Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία το Android είναι ένα λειτουργικό που έχει τη μορφή Παζλ ,ότι σου χρειάζεται το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς, έτσι διαμορφώνεις το τηλέφωνο σου ανάλογα με τις ανάγκες σου. Αν θέλεις παιχνίδια για παράδειγμα εγκαθιστάς παιχνίδια εάν θέλεις να σου λύνει μαθηματικές εξισώσεις εγκαθιστάς το ανάλογο πρόγραμμα. Εαν κάποιος δεν μπορεί η δεν ξέρει τι να κάνει τότε η φροντίζει να διαβάσει ή πάει σε κλειστό λειτουργικό. Δεν απαξιώνει όμως ένα τηλέφωνο ή ένα λειτουργικό όταν δεν ξέρει τι του γίνεται και τι είναι αυτό που αγόρασε.

 

να σας πω την αλήθεια ρε παιδιά σαν απειρος χρήστης θεωρώ ότι δεν είναι κακό να ψάχνεσαι και λίγο. έτσι μαθαίνεις και πιο εύκολα. Από την άλλη αυτού του είδους τα τηλέφωνο που κάνουν από τα πιο απλά έως τα πιο δύσκολα είναι καλό να είναι flexible στις ανάγκες του χρήστη.

Οπότε ναι, ας κατεβάζουμε ότι θεωρούμε ότι μας είναι χρήσιμο και ας μην έχουμε ότι δεν μας χρειάζεται.

Πάντως το τηλεφωνάκι είναι πολύ καλό στην κατηγορία value for money. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι μερικές φορές σκαλώνει με τις κλήσεις (το γνωστό πρόβλημα) και σου σπάει τα νεύρα. θεωρητικά με την 2.1 εκδοση θα λυθεί αυτό;

Edited by mth
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ στο τηλέφωνο τους τα έχωσα πάντως. Είπαν 15 Σεπτέμβρη και όλο τον Αύγουστο με πήγαιναν από βδομάδα σε βδομάδα. Το έχω από Ιούλιο και δε λειτουργεί σαν κινητό, αφού σπίτι μου 3G δεν πιάνει, οπότε κλήσεις-μηνύματα γιοκ. Τους το είπα στα ίσια. Αν μέχρι 1 Οκτώβρη δεν έχει λυθεί, θα απαιτήσω αντικατάσταση...!
Link to comment
Share on other sites

παιδες ειχα απενεργοποιηση τα μμς οταν στην αρχη σου ζηταγε να το φτιαξεις... τωρα πως θα γινει που τα θελω; κ κατι αλλο εχς το bluetooth file transfer κ οταν παω να στειλω κολαει..... κανα αλλο καλο προγραμμα; κ ενα για τν μνημη θα ηθελα αν ειναι ευκολο. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο τηλέφωνο τους τα έχωσα πάντως. Είπαν 15 Σεπτέμβρη και όλο τον Αύγουστο με πήγαιναν από βδομάδα σε βδομάδα. Το έχω από Ιούλιο και δε λειτουργεί σαν κινητό, αφού σπίτι μου 3G δεν πιάνει, οπότε κλήσεις-μηνύματα γιοκ. Τους το είπα στα ίσια. Αν μέχρι 1 Οκτώβρη δεν έχει λυθεί, θα απαιτήσω αντικατάσταση...!

 

Tο 3G τι σχεση εχει με τις κλησεις και τα μηνυματα φιλος?Εγω το εχω απενεργποιημενο το 3G και μια χαρα και κλησεις και sms αλλα και mms δεχομαι μεσω gprs οπως και με το παλαιοτερο κινητο μου...

Το 3G ειναι για βιντεοκληση και σερφαρισμα (προαιρετικα και για mms μιας και μεσω gprs παλι μπορεις να τα δεχτεις)(υποψην εχω cosmote)

 

παιδες ειχα απενεργοποιηση τα μμς οταν στην αρχη σου ζηταγε να το φτιαξεις... τωρα πως θα γινει που τα θελω; κ κατι αλλο εχς το bluetooth file transfer κ οταν παω να στειλω κολαει..... κανα αλλο καλο προγραμμα; κ ενα για τν μνημη θα ηθελα αν ειναι ευκολο. ευχαριστω.

