Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα υπερευαισθησίας του proximity sensor στο iPhone 4;

Σχεδόν σε όλες τις κλήσεις μου, καθώς ακουμπάω τα μάγουλά μου στην οθόνη, το φως ανάβει και πατιέται το speaker, το Facetime...

Το έψαξα λίγο στο Google και είδα ότι το αναφέρουν συχνά... Πραγματικά έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας!

 

Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα υπερευαισθησίας του proximity sensor στο iPhone 4;

Σχεδόν σε όλες τις κλήσεις μου, καθώς ακουμπάω τα μάγουλά μου στην οθόνη, το φως ανάβει και πατιέται το speaker, το Facetime...

Το έψαξα λίγο στο Google και είδα ότι το αναφέρουν συχνά... Πραγματικά έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό...

 

Ο αισθητηρας είναι υπερευαισθητος αν δεν εχεις ακομα αναβαθμισει σε 4.1. Αν απομακρυνθει το τηλεφωνο ελαχιστα χιλιοστα απ τ αυτι σου αναβει η οθονη αλλα προσωπικα αυτο για πατημα κουμπιων με μαγουλο πρωτη φορα το ακουω προσωπικα και επιφυλασομαι. Αν εισαι στην 4.0.1 η στην 4.0.2 το προβλημα σου θα λυθει κατα 99% με αναβαθμιση στην 4.1! Εγω συνεχιζω να το ανεχομαι ελεω jailbreak

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας είναι υπερευαισθητος αν δεν εχεις ακομα αναβαθμισει σε 4.1. Αν απομακρυνθει το τηλεφωνο ελαχιστα χιλιοστα απ τ αυτι σου αναβει η οθονη αλλα προσωπικα αυτο για πατημα κουμπιων με μαγουλο πρωτη φορα το ακουω προσωπικα και επιφυλασομαι. Αν εισαι στην 4.0.1 η στην 4.0.2 το προβλημα σου θα λυθει κατα 99% με αναβαθμιση στην 4.1! Εγω συνεχιζω να το ανεχομαι ελεω jailbreak
Δυστυχώς είμαι ήδη στην 4.1 και το πρόβλημα παραμένει... Αν λύνεται σίγουρα όμως, μήπως θα έπρεπε να κάνω restore, γιατί το πέρασα με update...

Ναι, τεράστιο πρόβλημα με το μάγουλο, αφού εκεί που μιλάω κανονικά και κρατάω το κινητό όσο πιο κολλητά μπορώ στο αυτί μου, ξαφνικά, αρχίζω να ακούω από το speaker τη φωνή του συνομιλητή μου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι ήδη στην 4.1 και το πρόβλημα παραμένει... Αν λύνεται σίγουρα όμως, μήπως θα έπρεπε να κάνω restore, γιατί το πέρασα με update...

Ναι, τεράστιο πρόβλημα με το μάγουλο, αφού εκεί που μιλάω κανονικά και κρατάω το κινητό όσο πιο κολλητά μπορώ στο αυτί μου, ξαφνικά, αρχίζω να ακούω από το speaker τη φωνή του συνομιλητή μου :wacko:

 

Aς βοηθησει καποιος με 4.1 . Κάνε παντως ενα restore κατ εμε. Το προβλημα το ειχες δηλαδη κι απο 4.0.Χ ε??

 

υγ. Τι μάγουλο έχεις ρε παιδι μου?? κράτα το τηλεφωνο λίγο πιο ανοιχτα. Μου θυμιζεις τον πατερα μου που το παταει στο μαγουλο και κοντευει να του βγει απ την αλλη. χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα κι εγώ το δικό μου 4άρι.

 

Προσπαθώ εδώ και 2 ώρες να του κάνω update απο την 4.02 στην 4.1 και όταν ολοκληρώνεται το download μου πετάει το μήνυμα 'There was a problem downloading the software for the iPhone''iPhone4''. The network conection timed out. Make sure your network settings are correct and your network connection is active, or try again later.'

 

Το internet δεν έχει πέσει ούτε λεπτό. Έκανα restart το modem και το pc, τπτ.Τα ίδια. Υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι ήδη στην 4.1 και το πρόβλημα παραμένει... Αν λύνεται σίγουρα όμως, μήπως θα έπρεπε να κάνω restore, γιατί το πέρασα με update...

