Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι. Απο εκεί που είναι φόρτισέ την μέχρι το 100% και μετά κάνε wipe. Προσωπικά ούτε την άδειασα μετά εντελώς ούτε ξαναφόρτισα μέχρι τέλος ούτε τίποτα απο τα λοιπά που λένε. Τόσους μήνες κάθε φορά κάνω την ίδια διαδικασία. Μετά το φλασάρισμα, φόρτιση μέχρι 100%, wipe και αυτό ήταν. Τίποτα άλλο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη διάρκεια ζωής :)

 

Συμφωνώ απόλυτα…:)

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συσκευή μου είναι ένα xperia x8 το οποίο είχα κλειδώσει με μοτίβο (pattern) και δυστυχώς μου το μπλόκαραν. Μήπως γνωρίζει κάποιος οποιοδήποτε τρόπο να το ξεκλειδωσω έστω και αν χάσω δεδομένα?

 

Ευχαριστω

Επαναφορά μέσω SEUS

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Απο εκεί που είναι φόρτισέ την μέχρι το 100% και μετά κάνε wipe. Προσωπικά ούτε την άδειασα μετά εντελώς ούτε ξαναφόρτισα μέχρι τέλος ούτε τίποτα απο τα λοιπά που λένε. Τόσους μήνες κάθε φορά κάνω την ίδια διαδικασία. Μετά το φλασάρισμα, φόρτιση μέχρι 100%, wipe και αυτό ήταν. Τίποτα άλλο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη διάρκεια ζωής :)

 

δεν καταλαβα πως κανεις wipe?????????

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα πως κανεις wipe?????????

 

Αφού το φορτίσεις, κάνεις επανεκκίνηση μπαίνεις στο xRecovery

πας Advansed Options / Wipe Battery Stats,

πατάς Yes και πάλι επανεκκίνηση και είσαι ok.:)

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Αφού το φορτίσεις, κάνεις επανεκκίνηση μπαίνεις στο xRecovery

πας Advansed Options / Wipe Battery Stats,

πατάς Yes και πάλι επανεκκίνηση και είσαι ok.:)

 

και full wipe που πας...? σε ποιες περιπτωσεις το κανεις...; οταν εχεις custom rom kai θες να εγκαταστισεις μια αλλη...;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

806 ο ένας 740 ο αλλος...

Εγω γιατί στα 710;;;:knife::dash::dash::dash:

 

εγω το εχω στα 786 σταθερα χωρις κανενα κολλημα και bootarisma. . . . το εβαλα και στα 800Mh αλλα ειχα επανεκινησεις και το αλλαξα παλι. . . :shifty::shifty:

 

Συμφωνώ απόλυτα…:)

 

Οχι. Απο εκεί που είναι φόρτισέ την μέχρι το 100% και μετά κάνε wipe. Προσωπικά ούτε την άδειασα μετά εντελώς ούτε ξαναφόρτισα μέχρι τέλος ούτε τίποτα απο τα λοιπά που λένε. Τόσους μήνες κάθε φορά κάνω την ίδια διαδικασία. Μετά το φλασάρισμα, φόρτιση μέχρι 100%, wipe και αυτό ήταν. Τίποτα άλλο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη διάρκεια ζωής :)

 

Εγω παντως οταν εχω χρονο κ το σκιζω πανω απο 7ωρες δε κραταει!

Οταν ομως κανω ηρεμη χρηση(τα απαραιτητα) το μεγιστο μου ειναι 3μερες..

για να κανω μεσω του xrecovery battery wipe πρεπει να την αδειασω εντελως πρωτα;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

εγω τοσους μηνες δν εκανα ουτε ενα. . . . . καλο ειναι να κανω???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εγω τοσους μηνες δν εκανα ουτε ενα. . . . . καλο ειναι να κανω???

 

Καλο ειναι καθε φορα που περνας μια rom να κανεις

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

μαγκες εγω το πειραζω συνεχεια. και τωρα θα κανω αυτο το Wipe Bateery Status . για να το κανω πρεπει να ειναι η μπαταρια 100%?
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

μαγκες εγω το πειραζω συνεχεια. και τωρα θα κανω αυτο το Wipe Bateery Status . για να το κανω πρεπει να ειναι η μπαταρια 100%?

