Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το multitouch.. Η συσκευή μου έχει Cypress digitizer panel οπότε υποστηρίζει multitouch.

Από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1135965 είδα τη διαδικασία για να τ ενεργοποιήσω αλλά τα έχω βρει σκούρα.

Κατέβασα στο κινητό το ax8mt_v005.zip το αποσυμπίεσα με το androzip αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω το ax8mt.ko στο /system/lib/modules (μου εμφανίζει μήνυμα could not move folder due to system restrictions) μήπως ξέρετε να μου πείτε τι κάνω λάθος? επίσης στη διαδικασία τι εννοεί όταν λέει run dmesg in shell?

Παρεμπιπτόντως το Forum με έχει σώσει από τότε που πήρα το κινητό..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχεις GingerDX, περνα το tweak του jimdem και καθαριζεις με το multitouch.

Παντως αν δε θες να το περασεις, δοκιμασε να μεταφερεις το ax8mt.ko με το root explorer στο φακελο που λεει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μια ερώτηση ..άσχετη με όλα τα παραπάνω.. Έχω ένα χ8 με 2.1 το Ε15ι .. Κάθε φορά που πάω να συνδεθώ με κάποια από τις εφαρμογές εκτός του facebook και του youtube μου βγάζει να συνδεθώ με τον λογαριασμό μου στο google και αν δεν έχω ένα να δημιουργείσω.. όσες φορές και να το έχω κάνει μου λέει πως "δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης δεδομένων σε αυτόν τον διακομιστή"..οταν ομως προσπάθησα να μπω στον λογαριασμό μου απο την αναζήτηση δεν είχα πρόβλημα.. στο ιντερνετ μπαινω απο το ρουτερ μου στο σπιτι ...

Θα μπορούσε να με βοηθησει καποιος????..... ευχαριστώ :)...

Υ.Γ. Με ενδιαφέρει να μπορώ να μπώ κυρίως στο "market"

 

Έχεις gmail; Πρέπει να εισέλθεις με αυτό για να μπεις στο market.

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Και καπου αλλου το διαβασα αυτο. Αν θυμαμαι καλα στο τοπικ του Neo V. Κανε ενα hard reset και καθαρισες. Βεβαια θα χασεις τα παντα..

 

 

Καλησπερα!!!μολις προσφατα απεκτησα και γω το neo v αντιμετωπιζω ομως μια δυσκολια!!!προσπαθω να κατεβασω android εφαρμογες αλλα δεν γινεται τιποτα!!δηλαδη:παταω το εικονιδιο με το android market και μου λεει συνδεθειτε με τον λογαριασμο σας google η αν δεν εχετε δημιουργηστε τωρα εναν!!τελοσπαντων εγω εχω λογαριασμο google οποτε βαζω gmail kai password και μου λεει:το τηλ σας πρεπει να επικοινωνησει με τουσ διακομιστες της google για την ρυθμιση του λογαριασμου σασ.η διαδικασια αυτη μπορει να διαρκεσει και μεχρι 5 λεπτα. και μετα απο λιγο μου βγαζει μια ανακοινωση:δεν εινα δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη. αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή το τηλ σας δεν υποστηριζει υπηρεσιεσ δεδομενων.αν δεν λυθει επικοινωνιστε με την εξυπηρετηση πελατων! τι κανω τωρα;;;;;

 

Απο το τοπικ του Neo V. Το ιδιο προβλημα δεν ειναι;

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

ναι το ιδιο προβλημα ειναι... το μηνυμα αυτο μου το βγαζει οταν παω να συνδεθω..

 

To μονο που μπορω να προτεινω ειναι επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπας και λειτουργησει. Δεν εχει ξαναπαρουσιαστει κατι τετοιο και δε ξερω κατι αλλο. Παντως δε το αντιμετωπιζεις μονο εσυ!

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω.. δεν ξερω και τι αλλο να κανω βεβαια.. κι αν δεν γινει τιποτα θα παρω στη sony ericsson..σε ευχαριστω πολυ :)
Link to comment
Share on other sites

Και να παρεις στη SE τι να σου πουνε. Οπως σου ειπα, δε πρεπει να ειναι προβλημα που παρουσιαστηκε μονο σε εσενα. Αλλα απο την αλλη δε χανεις και τιποτα να ρωτησεις! Αν παρεις, ποσταρε μας τι απαντηση θα σου δωσουν!:)
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις GingerDX, περνα το tweak του jimdem και καθαριζεις με το multitouch.

