Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι..κανονικο προγραμμα για κλησεις κ μνμτα μονο...δλδ απ οτι καταλαβαινω την εχω πατησει ε??αν κανω αμφισβητηση κ απειλη αλλαγης εταιρειας μπορει να σωσω τπτ?

 

Η χρέωση είναι 0,0001€/ΚΒ για πλοήγηση Web και 0,0123€/ΚΒ off portal wap. Δηλαδή 0,1 €/ΜΒ για σκέτο WEb και 12,60 €/ΜΒ αν χρησιμοποιείς WAP. Δες εδώ.

Άμα η ρύθμιση ήταν για WAP την πάτησες :worry::worry::worry:

 

Τώρα γιατί γίνεται ο διαχωρισμός δεν ξέρω. Δες τις ρυθμίσεις ΑΡΝ της συσκευής σου. Αν είναι σε gint.b-online.gr είσαι στην πρώτη περίπτωση. Αν έχεις gwap.b-online.gr είσαι στη δεύτερη. Αν είσαι στην πρώτη πρέπει να κατέβασες 3GB !!! για να χρεώθηκες τόσο. Αν είσαι στη δεύτερη αρκούν 23 ΜΒ !!! Δες το και μετά πάρε το 1260.

Καλά ξεμπερδέματα...:protest:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ...σύμφωνα με αυτά που λέει ο theta, μάλλον την πάτησες φίλε μου.

 

23mb παίζει χαλαρά να τα κατέβασες...

 

Χωρίς πρόγραμμα δεδομένων δεν έπρεπε να σερφάρεις / κατεβάζεις εφαρμογές...

 

Καλά ξεμπερδέματα κι απο μένα! Ενημέρωσε μας για νεώτερα!

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση είναι 0,0001€/ΚΒ για πλοήγηση Web και 0,0123€/ΚΒ off portal wap. Δηλαδή 0,1 €/ΜΒ για σκέτο WEb και 12,60 €/ΜΒ αν χρησιμοποιείς WAP. Δες εδώ.

Άμα η ρύθμιση ήταν για WAP την πάτησες :worry::worry::worry:

 

Τώρα γιατί γίνεται ο διαχωρισμός δεν ξέρω. Δες τις ρυθμίσεις ΑΡΝ της συσκευής σου. Αν είναι σε gint.b-online.gr είσαι στην πρώτη περίπτωση. Αν έχεις gwap.b-online.gr είσαι στη δεύτερη. Αν είσαι στην πρώτη πρέπει να κατέβασες 3GB !!! για να χρεώθηκες τόσο. Αν είσαι στη δεύτερη αρκούν 23 ΜΒ !!! Δες το και μετά πάρε το 1260.

Καλά ξεμπερδέματα...:protest:

θες να μου πεις με απλα ελληνικα κ οδηγιες ξεκαθαρες πως θα το δω αυτο??:D
Link to comment
Share on other sites

θες να μου πεις με απλα ελληνικα κ οδηγιες ξεκαθαρες πως θα το δω αυτο??:D

 

Πας Ρυθμίσεις -> Ασύρματη επικοινωνία -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείων πρόσβασης. Εκεί θα δεις πάνω πάνω Wind Internet κι από κάτω gint.b-online.gr. Αν δεις gwap.b-online.gr την πάτησες.

Αν κλικάρεις πάνω στο Wind internet, στην επιλογή APN θα δεις σε ποιά από τις δύο κατηγορίες ανήκεις (gint ή gwap).

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ayto oi υπολοιποι πως μπορουμε να το ελεγξουμε?εμενα π.χ. σε δικτυο cosmote γραφει internetapndroid.οπερ σημαινει?
Link to comment
Share on other sites

Πας Ρυθμίσεις -> Ασύρματη επικοινωνία -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείων πρόσβασης. Εκεί θα δεις πάνω πάνω Wind Internet κι από κάτω gint.b-online.gr. Αν δεις gwap.b-online.gr την πάτησες.

Αν κλικάρεις πάνω στο Wind internet, στην επιλογή APN θα δεις σε ποιά από τις δύο κατηγορίες ανήκεις (gint ή gwap).

