Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια εχει προβλημα η γυναικα μου που ειχε παρει τ ο κινητ ο και θελω την γνωμη σας......Οταν μιλαει στο κινητο κα ιπαει να το κλεισει η οθονη παραμενει σβηστη και θελει παλι ξεκλειδωμα για να κλεισει την κληση ....και την εχει πατησει ηδη 2 φορες γτ εμεινε ανοιχτη η γραμμη....φοραει την επισημη 2.1 ....ειναι bug του κινητου.....λυνεται αμα περασουμε custom? Edited by Madness
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου να σε καλα. . .!!! θα ηθελα να ρωτησω ομως και κατι ακομα. . .!!! με τις εφαρμογεσ που κατεβαζα και με την app link2sd μου εχει ελλατωθει ο χωρος του κινητου μου στα 23ΜΒ. . . . πως μπορω να διαγραπσω τα αρχεια για να ελευυερωσω τν χωρω??? εχω και το ASTRO. . . αλλα το θεμα ειναι δν ξερω τι να διαγραψω. . . . ειναι και μερικα απο προγραμματα που κατεβαζαν φωνιτικεσ εντολες και δν ξερω που τισ αποθυκευσε και πως λεγονται. . . .

 

Μιλας για το χωρο του κινητου και οχι για την καρτα μνημης.. αρα θα πρεπει να διαγραψεις εγκατεστημενες εφαρμογες. Εγω χρησιμοποιω την εφαρμογη app2sd για να περασω εφαρμογες στην καρτα μνημης αλλα απο οτι βλεπω και η link2sd λειτουργει με τον ιδιο τροπο στη μεσαια απο τις 3 εικονες που εχει εδω εχει την επιλογη uninstall

https://market.android.com/details?id=com.buak.Link2SD&feature=search_result

Ετσι μπορεις να διαγραψεις εφαρμογες με το link2sd. Επισης το ιδιο μπορεις να κανεις αν πας στις ρυθμισεις->εφαρμογες->διαχειρηση εφαρμογων απο εκει επιλεγεις την εφαρμογη που θες και τη διαγραφεις (καταργηση εγκαταστασης). Ελπιζω να βοηθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας παρακαλω αν γινετε να μου απαντησετε αμεσα γτ αρχιζω και τρελενομαι απο τιν αγονια μου . . . . . μολις περασα την ροομ 8-June-2011:

CM7 (2.3.4) v.92 HACKDROID

Download : cm7-92

Bugs: Camera (disabled),FM την εκανα εγκατασταη και μετα με εβγαλε στο μενου του xrecovery και πατησα reboot. . . . το προβλημα ειναι οτι ανοιγει κανονικα μεχρι το λογο της SE δλδ φτανει εκει που λεει Sony Ericson. . . . και μετα βγαζει HACKDROID. . . . META APO EKEI ME KANEI ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ. . . . και με βγαζει το ιδιο και το ιδιο συνεχεια. . .. . εκανα κατι λαθος ή πρεπει να κανω και κατι ακομα στο μενου του xrecovery??? το εχω αφησει κανενα 15λεπτο ετσι και εκανε συνεχεια επανεκινηση . . . . μετα το εκλεισα βγαζοντασ την μπαταρια γτ αλλιως δν εκλεινε και μου εκανε τα ιδια. . . μετα ανοιγει ξαναμπαινω στο μενου το xrecovery και πατησα παλλι reboot. . . . αλλλα παλι τα ιδια. . . . δν ξερω τι να κανω και με εχει φαει το ανγχος μηπως το χαλασα. . . .!!!! βοηθηστεμε λιγο σας παρακαλω. . .!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αγορασει εδω και ενα μηνα το χ8..Θελω να:

1)Μου πει καποιος για το clockword και τι ακριβωσ κανω για να κανω αναβαθμιση το τηλ μου (αμα γινεται)

2)Θελω να βαλω στο τηλεφωνο adobe flash player αλλα δεν ξερω πως..

*Σιγουρα εχουν ξαναερωτηθει αλλα ο βλακας δεν εψαξα :Ρ*

Ευχαριστω για το χρονο σαςςςς :)

Link to comment
Share on other sites

ΈΧΩ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ SMS ΣΤΗ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΙΝΗΤΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΟ Χ8 ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΩ, ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΤΟ Χ8 ΠΩΣ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΠΑΛΙ?:confused:

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Μπες ξανά στο μενού του xrecovery και πήγαινε εκεί που λέει: backup and restore πάτησε restore και θα σου βγάλει μία ημερομηνία, πάτησε yes και μόλις την φορτώσει, πάτησε reboot

άλλαξε ρομ δεν είναι σταθερή αυτή που πας να βάλεις

 

Βάλε αυτή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079463

Και πριν το reboot, πάνε εκεί που λέει: factory reset (full wipe) και πάτησε yes

Και επίσης κάτι που ξέχασα, από την παραπάνω θα βάλεις την V12 που είναι σταθερή

Η V13 όπως αναφέρει και οι ίδιος,είναι ημιτελής και έχει προβλήματα

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μπωρο μπωρο να βρω εναν οδηγο για το χ8 για εναν φιλο που θελει να κανει αναβαθμισει.