 

Ριξε μια ματια στα προηγουμενα ποστ

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

αξιότιμοι συνφορουμίτες,

 

έβαλα εδώ και 10 μέρες την gingerdx 0.13 περισσοτερο για να δω πώς το σπας το τηλέφωνο παρά επειδή είχα πρόβλημα. όλα καλά, 1-2 ρισταρτ στην αρχή και μετά όλα ρολόι.

ερώτηση: δεν βρίσκω στο market τα google maps, γιατί; και στην τελική πώς μπορώ να έχω gps χωρίς χρεώσεις κλπ; η κυρα-βονταφον διατείνεται ότι δίνει στο Χ8 τσάμπα πλοήγηση σε χάρτες (αν και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο).

τέλος, να κάνω αναβάθμιση στην 0.15 ή την 17 ή δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να εγκαταστήσετε την εφαρμογή "Battery Calibration" απο το Market. Τα κάνει όλα εύκολα και γρήγορα. Απλά φορτίζετε το κινητό μέχρι να πάει 100%, ανοίγετε το πρόγραμμα, πατάτε wipe battery stats (δίνετε το ok στο αίτημα πρόσβασης root που βγάζει), βγάζετε το φορτιστή και είστε έτοιμοι. Ούτε restart σε xrecovery ούτε τίποτα.

 

και full wipe που πας...? σε ποιες περιπτωσεις το κανεις...; οταν εχεις custom rom kai θες να εγκαταστισεις μια αλλη...;

Πάντα όταν βάζεις άλλη ρομ, ακόμη και αν αναβαθμίζεις πχ. απο 014 σε 015 πρέπει να κάνεις wipe battery stats. Θα δείς διαφορά.

 

εγω τοσους μηνες δν εκανα ουτε ενα. . . . . καλο ειναι να κανω???

Ναι κάνε αυτά που λέω στην αρχή και θα είσαι οκ

 

μαγκες εγω το πειραζω συνεχεια. και τωρα θα κανω αυτο το Wipe Bateery Status . για να το κανω πρεπει να ειναι η μπαταρια 100%?

Ναι κάνε. Επίσης ναι πρέπει να φτάσει 100%

 

αξιότιμοι συνφορουμίτες,

 

έβαλα εδώ και 10 μέρες την gingerdx 0.13 περισσοτερο για να δω πώς το σπας το τηλέφωνο παρά επειδή είχα πρόβλημα. όλα καλά, 1-2 ρισταρτ στην αρχή και μετά όλα ρολόι.

ερώτηση: δεν βρίσκω στο market τα google maps, γιατί; και στην τελική πώς μπορώ να έχω gps χωρίς χρεώσεις κλπ; η κυρα-βονταφον διατείνεται ότι δίνει στο Χ8 τσάμπα πλοήγηση σε χάρτες (αν και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο).

τέλος, να κάνω αναβάθμιση στην 0.15 ή την 17 ή δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές;

 

Αν δε βαριέσαι να περνάς modules απο την αρχή βάλε την νεότερη. Δεν έχει και τρανταχτές διαφορές. Κάνε μια αναζήτηση στο google για google maps apk και βαλ'το στο system/apps με root explorer. Θα δουλεύουν όλα οκ. GPS χωρίς χρεώσεις πρέπει να έχεις Navigon, Sygic κλπ. Μη ρωτήσεις πού θα τα βρείς :ninja: Στο market ;)

Link to comment
Share on other sites

jimdem και δηλαδη τι κανει το wipe battery?κραταει πολυ παραπανω η μπαταρια??

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

jimdem και δηλαδη τι κανει το wipe battery?κραταει πολυ παραπανω η μπαταρια??