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

tungapn_gint.b-online.gr λεει...αρα???την γλιτωσα???:worry:

Link to comment
Share on other sites

tungapn_gint.b-online.gr λεει...αρα???την γλιτωσα???:worry:

 

Μάλλον. Το tungapn το βάζει το Mobile Data Control για να κόβει το Internet.

 

Οπότε οι χρεώσεις προέρχονται από κάτι άλλο. Ψάξτο.

Link to comment
Share on other sites

Ayto oi υπολοιποι πως μπορουμε να το ελεγξουμε?εμενα π.χ. σε δικτυο cosmote γραφει internetapndroid.οπερ σημαινει?

 

Για Cosmote δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα περιστατικά ατυχούς χρέωσης data και internet από νέους κατόχους-χρήστες κινητών android πιστεύω ότι καλό είναι να γίνει από τους γνώστες του είδους ένας οδηγός must have εφαρμογών από την πρώτη στιγμή αγοράς του κινητού ή ένας απλός οδηγός αρχαρίων για την αποφυγή τέτοιων περιστατικών.

Τι λέτε ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα περιστατικά ατυχούς χρέωσης data και internet από νέους κατόχους-χρήστες κινητών android πιστεύω ότι καλό είναι να γίνει από τους γνώστες του είδους ένας οδηγός must have εφαρμογών από την πρώτη στιγμή αγοράς του κινητού ή ένας απλός οδηγός αρχαρίων για την αποφυγή τέτοιων περιστατικών.

Τι λέτε ;

 

Αν κοιτάξεις σ' αυτό το topic, τα έχουμε πει πολλές φορές. Πρέπει λίγο να προσέχει και ο χρήστης, ειδικά αν είναι νέος και δεν ξέρει. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έχουν γραφτεί κατά καιρούς όμως, δεν θα ήταν καλύτερο αντί να χρειαστεί ο καινούργιος χρήστης να διαβάσει 70 σελίδες για να τα βρεί να υπάρχει ένας οδηγός ( στην πρώτη σελίδα του θέματος ίσως) ο οποίος να γίνει και sticky ;
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έχουν γραφτεί κατά καιρούς όμως, δεν θα ήταν καλύτερο αντί να χρειαστεί ο καινούργιος χρήστης να διαβάσει 70 σελίδες για να τα βρεί να υπάρχει ένας οδηγός ( στην πρώτη σελίδα του θέματος ίσως) ο οποίος να γίνει και sticky ;

 

Κάνε πρόταση στους διαχειριστές του φόρουμ. :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα ... μολις δοκιμασα το apndroid ... το προγραμμα τα σπαει ... δεν χρησιμοποιει το κινητο το 3g/h και το ανοιγεις εσυ οποτε θελεις αν βεβαια εχεις αγορασει δωρεαν MB απο την εκαστοτε εταιρια κινητης τηλεφωνιας ... για αυτο τελος στους υπερογκους λογαριασμους ... και αν χρησιμοποιειτε το 3g καλο προγραμματακι μετρησης ειναι το data counter μετραει τα kb/mb και απο το wifi και απο το 3g...:)
Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά τα περιστατικά ατυχούς χρέωσης data και internet από νέους κατόχους-χρήστες κινητών android πιστεύω ότι καλό είναι να γίνει από τους γνώστες του είδους ένας οδηγός must have εφαρμογών από την πρώτη στιγμή αγοράς του κινητού ή ένας απλός οδηγός αρχαρίων για την αποφυγή τέτοιων περιστατικών.

Τι λέτε ;

Καλημέρα σε όλους!

