Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα, πήγαινε στις ρυθμίσεις, ασύρματο και δίκτυα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και ξετίκαρε την επιλογή "Ενεργοποίηση δεδομένων" (η πρώτη είναι).

 

Έπειτα για να γλιτώσεις απο δυσάρεστες εκπλήξεις, αν θες να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία COSMOTE Internet Day Pass στείλε δωρεάν SMS με τη λέξη END DAY στο 1333 ;)

 

P.S Μιας που είσαι σ'αυτές τις ρυθμίσεις, επέλεξε και το "χρήση μόνο δικτύων 2g" για να έχεις καλύτερη διάρκεια ζωής μπαταρίας

 

ουφ επιτελους να σαι καλ ευχαριστω πολυ :D πια επιλογη ειναι αυτη??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μια ερωτηση παιδια...γιατι οταν ανοιγω το κινητο μου με χρεωνει συνεχεια 1 ευρω και μου στελνουν μηνυμα απο τν cosmote οτι ενεργοποιησα το internet για 24 ωρες?? δε το θελω αυτο :mad:

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις / Ασύρματο και δίκτυα / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ξετικαρε την "κίνηση δεδομένων".

Αν θυμάμαι καλά έτσι είναι στην 2.1

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις / Ασύρματο και δίκτυα / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ξετικαρε την "κίνηση δεδομένων".

Αν θυμάμαι καλά έτσι είναι στην 2.1

 

το εφτιαξα και αυτο ...υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να φτιαξω ? :)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ξεχασα να το αναφερω αυτο... αν δεν εχεις multitouch τοτε αστα καλυτερα τα HD games και βολεψου με κανενα angry birds :p

Περισσοτερες πληροφοριες για να ενεγοποιησεις multitouch εχει δωσει ο superuser εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276211&page=159

Τελοσπαντων περισσοτερες πληροφοριες για HD games μπορειτε να βρειτε και με ενα γρηγορο ψαξιμο στο φορουμ των XDA developers ;)

 

 

OK τελος τα παρανομα λινκ μη με διαγραψετε! :innocent:

 

ευχαριστω πολυ φιλος.οπως το κοβω εχω Cypress αρα με τις οδηγιες που μου εδωσες απο τον superuser θα το καταφερω:D

 

edit:το καταφερα τελικα.ετοιμο το dual touch.2 εντολες ηταν. :P

 

 

ρε παιδια καποια apps δεν λειτουργουν στο Χ8 μου(root,floyo 2.2.5) οπως για παραδειγμα το winamp και ενα equalizer που εβαλα.μου εμφανιζει μονο την επιλογη αναγκαστικο κλεισιμο.αν ξερει καποιος την αιτια η καποια λυση θα ημουν ευγνωμων.ευχαριστω.:)

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καποια apps δεν λειτουργουν στο Χ8 μου(root,floyo 2.2.5) οπως για παραδειγμα το winamp και ενα equalizer που εβαλα.μου εμφανιζει μονο την επιλογη αναγκαστικο κλεισιμο.αν ξερει καποιος την αιτια η καποια λυση θα ημουν ευγνωμων.ευχαριστω.:)

 

Τι εννοεις δεν παιζουν? Τουλαχιστον μπορεις να τα εγκαταστησεις η ουτε αυτο γινεται? Μετα οταν πας να τα ανοιξεις σου βγαζει το προβλημα?

Αν δε μπορεις ουτε να τα εγκαταστησεις δες ποσο ελευθερο χωρο εχεις στο τηλεφωνο μηπως εχει γεμισει...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν παιζουν? Τουλαχιστον μπορεις να τα εγκαταστησεις η ουτε αυτο γινεται? Μετα οταν πας να τα ανοιξεις σου βγαζει το προβλημα?

