Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω:

 

1) Φόρτισα σήμερα το πρωί το κινητό. Με αρκετό ψάξιμο, 2-3 τηλέφωνα και sms η μπαταρία έπεσε στο 52%. Χρησιμοποίησα όμως πολύ wifi, η αλήθεια να λέγεται. Είναι φυσιολογική η διάρκεια αυτή;

2) Έχω το android 2.1, update 1. Μου δείχνει ότι είναι διαθέσιμη νέα έκδοση λογισμικού. Η αναβάθμιση γίνεται μόνο μέσω υπολογιστή ή και over the air;

 

Σας παρακαλώ τα φώτα σας!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω:

 

1) Φόρτισα σήμερα το πρωί το κινητό. Με αρκετό ψάξιμο, 2-3 τηλέφωνα και sms η μπαταρία έπεσε στο 52%. Χρησιμοποίησα όμως πολύ wifi, η αλήθεια να λέγεται. Είναι φυσιολογική η διάρκεια αυτή;

2) Έχω το android 2.1, update 1. Μου δείχνει ότι είναι διαθέσιμη νέα έκδοση λογισμικού. Η αναβάθμιση γίνεται μόνο μέσω υπολογιστή ή και over the air;

 

Σας παρακαλώ τα φώτα σας!

 

1) ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό, το wifi τρώει αρκετή μπαταρία...

2) μέσω υπολογιστή, βασικα δεν ξέρω αν έχει υπάρξει κάποια αναβάθμιση που να γίνεται απευθείας στο κινητό.

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, μάλλον πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα της φόρτισης ανά διήμερο :)

Το βράδυ το άφησα στο 40% και όταν ξύπνησα η μπαταρία πήγε στο 20%.

Μήπως φταίει και το ότι δεν είχα κλείσει εφαρμογές και δούλευαν στο παρασκήνιο;

Τα widgets που έχω βάλει για την κατάσταση της μπαταρίας μήπως είναι και τα ίδια ενεργοβόρα και καλύτερα να τα απεγκαταστήσω;

Τη φωτεινότητα της οθόνης την έχω στο 100% γιατί μ' αρέσει να είναι φωτεινή, σίγουρα θα εξοικονμήσω μπαταρία κατεβάζοντάς την, μπορεί και να το δοκιμάσω!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ να το βάζεις σε flight mode. Καταναλώνει 1-2 % και μπορείς να έχεις εφαρμογές (ξυπνητήρι π.χ.). Εννοείται οτι δεν κάνεις κλήσεις, ούτε internet και οτι άλλο έχει ακτινοβολία.
Link to comment
Share on other sites

το βράδυ να το βάζεις σε flight mode. Καταναλώνει 1-2 % και μπορείς να έχεις εφαρμογές (ξυπνητήρι π.χ.). Εννοείται οτι δεν κάνεις κλήσεις, ούτε internet και οτι άλλο έχει ακτινοβολία.

 

Αυτό θα κάνω.

Εσένα πόσο σου κρατάει φίλε μου η μπαταρία; Ρωτάω γιατί θέλω να διαπιστώσω αν έχει η μπαταρία πρόβλημα. Μάλλον όμως σε όλους κρατάει το ίδιο, οπότε δεν τίθεται θέμα, όλοι πάνω κάτω τους ίδιους χρόνους αναφέρουν!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, μάλλον πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα της φόρτισης ανά διήμερο :)

Το βράδυ το άφησα στο 40% και όταν ξύπνησα η μπαταρία πήγε στο 20%.

Μήπως φταίει και το ότι δεν είχα κλείσει εφαρμογές και δούλευαν στο παρασκήνιο;

Τα widgets που έχω βάλει για την κατάσταση της μπαταρίας μήπως είναι και τα ίδια ενεργοβόρα και καλύτερα να τα απεγκαταστήσω;

Τη φωτεινότητα της οθόνης την έχω στο 100% γιατί μ' αρέσει να είναι φωτεινή, σίγουρα θα εξοικονμήσω μπαταρία κατεβάζοντάς την, μπορεί και να το δοκιμάσω!

 

Οι εφαρμογές που τρέχουν δεν καταναλώνουν ενέργεια γιατί "παγώνουν" μόλις μπεις σε κάποια άλλη ή απλά κλειδώσεις το τηλέφωνο...