 

Δράττομαι της ευκαιρίας ως νέος χρήστης Android να σας ενημερώσω ότι σε ερώτηση/αίτημά μου σε μια εκ των εταιρειών κινητής και πάντα σε σχέση με την προφύλαξη από άσκοπη χρέωση επιπλέον των δωρεάν MB χρήσης έμαθα ότι:

 

- δεν υπάρχει δυνατότητα εκ μέρους της να θέτει όριο στην χρήση από τον χρήστη μέχρι του ορίου του προγράμαμτος δωρεάν ΜΒ που εκείνος έχει (π.χ. αν έχω 500ΜΒ δωρεάν internet, ο πάροχος δεν έχει την δυνατότητα να μου βάλει φραγή στο internet με όριο τα 500ΜΒ)

 

- δεν υπάρχει δυνατότητα εκ μέρους της να ειδοποιεί (με sms, email, κ.λ.π.) τον χρήστη ότι θα ή έχει ξεπεράσει το όριο των δωρεάν ΜΒ που εκείνος έχει από το πρόγραμμά του, όταν αυτό θα συμβεί

 

Εκτός αυτών, η πλειονότητα των υπαλλήλων εξυπηρέτησης του παρόχου μου δεν έχουν ιδέα ότι τα android (κάποια από αυτά ????) δεν έχουν ενσωματωμένους μετρητές χρήσης όγκου δεδομένων και ότι πρέπει να κατεβάσεις εφαρμογές τρίτων από internet (με αποτέλεσμα να είναι περισσότερο ή λιγότερο αξιόπιστες)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στο παραπάνω: ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΤΕΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΓΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ!!! (Στη σύντομη χρήση που έκανα πιο αξιόπιστος μεταξύ Netcounter και 3g Watchdog μου φάνηκε, με κάθε επιφύλαξη, ο δεύτερος!)

 

Και μια ακόμα σημείωση: Χρησιμοποιώντας Android από Symbian (το παλιό μου κινητό) τριπλασίασα τη χρήση του mobile internet, οπότε γενικά ας έχουμε το νου μας και τουλάχιστον στην αρχή ας προσθέσουμε και καμμιά 100-200ΜΒ παραπάνω από αυτά που είχαμε μέχρι τώρα, μέχρι να καταλάβουμε πως λειτουργεί το σύστημα. Καλύτερα 10Ε ή 15Ε επιπλέον για κανά δίμηνο, παρά 100Ε κεραμίδα στο κεφάλι...!

 

Αυτά από εμένα! :)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω για όσους ακόμα δεν έχουν ασχοληθεί (ή δεν πληροί η συσκευή τους/διαθέσιμος χώρος/κ.λ.π. τον Fennec, δηλ. τον Android Firefox) τον Dolphin Browser HD o οποίος με τα Tabs του λειτουργεί όπως ο Firefox και σε 'σώζει' από το να έχεις δεκάδες shortcuts να γεμίζουν την οθόνη του κινητου σου!

 

ΥΓ: Διαθέσιμο και στο Market!

 

;)

Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, σημερα θα το εχω στα χερια μου απο το "γερμανο". το βασικο που με απασχολει ειναι καποιο καλο antivirus ωστε να μην υπαρχει θεμα ασφαλειας. ειδα σε προηγουμενα post οτι ενασ φιλος προτεινε το "lookout mobile security". οι υπολοιποι χρησιμοποιείτε το ιδιο??το κατεβαζω δωρεαν η με αγορα???

 

ευχαριστω πολυ.συνεχιστε την καλη δουλεια!http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, σημερα θα το εχω στα χερια μου απο το "γερμανο". το βασικο που με απασχολει ειναι καποιο καλο antivirus ωστε να μην υπαρχει θεμα ασφαλειας. ειδα σε προηγουμενα post οτι ενασ φιλος προτεινε το "lookout mobile security". οι υπολοιποι χρησιμοποιείτε το ιδιο??το κατεβαζω δωρεαν η με αγορα???

 

ευχαριστω πολυ.συνεχιστε την καλη δουλεια!http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/wink.gif

 

Μη βάλεις antivirus, δεν υπάρχει λόγος. Εγώ ειμαι root και δεν εχω βάλει. Το πιο βασικό ειναι να προσεχεις που δινεις στοιχεια πιστωτικών καρτών κλπ. Καλο ειναι να μην τα αποθηκευεις χωρίς encryption (μεσω γνωστων προγραμμάτων password safe κλπ)

 

Σχετικά με το θέμα χρεώσεων 3G Data, εγώ έχω 300MB προγραμμα και αν δεν το έχω tether με pc δεν τα καταναλώνω με τίποτα. Καλό είναι να έχετε πρόγραμμα μέτρησης δεδομένων και μάλιστα να το ρυθμίσετε να κόβει το 3G 5-10ΜΒ πρίν το όριο σας. Είναι αλήθεια οτι δεν μετράνε τα ΜΒ που μετράει η εταιρεία, αλλα είναι πολύ κοντά στα νούμερα της (μάλιστα εχω προσεξει οτι το 3G watchdog κάνει ελαφρώς υπερεκτιμηση).