Αν δε μπορεις ουτε να τα εγκαταστησεις δες ποσο ελευθερο χωρο εχεις στο τηλεφωνο μηπως εχει γεμισει...:confused:

 

μπορω να τα εγκαταστησω.απλα οταν τα ανοιγω δεν τρεχουν και μου βγαζει την επιλογη αναγκαστικο κλεισιμο...

X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

μπορω να τα εγκαταστησω.απλα οταν τα ανοιγω δεν τρεχουν και μου βγαζει την επιλογη αναγκαστικο κλεισιμο...

 

Ωστε ετσι λοιπον! Στο βγαζει συνεχεια ε? Δε σου βγαζει και την επιλογη αναμονη μηπως το πατησεις κ περιμενεις μηπως φτιαξει?

Δεν ξερω πως μπορεις να το διορθωσεις.. κ αν μπορεις να το διορθωσεις..

Μπορεις να δοκιμασεις αλλες εφαρμογες που κανουν την ιδια δουλεια χωρις να προκαλουν προβληματα ομως..

Αντι για winamp το powerapm ειναι τελειο προγραμμα για μουσικη!! Αν κ εγω πιστευω οτι την καλυτερη ποιοτητα ηχου την εχεις απο το κλασικο προγραματακι μουσικη που εχει το κινητο σε συνδυασμο παντα με το dsp manager για equalizer! Οταν λες equalizer κατεβασες το dsp manager και δε σου παιζει?

Αν δεν εχεις δοκιμασει το Power amp ριξτου μια ματια ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορω να τα εγκαταστησω.απλα οταν τα ανοιγω δεν τρεχουν και μου βγαζει την επιλογη αναγκαστικο κλεισιμο...

 

καντα εγκατασταση κανονικα απο την αρχη. . . . αμα δν παιζουν παλι κανε ενα reboot το κινητο και δες παλι . . . . . αμμα δν παιζουν και παλι ή φταιει ο layncher που εχεις ή η ροομ που φορας. . . . .

Link to comment
Share on other sites

μπορω να τα εγκαταστησω.απλα οταν τα ανοιγω δεν τρεχουν και μου βγαζει την επιλογη αναγκαστικο κλεισιμο...

 

Απ'οτι είδα η τελευταία floyo 2.2.5 που έχεις, χρησιμοποιει κώδικα από την froyobread 018 στην οποία πάρα πολλές εφαρμογές δεν δούλευαν, συμπεριλαμβανομένων αυτών που δεν σου δουλεύουν. Λύση: βάλε την τελευταία froyobread 020 που βγήκε σήμερα και λύνει αυτά τα προβλήματα. Είναι καλύτερη από την floyo. Αν θες gingerbread προτείνω kuyadroid η xgin ;-)

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω σήμερα οτι έκανα κάποιες ρυθμίσεις και τώρα πραγματικά φυσάει το κινητό. Το πιο σπαστικό ηταν οτι στο gingerbread το σύστημα είναι πιο "επιθετικό" οταν ελευθερώνει μνήμη και μερικές φορές κλείνει καμιά εφαρμογή που χρειάζεσαι στο background (πχ μουσική) και είναι πολύ εκνευριστικό. Το έλυσα όμως και παρακάτω αναφέρω το τι έκανα.

 

Εννοείται οτι πρέπει να έχετε cyanogen rom+root+overclock module για να τα κάνετε αυτά

 

ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

-Απενεργοποίηση JIT απο τα Cyanogenmod Settings. Πολλοί λενε οτι είναι καλός ο JIT αλλά το επίσημο wiki της Cyanogen και πολλοί άλλοι, λένε οτι όχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα, αλλά καθυστερεί και λίγο το κινητό.

 

-Overclock στα 729MHz, set on boot

 

-Εγκατέστησα το "Autokiller memory optimizer". Δεν είναι ακόμη ένας task killer αλλά "λέει" στο σύστημα πως να συμπεριφέρεται με τις εφαρμογές (και εδώ είμαστε στην "επιθετικότητα" του gingerbread!)

