Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω περάσει κανονικά τις ρυθμίσεις mms απο cosmote καθώς και τις ρυθμίσεις internet.

 

Για λήψη mms πρέπει να έχουμε ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων;

 

Μήπως ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Κατι άλλο: Όταν έχουμε αναπάντητο sms ή αναπάντητη κλήση αναβοσβήνει κάποιο φωτάκι, μέχρι να ανοίξουμε το κινητό?

 

Στην 2.1 και στις δυο περιπτωσεις αναβοσβηνει ενα πρασινο φωτακι το οποιο βρησκεται μεσα στο πλαισιο του ακουστικου. (οχι ο αισθητηρας στα που φαινεται στα δεξια)... Το συγκεκριμενο φωτακι διαθετει πολλα χρωματα, πχ κοκκινο για χαμηλη μπαταρια, πορτοκαλι για φορτιση, μπλε για αλλες εφαρμογες (πχ skype,msn κλπ)

 

Μήπως ξέρει κάποιος;

 

Λογικα ναι, αν και δε εχει τυχει να μου στειλουν mms στο Χ8 αλλα απο οσο θυμαμαι σε παλιοτερα sony ericsson συνδεοταν μονο του στο gprs(αν δε κανω λαθος) για να λαβει το mms. Εγω προσωπικα το εχω συνεχως απενεργοποιημενο και να μ εχουν στειλει δε μου χει ερθει κατι...

 

ουτε στο ιντερνετ βρηκα κατι αλλα ουτε και στο site της SE.

(αλλα βρηκα εσενα σε αλλα forum :p :D χεχεχε)

 

Αν γνωριζει καποιος αλλος ας μας πει...!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι, αν και δε εχει τυχει να μου στειλουν mms στο Χ8 αλλα απο οσο θυμαμαι σε παλιοτερα sony ericsson συνδεοταν μονο του στο gprs(αν δε κανω λαθος) για να λαβει το mms. Εγω προσωπικα το εχω συνεχως απενεργοποιημενο και να μ εχουν στειλει δε μου χει ερθει κατι...

 

ουτε στο ιντερνετ βρηκα κατι αλλα ουτε και στο site της SE.

(αλλα βρηκα εσενα σε αλλα forum :p :D χεχεχε)

 

Αν γνωριζει καποιος αλλος ας μας πει...!!

 

:lol::lol::lol:

 

Τι να πω δεν στέλνει mms κανένας.... :lol:

 

Απο οτι διαπίστωσα σίγουρα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η κίνηση δεδομένων για να λάβεις.

 

Το πρόβλημα είναι οτι οταν την έχεις απενεργοποιημένη και σου στείλουν..... και την ενεργοποιήσεις την π.χ. την επόμενη μέρα δεν θα λάβεις το mms ποτέ

Edited by magnuslupus
Link to comment
Share on other sites

ποιό media player χρησημοποιείτε για τα video?παιζει ελληνικούς υπότιτλους?εγώ δοκίμασα αρκετούς players αλλά όσοι υποστήριζαν υπότιτλους τους παρουσίαζαν με κινέζικους χαρακτήρες.μόνο το rockplayer έχει επιλογή encode mode αλλά δεν γνωρίζω ποιό να επιλέξω.αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει

 

Σώσε τους υπότιτλους σε UTF-8.

 

Μήπως ξέρει κάποιος;

 

Το ίδιο πρόβλημα έχει και matbel. Παρακολούθησε τη συζήτηση από δω και κάτω μήπως βγάλεις άκρη. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους,είμαι νέος στο forum,εδω και 2 εβδομάδες περίπου έχω το x8 και δυστυχώς δεν είμαι ικανοποιημένος... έχω κι εγώ συνεχείς αποσυνδέσεις στο wifi ενώ έχω πολύ καλό σήμα (είμαι δίπλα στο router).... έκανα λοιπόν τους εξής ελέγχους:

α) στο router του σπιτιού μου δε μπορώ να συνδεθώ(συνεχείς αποσυνδέσεις) ενώ το laptop συνδέεται αμέσως.