Ουσιαστικά ναι (απλά κρατάει παραπάνω όχι πολύ :P) γιατί αφού διαγραφεί το παλιό αρχείο καταγραφής, το κινητό δημιουργεί ένα καινούριο και αφού το έχεις ήδη φορτίσει 100% "ξέρει" οτι είναι όντως full η μπαταρία και δεν μπερδεύεται. Μερικές φορές είχα παρατηρήσει οτι όταν δεν είχα κάνει wipe, τελείωνε πιο γρήγορα και αν έκανα ενα restart μπορεί να έπεφτε και 10% η μπαταρία! Πάντως δεν είναι μπούρδα είναι εγγυημένο και εγώ και σχεδόν όλοι είδαμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ναι (απλά κρατάει παραπάνω όχι πολύ :P) γιατί αφού διαγραφεί το παλιό αρχείο καταγραφής, το κινητό δημιουργεί ένα καινούριο και αφού το έχεις ήδη φορτίσει 100% "ξέρει" οτι είναι όντως full η μπαταρία και δεν μπερδεύεται. Μερικές φορές είχα παρατηρήσει οτι όταν δεν είχα κάνει wipe, τελείωνε πιο γρήγορα και αν έκανα ενα restart μπορεί να έπεφτε και 10% η μπαταρία! Πάντως δεν είναι μπούρδα είναι εγγυημένο και εγώ και σχεδόν όλοι είδαμε αποτελέσματα.

 

 

αχα αυτο με το 10% το ειχα παρατηρησει και εγω.

ty

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάζω τον πληρη οδηγο για τη βέλτιστη απόδοση της μπαταρίας όσον αφορα το καλιμπράρισμά της. Για να πιασουμε το μεγιστο θα πρεπει να κανουμε 3-4 πληρεις φορτισεις και εκφορτίσεις..

 

Υστερα λοιπον απο 3-4 πληρεις φορτισεις και άδειασμα της μπαταριας κανουμε τα παρακάτω:

 

 

1. Φορτίστε το κινητο μέχρι το 100%

2. Ενώ το εχετε στο φορτιστή, καντε reboot σε recovery mode.

3. Στα advanced του recovery mode, παμε στο Wipe battery stats, παμε στο yes ΑΛΛΑ δεν τα σβηνουμε. Οταν είμαστε ετοιμοι βγαζουμε γρηγορα το καλωδιο φορτιση και τότε παταμε YES.

4. Καντε reboot και χρησιμοποήστε το μέχρι να αδειάσει εντελώς.

5. Με κλειστο το κινητο φορτίστε μέχρι 100%, μέχρι να κανει τον ηχο ότι φόρτισε πληρως.

6. Σημαντικό. Αφαιρέστε το καλώδιο για 0-0.5 δευτερολεπτα και ξαναβάλτε το αμέσως.Αφηστε το να πιάσει 100% ξανά. Κάντε το ίδιο για 1-2 φορές ακόμα.

7. Reboot σε recovery, wipe battery stats again όπως ακριβώς στο βημα 3.

8.ΜεΤα το wipe,βάλτε το φορτιστή πάλι και μπείτε στη ROM κανονικά.

9.Αφηστε πάνω το φορτιστή για 30 εως 120 λεπτά. Ξεσυνδέστε. Πρέπει να λεει 100% αλλα και να μείνει εκει για 30-40 λεπτά.

 

(by heartagramm) XDA Forums (http://forum.xda-developers.com) :respect:

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Βλακείες! :dizzy: Ο καθένας πάει και γράφει πραγματικά ο,τι θέλει για να κερδίσει εντυπώσεις. Ξέρεις τι θα γίνει αν ακολουθήσεις τα βήματα αυτού που τα έγραψε? Μια τρύπα στο νερό :grin: Δεν χρειάζεται τελετουργίες για να κάνεις σωστό calibration! Απλά φόρτιση μέχρι το 100% και μετά wipe! Όλα τα άλλα είναι περιττά και ανούσια. Όπως τώρα εν έτει 2011 πας αγοράζεις τηλέφωνο και σου λένε να το αφήσεις να φορτίζει για 8 ώρες (μπορεί και παραπάνω). Έλεος!!! Μην πιστεύεις πάντα αυτά που γράφουν ;)
Link to comment
Share on other sites