Ναι, τεράστιο πρόβλημα με το μάγουλο, αφού εκεί που μιλάω κανονικά και κρατάω το κινητό όσο πιο κολλητά μπορώ στο αυτί μου, ξαφνικά, αρχίζω να ακούω από το speaker τη φωνή του συνομιλητή μου :wacko:

Αποψη μου να το στειλεις στο σερβις. Εμενα δεν μου παρουσιαζε προβλημα ουτε με την 4.0.2

Aς βοηθησει καποιος με 4.1 . Κάνε παντως ενα restore κατ εμε. Το προβλημα το ειχες δηλαδη κι απο 4.0.Χ ε??

 

υγ. Τι μάγουλο έχεις ρε παιδι μου?? κράτα το τηλεφωνο λίγο πιο ανοιχτα. Μου θυμιζεις τον πατερα μου που το παταει στο μαγουλο και κοντευει να του βγει απ την αλλη. χαχαχαχαχαχα

Φιλε πιστεψε με το τηλ και εσυ το ακουμπας αν οχι στο μαγουλο λιγο ποιο πανω. Το ειχα το προβλημα με αλλη συσκευη με windows mobile και συνεχεια πατιοταν οτι να ναι. Που το μηλο ισα ισα το ακουμπας την οθονη και πατιετε

Edited by morgan21
iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το iphone 4 και μια και θα ειναι το πρωτο μου iphone θα ηθελα καποιες πληροφοριες .

1. Αμα κανω jailbreak το κινητο θα μπορω να στελνω με bluetooth αρχεια σε αλλα κινητα?

2. Θα θα μπορω να μεταφερω αρχεια απο κινητο σε pc χωρις το itunes

3.το σερφαρισμα χωρις flash πως ειναι?σας εχει δημιουργησει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το iphone 4 και μια και θα ειναι το πρωτο μου iphone θα ηθελα καποιες πληροφοριες .

1. Αμα κανω jailbreak το κινητο θα μπορω να στελνω με bluetooth αρχεια σε αλλα κινητα?

2. Θα θα μπορω να μεταφερω αρχεια απο κινητο σε pc χωρις το itunes

3.το σερφαρισμα χωρις flash πως ειναι?σας εχει δημιουργησει προβληματα

 

Για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω καθώς δεν με ενδιαφέρει το θέμα.Για το δεύτερο ναι σίγουρα μπορείς να το κάνεις αλλά θα σου συμβούλευα να το δοκιμάσεις.Είναι σίγουρα μια καταπληκτική εμπειρία .Εμένα με έχει καταβολεψει με ένα κλικ τα έχω όλα συγχρονοσμένα.Κατεβάζω ένα τραγούδι και μπαίνει αυτόματα στο iTunes .Μπορώ να δημιουργώ πανευκολα άλμπουμ artworks playlists .Είναι η η απόλυτη εφαρμογή για εμένα για μουσική και ειδικά για τους φαν της μουσικής.Αυτά όμως είναι γούστα .Το μόνο που σου λέω μόνο είναι να το δοκιμάσεις .Θα αλλάξει σίγουρα τον τροπο που οργανωνεις την μουσική σου και προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που οργανωνω έτσι την μουσική μου .Με το τρίτο σου ερώτημα ανοίγεις ένα τεράστιο θέμα που σίγουρα δεν είμαι ο καταληλος να απαντήσω .Απο προσωπική εμπειρία έχω να σου πώ όμως πως δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα .Οι περισσότερες ιστοσελίδες έχουν σχεδιαστεί ξανά με HTML5 και παρά πολλές ακόμα έχουν σχεδιαστεί ειδικά για iPad iPhone .Πραγματικά έχω πολύ καιρό να δω το σύμβολο με το μπλε συμβολο για flash περιεχόμενο που δεν μπορεις να δεις .Όλα αυτά τα έγραψα απο το iPhone 4 με το Tapatalk μια απο τις εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές που μου προσφέρει το AppStore για να διευκολύνει την ζωή μου και να το θυμασε αυτό το σούπερ λειτουργικό και τις εφαρμογές θα λατρέψεις σε αυτό το κινητό .Αυτό το ξεχωρίζει και το κάνει τόσο ποθητο .Εύχομαι να σε βοήθησα.Καληνύχτα απο εμένα.Έχουμε και σχολείο αύριο !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Σκεφτομαι να αγορασω κι εγω το iphone 4 αλλα με προβληματιζει τρομερα το προβλημα με την κεραια του και το σημα...Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μπορω να παρω μια θηκη σιλικονης για να μην ερχεται σε επαφη με το χερι οταν μιλας και ετσι λεει δε χανεται το σημα...Αλλα πρωτον δε με πειθει αυτο και δευτερον δε τηελω ενα τετοιο τηλεφωνο κοσμημα να το βαλω σε μια αθλια θηκη...

