Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου το έκανε κι εμένα. Όχι συνέχεια αλλά 8 στις 10 φορές το έκανε και δυστυχώς δε βρήκα λύση. Σταμάτησε μόνο όταν έβαλα τη 17.7.

 

Παιδιά απ'όσο έψαξα αυτά τα restarts οφείλονται στον custom kernel. Η πλειοψηφία των χρηστών που έβαλε custom kernel αναφέρει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Για το tweak μου, σε σχέση με τη σύνδεση, πείραξα τον κώδικα και έβαλα να μην εμφανίζει το σπαστικο "λειτουργία usb debugging" κάθε φορά που το συνδέετε, ακόμη και αν έχετε ενεργοποιημένη τη λειτουργία usb debugging. Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα αυτό το έχω ελέγξει εξονυχιστικά δεν είχα ούτε 1 restart

 

βγηκε η gingerdx 018..δεν εχει και σημαντικες αλλαγες..κατι μεταφρασεις και κατι νεα cm Nightlies...προσωπικα θα μεινω στην 017 αφου σε αυτη δουλευει και το tweak του jim..

 

I am currently very busy, so future releases will not be frequent. Be patient.

CM Nightlies Hero 223. CM 7.1.0.

Temporarily removed recent apps on status bar. It works well for me though.

A-Theme 0.8

Some translations added.

 

Το νέο tweak 18.1 λογικά προς το τέλος της εβδομάδας θα το βγάλω. Θέλω να κάνω και κάτι tests βελτίωσης επιδόσεων 2D & 3D (δηλ. παιχνίδια :P) Αναμείνατε!...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά απ'όσο έψαξα αυτά τα restarts οφείλονται στον custom kernel. Η πλειοψηφία των χρηστών που έβαλε custom kernel αναφέρει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Για το tweak μου, σε σχέση με τη σύνδεση, πείραξα τον κώδικα και έβαλα να μην εμφανίζει το σπαστικο "λειτουργία usb debugging" κάθε φορά που το συνδέετε, ακόμη και αν έχετε ενεργοποιημένη τη λειτουργία usb debugging. Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα αυτό το έχω ελέγξει εξονυχιστικά δεν είχα ούτε 1 restart

 

Ξέχασα να πω παραπάνω ότι δεν έχω custom kernel άρα το πιθανότερο είναι να φταίει κάτι άλλο στη v.14.

 

Πέρα από αυτά jimdem προσκυνώ!!! Μετά από τα μαγικά σου, έχω άλλο κινητό στα χέρια μου πια. Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το νέο tweak 18.1 λογικά προς το τέλος της εβδομάδας θα το βγάλω. Θέλω να κάνω και κάτι tests βελτίωσης επιδόσεων 2D & 3D (δηλ. παιχνίδια :P) Αναμείνατε!...

 

Χαχα..όσο πάει γίνεται ακόμα καλύτερο!!πόσα ακόμα μπράβο να σου πούμε ρε Jim??

 

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχα..όσο πάει γίνεται ακόμα καλύτερο!!πόσα ακόμα μπράβο να σου πούμε ρε Jim??

 

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Έστρωσε η 17.4? Σε κανονική χρήση όπως πρίν το tweak είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια αν και εχει απαντηθει αλλα για να καταλαβω καλυτερα.

Τωρα βγηκε η gingerdx 18,αν τη βαλω θα εχω bootloop ή οχι;αν τη βαλω θα χασω τα tweaks του jim;

Η 18.1 θα ειναι αποκλειστικα για τη gingerdx18;οποιος εχει τη gingerdx17 θα μπορει να βαλει την 18.1 του jim;

Σορρυ αν εχουν απαντηθει αλλα ειμαι δουλεια..

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια αν και εχει απαντηθει αλλα για να καταλαβω καλυτερα.

Τωρα βγηκε η gingerdx 18,αν τη βαλω θα εχω bootloop ή οχι;αν τη βαλω θα χασω τα tweaks του jim;

Η 18.1 θα ειναι αποκλειστικα για τη gingerdx18;οποιος εχει τη gingerdx17 θα μπορει να βαλει την 18.1 του jim;

Σορρυ αν εχουν απαντηθει αλλα ειμαι δουλεια..