 

Στις ρυθμισεις μυνηματων πας και τσεκαρεις (αν δεν ειναι τσεκαρισμενο) τα mms

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

λοιπον στελνω στην κοσμοτε να μου στειλει τις ρυθμισεις μου στελνει ενα μηνυμα που μ λεει αποθηκευσε τις ρυθμισεις στο επομενο σμσ που θα ερθει... (δν ερχεται ποτε) κ μετα λαμβανω ενα π λεει καλως ηρθες στην υπηρεσια μμς!!! βασικα δεν μου ερχονται μεγαλα μηνυματα σε αυτο το κιν κ θελω να το φτιαξω κ μ ειπαν οτι ειναι απο τα μμς... καμια ιδεα γτ δν μου ερχονται οι ρυθμησεις;
Link to comment
Share on other sites

Tο 3G τι σχεση εχει με τις κλησεις και τα μηνυματα φιλος?Εγω το εχω απενεργποιημενο το 3G και μια χαρα και κλησεις και sms αλλα και mms δεχομαι μεσω gprs οπως και με το παλαιοτερο κινητο μου...

Το 3G ειναι για βιντεοκληση και σερφαρισμα (προαιρετικα και για mms μιας και μεσω gprs παλι μπορεις να τα δεχτεις)(υποψην εχω cosmote)

 

Δεν ξέρω φίλε τι σχέση έχει. Κανονικά θα έπρεπε να ΜΗΝ έχει σχέση, αλλά στο δικό μου με Vodafone, πολύ απλά δε δέχεται να κάνεις κλήσεις ή να σε καλέσουν, όπως και μηνύματα, αν δεν έχει σήμα 3G...

Σαν να είσαι εκτός δικτύου...

Ε νισάφι, είμαι 2 μήνες έτσι.

Ωραίο κινητό, αλλά σε εμένα είναι μπιχλιμπίδι.

Διότι τηλέφωνο δεν είναι...

 

 

Και όταν η ίδια η LG μου λέει από Αύγουστο συνέχεια, "καλέστε σε 2-3 μέρες θα βγει αναβάθμιση που θα λύνει το πρόβλημα" και τον Σεπτέμβρη μου λέει, "15 Σεπτέμβρη θα έχει βγει αναβάθμιση" και με τρενάρει συνέχεια, με έχει εξαναγκάσει να μην προβώ σε αντικατάσταση με την προοπτική της αναβάθμισης...

Ε πού είναι;;;

Δηλαδή, πόσο καιρό μπορεί να κάνει υπομονή κάποιος, που ουσιαστικά είναι χωρίς τηλέφωνο, αλλά με ένα gadget στα χέρια;;;

Edited by crewskas
Link to comment
Share on other sites

Tο 3G τι σχεση εχει με τις κλησεις και τα μηνυματα φιλος?Εγω το εχω απενεργποιημενο το 3G και μια χαρα και κλησεις και sms αλλα και mms δεχομαι μεσω gprs οπως και με το παλαιοτερο κινητο μου...

Το 3G ειναι για βιντεοκληση και σερφαρισμα (προαιρετικα και για mms μιας και μεσω gprs παλι μπορεις να τα δεχτεις)(υποψην εχω cosmote)

 

Στις ρυθμισεις μυνηματων πας και τσεκαρεις (αν δεν ειναι τσεκαρισμενο) τα mms

 

Ρυθμίσεις ----> Στοιχεία Ελέγχου Ασύρματου δικτύου -----> τσεκαρεις το "Δικτυο κινητης τηλεφωνίας".

Ετσι μπορεις να λαμβανεις και mms, αλλά πρόσεχε τις χρεώσεις πλεον γιατι δεν ειναι το 2g είναι το 3g που χρεώνει. Τουλαχιστον αυτό ισχύει για vodafone.

Edited by mth
ορθογραφικα λαθη
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ----> Στοιχεία Ελέγχου Ασύρματου δικτύου -----> τσεκαρεις το "Δικτυο κινητης τηλεφωνίας".

Ετσι μπορεις να λαμβανεις και mms, αλλά πρόσεχε τις χρεώσεις πλεον γιατι δεν ειναι το 2g είναι το 3g που χρεώνει. Τουλαχιστον αυτό ισχύει για vodafone.