 

Μπορει καποιος να μου πει με βεβαιοτητα αν υπαρχει λυση στο προβλημα με το σημα???

Edited by vazelos13
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το iphone 4 και μια και θα ειναι το πρωτο μου iphone θα ηθελα καποιες πληροφοριες .

1. Αμα κανω jailbreak το κινητο θα μπορω να στελνω με bluetooth αρχεια σε αλλα κινητα?

 

Στo ios4 δεν έχει βγεί κάποιο πρόγραμμα ακόμα αλλά σίγουρα ετοιμάζουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Σκεφτομαι να αγορασω κι εγω το iphone 4 αλλα με προβληματιζει τρομερα το προβλημα με την κεραια του και το σημα...Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μπορω να παρω μια θηκη σιλικονης για να μην ερχεται σε επαφη με το χερι οταν μιλας και ετσι λεει δε χανεται το σημα...Αλλα πρωτον δε με πειθει αυτο και δευτερον δε τηελω ενα τετοιο τηλεφωνο κοσμημα να το βαλω σε μια αθλια θηκη...

 

Μπορει καποιος να μου πει με βεβαιοτητα αν υπαρχει λυση στο προβλημα με το σημα???

 

αυτο με το σημα πια, εγω παντος δεν εχω κανενα προβλημα και αποτι ξερω δεν ειμαι ο μονος,το τηλ ειναι μια χαρα παρτο και μην κολας πουθενα :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το σημα πια, εγω παντος δεν εχω κανενα προβλημα και αποτι ξερω δεν ειμαι ο μονος,το τηλ ειναι μια χαρα παρτο και μην κολας πουθενα :)

 

Κι εγω με το σημα δεν εχω δει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης

 

 

Ρε παιδια το οτι χανεται το σημα το εχω δει μα τα ματια μου σε συσκευη φιλου μου...Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι σε ολες τις συσκευες,αν εχει διορθωθει στις τελευταιες η αν λυνεται με καποιον αλλο τροπο εκτος απο αυτες τις αθλιες θηκες σιλικονης...Αλλα το προβλημα σιγουρα υπαρχει,δε μπορω να μην πιστεψω στα ματια μου...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το οτι χανεται το σημα το εχω δει μα τα ματια μου σε συσκευη φιλου μου...Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι σε ολες τις συσκευες,αν εχει διορθωθει στις τελευταιες η αν λυνεται με καποιον αλλο τροπο εκτος απο αυτες τις αθλιες θηκες σιλικονης...Αλλα το προβλημα σιγουρα υπαρχει,δε μπορω να μην πιστεψω στα ματια μου...:blink:

 

 

Τότε δεν πιστεύεις τους 40-50 του φόρουμ που λένε ότι είναι οκ και πιστεύεις τη μια που έτυχε να έχει το θέμα. Δηλαδή το φυσιολογικό ποσοστό προβληματικών συσκευών που βγαίνει απο καθε εργοστασιο καθε εταιρίας. Αν θες κάτι απλό, ψάξε στο google το icolor glow wrap(αν θυμάμαι έτσι λέγεται). Το έχω και εγω στο δικό μου. Έχω ανεβάσει και φωτό μερικές σελιδες πιο πίσω.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτόματα τα κάνει, περιφερειακή φωτομέτρηση και έκθεση, ισορροπία λευκού, ταχύτητα κλείστρου κλπ. Αυτόματα βέβαια τα κάνει η εφαρμογή του συστήματος. Τρίτες εφαρμογές μπορούν να έχουν μεγαλύτερο ή και χειροκίνητο έλεγχο στις περισσότερες από αυτές τις παραμέτρους μια και το iOS 4 SDK επιτρέπει πια την πρόσβαση σε αυτές. Πάντως από ότι έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής η "αυτοματοποιημένη" εφαρμογή του συστήματος τα καταφέρνει καλύτερα από τις εναλλακτικές εφαρμογές με πραγματικά εξαιρετικά αποτελέσματα, τουλάχιστον για τα δεδομένα και το χαρακτήρα της συσκευής. :)

