Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα οκ? Χαίρομαι. Γιατί θυμάμαι μου είχες ζητήσεις πριν καιρό να βγάλω και για άλλες rom ;)

 

εβαλα το tweak + Fd Xperience. Δεν υπαρχει Status Bar + Force close κατι Kinezika. (πρεπει να ηταν το απλο Force Close στον οδηγο ρυθμισης κατα την πρωτη εκκινηση)

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εβαλα το tweak + Fd Xperience. Δεν υπαρχει Status Bar + Force close κατι Kinezika. (πρεπει να ηταν το απλο Force Close στον οδηγο ρυθμισης κατα την πρωτη εκκινηση)

 

Αν συνεχίσει βάλε πάλι τη rom και μετά βάλε τη Lite έκδοση του tweak που έβγαλα πρίν λίγο (στο νήμα του jimdemdroid)

Link to comment
Share on other sites

@jimdem εγω προτιμω την εμφανιση της sony παντως :)

@alkis τι εφαρμογες εχεις που τρεχουν;πλεον ειμαι σταθερα στα 50+

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αποφάσισα μετά από 4 χρόνια να αγοράσω ένα νέο κινητό και έχω επιλέξει το X8.Αυτό που με "ανησυχεί" είναι η πιθανή πολυπλοκότητα του,διαβάζοντας για το λογισμικό και τις τόσες δυνατότητες που έχει.Άπαξ και το αγοράσω,θα δουλέψει αμέσως ως απλό κινητό ή θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις;Δε ζητάω πολλά,να τηλεφωνώ και να μου τηλεφωνούν,να ακούω στο λεωφορείο ραδιόφωνο,κι ενίοτε να τσεκάρω τα email μου ιδίως όταν είμαι μακρυά από τον Η/Υ μου,και να ποστάρω αν είναι εύκολο καμιά "χαζομάρα" στο Facebook!!!Αυτά γίνονται εύκολα ή θέλει ιδιαίτερες ρυθμίσεις;Δεν είμαι άσχετος με την τεχνολογία,από το 1999 έχω Η/Υ,έχω εν λειτουργία 3 ιστοσελίδες που τις 2 τις έχω φτιάξει μόνος μου την μία με έτοιμη πλατφόρμα,ξέρω από photoshop (σαν βιογραφικό μοιάζει!) αλλά αυτά που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες για το android μου φάνηκαν κινέζικα!

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσει βάλε πάλι τη rom και μετά βάλε τη Lite έκδοση του tweak που έβγαλα πρίν λίγο (στο νήμα του jimdemdroid)

 

Δεν ταιριαζουν τα framework. Anyway το μεσημερι θα το δοκιμασω

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Χ8.Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει ότι πρέπει να φορτίζεται για 10 ώρες;Στις οδηγίες χρήσης δε λέει τίποτα ανάλογο,ο πωλητής μου είπε 8-10 ώρες,αλλά η λογική λέει ότι όταν φορτίσει η μπαταρία τελείως,σύμφωνα με την ένδειξη,σταματάει να περνάει ρεύμα προς αυτήν.Τελικά τι ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

ρε πεδια βοηθηστε δεν δουλευει το κινιτο

 

Δεν κάνουμε ποτέ format-full wipe με recovery αν δεν έχουμε κάνει install rom από την sd

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να ανοίξεις το pc companion

Να κλικάρεις support zone/repair/

Μην το συνδέσεις με pc μέχρι να σου ζητηθεί από πρόγραμμα

 

Βέβαια θα τα χάσεις όλα και πρέπει να τα ξαναπεράσεις όλα από την αρχή

 

@sp21

 

Για την χρήση που το θες, την κάνει την δουλειά και πολύ καλά μάλιστα

Δεν θέλει τόσο πολύ, απλά οι πρώτες 3-4 φορτίσεις να είναι πλήρεις

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

@jimdem εγω προτιμω την εμφανιση της sony παντως :)

@alkis τι εφαρμογες εχεις που τρεχουν;πλεον ειμαι σταθερα στα 50+

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

λιγες..αλλα ενταξει δεν με ενοχλει..καλα παει το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και τζιμ μου φαινεται ή οι xda ειναι σχετκα λιγο αχαριστοι με το jimdemdroid package?

 

γιατι το λες αυτο??δεν εχω μπει στο ποστ να δω τι λενε και δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο??δεν εχω μπει στο ποστ να δω τι λενε και δεν ξερω...

