Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδες μια απλη και γρηγορη ερωτησουλα για να μη κουραζω. Ποιο ειναι καλυτερο συνολικα κινητο; Το galaxy 3 ή το Xperia x10 mini;;;;

Το θελω για δευτερο κινητο και ηθελα μια απαντηση, ευχαριστω.

Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδες μια απλη και γρηγορη ερωτησουλα για να μη κουραζω. Ποιο ειναι καλυτερο συνολικα κινητο; Το galaxy 3 ή το Xperia x10 mini;;;;

Το θελω για δευτερο κινητο και ηθελα μια απαντηση, ευχαριστω.

 

 

Το galaxy 3.Ειδικά άμα το πάρεις κάτω από 160 ευρώ που το πουλάνε αρκετά καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να συνδεθείς χωρίς την κάρτα μνήμης μέσα.

Είναι ένα γνωστό και εκνευριστικό bug.

 

Το δοκίμασα αλλά δεν έχει διαφορά.

Το έχω κάνει root με το z4root μήπως αυτό το επηρέασε?

Link to comment
Share on other sites

Το galaxy 3.Ειδικά άμα το πάρεις κάτω από 160 ευρώ που το πουλάνε αρκετά καταστήματα

Το εχω βρει 159 στη voda αλλα θα το παρω μεσω αναβαθμισης 29 ευρω. Και που το στηριζεις αυτο που λες φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Έκανα το πρωί επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και από τότε δεν με ακούνε όταν μιλάω από τα handsfree.

Είχε κανένας παρόμοιο πρόβλημα και πως το έλυσε?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βρει 159 στη voda αλλα θα το παρω μεσω αναβαθμισης 29 ευρω. Και που το στηριζεις αυτο που λες φιλε μου;

 

μεγαλύτερη οθόνη (3,2 -2.55),

καλύτερη ανάλυση (240x400-240x320),

μεγαλύτερη μνήμη

 

και ελπίζουμε ότι θα γίνει upgrade σε 2.2 ενώ το mini ήταν 1.5 και έγινε αναβάθμιση σε 2.1 και εκεί θα σταματήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα :D Είμαι από προχθές κάτοχος του Galaxy 3 . Πολύ καλό κινητό , άψογο θα έλεγα . Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής που βρήκα είναι η απουσία on-off του mobile data και το ότι όταν πας να μπεις στο marketplace αφού εισάγεις το gmail πάει και στο καρφώνει στο συχρονισμό χωρίς δυνατότητα αφαίρεσης . Ααα και το εξής : πήγα να κατεβάσω από το marketplace το πρόγραμμα για το twitter και facebook ( τα επίσημα ) και πριν να τα κατεβάσω και στα δύο έλεγε πως θα επιτρέπεται η πρόσβαση στο τηλεφωνικό κατάλογο αλλά και η χρήση του GPS (??) πράγμα που βρήκα άτοπο και δεν κατέβασα ... Τι είναι αυτό πάλι , θα μπορεί αυθαίρετα να ανοίγει gps με ή χωρίς assist ?? Τα έχει βάλει κανείς ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα :D Είμαι από προχθές κάτοχος του Galaxy 3 . Πολύ καλό κινητό , άψογο θα έλεγα . Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής που βρήκα είναι η απουσία on-off του mobile data και το ότι όταν πας να μπεις στο marketplace αφού εισάγεις το gmail πάει και στο καρφώνει στο συχρονισμό χωρίς δυνατότητα αφαίρεσης . Ααα και το εξής : πήγα να κατεβάσω από το marketplace το πρόγραμμα για το twitter και facebook ( τα επίσημα ) και πριν να τα κατεβάσω και στα δύο έλεγε πως θα επιτρέπεται η πρόσβαση στο τηλεφωνικό κατάλογο αλλά και η χρήση του GPS (??) πράγμα που βρήκα άτοπο και δεν κατέβασα ... Τι είναι αυτό πάλι , θα μπορεί αυθαίρετα να ανοίγει gps με ή χωρίς assist ?? Τα έχει βάλει κανείς ?

 

υπάρχουν διάφορες εφαρμογες για να σε βοηθήσουν για το mobile data ψαξε το apn on/off widget.