δηλαδη ενα αρχειο πως να το φλασαρι απο που να το κατεβασει , πως να κανει αλλαγη της ρομ που θα τιν βρει πως θα κανει ροοτ με ποιο προγραμμα και ολα τα υπολοιπα .

 

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε αναλυσει ολα αυτα ακριβως στην προηγουμενη σελιδα....

Καντε και μια αναζητηση πριν ποσταρετε...

Οδηγος root http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524

Εγκατασταση xrecovery http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476

Διαφορες rom για το x8 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063

Στην προηγουμενη σελιδα εχω στειλει και λινκ απο βιντεο στο youtube αν θες πιο λεπτομερεις οδηγειες για να κανεις root και xrecovery!

Link to comment
Share on other sites

Μπες ξανά στο μενού του xrecovery και πήγαινε εκεί που λέει: backup and restore πάτησε restore και θα σου βγάλει μία ημερομηνία, πάτησε yes και μόλις την φορτώσει, πάτησε reboot

άλλαξε ρομ δεν είναι σταθερή αυτή που πας να βάλεις

 

Βάλε αυτή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079463

Και πριν το reboot, πάνε εκεί που λέει: factory reset (full wipe) και πάτησε yes

Και επίσης κάτι που ξέχασα, από την παραπάνω θα βάλεις την V12 που είναι σταθερή

Η V13 όπως αναφέρει και οι ίδιος,είναι ημιτελής και έχει προβλήματα

δοκημασα 2!!!!! η μια ηταν αυτην Updated 16-June-2011 : updated (brightness fix)

2.2.9 CM Floyo v0.30 Really the last one (until the next version)

Download : Floyo v0.30

Working : Everything.This rom is really fast and has no bugs (?)

Based on FroyoBread(0.12)by doixanh (thanks!) + circle battery with %

fixes : sense theme, mpeg4 video-recording,wifi (wpa2+adhoc), some others.

Bugs: autobrightness might be dark, not sure yet why. At least its not completely dark.

και η αλλη ηταν αυτην Updated 8-June-2011:

CM7 (2.3.4) v.92 HACKDROID

Download : cm7-92

Bugs: Camera (disabled),FM

και στις δυο με εβγαλε το ιδιο πραγμα. . . .!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το smartphone xperia x8 . Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ όταν θέλω να δημοσιεύσω την τοποθεσία μου στο facebook? Θέλει κάποια ενεργοποίηση γιατι δεν το βρισκω πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το τελευταίο επίσημο update .06;

Λοιπόν, από περιέργεια κατέβασα την 0.30

Κατέβασα το unrar από το μάρκετ.την αποσυμπίεσα και τον φάκελο 0.30 τον μετέφερα με root explorer στον φάκελο update του xrecovery.Έκανα restore την 0..30.Και όλα οκ..

Χωρίς pc και απλώς πίνοντας το ποτό μου σε bar..κάτι κάνεις λάθος..

Να εκφράσω και λίγο την άποψη μου;

Μετά το φλασάρισμα αυτής που έχω, οι υπόλοιπες, μου φαίνονται παρωχημένες...

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το τελευταίο επίσημο update .06;

Λοιπόν, από περιέργεια κατέβασα την 0.30

Κατέβασα το unrar από το μάρκετ.την αποσυμπίεσα κάτι τον φάκελο 0.30 τον μετέφερα με root explorer στον φάκελο update του xrecovery.Έκανα restore την 0..30.Και όλα οκ..

Χωρίς pc και απλώς πίνοντας το ποτό μου σε pump..κάτι κάνεις λάθος..

Να εκφράσω και λίγο την άποψη μου;

Μετά το φλασάρισμα αυτής που έχω, οι υπόλοιπες, μου φαίνονται παρωχημένες...