 

εγω επειδη μπηκα το λεω:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Χ8.Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει ότι πρέπει να φορτίζεται για 10 ώρες;Στις οδηγίες χρήσης δε λέει τίποτα ανάλογο,ο πωλητής μου είπε 8-10 ώρες,αλλά η λογική λέει ότι όταν φορτίσει η μπαταρία τελείως,σύμφωνα με την ένδειξη,σταματάει να περνάει ρεύμα προς αυτήν.Τελικά τι ισχύει;

 

Κατ αρχην φιλε μου καλοριζικο το τηλεφωνακι...:cool::cool::cool::cool:

Μην ανυσηχεις δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερες ρυθμισεις για να μπορεις να κανεις τηλεφωνα κτλ (μην ξεχνας οτι γιαυτο το αγορασες) οσο για τα υπολοιπα και mail,facebook,tweter και ολα αυτα γινονται ευκολα μεσα απο το τηλεφωνο....

Αρκει να ακολουθεις σε μερικα πραγματα ακριβως αυτο που σε λεει..π.χ οταν θα πας σπιτι και του κανεις μια πληρη φορτιση και οχι 10 ωρες απλα να φουλαρει {δεν λεεω οτι δεν ειναι σωστο απλα εγω εδω και ενα χρονο που το εχω δεν εχω προβλημα με την μπαταρια και ας μην το αφησα 10 ωρες στην αρχη) βαλτο στο pc κανε εγκατασταση το pc companion και ακολουθα τις οδηγιες που θα σου λεει για αναβαθμιση του λογισμικου {ειναι νομιζω αναγκαιο να το κανεις αν θελεις bluetooth και κατι τετοια)...απο εκει και περα εισαι ετοιμος να το χαρεις

Edited by CINQUIS

www.corollaclub.com

www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην φιλε μου καλοριζικο το τηλεφωνακι...:cool::cool::cool::cool:

Μην ανυσηχεις δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερες ρυθμισεις για να μπορεις να κανεις τηλεφωνα κτλ (μην ξεχνας οτι γιαυτο το αγορασες) οσο για τα υπολοιπα και mail,facebook,tweter και ολα αυτα γινονται ευκολα μεσα απο το τηλεφωνο....

Αρκει να ακολουθεις σε μερικα πραγματα ακριβως αυτο που σε λεει..π.χ οταν θα πας σπιτι και του κανεις μια πληρη φορτιση και οχι 10 ωρες απλα να φουλαρει {δεν λεεω οτι δεν ειναι σωστο απλα εγω εδω και ενα χρονο που το εχω δεν εχω προβλημα με την μπαταρια και ας μην το αφησα 10 ωρες στην αρχη) βαλτο στο pc κανε εγκατασταση το pc companion και ακολουθα τις οδηγιες που θα σου λεει για αναβαθμιση του λογισμικου {ειναι νομιζω αναγκαιο να το κανεις αν θελεις bluetooth και κατι τετοια)...

 

????

δεν ειναι αναγκαιο..απλα κανει την πρωτη φορτιση και το κινητο αφου το πηρε πολυ προσφατα ειναι πληρως ενημερωμενο στην τελευταια εκδοση και δεν εχει καποιο προβλημα με το bluetooth και τα λοιπα..οσο για fb και e-mail εχει τις αντιστοιχες εφαρμογες προεγκατεστημενες απο μονο του το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

λιγες..αλλα ενταξει δεν με ενοχλει..καλα παει το κινητο...

 

Εμενα τρεχουν τα εξης:

Go launcher,go locker,πληκτρολογιο,μηνυματα,battery widget monitor,google service και μου αφηνει συνηθως 50mb

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τρεχουν τα εξης:

Go launcher,go locker,πληκτρολογιο,μηνυματα,battery widget monitor,google service και μου αφηνει συνηθως 50mb

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

εμενα τρεχουν go launcher,πληκτρολογιο,google service,battery widget και ενα προεπιλεγμενη εισαγωγη το οποιο δεν ξερω τι κανει..τωρα εχω 35μβ ελευθερα..αλλα οπως ειπα αφου δεν κολλαει το κινητο δεν με πειραζει..και κατι που παρατηρησα ειναι οτι με τον go launcher παει καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

εμενα τρεχουν go launcher,πληκτρολογιο,google service,battery widget και ενα προεπιλεγμενη εισαγωγη το οποιο δεν ξερω τι κανει..τωρα εχω 35μβ ελευθερα..αλλα οπως ειπα αφου δεν κολλαει το κινητο δεν με πειραζει..και κατι που παρατηρησα ειναι οτι με τον go launcher παει καλυτερα..

 

Προεπιλεγμενη εισαγωγη=πληκτρολογιο.

