα κάποιο πρόγραμμα της Java που λέγεται jdk-6u25-windows-i586 και το installer_r11-windows το οποίο μου έβαλε έναν SDK Manager. Τώρα τι κάνω? Φτιάξε έναν μίνι οδηγό ρε φίλος στα ελληνικά σε παρακαλώ να το καταλάβω.

 

κατεβαζεις το αρχειο android-sdk_r11-windows.zip και το αποσυμπιεζεις στο c: (πχ c:\android-sdk-windows). μετονομαζεις το φακελο android-sdk-windows σε sdk για ευκολια. μεσα στο φακελο sdk τρεχεις το αρχειο sdk manager.exe και περιμενεις να γινει η εγκατασταση. θελει λιγη ωρα. αφου γινει η εγκατασταση πηγαινεις στην εναρξη των windows και στην αναζητηση προγραμματων γραφεις cmd. πανω βγαινει το cmd.exe. κανεις δεξι κλικ πανω του και βαζεις εκτελεση ως διαχειρηστης. ανοιγει ενα μαυρο παραθυρο. γραφεις: cd.. και πατας enter, cd.. και πατας enter, cd sdk και enter, cd platform-tools και πατας enter. μετα συνδεεις το κινητο ενω ειναι ανοιχτο με το usb στο computer(δεν κανεις mount την sdcard) και ακολουθεις της οδηγιες στο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13169288&postcount=22. οταν γραψεις adb devices θα πρεπει να σου βγαλει ενα νουμερο, τοτε εισαι οκ. αν οχι κανε επανεκκινηση στο computer και δοκιμασε παλι σε αλλο usb.(οταν συνδεσεις το κινητο πρεπει να περιμενεις να εγκαταστησει τους οδηγους). αν ολα πανε καλα τρεχεις το rom manager. καπου λεει fix permissions. μετα την επανεκκινηση θα πας στα πληκτρολογια να το ρυθμησεις. σε μενα δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!!! Τα έκανα όλα και λειτούργησε σωστά!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άλλαξα και τα fonts!!!!!!!!!

Θέλω όμως να αλλάξω και τα ρώσικα στοις ρυθμίσεις του προφίλ και ενώ βρίσκω το Text που πρέπει να τροποποιήσω όταν το κάνω και πάω να κάνω save μου λέει access denied. Πως μπορώ να το κάνω? Χρησιμοποίησα το file expert να βρω το Text και το text Edit για να αλλάξω την τιμή και να το αποθηκεύσω.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ!!! Τα έκανα όλα και λειτούργησε σωστά!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άλλαξα και τα fonts!!!!!!!!!

Θέλω όμως να αλλάξω και τα ρώσικα στοις ρυθμίσεις του προφίλ και ενώ βρίσκω το Text που πρέπει να τροποποιήσω όταν το κάνω και πάω να κάνω save μου λέει access denied. Πως μπορώ να το κάνω? Χρησιμοποίησα το file expert να βρω το Text και το text Edit για να αλλάξω την τιμή και να το αποθηκεύσω.

 

link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=13144593

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ είσαι ο καλύτερος!!!!!!!!!!!!!!! Τέλεια,σ'ευχαριστώ!!!! Τελικά για την συντόμευση που ζήτησα αν αλλάζει που ανέβασα και μια εικόνα υπάρχει λύση? Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω καιρό να μπω στο thread του κινητού που όλους μας ενώνει.

ερώτηση:

του έχω βάλει froyo απο cyanogen εδώ και αρκετό, όμως η μπαταρία μετά απο ώρες φόρτισης φτάνει να γεμίσει μέχρι και 89%. έκανα κάμποσα calibration στην μπαταρία, είδα μικρή βελτίωση για λίγο αλλά και πάλι μέχρι 89%.υπάρχει λύση?

άντε, και στις επόμενες μέρες θα βάλω και εγώ gingerbread !!!

και το πάω πολύ παρακάτω...δεν αργεί η μέρα που τα optimus one μας θα αποκτήσουν ice cream !!!

αλλά ας μείνουμε στο gingerbread

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ είσαι ο καλύτερος!!!!!!!!!!!!!!! Τέλεια,σ'ευχαριστώ!!!! Τελικά για την συντόμευση που ζήτησα αν αλλάζει που ανέβασα και μια εικόνα υπάρχει λύση?