Μόλις βάλετε το πρόγραμμα, ανοίξτε το και πατήστε το κουμπί "μενού" και μετά πατήστε "ρυθμίσεις", έπειτα τικάρετε την επιλογή "προχωρημένες". Αφού επιστρέψετε στην κεντρική οθόνη του προγράμματος, βάλτε τις εξής τιμές:

 

Foreground app: 6

Visible app: 8

Secondary server : 16

Hidden app: 20

Content Provider: 22

Empty app: 60

 

Πατήστε "Εφαρμογή"

 

(Αν μετανιώσετε για τις αλλαγές, απλώς πατήστε πάλι το "μενού" και στις προεπιλογές επιλέξτε "system default")

 

Αφού κάνετε όλα τα παραπάνω, κάντε και μια επανεκκίνηση και είστε οκ.

 

Αυτά έκανα και το κινητό είναι πιο γρήγορο και σταθερό τώρα. Χρησιμοποιώ την τελευταία kuyadroid cyanogen7.1.0 android 2.3.4

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα τη βοηθεια σας με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω και δεν ξερω αν το εχει αναφερει και αλλος στο φορουμ. Εγκατεστησα την καινουρια εκδοση του skype στο XPERIA X8 που εχω και απο τοτε δεν μπορω να το χρησιμοποιησω .Ενω πριν μιλαγα πολυ καλα με το skype ακομα και σε 3G δικτυο τωρα δε με ακουνε καθολου ενω εγω ακουω καλα .Τι μπορω να κανω γι αυτο για να το ρυθμισω και επισης μπορω να βρω καπου την παλαιοτερη εκδοση και να την ξαναεγκαταστησω ;
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι είδα η τελευταία floyo 2.2.5 που έχεις, χρησιμοποιει κώδικα από την froyobread 018 στην οποία πάρα πολλές εφαρμογές δεν δούλευαν, συμπεριλαμβανομένων αυτών που δεν σου δουλεύουν. Λύση: βάλε την τελευταία froyobread 020 που βγήκε σήμερα και λύνει αυτά τα προβλήματα. Είναι καλύτερη από την floyo. Αν θες gingerbread προτείνω kuyadroid η xgin ;-)

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω σήμερα οτι έκανα κάποιες ρυθμίσεις και τώρα πραγματικά φυσάει το κινητό. Το πιο σπαστικό ηταν οτι στο gingerbread το σύστημα είναι πιο "επιθετικό" οταν ελευθερώνει μνήμη και μερικές φορές κλείνει καμιά εφαρμογή που χρειάζεσαι στο background (πχ μουσική) και είναι πολύ εκνευριστικό. Το έλυσα όμως και παρακάτω αναφέρω το τι έκανα.

 

Εννοείται οτι πρέπει να έχετε cyanogen rom+root+overclock module για να τα κάνετε αυτά

 

ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

-Απενεργοποίηση JIT απο τα Cyanogenmod Settings. Πολλοί λενε οτι είναι καλός ο JIT αλλά το επίσημο wiki της Cyanogen και πολλοί άλλοι, λένε οτι όχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα, αλλά καθυστερεί και λίγο το κινητό.

 

-Overclock στα 729MHz, set on boot

 

-Εγκατέστησα το "Autokiller memory optimizer". Δεν είναι ακόμη ένας task killer αλλά "λέει" στο σύστημα πως να συμπεριφέρεται με τις εφαρμογές (και εδώ είμαστε στην "επιθετικότητα" του gingerbread!)

Μόλις βάλετε το πρόγραμμα, ανοίξτε το και πατήστε το κουμπί "μενού" και μετά πατήστε "ρυθμίσεις", έπειτα τικάρετε την επιλογή "προχωρημένες". Αφού επιστρέψετε στην κεντρική οθόνη του προγράμματος, βάλτε τις εξής τιμές:

 

Foreground app: 6

Visible app: 8

Secondary server : 16

Hidden app: 20

Content Provider: 22

Empty app: 60

 

Πατήστε "Εφαρμογή"

 

(Αν μετανιώσετε για τις αλλαγές, απλώς πατήστε πάλι το "μενού" και στις προεπιλογές επιλέξτε "system default")

 

Αφού κάνετε όλα τα παραπάνω, κάντε και μια επανεκκίνηση και είστε οκ.

