Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατί μετά την τελευτάια αναβάθμιση 2.1.1.0.6 τα μηνύματα είναι μέχρι 70 χαρακτήρες με ελληνικά?

 

καμιά βοήθεια¨?:)

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καμιά βοήθεια¨?:)

 

Μήπως δεν έχεις ενεργοποιημένη την εξοικονόμιση κόστους? Αν δεν την έχεις τότε πήγαινε στα μηνύματα, πάτησε μενού, ρυθμίσεις, τσεκαρε το τετραγωνακι που λέει εξοικονόμιση κόστους και θα είσαι οκ.

 

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρη,για το 2ο που αναφέρεις ,εγω χρησιμοποιώ ένα widget που έχει το κινητο και λέγεται κίνηση δεδομένων..Κι έτσι δε μου τρώει mb..

 

σωστα αυτο πατας και βγαζει μια εικονα πανω αριστερα μονιμα και δεν μεταφερονται δεδομενα.υποψιν 1 ΜΒ = 8ευρω εαν δεν εχεις καποιο προγραμμα με data του παροχου σου.

 

οποιος ψαχνει το χ8 σε μαυρο το ειδα σημερα σε public συνταγματος και σε πλαισιο.

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Nokia-X8-Black-1245-7360.htm

 

[/b]

γεια σας, εχω παρει το χ8 και εχω καποια ερωτηματα

1) η διαρκεια της μπαταριας ειναι 2,5 ημερες με ελαχιστη τηλεφωνικη χρηση , ειναι φυσιολογικο?

οχι δεν ειναι .αγοραζω την μπαταρια σου ,το φυσιολογικο ειναι 1 μερα.

:mad:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις ενεργοποιημένη την εξοικονόμιση κόστους? Αν δεν την έχεις τότε πήγαινε στα μηνύματα, πάτησε μενού, ρυθμίσεις, τσεκαρε το τετραγωνακι που λέει εξοικονόμιση κόστους και θα είσαι οκ.

 

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

 

δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση. Επίσης έκλεισα το κινητό το βράδυ και σήμερα που το άνοιξα εξαφανίστηκαν όλα τα προγράμματα μου. τι έγινε? μου φαίνεται η αναβάθμιση για καλό δεν έγινε...

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση. Επίσης έκλεισα το κινητό το βράδυ και σήμερα που το άνοιξα εξαφανίστηκαν όλα τα προγράμματα μου. τι έγινε? μου φαίνεται η αναβάθμιση για καλό δεν έγινε...

Αδερφέ ΠΑΟΚαρα σε σχεση με το μηνυμα οταν πατησεις το εικονιδιακι των μηνυματων και εισαι μέσα εκει που λέει ''Νεο Μηνυμα'' θα πατησεις το κατω αριστερα πληκτρο και θα σου βγαλει δυο επιλογες.εσυ θα πατησεις ρυθμησεις και μετα θα πας εκει που λεει εξοικ. κοστους!! Τωρα για το αλλο που λες για τα προγραμματα που σβηστικαν δεν ξερω..(μπας και ειναι κακο σημαδι αποψε για το ματς)

Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνω αλλά δεν λέει πουθενά εξοικονόμηση κόστους. έκανα αναβάθμισησ στην 2.1.1.0.6
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνω αλλά δεν λέει πουθενά εξοικονόμηση κόστους. έκανα αναβάθμισησ στην 2.1.1.0.6

 

Αν δεν στην εμφανιζει καθολου αυτη την επιλογη τοτε μαλλον η συσκευη σου ειναι παραεισαγωγης και δεν εχει Greek localized firmware. Ο μονος τροπος να το διορθωσεις ειναι να το πας σε καποιο SE service και να σου περασουνε Ελληνικο firmware που θα εχει αυτες τις ρυθμισεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως θα γινει να βρουμε το προγραματακι leleja που μετραει τις μερες των φανταρων.?? Εδω το εχουν τα παλια τηλεφωνα και δεν μπορουμε να το βρουμε σε android ? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στην εμφανιζει καθολου αυτη την επιλογη τοτε μαλλον η συσκευη σου ειναι παραεισαγωγης και δεν εχει Greek localized firmware. Ο μονος τροπος να το διορθωσεις ειναι να το πας σε καποιο SE service και να σου περασουνε Ελληνικο firmware που θα εχει αυτες τις ρυθμισεις.;)