β) πήγα στη vodafone απ όπου και το πήρα και το δοκίμασα στο δικό τους wifi,συνδέθηκε αμέσως και κατέβασε εφαρμογές απο το android market σε δευτερόλεπτα!! και βέβαια οι άνθρωποι μου είπαν ότι το κινητό είναι μια χαρά!!!

γ) πήγα στο Πλαίσιο και το δοκίμασα στο δικό τους wifi,συνδέθηκε αμέσως και κατέβαζε ταχύτατα...

δ) Ηρθε ένας φίλος στο σπίτι και συνδέθηκε με το iphone του αμέσως στο δικό μου router,κατέβαζε κανονικά και εβλεπε και youtube...

Τι άλλο να κάνω; Μάλλον υπάρχει ασυμβατότητα του X8 με το router μου,έχω το NETGEAR DGN1000...

Το Χ8 το έχω αναβαθμίσει σε 2,1 τώρα ψάχνω να βρώ πρόγραμμα gps αν δε βρώ μάλλον 8α πάει για σκότωμα και το Χ8 και το router....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους,είμαι νέος στο forum,εδω και 2 εβδομάδες περίπου έχω το x8 και δυστυχώς δεν είμαι ικανοποιημένος... έχω κι εγώ συνεχείς αποσυνδέσεις στο wifi ενώ έχω πολύ καλό σήμα (είμαι δίπλα στο router).... έκανα λοιπόν τους εξής ελέγχους:

α) στο router του σπιτιού μου δε μπορώ να συνδεθώ(συνεχείς αποσυνδέσεις) ενώ το laptop συνδέεται αμέσως.

β) πήγα στη vodafone απ όπου και το πήρα και το δοκίμασα στο δικό τους wifi,συνδέθηκε αμέσως και κατέβασε εφαρμογές απο το android market σε δευτερόλεπτα!! και βέβαια οι άνθρωποι μου είπαν ότι το κινητό είναι μια χαρά!!!

γ) πήγα στο Πλαίσιο και το δοκίμασα στο δικό τους wifi,συνδέθηκε αμέσως και κατέβαζε ταχύτατα...

δ) Ηρθε ένας φίλος στο σπίτι και συνδέθηκε με το iphone του αμέσως στο δικό μου router,κατέβαζε κανονικά και εβλεπε και youtube...

Τι άλλο να κάνω; Μάλλον υπάρχει ασυμβατότητα του X8 με το router μου,έχω το NETGEAR DGN1000...

Το Χ8 το έχω αναβαθμίσει σε 2,1 τώρα ψάχνω να βρώ πρόγραμμα gps αν δε βρώ μάλλον 8α πάει για σκότωμα και το Χ8 και το router....

 

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, με το ιδιο router.Βρισκει το router, βαζω τον κωδικο που το εχω κλειδωμενο και λεει οτι διατηρηθηκε η συνδεση, χωρις ομως να εχει συνδεθει. Σε προηγουμενη αναφορα του προβληματος μου ειχε δοθει σαν λυση να αλλαξω καναλι στο router (11) & να περασω την mac διευθυνση

του κινητου στο router. Το εκανα και το router δεν την αναγνωριζει,λεει λανθασμενη mac address.Καμμια λυση ? Ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω δοκιμάσει όλα τα κανάλια,ούτε και σ εμένα παίρνει τη mac address.... σα πρώτη λύση σκέφτομαι να διώξω το router... στο Πλαίσιο που πήγα είδα ότι είχαν ένα Linksys και συνδέθηκε αμέσως!
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος φιλος και γνωστης απο εδω δεν μπορεσει να μας δωσει λυση, θα προσπαθησω μεσα απο το site της Netgear να δω μηπως ειναι θεμα καποιας ρυθμισης.Δεν θα ηθελα να το "σουταρω"

τοσο ευκολα γιατι στην σταθερη συνδεση μου με το internet τα παει περιφημα.Ασε που το ειχα παρει στις αρχες που ειχε βγει και ειχα σκασει 70 €.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις πρότυπο δικτύου, κάποια rooters δουλεύουν μόνο 802.11b, 802.11g ή είναι μικτά 802.11b-g-n. Τα πρότυπα δικτύου b, g,n έχουν να κάνουν με την ταχύτητα δικτύου αλλά εκπέμπουν και σε διαφορετικές ζώνες συχνοτήτων. Αν κατά την αρχική παραμετροποίηση του rooter σου διάλεξες κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο μπορεί γι αυτό να αποσυνδέεται.