 

 

φιλε επειδη ξερεις απο μμς κλπ... δες λιγο το μνμ που εγραψα πανω.. δεν μου ερχεται το μηνυμα με τις ρυθμησεις απο κοσμοτε κ δν μπορω να στειλω κ να λαβω...μμς!

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη ξερεις απο μμς κλπ... δες λιγο το μνμ που εγραψα πανω.. δεν μου ερχεται το μηνυμα με τις ρυθμησεις απο κοσμοτε κ δν μπορω να στειλω κ να λαβω...μμς!

 

θεωρητικα θα επρεπε να δουλευει, μηπως φταει η συσκευή για καποιο λόγο?

(παρεπιμπτόντως δεν ξερω πολλά, απλά παραθετω όπως όλοι την εμπειρία τους με το εν λογω τηλ.). πχ εμενα καποιες φορες μου κολλαει και δεν λαμβανω η κανω κλήσεις. κανω αρκετες φορες "άνοιξε - κλείσε" και στρώνει όπως εχω διαβασει εδω μεσα. αν συνεχίσει βεβαια αυτό το βιολί και με την αναβάθμιση όταν βγει(;) θα τους πω να παρουν πίσω και θα πάρω αλλή συσκευη.

ε και εδω που τα λέμε 2 κατοστάρικα σκάσαμε, αν δίναμε 600 να πάρουμε το iphone δεν θα ειχαμε τετοια προβλήματα. αλλά γιατί να δώσουμε αφου την δουλειά μας την κάνουμε;

Edited by mth
προσθηκη πρότασης
Link to comment
Share on other sites

εσυ που εχεις κοσμοτε εστειλες κ σου ρθε κομπλε; πατησες αποθηκευση κλπ; επισης αν μπορεις πας μηνυματα-->ρυθμισεις-->μηνυματα υπηρεσιες-->γινετε φορτωση της υπηρεσιας... εκει παταω μια απο τις επιλογες αλλα δν το κραταει! παιζει ρολο αυτο;
Link to comment
Share on other sites

εσυ που εχεις κοσμοτε εστειλες κ σου ρθε κομπλε; πατησες αποθηκευση κλπ; επισης αν μπορεις πας μηνυματα-->ρυθμισεις-->μηνυματα υπηρεσιες-->γινετε φορτωση της υπηρεσιας... εκει παταω μια απο τις επιλογες αλλα δν το κραταει! παιζει ρολο αυτο;

 

Δεν πατησα απολυτως τιποτα οι ρυθμισεις εγιναν αυτοματα με το που εβαλα πρωτη φορα την SIM (το ιδιο και στο P990i μου που ειχα πριν ποτε δεν ρυθμισα κατι)...και μιλαμε για WhatsUp κιολας....Εσυ λογικα εχεις το προβλημα της VODAFONE γιατι δικο τους ειναι και οχι της συσκευης σου!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ----> Στοιχεία Ελέγχου Ασύρματου δικτύου -----> τσεκαρεις το "Δικτυο κινητης τηλεφωνίας".

Ετσι μπορεις να λαμβανεις και mms, αλλά πρόσεχε τις χρεώσεις πλεον γιατι δεν ειναι το 2g είναι το 3g που χρεώνει. Τουλαχιστον αυτό ισχύει για vodafone.

 

Αυτο ακριβως ειναι που εχω απενεργοποιημενο δηλαδη το τηλεφωνο να δουλευει χωρις 3G μιας και ειναι αχρηστο για μενα σε συσκευη χωρις βιντεοκληση.(Εκτος αν καποιος θελει να μπαινει ιντερνετ μεσω αυτου).

Gprs δεν εχει η vodafone ρε παιδια?(απο το 98 ειμαι μονο με cosmote :lol: )

Link to comment
Share on other sites

εσυ που εχεις κοσμοτε εστειλες κ σου ρθε κομπλε; πατησες αποθηκευση κλπ; επισης αν μπορεις πας μηνυματα-->ρυθμισεις-->μηνυματα υπηρεσιες-->γινετε φορτωση της υπηρεσιας... εκει παταω μια απο τις επιλογες αλλα δν το κραταει! παιζει ρολο αυτο;

 

Ρυθμισεις -->Στοιχεια ελεγχου ασυρματης συνδεσης -->Ρυθμισεις δικτιου κινητης τηλεφωνιας -->Ονοματα σημειου προσβασης.Δες αν εχει APN. Αν δεν εχει πατα το αριστερο πληκτρο κ Επαναφορα των προεπιλογων.Θα σου βγαλει τις ρυθμισεις.

