Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μηπως καποιες επαφες τις ειχες περασμενες στην καρτα σου κ τις περασες και στη συσκευη σου? αν εχουν διπλοπεραστει αυτος ειναι ο λογος..

 

Μα το θεμα ειναι οτι δεν εχω καν αναγνωριση στις εισερχομενες ..... ειτε οι αριθμοι ειναι περασμενες στις εαφες ειτε οχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ναι. Δεν ξέρω αν με κάποιο backup μπορείς να σώσεις τα saves στα παιχνίδια. Εγώ πάντως που δεν είχα κάνει back up τα έχασα.

 

ολο προβληματα ακουω με την αναβαθμιση... παιδια εγω ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ...!!!! δε νομιζω οτι θα δω και τεραστια διαφορα πια.... :(

Link to comment
Share on other sites

ολο προβληματα ακουω με την αναβαθμιση... παιδια εγω ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ...!!!! δε νομιζω οτι θα δω και τεραστια διαφορα πια.... :(

 

Μου φαίνεται ότι τα έχεις ψιλομπερδέψει? Root θέλεις να κάνεις την συσκευή σου ή αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση;

 

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά εγώ δεν θυμάμαι να μου έσβησε τίποτα όταν έκανα root

Link to comment
Share on other sites

ολο προβληματα ακουω με την αναβαθμιση... παιδια εγω ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ...!!!! δε νομιζω οτι θα δω και τεραστια διαφορα πια.... :(

 

Που είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω...

Κάνε ένα back up, δεν είναι μεγάλη υπόθεση (οι επαφές άλλωστε είναι στο gmail). Ε και αν χάσεις καμιά πίστα στο angry birds την ξανακάνεις :p. Τα πλεονεκτήματα της αναβάθμισης είναι πολύ περισσότερα.

Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι εννοείς την αναβάθμιση του android από 1,6 σε 2,1.

Link to comment
Share on other sites

Δέχεται Micro SD μέχρι 16GB.

 

την καρτα που εδειξα δεν την δεχεται δλδ?Μπορεις να μου προτεινεις καποια καλη 16αρα?

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα ειναι οτι δεν εχω καν αναγνωριση στις εισερχομενες ..... ειτε οι αριθμοι ειναι περασμενες στις εαφες ειτε οχι

 

Το πρόβλημα λύθηκε.

Πήρα τηλέφωνο στην sony στην γραμμή που έχουν για xperia και μου είπαν οτι μάλλον είναι προβληματική η κάρτα sim, άλλαξα την κάρτα με ενός συναδέλφου, είδα πως έτσι έβλεπα εισερχόμενες , πήρα τηλ. στην wind που είχα κάνει την σύνδεση και αύριο μου αλλάζουν sim και όλα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Το συνδεεις και ακολουθείς τις οδηγίες. Το root δεν έχει σχέση με την αναβάθμιση. Απλά να έχεις κάνει back up τις επαφές σου και ότι άλλο χρειάζεσαι...

 

Υπαρχει περιπτωση να χαθουν επαφές απο την SIM ή να μην εμφανιζονται οι επαφες που ειναι γραμμενες με ελληνικά μετα την αναβαθμιση???

Xperia x8 Android 2.1
Link to comment
Share on other sites

την καρτα που εδειξα δεν την δεχεται δλδ?Μπορεις να μου προτεινεις καποια καλη 16αρα?

 

 

Η κάρτα που μου έδειξες είναι 16GB, άρα την δέχεται.;)

Από 16 και πάνω δε τη σηκώνει! Όσο για τη συγκεκριμένη κάρτα, είναι μια χαρά! Κι' εγώ 16αρα Kingston έχω!:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να χαθουν επαφές απο την SIM ή να μην εμφανιζονται οι επαφες που ειναι γραμμενες με ελληνικά μετα την αναβαθμιση???

 

Από τη sim λογικά όχι. Οι επαφές κανονικά εμφανίζονται με ελληνικά (τουλάχιστον σε εμένα που τις πέρασα με gmail sync).

Link to comment
Share on other sites

εχει κυκλοφορησει κανενα player για .avi?