 

Συμφωνώ απόλυτα..! Είναι η καλύτερη rom που έχω δοκιμάσει ως τώρα και με διαφορά.. Αν διορθωθεί κ το προβληματάκι με την κάμερα δεν θα συγκρίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθηστε με λιγο .. .. . .. εχω κανει κανονικα εγκατασταση το xrecovery. . . . κατεβαζω τις ροομ και τις περναω xrecovery>backups> και τις βαζω εκει που εχω και τον φακελο με το backup. . . μπαινω μενου xrecovery. . . . παω backup and restore>restore και διαλεγω την ροομ. . . . κανει κανονικα εγκατασταση μολις τελιωσει παταω factory reset full wipe και μετα reboot. . . . . κανει κανονικα επανεκηνηση. . . . . με βγαζει στο λογκο της SE( Sony Ericson) και μετα με βγαζει το λογκο HACKDROID. . . . μετα απο εκει με κανει συνεχεια το ιδιο πραγμα. . . . επανεκηνηση. . . . εχω δοκημασει 4 ροομ και στις 4 το ιδιο με εκανε. . . . τη δν κανω σωστα παιδια???? μηπως πρεπει να κανω και κατι αλλο εγκατασταση προτου βαλω την ροομ στο κινητο?? εχω κανει κανονικα εγκατασταση το xrecovery με βαση αυτο το βιντεο. . .. http://www.youtube.com/watch?v=ls10Og6W89s μετα κοιταω να δω πως περναει τις ροομ με αυτο το βιντεο απο το ιδιο ατομο. . .. http://www.youtube.com/watch?v=9cVwJ7Mz2DY&feature=mfu_in_order&list=UL το κανει ομως τελιως διαφορετικα. . . . .!!!!! τι ειναι αυτο το update.zip που κανει εγκατασταση και περναει την ροομ???? Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Δεν φλασάρεις όλες τις rom το ίδιο..κάποιες που είναι zip, βάλτες χύμα στην sd και κάνε τις

Install custom zip from sd card.και πριν το reboot μην ξεχάσεις να κάνεις factory reset..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε αναλυσει ολα αυτα ακριβως στην προηγουμενη σελιδα....

Καντε και μια αναζητηση πριν ποσταρετε...

Οδηγος root http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524

Εγκατασταση xrecovery http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476

Διαφορες rom για το x8 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063

Στην προηγουμενη σελιδα εχω στειλει και λινκ απο βιντεο στο youtube αν θες πιο λεπτομερεις οδηγειες για να κανεις root και xrecovery!

 

για τον οδηγο xrecovery ειναι για το χ10 και χ10 pro εγω πιο πρεπει να παρω για το χ8 ;

 

ευχαριστω για τιν βοηθεια σου

Link to comment
Share on other sites

για τον οδηγο xrecovery ειναι για το χ10 και χ10 pro εγω πιο πρεπει να παρω για το χ8 ;

 

ευχαριστω για τιν βοηθεια σου

 

δες εδω. . . . .!!!!!!!! http://www.youtube.com/watch?v=ls10Og6W89s

Link to comment
Share on other sites

δες εδω. . . . .!!!!!!!! http://www.youtube.com/watch?v=ls10Og6W89s

 

ok αυχαριστω πολυ πολυ καλο βιντεακι .

 

ποια ρομ μου προτηνεται ;

 

και οταν λεει στην οδηγιες στο ροοτ οτι δεν κανεις mount την καρτα τι ενωεις ;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν φλασάρεις όλες τις rom το ίδιο..κάποιες που είναι zip, βάλτες χύμα στην sd και κάνε τις

Install custom zip from sd card.και πριν το reboot μην ξεχάσεις να κάνεις factory reset..

 

φιλε μου δν μπορω εχω αγανακτηση. . . . .. εχω φταση στην πηγη και δν μπορω να πιω νερο. . . . .. !!!!!! παιρναω την ροομ χωρις extrack στν καρτα sd παω μετα install custom zip from sd card και μεβγαζει τεσσερης φακελους. . . . android, xrecovery, lost, kai ena tm nomizo. . . .!!!!! μπαινω στον φακελω xrecovery και βρησκω την ροομ την παταω και με λεει οτι δν βρεθηκαν αρχεια. . . .!!!!!! δν μπορω θα σκασω. . . .!!!!! δν μπορω να βρω τν τροπο να περασω την ροομ. . . .!!!! την εχω κανει extrack και την βαζω backup and restrore απο εκει με κανει συνεχεια επανεκηνηση. . . . το δοκημασα ετσι οπως μου το ειπες και δν το κανει καν. . . . κανω κατι λαθος η θελει να το κανω αλλιως. . . .!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δν μπορω εχω αγανακτηση. . . . .. εχω φταση στην πηγη και δν μπορω να πιω νερο. . . . .. !!!!!! παιρναω την ροομ χωρις extrack στν καρτα sd παω μετα install custom zip from sd card και μεβγαζει τεσσερης φακελους. . . . android, xrecovery, lost, kai ena tm nomizo. . . .!!!!! μπαινω στον φακελω xrecovery και βρησκω την ροομ την παταω και με λεει οτι δν βρεθηκαν αρχεια. . . .!!!!!! δν μπορω θα σκασω. . . .!!!!! δν μπορω να βρω τν τροπο να περασω την ροομ. . . .!!!! την εχω κανει extrack και την βαζω backup and restrore απο εκει με κανει συνεχεια επανεκηνηση. . . . το δοκημασα ετσι οπως μου το ειπες και δν το κανει καν. . . . κανω κατι λαθος η θελει να το κανω αλλιως. . . .!!!!