 

Αλήθεια,η υστέρηση της ισορρόπησης λευκου σε συνθήκες τεχνητού "θερμού φωτισμού",υπάρχει ακόμη?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιον που ισχυρίζεται ότι έχει 5 iphone4-32gb στην τιμή των 300€/τμχ.

Unlocked και με 1 χρόνο εγγύηση σε όλα τα ευρωπαικα apple stores. Υπάρχει πιθανότητα να είναι γνήσια ή όχι?...

 

"The price for one iphone 4G S is reduced so is 300 EURO and I have 5 available, if you buy them all I can make a discount. All the phones are brand new unlocked, they come with one year international warranty, all accesories etc... I have decided to sell them in Germany because thy have german butons

As I told you in my first e-mail I am in Wien Austria, I can meet you here if not we can make the deal via Google Checkout, this is how the transaction works:

You will send the money on the Google Checkout, and they will hold the money until youreceive and check the authenticity of the Iphone, only after you verify them you willinform to release the money to me, if the phone in not authentic, or it has any scratchor is not working properly etc... you can anytime get your money back since Google willonly hold the cash and I have a security deposit there ..."

 

Τι λέτε?...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιον που ισχυρίζεται ότι έχει 5 iphone4-32gb στην τιμή των 300€/τμχ.

Unlocked και με 1 χρόνο εγγύηση σε όλα τα ευρωπαικα apple stores. Υπάρχει πιθανότητα να είναι γνήσια ή όχι?...

 

"The price for one iphone 4G S is reduced so is 300 EURO and I have 5 available, if you buy them all I can make a discount. All the phones are brand new unlocked, they come with one year international warranty, all accesories etc... I have decided to sell them in Germany because thy have german butons

As I told you in my first e-mail I am in Wien Austria, I can meet you here if not we can make the deal via Google Checkout, this is how the transaction works:

You will send the money on the Google Checkout, and they will hold the money until youreceive and check the authenticity of the Iphone, only after you verify them you willinform to release the money to me, if the phone in not authentic, or it has any scratchor is not working properly etc... you can anytime get your money back since Google willonly hold the cash and I have a security deposit there ..."

 

Τι λέτε?...

 

Εγώ θα έμενα μακρυά.

 

Ή είναι fake, ή είναι γνήσια κλεμμένα. Στη δεύτερη περίπτωση πόσο άνετα θα νιώσεις όταν θα αναγκαστείς να το δηλώσεις με το ΙΜΕΙ και το ID του στην Apple δίνοντας όλα σου τα προσωπικά στοιχεία, και συνδέοντάς το με κλεμμένη συσκευή;

 

Κι εγω με το σημα δεν εχω δει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης

 

Για να το αναπαράξετε είναι αρκετά απλό.

 

Βρίσκεστε σε περιοχή έτσι-κι-έτσι κάλυψης 3G με 2-3 μπάρες. Πιάνετε το κινητό με το αριστερό σας χέρι φροντίζοντας να καλύψετε την κάτω αριστερά (επίμαχη) εγκοπή. Κρατάτε τη "λαβή" αυτή (δεν είναι τόσο παράξενη, εγώ το κρατάω πολύ συχνά έτσι, ειδικά στα FaceTime) για τουλάχιστον 1 λεπτό.

 

Αν παρατηρήσετε τις μπάρες θα δείτε ότι πέφτουν σταδιακά και σε ορισμένες περιπτώσεις γυρίζει στο 2G. Αν αφήσετε την "λαβή" το σήμα θα επανέλθει στα αρχικά επίπεδα.

 

Το θέμα είναι κατασκευαστικό και υπάρχει σε όλες τις συσκευές. Απλά δεν είναι τόσο τραγικό όσο το παρουσιάζουν.

