Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσοι έχουν κάνει root την συσκευή μπορουν να βοηθήσουν στα βήματα

 

2. update the driver at the device manage

που ακριβως κάνουμε update τους drivers

 

kai

3. switch on the usb debugging mode at x8

Πως ακριβώς το κανουμε αυτό?

 

Έχω κολλήσει και εγώ εκεί που γράφει waiting for device...

 

Ευχαριστω πολύ

 

Μόλις έκανα το ποστ προσεξα αυτό το λινκ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524

 

που εξηγούσε πως να κάνω το βήμα 2 και τα κατάφερα και το έκανα root.

:lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα, μονο σε περιπτωση που το σημα ειναι αδυναμο.... στου σπιτιου μου ειναι μονιμα συνδεδεμενο... ελπιζω να βοηθησα!! εσυ καμια ακρη με αλλαγη θεματων βρηκες?

 

 

εγω κατεβασα το better keyboard και τα γραμματα ειναι ελαχιστα μεγαλυτερα μεν,αλλα με βολεψε!!!

 

ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΘΕΜΑΤΟΣ?? κατεβασα διαφορα προγραμματακια οπως το panda home ,αλλα μου αλλαζει ολη τη διαταξη των εικονιδιων και δε με βολευει καθολου.. :cry:

ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ ΜΠΛΕ ΦΟΝΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!!! :blink: :(

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

οπα!! συγγνώμη για να καταλάβω, δε λειτουργούν τα κλασικά θεματάκια των ericcsson στοι χ8??? κ επιπλέον, το πρόγραμμα που είπες για το πληκτρολόγιο πως τ κατέβασες κ από που??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

ειδα καποια βιντεο κι εκει που ειναι το μικροφωνο απο κατω γραφουν prototype εμενα δεν το γραφει ξερετε τι ειναι αυτο???ακομα το σχεδιο του ρολογιου μπορω να το αλλαξω????αν ναι απο που????ευχαριστω...

Edited by thanostr
Link to comment
Share on other sites

ειδα καποια βιντεο κι εκει που ειναι το μικροφωνο απο κατω γραφουν prototype εμενα δεν το γραφει ξερετε τι ειναι αυτο???

 

Λογικο. τα μοντελα που χρησιμοποιουν εκει ειναι απο τα πρωτοτυπα που ειχε βγαλει η SE για τους διαφορους beta testers και για να μην επιχειρηθει μεταπωληση τους προφανως τα μαρκαρουν με αυτον τον τροπο.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

το καπάκι παίζει πολύ όμως. έχει λασκαρει μετά από μερικά ανοιγματα

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι παίζει πολύ όμως. έχει λασκαρει μετά από μερικά ανοιγματα
Βαλε μια θηκη σιλικονης η διπλωσε ενα χαρτακι μικρο και βαλε το κατω απο το καπακι για να μην τριζει.;)
Link to comment
Share on other sites

μόλις απέκτησα και εγώ ένα X8

πολύ μου αρέσει λόγο ότι το προηγούμενο ήτανε ένα K800 το κακό είναι ότι νομίζω ότι έπιασα πρώτη φορά κινητό στα χέρια μου έχω πελαγώσει αλλά που θα πάει θα το καταφέρω

έχω 3 ερωτήματα

 

το πρώτο είναι σε τι μας χρειάζεται το root? εκτός από αυτό που διάβασα ότι μπορούμε να κάνουμε uninstall εφαρμογές.

 

το δεύτερο

πήγα και κατέβασα ένα free game aTetris το έκανε install αλλά στις λήψεις συνεχίζει και κατεβαίνει ακόμα, πως μπορώ να το σταματήσω όταν πατάω επάνω γραφή εγκατάσταση και δεν έχει επιλογή για διαγραφή

 

και ένα τελευταίο

πως μπορώ να περάσω δικά μου .APK στο κινητό

 

ευχάριστο για το χρόνο σας

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

μόλις απέκτησα και εγώ ένα X8

πολύ μου αρέσει λόγο ότι το προηγούμενο ήτανε ένα K800 το κακό είναι ότι νομίζω ότι έπιασα πρώτη φορά κινητό στα χέρια μου έχω πελαγώσει αλλά που θα πάει θα το καταφέρω

έχω 3 ερωτήματα

 

το πρώτο είναι σε τι μας χρειάζεται το root? εκτός από αυτό που διάβασα ότι μπορούμε να κάνουμε uninstall εφαρμογές.