Τώρα ότι widget έχεις για την μπαταρία, βγάλτο, τα περισσότερα καταναλώνουν παρά πολύ μπαταρία... Και να προσεχείς μήπως αφήνεις wifi ή bluetooth ανοιχτό όταν δεν το χρειάζεσαι. Η φωτεινότητα καλύτερα είναι να είναι πιο χαμηλά, αλλά δεν θα δεις και τεράστια διαφορά...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές που τρέχουν δεν καταναλώνουν ενέργεια γιατί "παγώνουν" μόλις μπεις σε κάποια άλλη ή απλά κλειδώσεις το τηλέφωνο...

Τώρα ότι widget έχεις για την μπαταρία, βγάλτο, τα περισσότερα καταναλώνουν παρά πολύ μπαταρία... Και να προσεχείς μήπως αφήνεις wifi ή bluetooth ανοιχτό όταν δεν το χρειάζεσαι. Η φωτεινότητα καλύτερα είναι να είναι πιο χαμηλά, αλλά δεν θα δεις και τεράστια διαφορά...

 

Φίλε yperion, κι εσένα περίπου τόσο σου κρατάει η μπαταρία;

Να μην το τρέχω τζάμπα στο service καινούριο τηλέφωνο! Χωρίς να έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα! Μιλάμε ότι δουλεύει άψογα, ούτε το παραμικρό κόλλημα ούτε το ελάχιστο bug, απλώς η διάρκεια της μπαταρίας με προβληματίζει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε yperion, κι εσένα περίπου τόσο σου κρατάει η μπαταρία;

Να μην το τρέχω τζάμπα στο service καινούριο τηλέφωνο! Χωρίς να έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα! Μιλάμε ότι δουλεύει άψογα, ούτε το παραμικρό κόλλημα ούτε το ελάχιστο bug, απλώς η διάρκεια της μπαταρίας με προβληματίζει.

 

Ναι, με μέτρια έως πολύ λίγη χρήση βγάζει 2 μέρες, αλλά αν χρησιμοποιείς wifi και μιλήσεις και κάποια ώρα στο τηλέφωνο πέφτει αρκετά η μπαταρία, αλλά έτσι είναι σχεδόν όλα τα smartphone. Μην αγχώνεσε, απλά να κλείνεις wifi, bt και να βγάλεις τα widget που είναι για την μπαταρία και θα είσαι μια χαρά, επίσης στο service δεν θα σου κάνουν τίποτα για την μπαταρία, μόνο το να αγοράσεις κάποια καινούργια μπαταρία, αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος, μια χαρά είναι η μπαταρία σου.

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το Wifi.Δεν μπορώ να συνδεθώ.Εχθές έβαλα αυτή την rom 2.3.3 CM-RC3 HACKDROID Legend. Όμως δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi.Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειται να με βοηθισεται σας παρακαλω. .. ..!!!! ουσιαστηκα το root ειναι να μπορω να βαζω costums στο κινιτο???? . . . δλδ αλλαζω το λογισμικο του κινιτου μου !!!!! και απο τη διαβασα και σε παραπανω αναφορες χανεις και την εγγυηση που εχεις...... η ερωτηση μου ειναι η εξης. . . αξιζει να rootarei κανεις το κινιτο του, και αν το κανει ειναι 100% σιγουρο οτι στο μελλον δν θα προκυψουν προβληματα. . . . .
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω ένα χ8 της σονυ και από τη στιγμή που του έκανα ενημέρωση λογισμικού δεν μπορεί να συνδεθεί σε (ανοιχτά και ασφαλισμένα) δίκτυΑ wifi.ενώ πριν όταν έβρισκε τα δίκτυα τα εμφάνιζε πάνω αριστερά κανονικά , τώρα τα βγάζει με ερωτηματικό σα να λείπει κάποιο δεδομένο - ρύθμιση χωρίς να έχω αλλάξει κάτι.ξέρει κανείς τί παίζει?
Link to comment
Share on other sites

καλισπέρα!! μόλις πηρα το χ8 και ενω ειναι υπεροχο τηλέφωνω το μονο πρόβλημα μου ειναι,οτι ενω επιλέγω μια φωτογραφία για φοντο, μου την κανει ζοομ και φενεται παρα πολυ ασχημα! υπαρχει καποια λυση?????
Link to comment
Share on other sites

καλισπέρα!! μόλις πηρα το χ8 και ενω ειναι υπεροχο τηλέφωνω το μονο πρόβλημα μου ειναι,οτι ενω επιλέγω μια φωτογραφία για φοντο, μου την κανει ζοομ και φενεται παρα πολυ ασχημα! υπαρχει καποια λυση?????