 

Εγω εχω vodafone αλλα λογικα το ιδιο ειναι κ cosmote. Οι ρυθμισεις ειναι στην καρτα sim.Τσεκαρε κ το Δικτυο κινητης τηλεφωνιας.Θα σου βγαλει μια ταμπελα που θα λεει οτι τα MMS ειναι πλεων διαθεσιμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει το Adobe Flash Player για το LG OPTIMUS GT 540,γιατι μπαινω να δω καποια βιντε εκτος youtube,και λεει χρειαζεται το flash player,εχω ψαξει και στο market αλλα δεν το εχω βρει..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα . Θέλω να συγχρονίσω τις επαφές μου (είναι όλες περασμένες στο τηλέφωνο) με το pc suite IV και μόλις προσπαθώ να τις συγχρονίσω μετά από λίγο μου βγάζει ότι "Δεν Υπάρχει απόκριση" . Έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις να μην κλειδώνει το πληκτρολόγιο ποτέ ,ώστε να μην μπαίνει σε κατάσταση αναμονής . Παρόλαυτα το πρόβλημα επιμένει . Μήπως φταίει το γεγονός ότι έχω αρκετές επαφές (500) ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα . Θέλω να συγχρονίσω τις επαφές μου (είναι όλες περασμένες στο τηλέφωνο) με το pc suite IV και μόλις προσπαθώ να τις συγχρονίσω μετά από λίγο μου βγάζει ότι "Δεν Υπάρχει απόκριση" . Έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις να μην κλειδώνει το πληκτρολόγιο ποτέ ,ώστε να μην μπαίνει σε κατάσταση αναμονής . Παρόλαυτα το πρόβλημα επιμένει . Μήπως φταίει το γεγονός ότι έχω αρκετές επαφές (500) ;

 

Το τηλεφωνο σου το δειχνει το pc suite IV συνδεμενο?Εχεις κανει σωστα την εγκατασταση του pc suite IV γιατι πρεπει να περιμενεις αρκετα ενω δειχνει οτι τελειωνει η εγκατασταση ξαναξεκιναει 3-4 φορες μεχρι να εγκαταστησει τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πατησα απολυτως τιποτα οι ρυθμισεις εγιναν αυτοματα με το που εβαλα πρωτη φορα την SIM (το ιδιο και στο P990i μου που ειχα πριν ποτε δεν ρυθμισα κατι)...και μιλαμε για WhatsUp κιολας....Εσυ λογικα εχεις το προβλημα της VODAFONE γιατι δικο τους ειναι και οχι της συσκευης σου!

 

Σου ερχονται μεγαλα μνμ εσενα ; κ γω what's up exw... δηλαδη στελνεισ κανονικα μμσ;

Link to comment
Share on other sites

Σου ερχονται μεγαλα μνμ εσενα ; κ γω what's up exw... δηλαδη στελνεισ κανονικα μμσ;

 

Ti εννοεις μεγαλα μηνυματα?ΜΜS ακομα δεν εχω στειλει αλλα δεχομαι κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο σου το δειχνει το pc suite IV συνδεμενο?Εχεις κανει σωστα την εγκατασταση του pc suite IV γιατι πρεπει να περιμενεις αρκετα ενω δειχνει οτι τελειωνει η εγκατασταση ξαναξεκιναει 3-4 φορες μεχρι να εγκαταστησει τα παντα...