 

Αυτά έκανα και το κινητό είναι πιο γρήγορο και σταθερό τώρα. Χρησιμοποιώ την τελευταία kuyadroid cyanogen7.1.0 android 2.3.4

 

Sent from my X8 using Tapatalk

 

λειτουργουν ολα κομπλε?γτ δε. ψηνομαι να εχει ελλειψεις.ψηθηκα για gingerbread παντως.ακουσα καλα λογια.αυτη π εχεις ειναι ολα κομπλε?με overclock στα 768 ειμαι.

X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

λειτουργουν ολα κομπλε?γτ δε. ψηνομαι να εχει ελλειψεις.ψηθηκα για gingerbread παντως.ακουσα καλα λογια.αυτη π εχεις ειναι ολα κομπλε?με overclock στα 768 ειμαι.

 

Πολυ overclock να ουμε!

Σε αυτη τη ρομ την kuyadroid λειτουργουν ολα τελεια! Το μονο κακο ειναι οτι η καμερα δουλευει μονο σε vga δηλαδη 640x480 καλυτερα απο το να μη δουλευει καθολου ομως. Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ρομ για 2.3 αυτη τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ overclock να ουμε!

Σε αυτη τη ρομ την kuyadroid λειτουργουν ολα τελεια! Το μονο κακο ειναι οτι η καμερα δουλευει μονο σε vga δηλαδη 640x480 καλυτερα απο το να μη δουλευει καθολου ομως. Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ρομ για 2.3 αυτη τη στιγμη...

 

λειτουργουν ολα κομπλε?γτ δε. ψηνομαι να εχει ελλειψεις.ψηθηκα για gingerbread παντως.ακουσα καλα λογια.αυτη π εχεις ειναι ολα κομπλε?με overclock στα 768 ειμαι.

 

Απ'οτι είδα η τελευταία floyo 2.2.5 που έχεις, χρησιμοποιει κώδικα από την froyobread 018 στην οποία πάρα πολλές εφαρμογές δεν δούλευαν, συμπεριλαμβανομένων αυτών που δεν σου δουλεύουν. Λύση: βάλε την τελευταία froyobread 020 που βγήκε σήμερα και λύνει αυτά τα προβλήματα. Είναι καλύτερη από την floyo. Αν θες gingerbread προτείνω kuyadroid η xgin ;-)

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω σήμερα οτι έκανα κάποιες ρυθμίσεις και τώρα πραγματικά φυσάει το κινητό. Το πιο σπαστικό ηταν οτι στο gingerbread το σύστημα είναι πιο "επιθετικό" οταν ελευθερώνει μνήμη και μερικές φορές κλείνει καμιά εφαρμογή που χρειάζεσαι στο background (πχ μουσική) και είναι πολύ εκνευριστικό. Το έλυσα όμως και παρακάτω αναφέρω το τι έκανα.

 

Εννοείται οτι πρέπει να έχετε cyanogen rom+root+overclock module για να τα κάνετε αυτά

 

ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

-Απενεργοποίηση JIT απο τα Cyanogenmod Settings. Πολλοί λενε οτι είναι καλός ο JIT αλλά το επίσημο wiki της Cyanogen και πολλοί άλλοι, λένε οτι όχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα, αλλά καθυστερεί και λίγο το κινητό.

 

-Overclock στα 729MHz, set on boot

 

-Εγκατέστησα το "Autokiller memory optimizer". Δεν είναι ακόμη ένας task killer αλλά "λέει" στο σύστημα πως να συμπεριφέρεται με τις εφαρμογές (και εδώ είμαστε στην "επιθετικότητα" του gingerbread!)