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,μάθε να χρησιμοποιείς την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ !

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα κι εγώ το δικό μου 4άρι.

 

Προσπαθώ εδώ και 2 ώρες να του κάνω update απο την 4.02 στην 4.1 και όταν ολοκληρώνεται το download μου πετάει το μήνυμα 'There was a problem downloading the software for the iPhone''iPhone4''. The network conection timed out. Make sure your network settings are correct and your network connection is active, or try again later.'

 

Το internet δεν έχει πέσει ούτε λεπτό. Έκανα restart το modem και το pc, τπτ.Τα ίδια. Υπάρχει κάποια λύση?

 

Φιλε μου σε mac εισαι η σε pc?Σε ρωταω γιατι ισως χρειαστει να βρεις καποιο αρχειο και να σβησεις μια γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το οτι χανεται το σημα το εχω δει μα τα ματια μου σε συσκευη φιλου μου...Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι σε ολες τις συσκευες,αν εχει διορθωθει στις τελευταιες η αν λυνεται με καποιον αλλο τροπο εκτος απο αυτες τις αθλιες θηκες σιλικονης...Αλλα το προβλημα σιγουρα υπαρχει,δε μπορω να μην πιστεψω στα ματια μου...:blink:

Τι εννοείς χάνει το σήμα ?

Βγαίνει απλά από 3G και ξαναμπαίνει μετά από 30sec ή χάνει σήμα εντελώς και κάνει search ....?

 

Για άλλη μια φορά ,προσωπικά δεν έχω χάσει σήμα και κλήση...και πίστεψε με το έχω προσπαθήσει πάρα πολύ!(διάβασε και 2 σύντομα review του φίλου energetic & το δικό μου)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιον που ισχυρίζεται ότι έχει 5 iphone4-32gb στην τιμή των 300€/τμχ.

Unlocked και με 1 χρόνο εγγύηση σε όλα τα ευρωπαικα apple stores. Υπάρχει πιθανότητα να είναι γνήσια ή όχι?...

 

.........I have decided to sell them in Germany because thy have german butons

....

 

Τι λέτε?...

 

αυτό πως και δεν το σχολίασε κανείς.. το πουλάει λέει στην Γερμανία επειδή έχει γερμανικά κουμπιά... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτό πως και δεν το σχολίασε κανείς.. το πουλάει λέει στην Γερμανία επειδή έχει γερμανικά κουμπιά... :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χάνει το σήμα ?

Βγαίνει απλά από 3G και ξαναμπαίνει μετά από 30sec ή χάνει σήμα εντελώς και κάνει search ....?

 

Για άλλη μια φορά ,προσωπικά δεν έχω χάσει σήμα και κλήση...και πίστεψε με το έχω προσπαθήσει πάρα πολύ!(διάβασε και 2 σύντομα review του φίλου energetic & το δικό μου)

 

και εγω τα λεω φιλε μου αλα δεν με ακουνε

 

Εγώ θα έμενα μακρυά.

 

Ή είναι fake, ή είναι γνήσια κλεμμένα. Στη δεύτερη περίπτωση πόσο άνετα θα νιώσεις όταν θα αναγκαστείς να το δηλώσεις με το ΙΜΕΙ και το ID του στην Apple δίνοντας όλα σου τα προσωπικά στοιχεία, και συνδέοντάς το με κλεμμένη συσκευή;

 

για τσιν τσον τα κοβω:p

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,μάθε να χρησιμοποιείς την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ !
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,η υστέρηση της ισορρόπησης λευκου σε συνθήκες τεχνητού "θερμού φωτισμού",υπάρχει ακόμη?

Σε πολύ μικρότερο βαθμό με την 4.1 Οδυσσέα, αλλά υπάρχει. Για την ακρίβεια δεν είναι τόσο πρόβλημα σε συνθήκες θερμού φωτισμού, γιατί το έχω παρατηρήσει ακόμα και υπό tungsten φωτισμό. Κυρίως συμβαίνει σε συνθήκες τεχνητού διαχεόμενου φωτισμού και μεγάλης φασματικής αντίθεσης όπως όταν για παράδειγμα υπάρχει ακραίο χρωματικά αντικείμενο (π.χ. μπλέ, μωβ, κόκκινο) σε ένα ουδέτερο ή λευκό ή αντίθετο χρωματικά φόντο.