 

εγω εβγαλα συντομευση των μηνυματων στην επιφανεια. μπορεις να βαλεις αλλο launcher απο το market

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά την αναβάθμιση που έκανα πριν λίγο, το τηλέφωνο σταμάτησε να συγχρονίζεται με το υπολογιστή. Χρησιμοποιώ την Souite 4 της LG και μετά από κάθε προσπάθεια μου βγάζει το μήνυμα : δεν υπάρχει ανταπόκριση από το τηλέφωνο.

Το τηλέφωνο όμως είναι κανονικά συνδεδεμένο και η Souite το αναγνωρίζει μάλιστα στο πεδίο μουσική διαβάζει και τα τραγούδια που υπάρχουν στο κινητό. Όταν όμως προσπαθώ να συγχρονίσω επαφές ή ημερολόγιο τότε μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

Γνωρίζει κανείς τίποτα ;

Festina Lende
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα ειχα θεσει την εξης ερωτηση αν γινεται να κανω overclocking πανω απο 600mhz γιατι ειχα δει σε καποιο ποστ καποιον που το ειχε παει 700+mhz αλλα επειδη δεν ξερω πως γινεται εχω την εξης ερωτηση....Πρεπει να αλλαξω rom???Εχω την 2.1 της lg τωρα.......
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά την αναβάθμιση που έκανα πριν λίγο, το τηλέφωνο σταμάτησε να συγχρονίζεται με το υπολογιστή. Χρησιμοποιώ την Souite 4 της LG και μετά από κάθε προσπάθεια μου βγάζει το μήνυμα : δεν υπάρχει ανταπόκριση από το τηλέφωνο.

Το τηλέφωνο όμως είναι κανονικά συνδεδεμένο και η Souite το αναγνωρίζει μάλιστα στο πεδίο μουσική διαβάζει και τα τραγούδια που υπάρχουν στο κινητό. Όταν όμως προσπαθώ να συγχρονίσω επαφές ή ημερολόγιο τότε μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

Γνωρίζει κανείς τίποτα ;

 

αναβαθμιση σε τι εκδοση? αν εβαλες 2.3.4 δεν δουλευει η σουιτα

 

Συγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα ειχα θεσει την εξης ερωτηση αν γινεται να κανω overclocking πανω απο 600mhz γιατι ειχα δει σε καποιο ποστ καποιον που το ειχε παει 700+mhz αλλα επειδη δεν ξερω πως γινεται εχω την εξης ερωτηση....Πρεπει να αλλαξω rom???Εχω την 2.1 της lg τωρα.......

 

κατεβαζεις το z4root kai to setcpu. με το z4root κανεις root το κινητο πρωτα kai μετα με το setcpu κανεις overclocking στην 2.1

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει οτι το εκανα μεχρι 600mhz...Και ρωταω αν μπορω πανω απο 600mhz...????Ολα τα παραπανω που ειπες φιλε μου τα εχω κανει απλα το θελω ενα κλικ πιο πανω.....;)
Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση σε τι εκδοση? αν εβαλες 2.3.4 δεν δουλευει η σουιτα

Είχα την 2.1...καθώς άνοιξα την souite μου είπε ότι υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό μου. Ακολούθησα όλες τις υποδείξεις και αφού τελείωσε η αναβάθμιση το κινητό αναφέρει πλέον 2.1 updated 1.

Από εκεί και πέρα η souite λειτουργεί σε όλα εκτός από τον συγχρονισμό. Αποφάσισα μετά να κάνω και αναβάθμιση στην ίδια την souite και αφού είδα ότι υπήρχε κάποια αναβάθμιση την έκανα. Αλλά το πρόβλημα παραμένει. Από την LG μου απάντησαν στο τηλέφωνο ότι κάτι δεν έγινε καλά στην αναβάθμιση και να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αυτή είναι μια ισοπεδωτική λύση, έχω πολλές εφαρμογές και διάφορα και δεν θέλω να τα ξανακάνω όλα από την αρχή, στο κάτω κάτω το τηλέφωνο μου δουλεύει μια χαρά. Είπα μήπως εδώ κανείς το έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ξανά. Αν δεν λυθεί θα περιμένω κάποια επόμενη αναβάθμιση μήπως και το λύσω έτσι...

 

Επίσης μια άλλη ερώτηση : θέλω να αγοράσω μια κάρτα micro sd 16 giga. Υπάρχουν κάποιες που αναγράφουν High Capacity και κάποιες που δεν το αναγράφουν. Δουλεύουν σωστά στο 540 και οι δύο ή όχι ;

 

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση...

Edited by Cynergy
Festina Lende
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...