Μόλις βάλετε το πρόγραμμα, ανοίξτε το και πατήστε το κουμπί "μενού" και μετά πατήστε "ρυθμίσεις", έπειτα τικάρετε την επιλογή "προχωρημένες". Αφού επιστρέψετε στην κεντρική οθόνη του προγράμματος, βάλτε τις εξής τιμές:

 

Foreground app: 6

Visible app: 8

Secondary server : 16

Hidden app: 20

Content Provider: 22

Empty app: 60

 

Πατήστε "Εφαρμογή"

 

(Αν μετανιώσετε για τις αλλαγές, απλώς πατήστε πάλι το "μενού" και στις προεπιλογές επιλέξτε "system default")

 

Αφού κάνετε όλα τα παραπάνω, κάντε και μια επανεκκίνηση και είστε οκ.

 

Αυτά έκανα και το κινητό είναι πιο γρήγορο και σταθερό τώρα. Χρησιμοποιώ την τελευταία kuyadroid cyanogen7.1.0 android 2.3.4

 

Sent from my X8 using Tapatalk

 

το overlock πως το κανουμε παιδια???? εσεις που το εχετε κανει σας εβγαλε κανεναν προβλημα στην πορια οπως υπερβολικη θερμοκρασια μπαταριας ή επανεκηνησεις .....?? και απο τι καταλαβα κανεις τον επεξεργαστη να δουλεβει στα 700 MGH αυτο δν καταναλωνη περισοτερη μπαταρια ???? εγω φοραω τωρα αυτην την ροομ Floyo (2.2.5) v1.0 HACKDROID και δν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος το αντιθετο θα ελεγα. . . . με κανει αρκετες φορες επανεκινηση σε εγκατασταση εφαρμογων και δν ξερω γιατι. . . . [ ( σπασμενα παιχνιδια επι πληρωμης,εφαρμογες κλπ. . . . ( παντα ολα τζαμπε ολε. . . :D:D:D:D:D:D:D) ] οταν ειχα την 2.2.9 CM Floyo v0.30 ειμουν πιο ευχαριστημενος. . . . και ο μονος λογος που δεν αλλαζω ροομ ειναι η γμ κοσμοτε. . . καθε φορα που αλλαζω με χρεωνει 1 euro επειδη εχει την κινηση δεδομενων ενεργοποιημενη συγνωμη αν σας κουρασα . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

το overlock πως το κανουμε παιδια???? εσεις που το εχετε κανει σας εβγαλε κανεναν προβλημα στην πορια οπως υπερβολικη θερμοκρασια μπαταριας ή επανεκηνησεις .....?? και απο τι καταλαβα κανεις τον επεξεργαστη να δουλεβει στα 700 MGH αυτο δν καταναλωνη περισοτερη μπαταρια ???? εγω φοραω τωρα αυτην την ροομ Floyo (2.2.5) v1.0 HACKDROID και δν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος το αντιθετο θα ελεγα. . . . με κανει αρκετες φορες επανεκινηση σε εγκατασταση εφαρμογων και δν ξερω γιατι. . . . [ ( σπασμενα παιχνιδια επι πληρωμης,εφαρμογες κλπ. . . . ( παντα ολα τζαμπε ολε. . . ] οταν ειχα την 2.2.9 CM Floyo v0.30 ειμουν πιο ευχαριστημενος. . . . και ο μονος λογος που δεν αλλαζω ροομ ειναι η γμ κοσμοτε. . . καθε φορα που αλλαζω με χρεωνει 1 euro επειδη εχει την κινηση δεδομενων ενεργοποιημενη συγνωμη αν σας κουρασα . . . . . .