 

Δεν θα έλεγα πάντως πως είναι πρόβλημα με την κυριολεξία της λέξης. Άλλωστε δεν έχω δει και καμμιά κάμερα ακόμα και τις πλέον εξελιγμένες dSLR που σε συνθήκες τεχνητού φωτισμού να μην παρουσιάζουν έστω σε μικρότερο βαθμό τα ίδια συμπτώματα στο αυτόματο WB. Το κακό στην περίπτωση του iPhone είναι πως δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί η αυτόματη ισορροπία της οποίας ο χρησιμοποιούμενος αλγόριθμος φαίνεται πως είναι καθαρά daylight optimized, μια προφανώς συνειδητή επιλογή της Apple για ευνόητους λόγους.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ μικρότερο βαθμό με την 4.1 Οδυσσέα, αλλά υπάρχει. Για την ακρίβεια δεν είναι τόσο πρόβλημα σε συνθήκες θερμού φωτισμού, γιατί το έχω παρατηρήσει ακόμα και υπό tungsten φωτισμό. Κυρίως συμβαίνει σε συνθήκες τεχνητού διαχεόμενου φωτισμού και μεγάλης φασματικής αντίθεσης όπως όταν για παράδειγμα υπάρχει ακραίο χρωματικά αντικείμενο (π.χ. μπλέ, μωβ, κόκκινο) σε ένα ουδέτερο ή λευκό ή αντίθετο χρωματικά φόντο.

 

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν γίνεται σημειακή φωτομέτρηση των αντικειμένων,μέσω tap to focus?

Ενώ αν φωτογραφίσεις π.χ ένα ενιαίο χρωματικά θέμα(π.χ έναν άδειο τοίχο),η χρωματική πιστότητα είναι μεγαλύτερη?

 

Δεν θα έλεγα πάντως πως είναι πρόβλημα με την κυριολεξία της λέξης. Άλλωστε δεν έχω δει και καμμιά κάμερα ακόμα και τις πλέον εξελιγμένες dSLR που σε συνθήκες τεχνητού φωτισμού να μην παρουσιάζουν έστω σε μικρότερο βαθμό τα ίδια συμπτώματα στο αυτόματο WB. Το κακό στην περίπτωση του iPhone είναι πως δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί η αυτόματη ισορροπία της οποίας ο χρησιμοποιούμενος αλγόριθμος φαίνεται πως είναι καθαρά daylight optimized, μια προφανώς συνειδητή επιλογή της Apple για ευνόητους λόγους.

 

Δε θα χα πρόβλημα να συμφωνήσω,εαν δεν είχα δει φωτογραφίες με κραυγαλέα χρωματική απόκλιση(φανταζομαι οτι πλεόν με τη 4.1 δεν είναι έτσι τα πράγματα).Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο πρόκειται για γενική και συνειδητή επιλογή της Apple,όταν η συμπεριφορά του 3GS είναι μάλλον διαφορετική.Τέλος,πιστεύω οτι ο χειροκίνητος έλεγχος θα ήταν χρήσιμος,σε όσους χρήστες θα μπορούσαν να τον εκμεταλλευτούν.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν γίνεται σημειακή φωτομέτρηση των αντικειμένων,μέσω tap to focus?

Ενώ αν φωτογραφίσεις π.χ ένα ενιαίο χρωματικά θέμα(π.χ έναν άδειο τοίχο),η χρωματική πιστότητα είναι μεγαλύτερη?

Όχι Οδυσσέα, η φωτομέτρηση και το focus δεν έχει καμμιά επίπτωση στο WB του iPhone. Από ότι παρατήρησα πάντοτε ο μέσος όρος του κάδρου λαμβάνεται υπόψιν σαν χρωματικό standing point.