 

Όταν επιλέξεις τη φωτογραφία που θέλεις για το φόντο σου, σου την εμφανίζει με ένα πορτοκαλί πλαίσιο μέσα της, αν αγγίξεις αυτό το πορτοκαλί πλαίσιο θα σου βγάλει βελάκια να το μεγαλώσεις/μικρύνεις... σύρε λοιπόν το πλαίσιο να πιάσει όσο το δυνατόν περισσότερο θέμα για να σου το εμφανίζει σαν φόντο στο κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ας ρωτήσω κι εγώ:

 

Οι εφαρμογές που κατεβάζουμε από το Android market εγκαθίστανται υποχρεωτικά στη μνήμη της συσκευής ή μπορείς να επιλέξεις αποθήκευση και στην κάρτα μνήμης;

Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, τότε τι συμβαίνει στην περίπτωση που γεμίσει η μνήμη του τηλεφώνου; Πρέπει να σβήσεις εφαρμογές ώστε να απελευθερωθεί χώρος;

Edited by zxr

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ας ρωτήσω κι εγώ:

 

Οι εφαρμογές που κατεβάζουμε από το Android market εγκαθίστανται υποχρεωτικά στη μνήμη της συσκευής ή μπορείς να επιλέξεις αποθήκευση και στην κάρτα μνήμης;

Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, τότε τι συμβαίνει στην περίπτωση που γεμίσει η μνήμη του τηλεφώνου; Πρέπει να σβήσεις εφαρμογές ώστε να απελευθερωθεί χώρος;

Aκριβως ετσι,οι εφαρμογες πανε στην μνημη του τηλεφωνου. Υπαρχει ομως το app2sd οπου οι εφαρμογες πηγαινουν κατευθειαν στην sd.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι,οι εφαρμογες πανε στην μνημη του τηλεφωνου. Υπαρχει ομως το app2sd οπου οι εφαρμογες πηγαινουν κατευθειαν στην sd.

Μάλιστα... αυτό το κατεβάζω απλώς από το market ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... αυτό το κατεβάζω απλώς από το market ή χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο;

Οχι δεν υπαρχει στο market. Ο οδηγος ειναι ειναι εδω αλλα δεν ξερω αν ισχυει για το X8.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βγηκε και λελεμετρο για τους φανταρους απο το android market. Οσοι ειναι φανταροι χρειαζεται γιατι εκτος απο το να μετραει την θητεια εχει και πληροφορειες απο ολα τα στρατοπαιδα(κεντρα κ μοναδες)!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , έχω ένα πρόβλημα εδώ και μέρες...Διέγραψα απο το site της google το e-mail που είχα βάλει και στο κινητό μου (Χ8) και τώρα δεν μπορώ να μπω στο "market"!Έφτιαξα καινούργιο e-mail,το έβαλα και αυτό στο κινητό (απο τις ρυθμίσεις-->λογαριασμοί και συγχρονισμός) αλλά επειδή είναι προεπιλεγμένο το παλιό e-mail που έχω διαγράψει , πάλι δεν μπορώ να μπω στο market..Προσπαθώ να διαγράψω το παλιό e-mail από το κινητό(κατάργηση λογαριασμού) αλλά δεν γίνεται γιατί λέει οτι απαιτείται από κάποιες εφαρμογές...Έκλεισα όλες τις εφαρμογές από την διαχείριση εφαρμογών κ προσπάθησα να κάνω κατάργηση αλλά πάλι τίποτα...Τί πρέπει να κάνω για να ξαναμπώ στο market?(υποψιν δεν έχω κάνει root την συσκευή..)