 

αυτό που λες φίλε μου αποκλείεται. Είναι ελληνικότατο στο κουτί γράφει απέξω BG,EL,RO και έχει si 1242-4845.2 και εκτός αυτού μέχρι και πριν την τελευταία αναβάθμιση όλα μια χαρά ήταν.:)

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες φίλε μου αποκλείεται. Είναι ελληνικότατο στο κουτί γράφει απέξω BG,EL,RO και έχει si 1242-4845.2 και εκτός αυτού μέχρι και πριν την τελευταία αναβάθμιση όλα μια χαρά ήταν.:)

 

Άρα το μόνο που μένει είναι να ξανακάνεις update γιατί υπάρχει περίπτωση κάτι να πήγε στραβά επειδή έχεις και άλλα προβλήματα όχι μόνο αυτό με τα μηνύματα, και αν δε γίνει κάτι τότε σε βλέπω για σέρβις

 

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα το μόνο που μένει είναι να ξανακάνεις update γιατί υπάρχει περίπτωση κάτι να πήγε στραβά επειδή έχεις και άλλα προβλήματα όχι μόνο αυτό με τα μηνύματα, και αν δε γίνει κάτι τότε σε βλέπω για σέρβις

 

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

+1. Αν πριν υπηρχε κανε ξανα το update. Αν και το κοβω δυσκολο να μην περασε το update μονο αυτο το κομματι. 'Η πατατια ειναι στο firmware ή καποιο θεμα εχει η συσκευη σου

Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνω τώρα. έχει βάλει κανείς την τελευταία αναβάθμιση 2.1.1.0.6?

 

+1. Αν πριν υπηρχε κανε ξανα το update. Αν και το κοβω δυσκολο να μην περασε το update μονο αυτο το κομματι. 'Η πατατια ειναι στο firmware ή καποιο θεμα εχει η συσκευη σου

 

δεν το είχα προσέξει αν υπήρχε στο μενού αυτό με τους εθνικούς χαρακτήρες . νομίζω πως δεν υπήρχε. αλλά όυτος ή αλλιώς πριν έγραφα με 160 κανονικά οπότε δεν με είχε απασχολήσει. τώρα μόλις ξαναέκανα αναβάθμιση επιδιόρθωση όπως το λέει, το μενού εθνικοί χαρακτήρες δεν υπάρχει και πάλι δεν γράφει με 160 . μήπως είναι πρόβλημα της αναβάθμισης?με pc companion έκανα αναβάθμιση. τώρα θα δοκιμάσω με το SEUS

 

2.1 -update1

2.6.29 kernel

2.1.1.A.0.6 αριθμός έκδοσης

 

http://www.ptcrb.com/ctiastaff/complete/view_complete_request.cfm?modelid=17877

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα κι εγώ την αναβάθμιση όταν βγήκε. Κανένα πρόβλημα. Στη χρήση η ταχύτητα είναι όμοια με την προηγούμενη έκδοση. Όμως όταν ανοίγω το κινητό ανοίγει πιο γρήγορα από πρίν. Γενικά έχει μικροβελτιώσεις το νέο λογισμικό. Πολλές δεν θα τις καταλάβεις αν δεν τις προσέξεις. Επίσης είναι rootable οπότε δεν έχει να χάσει κανείς τίποτα αν αναβαθμίσει

 

ΥΓ: Αφού λες πάλι τα ίδια και μετά την επιδιόρθωση πρόσεξε αν είναι παραεισαγωγης. Μπορεί να φαίνεται ελληνικό αλλά σίγουρα θα το 'βαφτισαν' στην πορεία. Εχω μερικούς γνωστούς που πήραν κινητά από όχι και τόσο δημοφιλή e-shops και μόλις έκαναν αναβάθμιση έχασαν όχι μόνο εξοικονόμιση κόστους αλλά όλη την ελληνική γλώσσα! (παράδειγμα από Nokia x6) Οπότε αν και φαίνονται δελεαστικές οι τιμές πάντα να ξέρετε ότι κάτι 'βρωμάει'. Να προτιμάτε επώνυμα καταστηματα