 

rock player πολυ καλη εφαρμογη και υποστιριζει και ελληνικους υποτιτλους srt.. στις ρυθμισεις στη γραμματοσειρα βαζεις αυτη που τελειωνει σε .....-7

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα της αναβαθμισης απο 1.6 σε 2.1 ειναι οτι στο backup που εχετε κανει στην 1.6 λογικα δεν θα σας μεταφερει τις επαφες .. αυτο λυνεται γιατι οι επαφες υπαρχουν στο gmail οποτε θα κανετε συγχρονισμο απο εκει .. τωρα οσον αφορα τις εφαρμογες και το astro file manager αλλα και το file manager με logo εναν ασπρο φακελο απο τα πρωτα που βγαζει η αναζητηση.. (αυτο χρησιμοποιω πιο μικρο σε mb και πιο ευχρηστο κατα τη γνωμη μου) .. δινουν τη δυνατοτητα να κανουμε back up τις εφαρμογες που θελουμε στη καρτα.. αυτο σημαινει οτι εκτος απο τις περιπτωσεις που κανουμε update κτλ αλλα και στη περιπτωση που γεμιζει η μνημη του τηλεφωνου και δεν χωρανε αλλες εφαρμογες εχουμε στη καρτα οσες θελουμε και ανα πασα στιγμη κανουμε install οποια θελουμε offline .. εγω ας πουμε εχω 50 με 60 εφαρμογες εγκατεστημενες και στη καρτα εχω αλλες 100 που μου αρεσουν κι αν χρειαστω μια απο αυτες σε 10 δευτερα την εχω κανει install και την χρησιμοποιω κατι που λυνει κατα καποιο τροπο το προβλημα της μνημης.. αρα με τον file manager μας κανουμε select all.. back up και ολες τις εφαρμογες μας τις εχουμε στη καρτα και μετα το update τικαρουμε οσες θελουμε και τις επαναφερουμε .. οκ χανουμε τα save στα παιχνιδια.. μην τρελαθουμε ομως δεν γινεται να τα εχουμε ολα.. ενα αλλο προβλημα που γραφουν πολλοι για το τροπο που δειχνει τις επαφες στη 2.1 δεν ειναι προβλημα γιατι παρολο που δεν βγαζει το γραμμα το αρχικο οταν κανουμε αναζητηση απο την μπαρα δεξια και την κατεβαζουμε .. ωστοσο παρολο που μενει στο αλφα οταν την σερνουμε προς τα κατω παει αλφαβητικα κανονικα .. κατεβαινει Β,Γ,Δ κανονικα δεν ειναι οτι δεν λειτουργει απλα δεν το δειχνει διπλα.. κανονικα λειτουργει..

Αξιζει να κανουμε install την 2.1 γιατι εκτος απο το οτι παει πιο γρηγορα το κινητο δουλευει γενικα καλυτερα.. εχουμε την δυνατοτητα για περισσοτερες εφαρμογες απο το market θα δειτε πολλες ακομα που τωρα δεν τις βγαζει.. οπως skype και πολλες ακομα.. δυνατοτητα για καλυτερο interface.. να βαζoυμε live wallpaper(κινουμενη ταπετσαρια) που τωρα δεν γινεται και πολλα ακομα..

Αναφερω τρεις πολυ καλες εφαρμογες που κατεβασα προσφατα και μπορει να ενδιαφερουν..

spot4u.. Βρισκει που εισαι ή του δηλωνεις και σου δειχνει σε μια ακτινα τα διανυκτερευοντα φαρμακεια.. βενζιναδικα.. 24 ωρα εστιατορια κτλ ..Πολυ καλο!!!

greek delivery.. Σε βρισκει η του δηλωνεις περιοχη και σου βγαζει ολα τα delivery με καταλογο τον οποιο ανοιγεις κανονικα και βλεπεις τιμες και διπλα απο το καταλογο εχει το τηλ. με εικονιδιο που αν πατησεις επανω παιρνει αμεσως..

Greek names.. To πιο απλο και ευκολο εορτολογιο..

Να πω επισης οτι χρησιμοποιοω για browser τον skyfire γιατι στα περισσοτερα site επιτρεπει να δεις video ή ηχο μετατρεπει επι τοπου τη flash εφαρμογη σε αρχειο που διαβαζει η συσκευη.. και αν και δεν ειναι και το καλυτερο να βαζουμε live wallpaper γιατι θελει δυνατο επεξεργαστη η συσκευη για να μην κολλαει.. ενα πολυ ομορφο και ελαφρυ ειναι το aquarium free..