Το βασικό μου προβλημα είναι ότι θέλω οπωσδήποτε να εγκαταστήσω το skype,

γιατί αύριο φεύγω για εξωτερικό αλλά δεν μπορώ να το κατεβάσω από το market,

αλλά δεν έχω και κάποιον file manager εγκατεστημένο για να το βάλω από το pc και να το εγκαταστήσω..Γίνεται να εγκαταστήσω εφαρμογή από pc χωρίς file manager?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Μια ερώτηση μονο.

 

Υπάρχει κάποιο gps, και κάποιο πακέτο χαρτών, που μπορείτε να προτείνετε?

Εννοώ με τον ενσωματωμένο δέκτη, και οχι με χρήση 3G/Wifi.

 

 

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Κίμωνας

I am a traveler of both time and space
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Μόλις χθες πήρα και εγώ το Χ8 και θα ήθελα λιγη βοήθεια. Μπορείτε να μου πείτε πως να κάνω εγκατάσταση εφαρμογές και επίσης γνωριζει κανείς αν υπάρχουν χρεώσεισ όταν το εικονίδειο hs είναι ενεργοποιημένο???
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Μόλις χθες πήρα και εγώ το Χ8 και θα ήθελα λιγη βοήθεια. Μπορείτε να μου πείτε πως να κάνω εγκατάσταση εφαρμογές και επίσης γνωριζει κανείς αν υπάρχουν χρεώσεισ όταν το εικονίδειο hs είναι ενεργοποιημένο???

 

Πρώτα θα κάνεις λογαριασμό Gmail, μετά θα μπεις στο μάρκετ και θα κατεβάσεις astro file manager για να κάνεις backup τις εφαρμογές.όταν κατεβάζεις από μάρκετ, τις εγκαθιστά το κινητό μόνο του.Όταν τις κατεβάζεις εκτός μάρκετ, θα θα τις κάνεις μόνος σου από τον φάκελο downloads του astro file manager.αν δεν έχεις προπληρωμένο πακέτο ίντερνετ.κάηκες..μιλάμε για 2 ευρώ/mb...στην αρχική σελίδα του sony ericsson android os υπάρχει ένα ποστ-οδηγός του zrx (με την λέξη FAQ) για αρχάριους.διαβάστε τον..όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! απεκτησα κι εγω αυτο το κινητακι προσφατα.. και θα ηθελα καποιες διευκρινησεις οπως..

1.τι να κανω για να κραταει περισσοτερο η μπαταρια μου? 2-2μιση μερες χωρις πολλα-πολλα μου φαινεται λιγο...γιατι μου τρωει πολλη μπαταρια απο την κατασταση αδρανειας και απο την ετοιμοτητα κυψελης (τι ειναι αυτο?)..αυτα τα βρηκα στο υπομενου "τι χρησιποιουσε την μπαταρια"..

 

2.οταν ανοιγω καποια εφαρμογη οπως ιντερνετ-mediaplayer-παιχνιδια..μετα πρεπει να πηγαινω "ρυθμισεις εφαρμογων"-> "υπηρεσιες που εκτελουνται" και να τις απενεργοποιω?

 

3.για να μη κανει μονο του καποιες παραπανω χρεωσεις ιντερνετ, πρεπει οταν δε το λειτουργω να απενεργοποιω την κινηση δεδομενων..σωστα καταλαβα?

 

4.θα πρεπει να εχω καποιο προγραμμα προστασιας απ τους ιους για οταν ειμαι συνδεδεμενη στο ιντερνετ? και αν ναι, εσεις τι εχετε? τι μου προτεινετε? κι επισης, υπαρχει και καποιο προγραμμα εκκαθαρισης..ειχα ακουσει για το uruninstaller (για κινητα)..

 

ευχαριστω και μονο που το διαβασετε.. οποιος μπορει να με κατατοπισει θα το εκτιμουσα πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

1) Δυο μέρες είναι αρκετά καλά για smartphone. Δες το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ για περισσότερα.

 

2) Όχι. Ασε το λειτουργικό να φροντίζει για αυτά.

 

3) Καλό είναι να το κάνεις.

 

4) Όχι, προς το παρόν δεν χρειάζεται. Περισσότερα εδω

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...