 

το δεύτερο

πήγα και κατέβασα ένα free game aTetris το έκανε install αλλά στις λήψεις συνεχίζει και κατεβαίνει ακόμα, πως μπορώ να το σταματήσω όταν πατάω επάνω γραφή εγκατάσταση και δεν έχει επιλογή για διαγραφή

 

και ένα τελευταίο

πως μπορώ να περάσω δικά μου .APK στο κινητό

 

ευχάριστο για το χρόνο σας

1)Τι είναι το root;

 

Όπως ήδη γνωρίζετε, το Android βασίζεται σε linux και, όπως και στα υπόλοιπα unix λειτουργικά (που υποστηρίζουν πολλούς λογαριασμούς ανά σύστημα), υπάρχει ένας λογαριασμός χρήστη που ονομάζεται root. Ο χρήστης αυτός έχει όλα τα δικαιώματα (permissions) πάνω σε όλους τους λογαριασμούς. Είναι κάτι αντίστοιχο του administrator στα Windows. Δηλαδή, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο σύστημα. Αντίθετα, οι απλοί χρήστες έχουν περιορισμένα δικαιώματα και αυτό αποσκοπεί στην προστασία από λάθος χειρισμούς σημαντικών, για τη σωστή λειτουργία του λειτουργικού, αρχείων ή διεργασιών. Μια ROM που είναι rooted, έχει εξ αρχής εγκατεστημένη τη δυνατότητα για χρήση δικαιωμάτων root.

 

Το χρειάζομαι;

Στην περίπτωση του Android αποκτώντας κάποιος δικαιώματα root μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές που, για να τρέξουν, απαιτούν τέτοιου είδους δικαιώματα (δικαιώματα root). Τέτοιες εφαρμογές είναι για παράδειγμα οι εφαρμογές backup, οι task managers, εφαρμογές για τροποποίηση του συστήματος, εφαρμογές για tethering. Βέβαια, όπως διαβάσατε παραπάνω, η υπάρξη του λογαριασμού root αποσκοπεί στην ασφάλεια του συστήματος, οπότε δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση σε αυτόν δημιουργούμε ένα κενό ασφαλείας. Αυτό αντιμετωπίζεται με την ενσωμάτωση στις rooted ROMs της εφαρμογής Superuser η οποία, κάθε φορά που κάποια εφαρμογή ζητάει δικαιώματα root, ρωτάει αν της επιτρέπουμε να τα αποκτήσει.

 

2)Δεν μπορεις να πατησεις ακυρωση. Απλα μολις κατεβει πατα καταργηση εγκαταστασης.

 

3) Ναι,συνδεσε το Χ8 με το υπολογιστη σου και πετα το .apk μεσα στο τηλεφωνο οπου να ναι και μετα κανε εγκατασταση μεσω με του astro file manager.

Link to comment
Share on other sites

1)Τι είναι το root;

 

Όπως ήδη γνωρίζετε, το Android βασίζεται σε linux και, όπως και στα υπόλοιπα unix λειτουργικά (που υποστηρίζουν πολλούς λογαριασμούς ανά σύστημα), υπάρχει ένας λογαριασμός χρήστη που ονομάζεται root. Ο χρήστης αυτός έχει όλα τα δικαιώματα (permissions) πάνω σε όλους τους λογαριασμούς. Είναι κάτι αντίστοιχο του administrator στα Windows. Δηλαδή, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο σύστημα. Αντίθετα, οι απλοί χρήστες έχουν περιορισμένα δικαιώματα και αυτό αποσκοπεί στην προστασία από λάθος χειρισμούς σημαντικών, για τη σωστή λειτουργία του λειτουργικού, αρχείων ή διεργασιών. Μια ROM που είναι rooted, έχει εξ αρχής εγκατεστημένη τη δυνατότητα για χρήση δικαιωμάτων root.

 

Το χρειάζομαι;

Στην περίπτωση του Android αποκτώντας κάποιος δικαιώματα root μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές που, για να τρέξουν, απαιτούν τέτοιου είδους δικαιώματα (δικαιώματα root). Τέτοιες εφαρμογές είναι για παράδειγμα οι εφαρμογές backup, οι task managers, εφαρμογές για τροποποίηση του συστήματος, εφαρμογές για tethering. Βέβαια, όπως διαβάσατε παραπάνω, η υπάρξη του λογαριασμού root αποσκοπεί στην ασφάλεια του συστήματος, οπότε δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση σε αυτόν δημιουργούμε ένα κενό ασφαλείας. Αυτό αντιμετωπίζεται με την ενσωμάτωση στις rooted ROMs της εφαρμογής Superuser η οποία, κάθε φορά που κάποια εφαρμογή ζητάει δικαιώματα root, ρωτάει αν της επιτρέπουμε να τα αποκτήσει.