Παντως αν δε θες να το περασεις, δοκιμασε να μεταφερεις το ax8mt.ko με το root explorer στο φακελο που λεει.

 

Σ ευχαριστώ.. Δεν έχω GingerDX. Με το root browser κατάφερα και το μετέφερα. Όμως όταν στο terminal emulator βάζω su και μετά insmod /system/lib/modules/ax8mt.ko αυτό που μου εμφανίζει είναι insmod: init_module "/system/lib/modules/ax8mt.ko" failed (File exists) :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό (Xperia X8) της γυναίκας μου έκανε όλη μέρα σήμερα επανεκκινήσεις και όταν πήγαινα να το ανοίξω αφού είχα βγάλει τη μπαταρία αργούσε να ξεκινήσει και όταν πια φόρτωνε μετά από λίγο ξανά επανεκκινήσεις. Προσπάθησα να το κάνω επιδιόρθωση μέσω του PC Companion αλλά μου έβγαζε σφάλμα όταν έφτανε στο τέλος η αναβάθμιση αυτό έγινε 5-6 φορές.

Τώρα δε μπορώ ούτε να το ανοίξω αλλά ούτε και να το συνδέσω με το PC Companion για να ξανά κάνω επιδιόρθωση.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι;

Και αν όχι που μπορώ να το πάω για επιδιόρθωση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα χαθουν τα παντα απο το κινητο και θα επανελθει σε εντελως στοκ μορφη...

 

• Κατεβάζουμε το pc companion στο pc

•κλικάρουμε το support zone

•Θα κατεβάσει πρόγραμμα

•Ανοίγουμε το support zone

•Κλικάρουμε ενημέρωση χωρίς να συνδέσουμε το κινητό

•Θα μας πει ότι δεν υπάρχει συσκευή συνδεμένη

•κλικάρουμε επιδιόρθωση

•Απενεργοποίηουμε το κινητό

•Και ακολουθούμε τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς την Achotjan Semc Debrand Engine | V1.0_Final ;;;;;

Θέλω να μην δονήτε το πληκτρολόγιο κλήσεων... δεν ξέρω πως να σταματήσει ενώ έχω σταματήσει το qwerty....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω στο X8 του αδερφου τωρα την GingerDX v020 με τα tweaks του jim και θα θελα να μου πειτε καποια αλλη να του βάλω ή να βάλω απλα την update? Υπαρχει κατι σε ICS ή δεν αξιζει λετε να το δοκιμασω καν?

Επισης θα θελα και ενα σταθερο kernel που πιστευετε.

Ευχαριστω!

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω στο X8 του αδερφου τωρα την GingerDX v020 με τα tweaks του jim και θα θελα να μου πειτε καποια αλλη να του βάλω ή να βάλω απλα την update? Υπαρχει κατι σε ICS ή δεν αξιζει λετε να το δοκιμασω καν?

Επισης θα θελα και ενα σταθερο kernel που πιστευετε.

Ευχαριστω!

 

λοιπον γνωμη μου..καλη ρομ ειναι η kuyadroid οπου θα την βρεις εδω=>>http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1109563

μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλη..σε ics υπαρχουν ρομ οι οποιες εχουν πολλα bugs,αλλα αν θες τοσο να μοιαζει με ics βαλε go launcher theme ics or use launcher ics.kernel δεν εχω να σου προτεινω μιας και δεν εχω αλλαξει και ποτε..ελπιζω να σε βοηθισα!:)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γνωμη μου..καλη ρομ ειναι η kuyadroid οπου θα την βρεις εδω=>>http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1109563

μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλη..σε ics υπαρχουν ρομ οι οποιες εχουν πολλα bugs,αλλα αν θες τοσο να μοιαζει με ics βαλε go launcher theme ics or use launcher ics.kernel δεν εχω να σου προτεινω μιας και δεν εχω αλλαξει και ποτε..ελπιζω να σε βοηθισα!:)

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Λετε δηλαδη να μην συνεχισω σε GingerDX? Θα μπορω να βαλω και σε αυτη τη rom τα tweaks του jim?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απόχτησα πρόσφατα ένα X8 με εγκατεστημένη την έκδοση 2.1 update 1

και έχω το εξής πρόβλημα:

 

Όταν το κλειδώνω ή το αφήσω να κλειδώσει μόνο του, μένει σβηστεί η οθόνη για κάποιο (μάλλον τυχαίο, 5-10 λεπτά) χρονικό διάστημα και μετά ανάβει από μόνη της, χωρίς να το πειράξω κ μένει αναμμένη συνεχώς!