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

  1. Μάλλον θα έχεις bootloop αν περάσεις μετά τα tweaks της έκδοσης 17. Αν δεν τα περάσεις δεν θα έχεις
  2. Αν τη βάλεις θα σβηστούν τα tweaks γιατί γίνεται format το /system
  3. Η 18.1 θα είναι μόνο για την gingerdx018. Όποιος θέλει την gingerdx017 πρέπει να βάλει ένα της σειράς 17

Link to comment
Share on other sites

  1. Μάλλον θα έχεις bootloop αν περάσεις μετά τα tweaks της έκδοσης 17. Αν δεν τα περάσεις δεν θα έχεις
  2. Αν τη βάλεις θα σβηστούν τα tweaks γιατί γίνεται format το /system
  3. Η 18.1 θα είναι μόνο για την gingerdx018. Όποιος θέλει την gingerdx017 πρέπει να βάλει ένα της σειράς 17

 

Οταν θα βγαλεις τη 18.1 θα συμπεριλαβεις τα δεδομενα τις σειρας 17;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα αναμεσα στον launcher pro και τον adw???

 

Δε ξερω για τα δυο συγκεκριμενα,ξερω ομως διαφορες στο go launcher & s.e launcher.

Το s.e launcher το ειδα πιο γρηγορο σε σχεση με το go

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos..εχω ενα x8 ενος παιδιου στο οποιο περασα μια ρομ κ η οποια εχει κολλησει...οταν ανοιγει το κινητο κολλαει στο σημα της cyanogen. τωρα τι κανω αν δεν εχω cardreader??plz help..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos..εχω ενα x8 ενος παιδιου στο οποιο περασα μια ρομ κ η οποια εχει κολλησει...οταν ανοιγει το κινητο κολλαει στο σημα της cyanogen. τωρα τι κανω αν δεν εχω cardreader??plz help..

 

Full wipe εκανες;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Full wipe εκανες;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

οχι..αλλα μετα τι να κανω να ξαναπερασω την ιδια και να δω αν κολλησει παλι?

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

χρονια πολλά στους εορτάζοντες καταρχήν.

μόλις έκανα update στο Add2SD και δεν μου ανοίγει το πρόγραμμα μου βγάζει ότι έχω ad-blocker, εγώ πάντως δεν έχω κάτι τέτοιο περασμένο.:(

 

μήπως είναι κάνα bug η version ειναι 2.40

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

οχι..αλλα μετα τι να κανω να ξαναπερασω την ιδια και να δω αν κολλησει παλι?

 

Μη ξεχνας οτι θα χασει ολα τα δεδομενα κ γω τη πρωτη ρομ τη περασα χωρις full wipe κ κολλησε.backup ειχες παρει;

Το dsp manager χρειαζεται καπου;σκοπευω να το σουταρω.

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έστρωσε η 17.4? Σε κανονική χρήση όπως πρίν το tweak είσαι ευχαριστημένος?

 

πλακα κανεις ρε jim??το κινητο εχει τη διπλασια ταχυτητα!!ειναι πολλες φορες ταχυτερο απο πριν!!

(χρονια πολλα και για χτες!!)

 

οχι..αλλα μετα τι να κανω να ξαναπερασω την ιδια και να δω αν κολλησει παλι?

 

νομιζω πως την πατησες τωρα..αναγκαστικα πρεπει να χασεις τα παντα..αν ειχες κανει backup τη προηγουμενη ρομ που ειχες ολα οκ αλλα αν δεν εχεις κανει θα χασεις τα παντα με το full wipe...

Link to comment
Share on other sites

οχι οκ android 2.1 ειχε και ειναι η πρωτη ρομ που του περναω..θα κανει full wipe και θα δουμε...ευχαριστω για τις απαντησεις.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

οχι οκ android 2.1 ειχε και ειναι η πρωτη ρομ που του περναω..θα κανει full wipe και θα δουμε...ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Έχεις πάρει backup???

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει backup???

 

Sent from my X8 using Tapatalk

 

buckup τι?τις εφαρμογες μονο..................

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

buckup τι?τις εφαρμογες μονο..................

 

Κανε ένα backup με xrecovery αν δεν έχεις κάνει..τις εφαρμογές με τι τις έκανες??προτινω titanium backup..και για να μην χάσει επαφές καν τες συγχρονισμό με το gmail!!

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανε ένα backup με xrecovery αν δεν έχεις κάνει..τις εφαρμογές με τι τις έκανες??προτινω titanium backup..και για να μην χάσει επαφές καν τες συγχρονισμό με το gmail!!

 

Sent from my X8 using Tapatalk

titanium φυσικα χρησιμοποιησα...θα δουμε του ειπα τι να κανει δεν ξερω αν τα εκανε ακομα..περιμενω και εγω..!:worry:

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισα ενα ψιλοπροβλημα.