 

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί στην προηγούμενη σελίδα. Υπάρχει οδηγός για το overclock στο xda. Έχει πάρα πολλά και δεν μπορώ να τα αναλύσω. Καλά θα κάνεις να το κοιτάξεις απο εκεί. Λογικά και καταναλώνει περισσότερη μπαταρία αφού δουλεύει σε υψηλότερο χρονισμό, δεν καταναλώνει ομως πάντα, μόνο πάνω απο τα 600MHz θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση απο πρίν, είναι όμως αμελητέα. Θερμοκρασία δεν ανεβάζει. Επανεκκινήσεις μόνο αν ανεβάσεις το χρονισμό ψηλότερα απ'όσο αντέχει το κινητό. Σε μερικούς δεν αντέχει ούτε τα 600MHz να ξεπεράσει και σε άλλους ξεπερνάει και τα 800MHz! Για να μη σε χρεώνει 1 ευρώ δες ένα προηγούμενο ποστ μου που λέει πως να σταματήσει η χρέωση.

 

Παρατήρηση: Δεν είναι "ροομ" αλλά "rom", όπως επίσης δέν είναι "MGH" αλλά "MHz" (Megahertz)

 

@mikeypapas

Ναι όλα μια χαρά είναι. Σφαίρα! Μόνο το wifi είναι λίγο αργό αλλά το είπα στον developer και το διόρθωσε οπότε σήμερα θα έχουμε update :) (Για kuyadroid μιλάω). Η froyobread καλή αλλά έχει γίνει ένας αχταρμάς με τα στοιχεία που τα κάνουν port απο το gingerbread και δεν με εντυπωσίασε προσωπικά το αποτέλεσμα. Η πραγματική gingerbread είναι πολύ καλύτερη. Μόνο η κάμερα να διορθωθεί και να είναι στα 3.2MP και θα είμαστε οκ :)

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

το overlock πως το κανουμε παιδια???? εσεις που το εχετε κανει σας εβγαλε κανεναν προβλημα στην πορια οπως υπερβολικη θερμοκρασια μπαταριας ή επανεκηνησεις .....?? και απο τι καταλαβα κανεις τον επεξεργαστη να δουλεβει στα 700 MGH αυτο δν καταναλωνη περισοτερη μπαταρια ???? εγω φοραω τωρα αυτην την ροομ Floyo (2.2.5) v1.0 HACKDROID και δν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος το αντιθετο θα ελεγα. . . . με κανει αρκετες φορες επανεκινηση σε εγκατασταση εφαρμογων και δν ξερω γιατι. . . . [ ( σπασμενα παιχνιδια επι πληρωμης,εφαρμογες κλπ. . . . ( παντα ολα τζαμπε ολε. . . :D:D:D:D:D) ] οταν ειχα την 2.2.9 CM Floyo v0.30 ειμουν πιο ευχαριστημενος. . . . και ο μονος λογος που δεν αλλαζω ροομ ειναι η γμ κοσμοτε. . . καθε φορα που αλλαζω με χρεωνει 1 euro επειδη εχει την κινηση δεδομενων ενεργοποιημενη συγνωμη αν σας κουρασα . . . . . .

 

Γιαυτο με το που αλλαζουμε ρομ μπαινουμε στα widget και βαζουμε το power management widget για να κλεισουμε τη μεταφορα δεδομενων. Αυτο μπορουμε να το κανουμε και απο τις ρυθμισεις δικτυων φυσικα!

Την τελευταια φορα που αλλαξα ρομ δεν προλαβα να το κανω κ με χρεωσε κ εμενα ενα ευρω!! Μεγαλη προσοχη στις υπουλες υαινες της cosmote!! :angry:

Βεβαια μπορεις να σκεφτεις να τυλιξεις το κινητο σου με αλουμινοχαρτο οταν το ξεκινας για πρωτη φορα με νεα ρομ δημιουργωντας ετσι εναν κλωβο faraday γυρω του που θα του εμποδισει την.. επικοινωνια με τον εξω κοσμο :p

http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_cage

Link to comment
Share on other sites

Για όσους τους έλειψε ο προεπιλεγμένος ήχος ειδοποίησης, τον βρήκα και σας τον δίνω.