 

Συγκεκριμένα στο rooter της δουλειάς μου (Linksys WAG120N) όταν είχα το ίδιο πρόβλημα άλλαξα το πρότυπο στο rooter μου σε "Μικτή λειτουργία Δικτύου" και αμέσως συνδέθηκε

Edited by agriojohn
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Στην αρχικη παραμετροποιηση εγινε αυτοματα απο το δισκακι που συνοδευε το router. Θα προσπαθησω να το βρω στο interface του router για να το αλλαξω.Θα επηρεασει λες την ταχυτητα του δικτυου μετα ?
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχει και matbel. Παρακολούθησε τη συζήτηση από δω και κάτω μήπως βγάλεις άκρη. :)

 

Αφού διάβασα.... πειραματίστηκα στο τηλέφωνο..... κατέληξα στα εξής:

 

1) Κίνηση δεδομένων ενεργοποιημένη και λειτουργία δικτύου GSM/WCDMA:

 

Λαμβάνεις και στέλνεις mms κανονικά

 

2) Κίνηση δεδομένων απενεργοποιημένη και λειτουργία δικτύου GSM/WCDMA:

 

Μπορείς να στείλεις mms αλλά δεν μπορείς να λάβεις.

 

Σημ: Όταν ενεργοποιήσεις την κίνηση δεδομένων δεν σημαίνει οτι θα λάβεις τα mms που σου έστειλαν όταν την είχες κλειστεί. Τα mms αυτά, δεν πρόκειται να τα λάβεις ποτέ.

 

3) Κίνηση δεδομένων απενεργοποιημένη και λειτουργία δικτύου GSM:

 

Στέλνεις mms κανονικά, δεν μπορείς να λάβεις mms όμως έρχεται μήνυμα που σε ειδοποιεί οτι δεν είναι δυνατή η λήψη. Οπότε ενεργοποιείς την κίνηση δεδομένων και την λειτουργία δικτύου σε GSM/WCDMA και λαμβάνεις κανονικά το mms

 

:p

 

Όποιος κατάλαβε....κατάλαβε σαν να λέμε Λαμία-Αθήνα μέσω Αλεξανδρούπολης

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις πρότυπο δικτύου, κάποια rooters δουλεύουν μόνο 802.11b, 802.11g ή είναι μικτά 802.11b-g-n. Τα πρότυπα δικτύου b, g,n έχουν να κάνουν με την ταχύτητα δικτύου αλλά εκπέμπουν και σε διαφορετικές ζώνες συχνοτήτων. Αν κατά την αρχική παραμετροποίηση του rooter σου διάλεξες κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο μπορεί γι αυτό να αποσυνδέεται.

 

Συγκεκριμένα στο rooter της δουλειάς μου (Linksys WAG120N) όταν είχα το ίδιο πρόβλημα άλλαξα το πρότυπο στο rooter μου σε "Μικτή λειτουργία Δικτύου" και αμέσως συνδέθηκε

 

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου,στο netgear dgn1000 οι επιλογές είναι λιγο διαφορετικές στο interface, μάλλον εννοείς στα security options να επιλέξουμε τη τελευταία επιλογή που είναι η WPA-802.1x. Αυτή η επιλογή στη συνέχεια ζητάει να συμπληρώσουμε το Radius Server Name/IP Address και το Shared Key... εδω χάθηκα και δεν ξέρω τι να συμπληρώσω.