Χθες κατι εκανα και αναγκαστικα να κανω restore αλλα ειχα τα tweaks τις 17.3 νομιζω.εβαλα παλι τη 17.4 και ανακαλυψα οτι το πληκτρολογιο ηταν της gdx 17.

Ειπα να περασω ενα ενα τα tweaks αλλα δε τα παιρνε ολα παρα μονο τις 17.4 και ολα καλα,δε χρειαζεται να περασω και τις υπολοιπες εκδοσεις για να τα εχω ολα ετσι;

Edit:δε δουλευει το πληκτρολογιο του jim;τι να κανω;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισα ενα ψιλοπροβλημα.

Χθες κατι εκανα και αναγκαστικα να κανω restore αλλα ειχα τα tweaks τις 17.3 νομιζω.εβαλα παλι τη 17.4 και ανακαλυψα οτι το πληκτρολογιο ηταν της gdx 17.

Ειπα να περασω ενα ενα τα tweaks αλλα δε τα παιρνε ολα παρα μονο τις 17.4 και ολα καλα,δε χρειαζεται να περασω και τις υπολοιπες εκδοσεις για να τα εχω ολα ετσι;

Edit:δε δουλευει το πληκτρολογιο του jim;τι να κανω;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

ναι απο οτι ξερω δεν χρειαζετε να περασεις ολα τα tweaks τα εχει περασμενα στην 17.4 ολα..τωρα για το πληκτρολογιο κανε τον σταυρο σου να μπει ο jim να σου πει τι να κανεις..!:):lol: πλακιζω

 

tweak 17.4 : 1ο προβλημα κολουσε το task bar..2ο προβλημακολουσε το πληκτρολογιο καποιες φορες..3ο προβλημακαι το κυριο εκανε restart στα καλα του καθουμενου..(μολις εβαλα το tweak 17.4 την μεσα σε μια ωρα ειχε κανει 2 rr...γιαυτο και γυρισα στην 2.3.5

 

 

Jim σου τα ειπα γιατι ειπες παραπανω να σου λεμε τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε με τα tweak σου.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν συνδεομαι μεσω δορυφορου ειτε για gps ειτε για κατι αλλο χρεωνομαι??

 

gps που να δουλευει μονο με χρηση δορυφορου διχως ιντερνετ?''ΔΩΡΕΑΝ''?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισα ενα ψιλοπροβλημα.

Χθες κατι εκανα και αναγκαστικα να κανω restore αλλα ειχα τα tweaks τις 17.3 νομιζω.εβαλα παλι τη 17.4 και ανακαλυψα οτι το πληκτρολογιο ηταν της gdx 17.

Ειπα να περασω ενα ενα τα tweaks αλλα δε τα παιρνε ολα παρα μονο τις 17.4 και ολα καλα,δε χρειαζεται να περασω και τις υπολοιπες εκδοσεις για να τα εχω ολα ετσι;

Edit:δε δουλευει το πληκτρολογιο του jim;τι να κανω;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

Δοκίμασε να κάνεις full wipe, εγκατάσταση καθαρής gingerdx 017, advanced restore/restore data και μετά βάλε τα tweaks

 

tweak 17.4 : 1ο προβλημα κολουσε το task bar..2ο προβλημακολουσε το πληκτρολογιο καποιες φορες..3ο προβλημακαι το κυριο εκανε restart στα καλα του καθουμενου..(μολις εβαλα το tweak 17.4 την μεσα σε μια ωρα ειχε κανει 2 rr...γιαυτο και γυρισα στην 2.3.5

 

 

Jim σου τα ειπα γιατι ειπες παραπανω να σου λεμε τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε με τα tweak σου.

 

  1. Δεν λύθηκε εντελώς η taskbar, ακόμα προσπαθώ να τη βελτιώσω, απο πρίν είναι καλύτερα
  2. Αν σου κολλούσε στο tapatalk λογικό είναι κολλάει το πρόγραμμα, αλλού αν κολλούσε εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα είναι ταχύτατο
  3. Μόνο 1 restart είχα χθές όταν άνοιξα μια φωτογραφία πολύ υψηλής ανάλυσης και μεγέθους. Πέρα απο αυτό δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα για να ξέρω τι φταίει

 

Παιδια οταν συνδεομαι μεσω δορυφορου ειτε για gps ειτε για κατι αλλο χρεωνομαι??

Μόνο για gps συνδέεσαι στο δορυφόρο. Όχι δεν χρεώνεσαι.

 

gps που να δουλευει μονο με χρηση δορυφορου διχως ιντερνετ?''ΔΩΡΕΑΝ''?

Ψάξε για offline google maps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...