 

Χαλαρωσε αρχηγε μου! Οπως ειπε και ο superuser ειναι καποιες ρομ που τις κανεις εγκατασταση με backup and restore και καποιες αλλες που τις βαζεις με το install update.zip! Αφου εκανες root και xrecovery πραγματικα δεν ξερω γιατι σου βγαζει τετοια προβληματα και κανει restart :(

Αν θες να δοκιμασεις εγκατασταση κανοντας install update.zip δοκιμασε να κατεβασεις αυτην εδω τη ρομ http://minicm.googlecode.com/files/MiniCM6-1.0.1-X8.zip αν δεν την εχεις δοκιμασει ηδη...

Οπως βλεπεις ειναι ενα αρχειο .zip! Οταν το κατεβασεις δεν το κανεις extract αλλα του αλλαζεις το ονομα και του δινεις το ονομα update. Η καταληξη .zip εννοειται γιαυτο μην το κανεις update.zip γιατι το κινητο σου θα το βλεπει σαν update.zip.zip :p

To update.zip λοιπον το πετας χυμα μεσα στην καρτα μνημης και μετα στο xrecovery επιλεγεις install update.zip from SD card. Αν εχεις στην καρτα σου το αρχειο zip που λεγαμε πριν θα το εγκαταστησει και θα πρεπει μετα να λειτουργει.

Αν εκανες κατι λαθος και δε το βρισκει πηγαινε στην επιλογη install custom zip -> choose custom zip from sd card και βρες μονος σου που εχεις βαλει το update.zip η οποιοδηποτε αρχειο zip θελεις να εγκαταστησεις (με την επιλογη αυτη μπορεις να του δωσεις οποιο ονομα θελεις)

Ελπιζω ολα να πανε καλα! Περιμενουμε νεα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα full wipe μεσω xrecovery και τωρα μολις παω restore και παταω την ρομ που θελει μου λεει MD5 Mismatch τι να κανω?? δοκιμασα να τις ξαναπερασω αλλα δεν εγινε τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη, ξεκίνησα τη δημιουργία ενός νέου site (μετά τη μεγάλη επιτυχία του Jimdem Arena Tools), το οποίο λέγεται Jimdem X8 Tools. Περιλαμβάνει το καλύτερο περιεχόμενο για το x8 μαζί με λεπτομερείς οδηγούς και βοηθήματα. Είναι μια μεγάλη προσπάθεια που ελπίζω να ολοκληρωθεί μέσα στον Ιούλιο. Στην πραγματικότητα είναι μία directory που περιλαμβάνει τα πάντα γύρω απο το Χ8 (δηλαδή περιεχόμενο απο xda, myphone κλπ.), εύκολα προσβάσιμα και κατανοητά απο όλους, χωρίς πολύ ψάξιμο. Όπως και το Arena tools δεν ανταγωνίζεται με τίποτα (όχι οτι μπορεί χαχα) το myphone και xda-developers. Αντιθέτως προωθεί το περιεχόμενο αυτών των ιστοσελίδων μέσα απο εύκολες διαδικασίες. Περιμένω το feedback σας. Καλό απόγευμα :)

 

http://www.xperiax8tools.dom.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα full wipe μεσω xrecovery και τωρα μολις παω restore και παταω την ρομ που θελει μου λεει MD5 Mismatch τι να κανω?? δοκιμασα να τις ξαναπερασω αλλα δεν εγινε τιποτα

 

Προσεξες αυτο?

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οταν περνας το φακελο της ρομ (αυτο που περιεχει 3 αρχεια img και ενα md5) θα πρεπει να απενεργοποιησεις τον ελεγχο σφαλματων (usb debugging) διαφορετικα μπορει να προκυψει προβλημα οταν κανεις εγκατασταση τη ρομ (md5 mismatch).
Link to comment
Share on other sites

Φίλε jimdem, Μπράβο σου..πολύ καλή δουλειά

και πολύ προσεγμένη

Χαίρομαι που εμείς οι έλληνες δεν είμαστε τόσο άχρηστοι, όσο μας παρουσιάζουν στο εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...