Βλακείες! :dizzy: Ο καθένας πάει και γράφει πραγματικά ο,τι θέλει για να κερδίσει εντυπώσεις. Ξέρεις τι θα γίνει αν ακολουθήσεις τα βήματα αυτού που τα έγραψε? Μια τρύπα στο νερό :grin: Δεν χρειάζεται τελετουργίες για να κάνεις σωστό calibration! Απλά φόρτιση μέχρι το 100% και μετά wipe! Όλα τα άλλα είναι περιττά και ανούσια. Όπως τώρα εν έτει 2011 πας αγοράζεις τηλέφωνο και σου λένε να το αφήσεις να φορτίζει για 8 ώρες (μπορεί και παραπάνω). Έλεος!!! Μην πιστεύεις πάντα αυτά που γράφουν ;)

 

Καλη προσπαθεια αλλα εγω παλι δε θα μπαινα στη διαδικασια αυτη κ για ποιο λογο;να κερδισω 1 ωρα παραπανω λειτουργιας κ αν πετυχει..

 

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εγω ενα ξερο Wipe Baterry Status Κανω οταν ειναι 100% η μπαταρια. το απογευματακι θα περασω GingerDX v017 + LinuxDX v04 . διαβασα πολλα θετικα σχολια ;)
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Bootloader ποια ειναι η χρηση του,πως γινεται κ link αν γινεται:-)

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εγω ενα ξερο Wipe Baterry Status Κανω οταν ειναι 100% η μπαταρια. το απογευματακι θα περασω GingerDX v017 + LinuxDX v04 . διαβασα πολλα θετικα σχολια ;)

 

οκ παιζμας εντυπωσεις για την linuxdx..:)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα χτες την GingerXperia V8 και πέρα από 2 restart (σε χοντρό ζόρισμα όμως) πετάει!

Το μόνο θέμα που παρατήρησα είναι ότι η Home Screen της SE (αυτή με τις 4 γωνιές) τρώει κολλήματα. Προσωπικά χρησιμοποιώ τον Go Launcher αλλά θα ήθελα να την έχω ως εναλλακτική επιλογή. Είναι τόσο βαριά ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Σημερα εκανα προσπαθεια να περασω το xRecovery στο κινιτο μου. Ματαια ομως. Οταν παω να να μαρκαρω τα κουτακια του permission στο xrecovery.tar μου βγαζει το εξης μηνυμα: Permissions change was not successful. Please note that some file systems (e.g. SD card) do not allow permission changes. Που σημαινει οτι δεν μπορω να τα μαρκαρω και να αποθηκευσω την αλλαγη αυτη. Ξερει κανενας τι να κανω;;; Απο οτι ειδα και διαβασα αν δεν το κανω δεν μπορω να προχωρισω την διαδικασια. :(:sick::cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Σημερα εκανα προσπαθεια να περασω το xRecovery στο κινιτο μου. Ματαια ομως. Οταν παω να να μαρκαρω τα κουτακια του permission στο xrecovery.tar μου βγαζει το εξης μηνυμα: Permissions change was not successful. Please note that some file systems (e.g. SD card) do not allow permission changes. Που σημαινει οτι δεν μπορω να τα μαρκαρω και να αποθηκευσω την αλλαγη αυτη. Ξερει κανενας τι να κανω;;; Απο οτι ειδα και διαβασα αν δεν το κανω δεν μπορω να προχωρισω την διαδικασια. :(:sick::cry:

εκανες root το κινητο σου μεσω του superoneclick?

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

εργαζομαι σε καταστημα γερμανος και σημερα ηρθε μια φιλη μου η οποια πηρε την συγκεκριμενη συσκευη πριν 2 μερες,το προβλημα ειναι οτι απο την πρωτη στιγμη δεν μπορει να στειλει μηνυμα,ολα τα εχουμε τσεκαρει μεχρι και αναβαθμιση το καναμε,μπορει να βοηθησει καποιος η να προτινει κατι?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...