Τελος στα θετικα της 2.1 υπαρχει η δυνατοτα για μεταφορα αρχειων με bluetooth και δεν χρειαζεται να κατεβασουμε εφαρμογη.. και εχει και ενα widget εγκατεστημενο που λεγεται "εναλλαγη καταστασης" που μας δειχνει μπαταρια .. wifi.. bluetooth.. gps.. flight mode .. οποτε φευγουμε απο την διαδικασια να κατεβασουμε widget για ολα αυτα υπαρχουν σε ενα..

οκ ως εδω θα γραψω ολοκληρη εκθεση αν αναφερω ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιω..

Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, υπαρχει καποιο site που να μπορουμε να κατεβαζουμε εφαρμογες στον υπολογιστη και μετα να τις περνάμε στο τηλ;
Link to comment
Share on other sites

ολα ωραια με την αναβαθμιση αλλα τωρα εχω ενα προβλημα το ndrive δεν μπορει να βρει στιγμα ψαχνει αλλα δεν βρισκει καμια βοηθεια???

 

Τελικα συνδεθηλε αλλα ηθελε να το αφησω πανω απο 5 λεπτα. Ολα λειτουργουν καλα μετα την αναβαθμιση.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Xperia x8 Android 2.1
Link to comment
Share on other sites

rock player πολυ καλη εφαρμογη και υποστιριζει και ελληνικους υποτιτλους srt.. στις ρυθμισεις στη γραμματοσειρα βαζεις αυτη που τελειωνει σε .....-7

 

δοκιμασα το arcmedia,αρκετα καλο αλλα θελει να το αφησεις να κανει λιγο buffer στην αρχη αλλιως αποσυγχρονιζεται η ομιλια απο την εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε στο λογαριασμο 30e χρεωση και ηταν wireless internet. Και στον αναλυτικο ειχε καθε μερα απο λιγο...ειαι σιγουρος οτι δεν μπηκα τοσο πολυ....και μου πανε οτι ψαχνει απο μονο του για ενημερωσεις η απο παιχνιδια την πατησα...ξερει κανεις κατι? Τωρα το εχω στο να μην επιτρεπεται η αποστολη και ληψη δεδομενων...ετσι δεν απενεργοποιειται? Οταν μπαινω απο ασυρματο υπαρχει πιθανοτητα η καποιος τροπος να χρεωνομαι και στη συνδεση μου?

 

Το ξαναποστάρω γιατί δεν πήρα απάντηση μήπως ξέρει κανεις...

επίσης έχει τύχει να σβήσει η οθόνη κανα δυο φορές χωρίς λόγο και δεν αναταποκρινότανε με τίποτα και έβγαλα τη μπαταρία...υπάρχει κανένας άλλος τρόπος επαναφοράς τύπου ρεσταρτ?

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε στο λογαριασμο 30e χρεωση και ηταν wireless internet. Και στον αναλυτικο ειχε καθε μερα απο λιγο...ειαι σιγουρος οτι δεν μπηκα τοσο πολυ....και μου πανε οτι ψαχνει απο μονο του για ενημερωσεις η απο παιχνιδια την πατησα...ξερει κανεις κατι? Τωρα το εχω στο να μην επιτρεπεται η αποστολη και ληψη δεδομενων...ετσι δεν απενεργοποιειται? Οταν μπαινω απο ασυρματο υπαρχει πιθανοτητα η καποιος τροπος να χρεωνομαι και στη συνδεση μου?

 

Το ξαναποστάρω γιατί δεν πήρα απάντηση μήπως ξέρει κανεις...

επίσης έχει τύχει να σβήσει η οθόνη κανα δυο φορές χωρίς λόγο και δεν αναταποκρινότανε με τίποτα και έβγαλα τη μπαταρία...υπάρχει κανένας άλλος τρόπος επαναφοράς τύπου ρεσταρτ?