Μην ανησυχεις για τις προσβάσεις που ζητάει.Δε θα ανοίγει μόνο του gps το ζητάει σε περίπτωση που θες να δείχνεις που βρίσκεσαι στο tweeter σου ή στο facebook,

και τη πρόσβαση στο κατάλογο τη ζητάει ωστε να μπορείς μετά να συνδέσεις τους φίλους σου με επαφές

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω το σετ των εφαρμογών που χρησιμοποιώ με μία μικρή περιγραφή/αξιολόγηση.

 

Advanced Task Killer Free

Η 1η εφαρμογή που εγκατάστησα, μετά από τα σχόλια που διάβασα σε διάφορα forums.

 

Angry Birds (classic, seasons)

Είναι το μόνο παιχνίδι που έχω εγκαταστήσει. Και οι 2 μεγάλες εκδόσεις που έχουν βγει είναι εκπληκτικές άν και δεν παίζουν πολύ στρωτά μάλλον λόγω hardware. Δυστυχώς η beta δεν παίζει στο 5800.

 

APNdroid

Η αιτία που γράφω αυτό το ποστ. Το Mobile Data Controller ήταν η 2η εφαρμογή που εγκατέστησα, αλλά διαπίστωσα ότι ήταν η αιτία που δεν λάμβανα MMS από την ώρα που πήρα το τηλέφωνο. Εδώ και 1 βδομάδα διαπίστωσα ότι το APNdroid κάνει την ίδια δουλειά και δεν κόβει τα MMS.

 

Barcode Scanner

Barcode/QRCode reader. Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, αλλά όποτε χρειάστηκε λειτούργησε.

 

Battery Left Widget

Το πρόγραμμα που κατέληξα για να έχω μία σχετικά ασφαλή και όχι ιδιαίτερα απαιτητική σε πόρους εφαρμογή για μέτρηση της μπαταρίας. Εκανε αρκετό καιρό για να κάνει calibrate, αλλά πλέον λειτουργεί πολύ καλά. Αν έχετε κάποια εναλλακτική παρακαλώ προτείνετέ την.

 

Call Meter NG

Για μέτρηση calls, sms και data. Δεν μου αρέσει που δεν μπορώ να δω π.χ. τί "ζημιά" έχω κάνει πριν 3 μήνες, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια παρόμοια εφαρμογή που να μην τρέχει όποτε θέλει αυτή και να μετράει όλα αυτά τα στοιχεία. Αν έχετε κάποια εναλλακτική παρακαλώ προτείνετέ την.

 

ColorNote

Notepad για σημειώσεις και λίστες εργασιών.

 

Dolphin Browser HD

Εξαιρετικός internet browser. Υποστηρίζει flash, pinch zoom και παίρνει πολλά addins - δοκίμασα αρκετά αλλά κράτησα μόνο τα:

- Desktop Toggles > αλλάζει την προβολή της σελίδας από desktop σε mobile

- Web to PDF > σώζει την σελίδα που βλέπεις σε pdf

 

Flashlight (tap to switch off)

Φακός.

 

Get Altitude

Εντοπισμός θέσης με υψόμετρο, διεύθυνση και ταχυδρομικό κώδικα.

 

Google Sky Map

Για να βλέπεις τα ονόματα των αστερισμών.

 

GPS optimisation

Πρόγραμμα που βοηθάει το gps να δουλέψει πιο γρήγορα και σωστά.

 

Marine Compass

Πυξίδα.

 

Micro Clock Widget

Αναλογικό ρολογάκι - το **καλύτερο** που έχω βρει με widget 1x1 για μαύρο φόντο οθόνης.

 

MySettings

Μαζεμένες όλες οι ρυθμίσεις για γρήγορη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση. Το "ανταγωνιστικό" QuickSettings δεν θυμάμαι γιατί δεν το κράτησα, αλλά επιφυλάσσομαι να το ξαναδώ κάποια στιγμή.

 

Opera Mini

Ο browser που χρησιμοποιώ συνέχεια. Δεν υποστηρίζει flash και pinch zoom, αλλά είναι πολύ ελαφρύς και γρήγορος στο 3G-browsing.

 

Startup cleaner 2.0

Για να μην ξεκινάει ό,τι γουστάρει το τηλέφωνο όταν ανοίγει. Μπορείς να κλειδώνεις και προγράμματα του Android από αυτό - θα επανέλθω όμως σε άλλο ποστ πιο αναλυτικά.

 

SystemPanelLite Task Manager

Για να βλέπεις τί τρέχει "κάτω από το καπό".

 

tCalendarWidget

Το **καλύτερο** widget 1x1 για ημερολόγιο.