Εσυ φίλε nikos1ts που έχεις το ίδιο πρόβλημα εβγαλες καμια ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και καλή χρονιά.

 

Να σας γράψω και εγώ κάτι μιας που κλείνω δεκαπενθημερο από την αγορά.

 

Το πήρα το κινητό σε μαύρο χρώμα από το e-shop. Έλεγε αναμένεται νέο απόθεμα από 20/12. 17 το προπαρηγγειλα και ήρθε 22. Μια χαρά. Τώρα δεν το έχει καν μέσα στη σελιδα. Επίσης στο κουτί είχε ένα έξτρα καπάκι με μαύρο που ξεθωριαζει σε ασημί χρώμα (ελπίζω να καταλάβατε :-P )

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό. Γρήγορο χωρίς κολληματα. Από το arena που είχα πριν είναι 1000 φορές καλύτερο! Αλλά κ το χρώμα είναι ωραίο σε μαύρο είναι τέλειο!

 

Τώρα στην αναμονή για περεταίρω αναβαθμίσεις. Δεν βρήκα κάτι εκνευριστικο στο κινητό πάντως. Όλα μια χαρά.

 

Καλή συνέχεια!

 

Edit: θυμήθηκα κάτι αστείο από ένα 'τσακάλι' σε μεγάλη αλυσίδα προϊόντων τεχνολογίας όταν είχα πάει πριν κανένα μήνα να δω το κινητό. Τον ρωτάω: έγινε η αναβάθμιση σε 2.1 για το Χ8 ε? Και λέει: Λάθος σε 2.2 έγινε αυτή ειναι η πιο καινούρια. Και να λέω ότι δεν βγήκε ακόμη η 2.2 για XPERIA και να επιμένει αυτός! Λάθος κάνετε κύριε την 2.2 φοράνε κι εγώ αυτή εχω. Χαχα.

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο το ebay

 

Θα ειναι ομως ασπρομαυρο απο το ebay... εννοω και μπροστα και πισω να αλλαξω και τα 2 καπακια αν εχει βρει κανενας καμια ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου,στο netgear dgn1000 οι επιλογές είναι λιγο διαφορετικές στο interface, μάλλον εννοείς στα security options να επιλέξουμε τη τελευταία επιλογή που είναι η WPA-802.1x. Αυτή η επιλογή στη συνέχεια ζητάει να συμπληρώσουμε το Radius Server Name/IP Address και το Shared Key... εδω χάθηκα και δεν ξέρω τι να συμπληρώσω.

Εσυ φίλε nikos1ts που έχεις το ίδιο πρόβλημα εβγαλες καμια ακρη;

 

Καλημερα και απο εμενα.Εγω στο security options εχω το mixed.Στο Wireless Station Access List το εχω απενεργοποιημενο το(Turn Access Control On) και εχω δοκιμασει και το NAT (Network Address Translation) το firewall δλδ enable & disable.Τ ο σωστο ειναι enable και εκει το αφησα.Αποτελεσμα: συνδεεται το Χ8 με το router, και οταν παω απο το Χ8 να μπω στο market κανει αρκετη ωρα οτι ψαχνει και στο τελος λεει οτι υπαρχει προβλημα δικτυου, try again.Επισης οταν παω να μπω στο ιντερνετ και εκει κανει οτι ψαχνει και λεει οτι η σελιδα δεν ειναι διαθεσιμη.Δεν ξερω τι τελικα μπορει να φταιει.Θα συνεχισω να το ψαχνω παντος :shifty: ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια. Μου ηρθε στο λογαριασμο 30e χρεωση και ηταν wireless internet. Και στον αναλυτικο ειχε καθε μερα απο λιγο...ειαι σιγουρος οτι δεν μπηκα τοσο πολυ....και μου πανε οτι ψαχνει απο μονο του για ενημερωσεις η απο παιχνιδια την πατησα...ξερει κανεις κατι? Τωρα το εχω στο να μην επιτρεπεται η αποστολη και ληψη δεδομενων...ετσι δεν απενεργοποιειται? Οταν μπαινω απο ασυρματο υπαρχει πιθανοτητα η καποιος τροπος να χρεωνομαι και στη συνδεση μου?
Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι ομως ασπρομαυρο απο το ebay... εννοω και μπροστα και πισω να αλλαξω και τα 2 καπακια αν εχει βρει κανενας καμια ακρη..