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα κι εγώ την αναβάθμιση όταν βγήκε. Κανένα πρόβλημα. Στη χρήση η ταχύτητα είναι όμοια με την προηγούμενη έκδοση. Όμως όταν ανοίγω το κινητό ανοίγει πιο γρήγορα από πρίν. Γενικά έχει μικροβελτιώσεις το νέο λογισμικό. Πολλές δεν θα τις καταλάβεις αν δεν τις προσέξεις. Επίσης είναι rootable οπότε δεν έχει να χάσει κανείς τίποτα αν αναβαθμίσει

 

ΥΓ: Αφού λες πάλι τα ίδια και μετά την επιδιόρθωση πρόσεξε αν είναι παραεισαγωγης. Μπορεί να φαίνεται ελληνικό αλλά σίγουρα θα το 'βαφτισαν' στην πορεία. Εχω μερικούς γνωστούς που πήραν κινητά από όχι και τόσο δημοφιλή e-shops και μόλις έκαναν αναβάθμιση έχασαν όχι μόνο εξοικονόμιση κόστους αλλά όλη την ελληνική γλώσσα! (παράδειγμα από Nokia x6) Οπότε αν και φαίνονται δελεαστικές οι τιμές πάντα να ξέρετε ότι κάτι 'βρωμάει'. Να προτιμάτε επώνυμα καταστηματα

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

 

τα ίδια πάλι. δεν μ λες το δικο σου το κουτί τι γράφει απέξω? si?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια πάλι. δεν μ λες το δικο σου το κουτί τι γράφει απέξω? si?

 

1245-7360.2 (το μαύρο εχω)

 

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν πας μηνύματα, εκεί που έχεις τα εισερχόμενα και το κουμπί νέο μήνυμα και πατήσεις το αριστερό πλήκτρο-->ρυθμίσεις βλέπεις κάπου να λέει για εθνικούς χαρακτήρες?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

αν πας μηνύματα, εκεί που έχεις τα εισερχόμενα και το κουμπί νέο μήνυμα και πατήσεις το αριστερό πλήκτρο-->ρυθμίσεις βλέπεις κάπου να λέει για εθνικούς χαρακτήρες?

Ναι κανονικότατα όπως βλέπεις και στο screenshot

 

 

 

Sent from my Xperia X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω..γιατι δε μπορω να δω τις εφαρμογες που εχω κατεβασει στο μενου του κινητου και πρεπει να μπαινω android market?:(
Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει να τις βλέπεις. σου λέει ότι έχει γίνει η εγκατάσταση ?

χρειάζομαι το build.prop από κάποιον με έκδοση 2.1.1.A.0.6 αριθμός έκδοσης και si 1242-4845

όποιος μπορέσει ας στείλει πμ κάπιο λινκ που το ανέβασε για να το κατεβάσω

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω..γιατι δε μπορω να δω τις εφαρμογες που εχω κατεβασει στο μενου του κινητου και πρεπει να μπαινω android market?:(

Σερνεις την οθονη αριστερα για να σου βγαλει της εφαρμογες και δεν στις εμφανιζει??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω..γιατι δε μπορω να δω τις εφαρμογες που εχω κατεβασει στο μενου του κινητου και πρεπει να μπαινω android market?:(

 

Δεν χρειάζεται να μπείς στο market για να διαχειριστείς τις εγκατεστημένες εφαρμογές σου. Απλά πηγαίνεις: Μενού --> Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Διαχείριση εφαρμογών.

 

Από εκεί έχεις την δυνατότητα διαχείρισης των εφαρμογών σου είτε είναι εφαρμογή, είτε widget ή ακόμη και live wallpaper.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

σύνδεσε το με το καλώδιο στο pc..

 

βαριομουν να δοκιμασω εαν το αναγνωριζε απευθειας και δεν ηθελε καποιο προγραμμα.

θενξ.

Link to comment
Share on other sites

wifi explorer Συνδεεις το κινητο σου στο ασυρματο δικτυο και εχεις προσβαση στα αρχεια μεσω ενος browser στο pc σου
Xperia x8 Android 2.1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...