 

UniquePic

Για γρήγορη και εύκολη επεξεργασία εικόνων.

 

Ολες οι εφαρμογές είναι από το Market. Δεν έχω εγκαταστήσει σπασμένα προγράμματα, δεν το έχω κάνει root, και μάλλον δεν θα το αναβαθμίσω σε Froyo επειδή είναι εταιρικό δεν θέλω να το πολυ-σκαλίζω. Με ενδιαφέρει να δουλεύω με το τηλέφωνο και όχι το τηλέφωνο να δουλεύει με μένα - έκανα το ψάξιμό μου στο internet, δοκίμασα τις εφαρμογές που βρήκα, κράτησα αυτές που κράτησα και ασχολούμαι μόνο με κάποιες που μπορούν να αντικαταστήσουν αυτές που έχω. Και κάτι τελευταίο: επειδή το δοκίμασα δίπλα-δίπλα με το xperia mini pro πριν το βάλω μπροστά για χρήση, μπορώ να πω ότι, άν εξαιρέσουμε την κάμερα, είναι σε όλα του πολύ πιο εύχρηστο κ ελκυστικό σαν χρήση. Αυτά...

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.

Διάβασα σχεδον όλες τις σςλιδες του θέματος και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη, μάλιστα μπερδευτηκα και λιγο.

Το προβλημα ειναι οτι θελω να μπω στο ιντερνετ μεσω wi fi αλλά ενω συνδεεται στο ρουτερ δεν μπαινει με τιποτα στο ιντερνετ.Οταν δε εκλεισα το wifi μπηκε και εκανε και συγχρονισμο με το gmail κλπ αλλά θεωρώ οτι το έκανε μεσω δικτυου vodafone, πραγμα που δεν επιθυμω για να μην χρεωνομαι.

Τι κανουμε λοιπόν;

Σημειωτεον ειναι η πρωτη μου μερα συμβιωσης με το galaxy 3 και δεν το γνωριζω καλα.

Ευχαριστω για την υπομονη σας.

 

 

OK τελικά του έδωσα σταθερή ip και όλα εντάξει.

Edited by mondomio
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεμιζει ο χωρος του τηλ και δεν μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην sd δεν μου βγαζει καμια επιλογη για μετακινηση.....plz help θα το σπασω το xazo galaxy το εχω και 2 μερες....... xD thanlks!
Link to comment
Share on other sites

Android 2.2 News!

 

Η τελικη & επισημη 2.2 εχει βγει ηδη στην Γερμανια και στην Ρωσια.. Οπου ναναι ελπιζω θαρθει και σε μας.

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες άσχετο προσπαθώ να κάνω sream από τον δορυφορικό μου δέκτη DM800 στο κινητό το μόνο πρόγραμμα που μπορεί να κάνει stream είναι το vplayer ( γιατί είναι το μόνο που διαβάζει m3u) αλλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα (εκτός ότι και τα βιντεο τα παίζει χάλια) κολλάει και με πετάει συνέχεια έξω καμία ιδέα ??

το πρόγραμμα που έχω είναι το vplayer general (free...) το απλό vplayer (όχι general) δεν το κάνει καν εγκατάσταση τι το κατεβάζω από το νετ τι από την sd δεν το κάνει με τίποτα .

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κυρίλλε σοβαρά τώρα με τις ρομ που βγάζεις έχει νόημα εμείς που φλασάρουμε να την βάλουμε την τελική? Ή το λες για όποιον δεν ασχολείται με φλασάρισμα για να κάνει την επίσημη αναβάθμιση?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεμιζει ο χωρος του τηλ και δεν μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην sd δεν μου βγαζει καμια επιλογη για μετακινηση.....plz help θα το σπασω το xazo galaxy το εχω και 2 μερες....... xD thanlks!

 

έλα φίλος η λύση που βρήκα για εμένα και δουλεύει (προς το παρόν) άψογα

έχω την froyo 2.2 jpm εγκατεστημενη (rom)

root και lagfix

έκανα στην κάρτα (8αρα) ένα partitiom (1gb) format σε ext2

εγκατέστησα και το app2sd αλλά και το link2sd

όσα προγράμματα δεν περνάει το app2sd στην κάρτα τα περνάω με το Link2sd και αυτή την στιγμή έχω περίπου 170 (εφαρμογές παιχνίδια ) στο κινητό και ελεύθερη μνήμη 71,82 (έχω αφήσει κάποιες εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη όπως adw launcher windgets κλπ)