 

υπαρχει στο ebay αλλα δεν στελνει ελλαδα.αναμονη λοιπον για καποιον αλλο προμηθευτη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στο ebay αλλα δεν στελνει ελλαδα.αναμονη λοιπον για καποιον αλλο προμηθευτη.

τωρα μπηκα στο ebay και βρηκα προμηθευτη που στελνει ελλαδα.μπες και βρες τον.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δε γίνεται να βλέπω πουθενά τι ώρα μου εστάλη ένα μήνυμα, ενώ είχα κλειστό το κινητό μου? γράφεται η ώρα που το παρέλαβα πάντα όταν το ανοίγω. Πώς θα δω την πραγματική ώρα που εστάλη?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.Εγω στο security options εχω το mixed.Στο Wireless Station Access List το εχω απενεργοποιημενο το(Turn Access Control On) και εχω δοκιμασει και το NAT (Network Address Translation) το firewall δλδ enable & disable.Τ ο σωστο ειναι enable και εκει το αφησα.Αποτελεσμα: συνδεεται το Χ8 με το router, και οταν παω απο το Χ8 να μπω στο market κανει αρκετη ωρα οτι ψαχνει και στο τελος λεει οτι υπαρχει προβλημα δικτυου, try again.Επισης οταν παω να μπω στο ιντερνετ και εκει κανει οτι ψαχνει και λεει οτι η σελιδα δεν ειναι διαθεσιμη.Δεν ξερω τι τελικα μπορει να φταιει.Θα συνεχισω να το ψαχνω παντος :shifty: ;)

 

Καλησπέρα φίλε nikos1ts,τα ίδια μηνυματα μου βγάζςι κι εμένα,στο security options έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές πλην της τελευταίας στην οποία δε ξέρω τι να συμπληρώσω... στη μόνη επιλογή που κατάφερα να συνδεθώ ύστερα απο πολλά try again (έκανα 20 λεπτά try again συνέχεια) ήταν η WPA2-PSK (Wi-Fi Protected Access 2 with Pre-Shared Key), είναι η τέταρτη στη σειρά,κατέβασα μια εφαρμογή απο το android market και μετά κόπηκε πάλι η σύνδεση... παρατήρησα επίσης ότι όταν αποσυνδέεται το τηλέφωνο χανει την IP και αμέσως κάνει πάλι λήψη της IP... όσο για το router κι εγω 70€ έδωσα και ακόμα αυτή τη τιμή έχει περίπου στο πλαίσιο.... αστα... μακάρι να βρούμε άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι ομως ασπρομαυρο απο το ebay... εννοω και μπροστα και πισω να αλλαξω και τα 2 καπακια αν εχει βρει κανενας καμια ακρη..

 

έτσι παοκτσήδικο γουστάρω:D θα σκάγα άμα δεν σχολίαζα!!

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα και καλη χρονια.

Ξερει κανενας σας μηπως αν μπορω να αλλαξω τη μπαταρια,με καποια μεγαλυτερη?Να μου κραταει περισσοτερο δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για την ερώτηση αυτή αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου!ακούστε λοιπόν τον πόνο μου και αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει θα χαιρόμουν πολύ!λοιπόν εδώ και κάποιες μέρες όταν με παίρνουν τηλέφωνο και θέλω να το κλείσω,αντί να ειναι στην οθόνη της κλήσης είναι στο μενού!και το ίδιο συμβαίνει φυσικά και όταν κλειδώνω το κινητό μου και μετά το ξεκλειδωνω!δηλαδή με βγάζει πάλι στην οθόνη του μενού...καμιά ιδεά?ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...