 

-Notification: Μεταφέρετε το αρχείο "xperia_notification" στην κάρτα μνήμης και στο φάκελο "notifications"

 

Για το notification έψαξα παντού στο ίντερνετ και δεν μπόρεσα να το βρώ. Έτσι το έκανα extract απο ένα video tutorial που το είχε μέσα και δημιούργησα το mp3

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί στην προηγούμενη σελίδα. Υπάρχει οδηγός για το overclock στο xda. Έχει πάρα πολλά και δεν μπορώ να τα αναλύσω. Καλά θα κάνεις να το κοιτάξεις απο εκεί. Λογικά και καταναλώνει περισσότερη μπαταρία αφού δουλεύει σε υψηλότερο χρονισμό, δεν καταναλώνει ομως πάντα, μόνο πάνω απο τα 600MHz θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση απο πρίν, είναι όμως αμελητέα. Θερμοκρασία δεν ανεβάζει. Επανεκκινήσεις μόνο αν ανεβάσεις το χρονισμό ψηλότερα απ'όσο αντέχει το κινητό. Σε μερικούς δεν αντέχει ούτε τα 600MHz να ξεπεράσει και σε άλλους ξεπερνάει και τα 800MHz! Για να μη σε χρεώνει 1 ευρώ δες ένα προηγούμενο ποστ μου που λέει πως να σταματήσει η χρέωση.

 

Παρατήρηση: Δεν είναι "ροομ" αλλά "rom", όπως επίσης δέν είναι "MGH" αλλά "MHz" (Megahertz)

 

@mikeypapas

Ναι όλα μια χαρά είναι. Σφαίρα! Μόνο το wifi είναι λίγο αργό αλλά το είπα στον developer και το διόρθωσε οπότε σήμερα θα έχουμε update :) (Για kuyadroid μιλάω). Η froyobread καλή αλλά έχει γίνει ένας αχταρμάς με τα στοιχεία που τα κάνουν port απο το gingerbread και δεν με εντυπωσίασε προσωπικά το αποτέλεσμα. Η πραγματική gingerbread είναι πολύ καλύτερη. Μόνο η κάμερα να διορθωθεί και να είναι στα 3.2MP και θα είμαστε οκ :)

 

 

το εκανα αυτο με το διαδικτυο. . . . . οσο για το overclock επειδη δν εχω και την καλητερη σχεση με τα αγγλικα δν υπαρχη κανενας οδηγος στα ελληνικα ή κανενα βιντεακη στο youtube. . .?? την καινουρια ρομ οπως με διωρθοσες (thn) θα την δω απο εδω.. . . http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=914513 ?????

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα τη βρείς. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι στα ελληνικά για το overclock. Αν δεν γνωρίζεις αγγλικά χρησιμοποίησε το google translate Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο με το διαδικτυο. . . . . οσο για το overclock επειδη δν εχω και την καλητερη σχεση με τα αγγλικα δν υπαρχη κανενας οδηγος στα ελληνικα ή κανενα βιντεακη στο youtube. . .?? την καινουρια ρομ οπως με διωρθοσες (thn) θα την δω απο εδω.. . . http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=914513 ?????

 

Οριστε.το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις για το αρχεια x8oc.ko στο google γιατι τα λινκ που τα δοκιμασαν δεν δουλεψαν.με αυτον τον οδηγο εκανα το οverclock εγω. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=299810

X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι καινούργιος στα android κινητά, πριν 3 μέρες απόκτησα το Χ8 και έχω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να συνηθίσω το πληκτρολόγιο στα μηνύματα, είναι μικρά τα γράμματα.. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει κάποια εφαρμογή για μεγαλύτερα ή αν ξέρεις κάποιος καμία εφαρμογή που το μετατρέπει στο κλασσικό πληκτρολόγιο κινητών (με τους αριθμούς κ τα 3 γραμματα στον κάθε αριθμό).. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω καποιες ερωτησεις...