Για το ενιαίο που ρωτάς ναι η χρωματική πιστότητα είναι μεγαλύτερη, ή καλύτερα για να ακριβολογώ, δεν υπάρχει η παρεμβατική αλλοίωση που κάτω από τεχνητό φως θα δημιουργούσε για παράδειγμα ένα μπλέ αντικείμενο επάνω σε ένα κατά κύριο λόγο λευκό τοίχο. Δυστυχώς εξακολουθεί να υπάρχει το φαινόμενο του "στέμματος", η χρωματική δηλαδή αύρα που εμφανίζεται σε ακραία χρωματικά αντικείμενα όταν αυτά φωτογραφίζονται σε ουδέτερο ή υπόλευκο φόντο, αν και το φαινόμενο έχει μειωθεί σημαντικά στην 4.1.

 

Δε θα χα πρόβλημα να συμφωνήσω,εαν δεν είχα δει φωτογραφίες με κραυγαλέα χρωματική απόκλιση(φανταζομαι οτι πλεόν με τη 4.1 δεν είναι έτσι τα πράγματα).Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο πρόκειται για γενική και συνειδητή επιλογή της Apple,όταν η συμπεριφορά του 3GS είναι μάλλον διαφορετική.Τέλος,πιστεύω οτι ο χειροκίνητος έλεγχος θα ήταν χρήσιμος,σε όσους χρήστες θα μπορούσαν να τον εκμεταλλευτούν.

Τέτοιες φωτογραφίες είναι παραδείγματα ακραίας απόκλισης και για να σου πω την αλήθεια δεν έτυχε να τα παρατηρήσω στο iPhone μου ακόμα και πριν την 4.1 που όντως βελτίωσε σημαντικά το WB. Φαντάζομαι όμως πως σε συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού και χώρου (π.χ. "οικολογική λάμπα" σε βαμμένο υπόλευκα - ωχρό δωμάτιο) δεν είναι απίθανο ένα τέτοιο αποτέλεσμα αλλά σε εμένα τουλάχιστον δεν έτυχε ποτέ.

 

Μιλώντας ειδικότερα το κακό με το iPhone 4 είναι πως χρησιμοποιεί καλό sensor. Όσο και αν αυτό ακούγεται αντιφατικό οι backlit sensors αν και πολύ καλύτεροι σε ευαισθησία και χρωματικό θόρυβο έχουν το χαρακτηριστικό της αυξημένης ευαισθησίας στα άκρα του οπτικού φάσματος. Έτσι μια λάμπα από αυτές τις οικολογικές, ή μια αλογόνου - βολφραμίου οι οποίες παράγουν πλούσια αρμονικά παράγωγα στα άκρα του φάσματος, ενώ θα επηρέαζαν ελάχιστα έως καθόλου ένα κοινό sensor στην περίπτωση των backlit ενισχύονται αφύσικα οι ακραίες αρμονικές με αποτέλεσμα το εξαιρετικά δύσκολο αυτόματο balance το οποίο έρχεται στην δύσκολη θέση να διαχωρίσει ποιό από τα δύο υπερβολικά ενισχυμένα αλλά αντίθετα χρωματικά άκρα ορίζει το μέσο όρο λευκού στο κάθε κάδρο. Αν θες την άποψή μου, σίγουρα θα έπρεπε να υπάρχει αν όχι πλήρως manual WB, τουλάχιστον η επιλογή πηγής φωτισμού (tungsten, CFL/flourescent, daylight κλπ).

 

Τώρα για την "συνειδητή" όπως την χαρακτήρισα επιλογή της Apple, σίγουρα δεν εννοώ Οδυσσέα πως συνειδητά πήρε απόφαση να μπερδεύει την ισορροπία λευκού. Απλά έκανε ότι κάνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές compact cameras. Όρισε σαν μέσο ζητούμενο όρο τους 6500K κλειδώνοντας τα όρια στα πλαίσια του daylight και άφησε το sampling στον μέσο όρο του κάδρου χωρίς να λαμβάνει υπόψιν σημειακές οριακές αποκλίσεις. Με λίγα λόγια θυσίασε σε μεγάλο βαθμό τις δύσκολες συνθήκες του τεχνητού φωτισμού προς όφελος της χρηστικά συχνότερης εξωτερικής φωτογράφισης αφήνοντας δυστυχώς έξω την όποια παραμετροποίηση, τουλάχιστον στην ενσωματωμένη εφαρμογή. Συνήθης πρακτική της Apple αυτή η αφαιρετική υπεραπλούστευση γι'αυτό και την αποκάλεσα "συνειδητή" επιλογή.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...