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κυρίλλε σοβαρά τώρα με τις ρομ που βγάζεις έχει νόημα εμείς που φλασάρουμε να την βάλουμε την τελική? Ή το λες για όποιον δεν ασχολείται με φλασάρισμα για να κάνει την επίσημη αναβάθμιση?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Απλά ενημερώνω για την επίσημη. Εγώ προτείνω να βάλετε την δικιά μου :)

Με την τελική v3.0 την δικιά μου θα έχεις απεριόριστο χώρο για εφαρμογές, εννοώ θα έχεις 140mb του τηλεφώνου και 1gb τις κάρτας μνήμης και θα πετάει το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερώνω για την επίσημη. Εγώ προτείνω να βάλετε την δικιά μου :)

Με την τελική v3.0 την δικιά μου θα έχεις απεριόριστο χώρο για εφαρμογές, εννοώ θα έχεις 140mb του τηλεφώνου και 1gb τις κάρτας μνήμης και θα πετάει το κινητό!

 

κυριλλος σε πια σελιδα θα βρω οδηγιες για την ανεπισημη?ειμαι λιγο ασχετος θα τα καταφερω?

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερώνω για την επίσημη. Εγώ προτείνω να βάλετε την δικιά μου :)

Με την τελική v3.0 την δικιά μου θα έχεις απεριόριστο χώρο για εφαρμογές, εννοώ θα έχεις 140mb του τηλεφώνου και 1gb τις κάρτας μνήμης και θα πετάει το κινητό!

 

Άσε μας όμως λίγο να την χαρούμε μετά!!! Μην βγάλεις καμιά ακόμα πιο μαμάτη στα καπάκια!!! Άσε μας λίγο χρόνο να την απολαύσουμε!!!:lol::lol::lol:

:p

Link to comment
Share on other sites

κυριλλος σε πια σελιδα θα βρω οδηγιες για την ανεπισημη?ειμαι λιγο ασχετος θα τα καταφερω?

 

Hacks/root/veltiwseis for galaxy 3.

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

Link to comment
Share on other sites

Hacks/root/veltiwseis for galaxy 3.

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

 

α) ολα αυτα που κανεις για να αναβαθμιστει σε 2.2 μπορω να τα κανω απο το ιδιο το κινιτο μιας και εχω συνδεση στο ιντερνετ η πρεπει να το συνδεσω στον υπολογιστη μου?

β) πως αποσυμπιεζω?

Link to comment
Share on other sites

α) ολα αυτα που κανεις για να αναβαθμιστει σε 2.2 μπορω να τα κανω απο το ιδιο το κινιτο μιας και εχω συνδεση στο ιντερνετ η πρεπει να το συνδεσω στον υπολογιστη μου?

β) πως αποσυμπιεζω?

 

από τον υπολογιστή. Για αποσυμπίεση κατέβασε το winrar!

Link to comment
Share on other sites

από τον υπολογιστή. Για αποσυμπίεση κατέβασε το winrar!

 

ευχαριστω για την κατανοηση αλλα δεν γνωριζω και πολλα...

ΥΣ.θα μπορουσα να σου κανω αμετρητες ερωτησεις αλλα ποιος γραφει...

θα το παλεψω το πολυ πολυ να το διαλυσω!!(το πιο πιθανο)...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την κατανοηση αλλα δεν γνωριζω και πολλα...

ΥΣ.θα μπορουσα να σου κανω αμετρητες ερωτησεις αλλα ποιος γραφει...

θα το παλεψω το πολυ πολυ να το διαλυσω!!(το πιο πιθανο)...

 

δεν θα το διαλύσεις :) μπορείς να προσθέσεις τον astronaytis στο msn ή στο facebook ή να του στείλεις email: taximan@windowslive.com για να σε βοηθήσει στο φλασάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

kyrille εγω που λεω να το αναβαθμισω τωρα σε Froyo μεσω των οδηγιων στο Hacks/root/veltiwseis for galaxy 3 . αυτη ειναι η τελευταια αναβαθμιση που εχει βγει δοκιμαστικα? θα ειναι ιδια με αυτη που αναμενουμε εδω και πολυ καιρο? αξιζει να την κανω τωρα? μετα οταν με το καλο βγει μεσω kies τι κανω? η δικη σου εκδοση που λες ειναι η (gingerbread)? χαχαχα το παρακανα με τις ερωτησεις!
:rocket:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...