 

2)Δεν μπορεις να πατησεις ακυρωση. Απλα μολις κατεβει πατα καταργηση εγκαταστασης.

 

3) Ναι,συνδεσε το Χ8 με το υπολογιστη σου και πετα το .apk μεσα στο τηλεφωνο οπου να ναι και μετα κανε εγκατασταση μεσω με του astro file manager.

 

 

να σε καλά :up:

 

έχω αρχίσει και μπαίνω σε μια ευθεία τα πράματα, του έχω αλλάξει τα φώτα 2 μέρες τώρα, έγινα και root πέρασα και 2 -3 εφαρμογές

πολύ καλά τα πράματα

μια μικρή διευκρίνιση με το θέμα root!

όταν πάμε για update fw το αφήνουμε όπως είναι σαν root η πρέπει να το αλλάζουμε σε unroot

 

ευχάριστο και πάλι

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά :up:

 

έχω αρχίσει και μπαίνω σε μια ευθεία τα πράματα, του έχω αλλάξει τα φώτα 2 μέρες τώρα, έγινα και root πέρασα και 2 -3 εφαρμογές

πολύ καλά τα πράματα

μια μικρή διευκρίνιση με το θέμα root!

όταν πάμε για update fw το αφήνουμε όπως είναι σαν root η πρέπει να το αλλάζουμε σε unroot

 

ευχάριστο και πάλι

 

λογικα το root δεν παιζει ρολο στο update

αυτο που εχει σημασια ειναι να μην εσβησες core applications της SE

σε καθε περιπτωση μην ανησυχεις...εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά :up:

 

έχω αρχίσει και μπαίνω σε μια ευθεία τα πράματα, του έχω αλλάξει τα φώτα 2 μέρες τώρα, έγινα και root πέρασα και 2 -3 εφαρμογές

πολύ καλά τα πράματα

μια μικρή διευκρίνιση με το θέμα root!

όταν πάμε για update fw το αφήνουμε όπως είναι σαν root η πρέπει να το αλλάζουμε σε unroot

 

ευχάριστο και πάλι

 

Δεν θα εχεις προβλημα κατα το update, απλως να ξερεις οτι μετα το update χανεις τα προνομια του root και θα πρεπει να το ξαναrootαρεις και να ξανασβησεις απο την αχη ολη τη σαβουρα απο αχρηστα προγραμματα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

σας στέλνω μια photo να δείτε αυτό το πρόβλημα με το Marketplace

 

είναι από χτες έτσι και δεν έχω καταφέρει να το αφαιρέσω :(

 

πολλά μαζεμένα πέσανε και έχω :dizzy:

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

ok, test rom για την Android 2.1 αναβαθμιση:

 

SW Version Date Certified

2.0.A.0.453 Oct 25, 2010

 

τι ακριβως εννοεις με το παραπανω κειμενο????(ευχαριστω για την απαντηση):worry:

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως εννοεις με το παραπανω κειμενο????(ευχαριστω για την απαντηση):worry:
Σημαινει οτι εγκριθηκε η αναβαθμιση απο android 1.6 σε 2.1.
Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα. Απο μερα σε μερα το περιμενουμε

 

οταν ερθει στη θεσσαλονικη πειτε μου...σας παρακαλω....ακομα ποσο θα κοστισει και απο που μπορουμε να κανουμε την εγκατασταση???

Link to comment
Share on other sites

οταν ερθει στη θεσσαλονικη πειτε μου...σας παρακαλω....ακομα ποσο θα κοστισει και απο που μπορουμε να κανουμε την εγκατασταση???
Δεν υπαρχει χρεωσει ρε συ. Δωρεαν ειναι. Απο το update service της Sony Ericsson.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει χρεωσει ρε συ. Δωρεαν ειναι. Απο το update service της Sony Ericsson.

 

δηλαδη μπορουμε να κανουμε την αναβαθμιση και μονοι μασ???

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται! ;)

 

ειναι μαζι με εκεινο το προγραμμα που βγαινει οταν συνδεουμε το κινητο με τον υπολογιστη???

Link to comment
Share on other sites

ειναι μαζι με εκεινο το προγραμμα που βγαινει οταν συνδεουμε το κινητο με τον υπολογιστη???
Oχι, κατεβασε αυτο--->http://update-service.software.informer.com/download/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...