 

1) οταν ειναι κλειστο το κινητο το ξυπνητηρι δε χτυπαει??

2) δν υπαρχουν ρυθμισεις για τα μηνυματα? οπως αναφορα και αλλα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω καποιες ερωτησεις...

 

1) οταν ειναι κλειστο το κινητο το ξυπνητηρι δε χτυπαει??

2) δν υπαρχουν ρυθμισεις για τα μηνυματα? οπως αναφορα και αλλα??

 

1)Οχι δε χτυπαει! Ετσι ειναι το android!

2)Φυσικα κ υπαρχουν! Εκει που εισαι στην οθονη με τα μηνυματα πατας το αριστερο απο τα 3 κουμπια κ επιλεγεις ρυθμισεις...

 

 

Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι καινούργιος στα android κινητά, πριν 3 μέρες απόκτησα το Χ8 και έχω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να συνηθίσω το πληκτρολόγιο στα μηνύματα, είναι μικρά τα γράμματα.. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει κάποια εφαρμογή για μεγαλύτερα ή αν ξέρεις κάποιος καμία εφαρμογή που το μετατρέπει στο κλασσικό πληκτρολόγιο κινητών (με τους αριθμούς κ τα 3 γραμματα στον κάθε αριθμό).. Ευχαριστώ

 

Ολοι το εχουν αυτο το προβλημα... Βρες το πληκτρολογιο HTC_IME

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι καινούργιος στα android κινητά, πριν 3 μέρες απόκτησα το Χ8 και έχω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να συνηθίσω το πληκτρολόγιο στα μηνύματα, είναι μικρά τα γράμματα.. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει κάποια εφαρμογή για μεγαλύτερα ή αν ξέρεις κάποιος καμία εφαρμογή που το μετατρέπει στο κλασσικό πληκτρολόγιο κινητών (με τους αριθμούς κ τα 3 γραμματα στον κάθε αριθμό).. Ευχαριστώ

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το smart keyboard pro (επι πληρωμή) ή το GO Keyboard (δωρεάν)

 

καλησπερα παιδια...εχω καποιες ερωτησεις...

 

1) οταν ειναι κλειστο το κινητο το ξυπνητηρι δε χτυπαει??

2) δν υπαρχουν ρυθμισεις για τα μηνυματα? οπως αναφορα και αλλα??

 

1) Όχι λόγω περιορισμών, όπως άλλωστε σε όλα τα smartphones

2)Απλά οταν μπείς στα μηνύματα, πάτα το πλήκτρο "μενού" και εκεί θα βρεις τις ρυθμίσεις που θες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Είμαι καινούργιος στα android κινητά, πριν 3 μέρες απόκτησα το Χ8 και έχω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να συνηθίσω το πληκτρολόγιο στα μηνύματα, είναι μικρά τα γράμματα.. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει κάποια εφαρμογή για μεγαλύτερα ή αν ξέρεις κάποιος καμία εφαρμογή που το μετατρέπει στο κλασσικό πληκτρολόγιο κινητών (με τους αριθμούς κ τα 3 γραμματα στον κάθε αριθμό).. Ευχαριστώ

 

Ψάξε στο google για τον HTC IME.

 

καλησπερα παιδια...εχω καποιες ερωτησεις...

 

1) οταν ειναι κλειστο το κινητο το ξυπνητηρι δε χτυπαει??

2) δν υπαρχουν ρυθμισεις για τα μηνυματα? οπως αναφορα και αλλα??

 

1) Όχι

2) Υπάρχουν. Εναλλακτικα μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή διαχείρισης μηνυμάτων με περισσότερες επιλογές και δυνατότητες.

 

Και οι δυο σας μπορείτε να δείτε τα:

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android

Forum για το Android

Ορολογία Android

SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ (παρόλο που είναι για το Χ10 βοηθά αρκετά.)

 

EDIT: Φοβερός συγχρονισμός!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια :)

 

α κατι ακομα φορτιζει ανοιχτο??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...