 

Έχει ιδέα κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

περασε του καμια rom και μπορει να φται3ει...Αλλιως αν θες την 2.1 μεσω του PC Companion 3αναπερασε την επισημη rom...αυτα οσο αφορα το software.ας σου πει και καποιος αλλος με περισσοτερες γνωσεις.... :-)
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά! Είμαι ενθουσιασμένος και περιμένω εν αγωνιωδώς το X8 που παρήγγειλα με μόλις 109Ε .Για κακή μου τύχη έσπευσαν μερικοί ''κινητάκιδες'' κατόπιν εορτής βεβαία να με προειδοποιήσουν πως το συγκεκριμένο μοντέλο αντιμετωπίζει ορισμένα κολλήματα κατά την λειτουργία του .Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου στείλει κάποιος την εμπειρία του και την γνώμη του για την συσκευή αυτή .Επίσης η sd 2GB είναι αρκετή ?(δεν γνωρίζω) Σε περίπτωση που βάλω καμία 8αρα sd και τη φορτώσω λέτε να κολλήσει? εσείς τι χρησιμοποιείται ? η όποια απάντηση καλοδεχούμενη …Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Καλωσηρθες καταρχην. Αν ειναι η εισοδος σου στο android το συγκεκριμενο κινητο ειναι μια τιμια επιλογη. Μεχρι να μαθεις το λειτουργικο και γενικα τι παιζει δε θα αντιμετωπισεις προβληματα. Απο εκει και περα οσο συνηθιζεις το android και το μαθαινεις, θα καταλαβεις οτι δεν ανταποκρινεται πλεον σε αυτα που θες. Εχει μεινει και στην εκδοση 2.1 και αυτο ειναι αλλο ενα εμποδιο. Βεβαια απο την αλλη ειναι και καλο μιας και μαθαινεις απο custom roms, root, recoveries κλπ ευκολα και γρηγορα. Οσον αφορα την καρτα 2gb εμενα μου φαινονται λιγα. Εγω εχω μια 8αρα 10 class και εχω ακομα ελευθερα γυρω στα 3gb. Τραγουδια κυριως πιανουν το χωρο και το κινητο δεν μου φαινεται να εχει καποια διαφορα στην ταχυτητα του απο τοτε που ηταν αδεια η καρτα σε σχεση με τωρα.. Αυτα!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Καλωσηρθες καταρχην. Αν ειναι η εισοδος σου στο android το συγκεκριμενο κινητο ειναι μια τιμια επιλογη. Μεχρι να μαθεις το λειτουργικο και γενικα τι παιζει δε θα αντιμετωπισεις προβληματα. Απο εκει και περα οσο συνηθιζεις το android και το μαθαινεις, θα καταλαβεις οτι δεν ανταποκρινεται πλεον σε αυτα που θες. Εχει μεινει και στην εκδοση 2.1 και αυτο ειναι αλλο ενα εμποδιο. Βεβαια απο την αλλη ειναι και καλο μιας και μαθαινεις απο custom roms, root, recoveries κλπ ευκολα και γρηγορα. Οσον αφορα την καρτα 2gb εμενα μου φαινονται λιγα. Εγω εχω μια 8αρα 10 class και εχω ακομα ελευθερα γυρω στα 3gb. Τραγουδια κυριως πιανουν το χωρο και το κινητο δεν μου φαινεται να εχει καποια διαφορα στην ταχυτητα του απο τοτε που ηταν αδεια η καρτα σε σχεση με τωρα.. Αυτα!

 

Αλκη να σαι καλά πιστεύω πως με κάλυψες ...μετά από μια τραυματική εμπειρία με ένα samsung M1 που είχα ,το Χ8 θέλω να είναι μια καλή αγορά ...τουλάχιστον να μην κολλάει !ίσως σου στείλω κανένα μήνυμα μόλις το παραλάβω αν χρειαστώ βοήθεια !Φαντάσου πως έχω κατεβάσει ήδη το manual και το έχω διαβάσει ...

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελεις εδω ειμαστε. Γενικα το android αρχικα φαινεται πολυπλοκο. Δεν ειναι ομως! Θα το μαθεις αρκετα γρηγορα!! Και το x8, πιστευω για εισοδο ειναι καλη αγορα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καμια αλλή προταση εκτος απο την kuyadroid που ειπε ενας φιλος πιο πανω ή την GingerDX. Απο kernel τι προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Kernel αν εχεις παρει προσφατα το κινητο ΞΕΧΝΑ το. Brickαρουν ολα. Gingercruzt 8.4 απο μενα. Πολυ καλη!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...