 

Ναι είναι συνδεδεμένο κανονικά . Ξεκινάει τον συγχρονισμό και μετά από λίγο πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία ,για κάποιο λόγο φεύγει το εικονίδιο που είναι στο κινητό ,στις ειδοποιήσεις ,που λέει συγχρονισμός με pc suite και μετά από λίγο σταματάει ο συγχρονισμός και λέει :Δεν υπάρχει απόκριση . Περίεργο πρόβλημα γιατί τα μηνύματα μπορώ να τα διαχειριστώ κανονικά ενώ τις επαφές όχι . Any suggestion ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι συνδεδεμένο κανονικά . Ξεκινάει τον συγχρονισμό και μετά από λίγο πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία ,για κάποιο λόγο φεύγει το εικονίδιο που είναι στο κινητό ,στις ειδοποιήσεις ,που λέει συγχρονισμός με pc suite και μετά από λίγο σταματάει ο συγχρονισμός και λέει :Δεν υπάρχει απόκριση . Περίεργο πρόβλημα γιατί τα μηνύματα μπορώ να τα διαχειριστώ κανονικά ενώ τις επαφές όχι . Any suggestion ;

 

Δε δοκιμαζεις καμμια αλλη θυρα USB?Εχουν δει και εχουν δει τα ματια μου ποτε δεν ξερεις!

Σε Windows 7 64bit κανενα προβλημα απολυτος με οριακα 200 επαφες που εχω ο συνχρονισμος γινεται κανονικα...δοκιμασε αν θελεις τη ρυθμιση συνχρονισμου να γινεται απο το τηλεφωνο στο pc δηλαδη να αντικαθιστα τα παντα στο pc (υποψην αν εχεις επαφες στο pc που δεν υπαρχουν στο κινητο θα ΣΒΗΣΤΟΥΝ!)ετσι το εχω εγω γιατι οτι αλλαγες θελω στις επαφες τις κανω στο κινητο και δεν πειραζω τον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμαζεις καμμια αλλη θυρα USB?Εχουν δει και εχουν δει τα ματια μου ποτε δεν ξερεις!

Σε Windows 7 64bit κανενα προβλημα απολυτος με οριακα 200 επαφες που εχω ο συνχρονισμος γινεται κανονικα...δοκιμασε αν θελεις τη ρυθμιση συνχρονισμου να γινεται απο το τηλεφωνο στο pc δηλαδη να αντικαθιστα τα παντα στο pc (υποψην αν εχεις επαφες στο pc που δεν υπαρχουν στο κινητο θα ΣΒΗΣΤΟΥΝ!)ετσι το εχω εγω γιατι οτι αλλαγες θελω στις επαφες τις κανω στο κινητο και δεν πειραζω τον υπολογιστη.

 

Και γω windows 7 έχω . Θα δοκιμάσω άλλη θύρα μιας και όντως είναι κάτι που δεν έχω δοκιμάσει και θα δω . Το έχω κάνει αυτό που λες ..όχι συγχώνευση επαφών αλλά μεταφορά από το κινητό στο pc ..παρόλαυτα το πρόβλημα επιμένει . Σήμερα το πρωί έστειλα e-mail στην lg να δω τι θα μου απαντήσουν . Τους ρώτησα επίσης για πότε βλέπουν να έρχεται το update του android . Πάντως georgis_4 ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον . Θα postάρω εδώ τυχών εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

To pc suite IV σε μένα δούλεψε (περίπου, όχι εντελώς) σε pc με XP. Με Vista και Windows 7 τίποτα. Κολλάνε τα πάντα. Δεν ολοκληρώνει το setup ή αν το κάνει δεν βλέπει το τηλέφωνο.

Η LG δεν υποστηρίζει επίσημα το pc suite IV για το 540GT. (Ούτε το LG On Screen Phone κλπ) Έβαλα και ADB drivers με το χέρι.. τζίφος, οπότε το παράτησα.

Ξέρει κάποιος καλή εφαρμογή για pc σαν SIM Toolkit ας πούμε?

Παρατήρησα ότι το Android menu (όχι της LG από το Home Selector app) είναι πολύ πιο γρήγορο (πιο ελαφρύ ίσως). Επίσης όσο φορτώνεις το τηλ με εφαρμογές τόσο κολλάει. Κάθε 5 λεπτά πρέπει να κάνεις Kill όλες τις μικρο-βλακείες που φορτώνει.

Κάποιος φίλος έχει κάνει root το τηλ?

Με ποιά app? (που να είναι και reversible πίσω στο default - μη χάσουμε και την εγγύηση..!)

Όσο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...