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, σημερα θα το εχω στα χερια μου απο το "γερμανο". το βασικο που με απασχολει ειναι καποιο καλο antivirus ωστε να μην υπαρχει θεμα ασφαλειας. ειδα σε προηγουμενα post οτι ενασ φιλος προτεινε το "lookout mobile security". οι υπολοιποι χρησιμοποιείτε το ιδιο??το κατεβαζω δωρεαν η με αγορα???

 

ευχαριστω πολυ.συνεχιστε την καλη δουλεια!http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/wink.gif

Μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν από market το AVG Antivirus!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν cosmote μια ακομα δικλυδα ασφαλειας....ΕΥ αποστολη στο 1256 και σου λεει ακριβως τι υπολοιπο data (και οχι μονο) εχεις.η μαλλον για την ακριβεια τι εχεις καταναλωσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους..Το κινητό το έχω σχεδόν 10 μέρες και είπα να γραψω και εγώ τις εμπειρίες μου..

1.Μπαταρία..Όταν μιλαώ αρκετές ώρες κραταέι το πολύ 1,5 μέρα..Αν απλά σερφάρω και χαζεύω με τα ατελείωτα apps τοτε ξεπερνάει τις 2 μέρες..Παρατήρησα σημαντική διαφορα όταν άλλαξα το δίκτυο απο 3g σε 2g..

2.Οθόνη...Όντως αφήνει δαχτυλιές και έχει ένα μικρό θεματάκι στον ήλιο αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος

3.Απόκριση...Είναι ανάλογη των εφαρμογών που έχουμε εγκαταστήσει και της κάρτας μνήμης που έχουμε..

4.Wifi....Καλό σήμα και ικανοποιητική φόρτωση των σελίδων..ΠΡΟΣΟΧΗ σε όσους πάνε να εγκαταστήσουν καινούργιο δίκτυο(έχει επιλόγη "Προσθήκη δικτύου") να μην κάνουν λάθος σε κωδικούς γιατι θα κολλήσει το κινητο, δεν θα βρίσκει κανένα δικτυο και ούτε θα κάνει σάρωση..Για να διορθωθεί θα πρέπει να κάνετε επαναφορά στις εργοσταστιακές ρυθμίσεις και θα χάσετε οτι έχετε εγκαταστησει και όλα τα τηλέφωνα..

5.Gps...Όταν ειμαι σε ανοιχτό μέρος πχ.εθνική,παραλία.. βρίσκει αμέσως δορυφόρους και έχει καλή απόδοση..Μέσα στην πόλη που έχει πολλές παρεμβολές και δεν λοκάρει σε αρκετούς δορυφόρους έχω μια απόκριση 50-60 μέτρων..

6.Χάρτες MLS...Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την εγκατάσταση στην αρχη αλλα τελικά ηταν δικό μου λάθος και όχι της κάρτας sd..Όταν τοποθετείται την κάρτα περιμένετε 2-3 λεπτά να φορτωσει πλήρως και μετα να κάνετε την εγκατασταση..Πάντως αξίζει να πω συγχαρητηρια στην εταιρία που τους πήρα τηλ για το πρόβλημα και μου έστειλαν καινούρια κάρτα sd μέσα σε λιγότερο απο 24 ώρες..

 

Υ.Γ.Συγνώμη για το μεγάλο πόστ.Ελπίζω να βοήθησα..

 

Ησουν μεγαλη βοηθεια φιλε. να σε ρωτησω ομως,πωσ εκανες την αλλαγη απο 3g σε 2g??thanks

 

εφχαριστω πολυ χριστοφορε και treasure, θα το λαβω υποψη μου!!