Μου κανει εντυπωση με ιδια πραγματα να χεις τοση διαθεσιμη,για προχωρα σε cwm->advance νομιζω και κανε ενα wipe dalvic cache και κατεβασε ενα clear cache mate κ καθαρισε να δεις διαφορα.

Οντως με τον go ειδα διαφορα σε σχεση με το launcher της sony

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Προεπιλεγμενη εισαγωγη=πληκτρολογιο.

Μου κανει εντυπωση με ιδια πραγματα να χεις τοση διαθεσιμη,για προχωρα σε cwm->advance νομιζω και κανε ενα wipe dalvic cache και κατεβασε ενα clear cache mate κ καθαρισε να δεις διαφορα.

Οντως με τον go ειδα διαφορα σε σχεση με το launcher της sony

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

οκ..το χω!!:P

τσεκαρε το θεμα με τις lockscreen και απαντα αν ξερεις...

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και τζιμ μου φαινεται ή οι xda ειναι σχετκα λιγο αχαριστοι με το jimdemdroid package?

Διάβασα μερικά ποστ από xda και από τα λίγα Αγγλικά που γνωρίζω οι πιο πολύ θέλουν εμφάνιση gingerdx,μερικοί δεν είδαν διαφορά στις επιδόσεις,σε άλλους δε παίζει το wifi..

Μόνο σε μας παίζει τέλεια το πακετάκι;;Μήπως δε γουστάρουν Έλληνες;;:ρ

Μήπως και με απλή ginger είχαν τα προβλήματα από πριν και περίμεναν με το tweak ότι θα στρώναν;τι να πω δε ξέρω....

Εμείς πάντως(μιλάω για τη πλειοψηφία)είμαστε ικανοποιημένοι..

Μέχρι και ο Άλκης είδε 67mb που έπαιζε στα 30-35:ρ:ρ:ρ

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα κανω το Χ8 του αδερφου μου root και θα ηθελα να μου πειτε καποιο σταθερο kernel και rom να του βαλω και μην πολυασχοληθω ξανα μιας και γω εχω αλλο android.

 

Επισης με root superoneclick με τον οδηγο που εχει στο forum θα μου κανει και φορματ μαζι οπως στο nexus που εκανα ή παραμενουν ολα προγραμματα και ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μερικά ποστ από xda και από τα λίγα Αγγλικά που γνωρίζω οι πιο πολύ θέλουν εμφάνιση gingerdx,μερικοί δεν είδαν διαφορά στις επιδόσεις,σε άλλους δε παίζει το wifi..

Μόνο σε μας παίζει τέλεια το πακετάκι;;Μήπως δε γουστάρουν Έλληνες;;:ρ

Μήπως και με απλή ginger είχαν τα προβλήματα από πριν και περίμεναν με το tweak ότι θα στρώναν;τι να πω δε ξέρω....

Εμείς πάντως(μιλάω για τη πλειοψηφία)είμαστε ικανοποιημένοι..

Μέχρι και ο Άλκης είδε 67mb που έπαιζε στα 30-35:ρ:ρ:ρ

 

φαντασου..μεχρι και εγω απ τα 30 εφτασα τα 65 σταθερα!!!

 

Παιδια θα κανω το Χ8 του αδερφου μου root και θα ηθελα να μου πειτε καποιο σταθερο kernel και rom να του βαλω και μην πολυασχοληθω ξανα μιας και γω εχω αλλο android.

 

Επισης με root superoneclick με τον οδηγο που εχει στο forum θα μου κανει και φορματ μαζι οπως στο nexus που εκανα ή παραμενουν ολα προγραμματα και ρυθμισεις?

 

οχι δεν κανει φορματ...απλα κανει root τη συσκευη!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φυσιολογικό να μου εμφανίζει το ημερολόγιο από δεξιά προς τα αριστερά; Έχω την τελευταία gingerdx και το tweak του jim.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι φυσιολογικό να μου εμφανίζει το ημερολόγιο από δεξιά προς τα αριστερά; Έχω την τελευταία gingerdx και το tweak του jim.

 

??

τι εννοεις?κοιτα στις ρυθμισεις του ημερολογιου (αν εχει,μιας και δεν το εχω ανοιξει ποτε) και ψαξε απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Αντί το ημερολόγιο να έχει αριστερά την πρώτη του μηνός και να αυξάνονται οι μέρες προς τα δέξιά (όπως όλα τα ημερολόγια) έχει την πρώτη στα δεξιά της οθόνης και οι μέρες πάνε προς τα αριστερά.

Δείχνει δηλαδή

 

Κυρ Σαβ Παρ Πεμ Τετ Τρι Δευ

 

Δεν έχω βρει καμία τέτοια επιλογή για να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...