 

Πας Ρυθμισεις..Ασυρματο και δυκτια...Δυκτια κινητης τηλεφωνιας..Ονοματα σημειου προσβασης..και σου βγαζει αναλογα με την εταιρεια σου πχ vodafone web και vodafone mms.. πατας στο web .. μετα APN και αλλαζεις το ονομα.. σβησε πχ το μισο.. ετσι δεν θα μπορει να μπει σε 3g οποτε εχεις το κεφαλι σου ησυχο να μην χρεωθεις.. γενικα χρεωνεσαι οταν επανω αναβει το 3g με τα βελακια .. οταν δειχνει την κεραια του wifi δεν χρεωνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορεί καποιος να μου στείλει σε ένα zip με mail όλα τα αρχεία που περιέχει απο default η κάρτα μνήμης του X8; Έχω κάνει μία μικρή βλακεία και έσβησαν όλα τα αρχεία της κάρτας μνήμης. Όποιος τα έχει ας μου στείλει ένα pm να του στείλω το mail μου. Ευχαριστώωω!!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,καλά πάει μέχρι στιγμής το Χ8, το πρόβλημα με το router το netgear εξακολουθεί,συνεχώς αποσυνδέεται στο wifi,όταν θέλω να κατεβάσω καμία εφαρμογή πηγαίνω σε μαγαζιά που έχουν wifi.... αυτό είναι το μόνο σπάσιμο,πρόγραμμα gps free δεν έβαλα ακόμη.... η μπαταρία αντέχει 2,5+ μέρες με το τηλέφωνο ανοιχτό μέρα νύχτα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,καλά πάει μέχρι στιγμής το Χ8, το πρόβλημα με το router το netgear εξακολουθεί,συνεχώς αποσυνδέεται στο wifi,όταν θέλω να κατεβάσω καμία εφαρμογή πηγαίνω σε μαγαζιά που έχουν wifi.... αυτό είναι το μόνο σπάσιμο,πρόγραμμα gps free δεν έβαλα ακόμη.... η μπαταρία αντέχει 2,5+ μέρες με το τηλέφωνο ανοιχτό μέρα νύχτα...

 

καλησπερα φιλε,το προβλημα με το router το ειχα και εγω.συγκεκριμενα ειχα το thomson tg782. να σου πω τι εκανα και διορθωθηκε το προβλημα

1. αλλαξα το channel του router απο 6 σε 11(μετα απο πολλες δοκιμες)

2. εβαλα την mac address του κινητου στο access control του router

3. αλλαξα την προστασια απο wpa/wpa 2 σε wpa 2 only

4. αλλαξα τιμη στο Pre-shared Key

μου πηρε ενα 3ωρακι βεβαια να κανω ολους τους συνδιασμους αλλα τωρα το wifi δουλευει τελεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,καλά πάει μέχρι στιγμής το Χ8, το πρόβλημα με το router το netgear εξακολουθεί,συνεχώς αποσυνδέεται στο wifi,όταν θέλω να κατεβάσω καμία εφαρμογή πηγαίνω σε μαγαζιά που έχουν wifi.... αυτό είναι το μόνο σπάσιμο,πρόγραμμα gps free δεν έβαλα ακόμη.... η μπαταρία αντέχει 2,5+ μέρες με το τηλέφωνο ανοιχτό μέρα νύχτα...

 

Λογικα εχεις παει ρυθμισεις...ασυρματο και δυκτια...ρυθμισεις wifi...παταμε αριστερο κουμπακι κατω.. συνθετα...πολιτικη κατασταση αδρανειας...Ποτε..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει βγει καμια cooked rom για το x8 που να την βαζουμε με το xrecovery;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε,το προβλημα με το router το ειχα και εγω.συγκεκριμενα ειχα το thomson tg782. να σου πω τι εκανα και διορθωθηκε το προβλημα

1. αλλαξα το channel του router απο 6 σε 11(μετα απο πολλες δοκιμες)

2. εβαλα την mac address του κινητου στο access control του router

3. αλλαξα την προστασια απο wpa/wpa 2 σε wpa 2 only

4. αλλαξα τιμη στο Pre-shared Key

μου πηρε ενα 3ωρακι βεβαια να κανω ολους τους συνδιασμους αλλα τωρα το wifi δουλευει τελεια

 

Ευχαριστώ πολυ φίλε,θα τα δοκιμάσω αν και στο δικό μου είναι κάπως διαφορετικά, έχω το Netgear DGN1000...

Το άλλο που λέει ο άλλος ο φίλος με την επιλογή never στη πολιτική αδράνειας το έχω ηδη κάνει και δεν είδα αποτέλεσμα...

Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις και θα σας πω..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...