 

Παιδιά, εγώ το έχω εδώ και μια βδομάδα. Είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο, η οθόνη του είναι μια χαρά και τρέχει το android πολύ γρήγορα. Αυτό που ήθελα ήταν ένα τηλέφωνο που να κρατάει πολύ η μπαταρία του. Με την πρώτη φόρτιση την Κυριακή το πρωί που μας πέρασε και με χρήση ατελείωτη - τηλέφωνα, wifi, internet κλπ, σήμερα Τρίτη η μπαταρία του είναι ακόμα στο 60%. Πολύ γρήγορο internet browsing, ωραίες εφαρμογές, πλήρως παραμετροποιήσιμο interface. Μόνο ένα αρνητικό έχει, ότι φαίνονται έντονα οι δαχτυλιές.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι νομίζω το καλύτερο τηλέφωνο για τα λεφτά του.

 

οντως ειναι το καλυτερο για τα λεφτα του.ποσες ωρες το φορτισες την πρωτη φορα?εμενα στις 2 ωρες γραφει 100% αλλα απο το γερμανο μου ειπαν να το αφησω 8 ωρες...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση http://images.myphone.gr/buttons3/multiquote_off.gif όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι το καλυτερο για τα λεφτα του.ποσες ωρες το φορτισες την πρωτη φορα?εμενα στις 2 ωρες γραφει 100% αλλα απο το γερμανο μου ειπαν να το αφησω 8 ωρες...

 

και μένα 8 ώρες είπαν.. δεν εχει ομως ενσωματωμενη διακοπή παροχής ρεύματος σε περίπτωση φουλαρίσματος;

 

καλο προγραμματακι μετρησης ειναι το data counter μετραει τα kb/mb και απο το wifi και απο το 3g...:)

 

αν σε μένα που δείχνει μόνο για wifi σημαίνει πως δεν έχω καθόλου 3g?

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησεις επειδη δεν εχω βρει απαντησεις.

1) Δεχετε ηχους .mp3 σαν ηχο κλησης ?

2) Οταν δεχετε κληση ο ηχος ξεκινα απο χαμηλα και ανεβαινει , οπως σε αλλα samsung

3) η συνδεση WiFi ειναι μονο Ν η κανει συδεση και σε ρουτερ b/g ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας παρακαλω!!! Σημερα κατι πρεπει να εσβησα απο την SD και συνεχεια μου βγαζει <Λυπουμαστε. Η Διεργασια com.android.phone τερματιστηκε απροσδοκητα.Δοκιμαστε ξανα.>

Παταω το Αναγκαστικο κλεισιμο που μου βγαζει και ψαχνει εκ νεου και βρισκει το δικτυο ( vodafone) και ετσι δουλευει οκ για λιγο μεχρι που εμφανιζεται ξανα το ιδιο!!!!

Αυτο που παθαινει δηλ. χανει το δικτυο για λογο που δεν καταλαβαινω.

Εκανα Factory Reset επανηλθε στη αρχικη μορφη αλλα παλι τα ιδια!!!!!

Αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας παρακαλω!!! Σημερα κατι πρεπει να εσβησα απο την SD και συνεχεια μου βγαζει <Λυπουμαστε. Η Διεργασια com.android.phone τερματιστηκε απροσδοκητα.Δοκιμαστε ξανα.>

Παταω το Αναγκαστικο κλεισιμο που μου βγαζει και ψαχνει εκ νεου και βρισκει το δικτυο ( vodafone) και ετσι δουλευει οκ για λιγο μεχρι που εμφανιζεται ξανα το ιδιο!!!!

Αυτο που παθαινει δηλ. χανει το δικτυο για λογο που δεν καταλαβαινω.

Εκανα Factory Reset επανηλθε στη αρχικη μορφη αλλα παλι τα ιδια!!!!!

Αν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει.

Ευχαριστω

Κανε format την SD καρτα φιλε μου. Λογικα εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστω θα το κανω FORMAT τωρα να δω...

Εχω εκει και το mls destinator ελπιζω να μπορω υστερα να το εγκαταστησω παλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...