Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως έχω γράψει και σε ξεχωριστό thread (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284864) το τηλέφωνο αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον περιοδικό έλεγχο email (μέσω pop/3G σε @yahoo.gr), ο οποίος κολλάει όποτε θυμάται. Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα android όμως και όχι τηλεφώνου.

 

Ελπίζω να διορθωθεί με την έλευση του froyo αλλιώς αντίο galaxy 3.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

εμενα δουλευει οκ το yahoo.gr οταν το ρυθμίζω να φερνει τα mail αυτοματα. Το εχω στο manual ομως για οικονομια στη μπαταρία. Αν θες να σου πω τι in-outcoming servers εχω βαλει.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

@RadioactiveToy οι ρυθμίσεις μου πρέπει να είναι σωστές αφού κάνει έλεγχο. Μπορεί όμως να σταματήσει να κάνει έλεγχο (μάλιστα όταν κολλήσει δεν κάνει έλεγχο ούτε χειροκίνητα-απλά δε φέρνει τα email χωρίς κάποιο μήνυμα λάθους) και με ένα reboot της συσκευής να δουλεύει πάλι κανονικά.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και σε ξεχωριστό thread (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284864) το τηλέφωνο αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον περιοδικό έλεγχο email (μέσω pop/3G σε @yahoo.gr), ο οποίος κολλάει όποτε θυμάται. Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα android όμως και όχι τηλεφώνου.

 

Ελπίζω να διορθωθεί με την έλευση του froyo αλλιώς αντίο galaxy 3.

 

Το θέμα είναι αυτό το froyo θα το δούμε πότε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση..

Πώς τα πάει από θέμα gps,όσον αφορά τις επιδόσεις και την ακρίβειά του?

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση..

Πώς τα πάει από θέμα gps,όσον αφορά τις επιδόσεις και την ακρίβειά του?

 

Λένε ότι δεν είναι καλό. Πάντως εμένα μου φαίνεται γαμάτο !! Δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος !!

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι δεν είναι καλό. Πάντως εμένα μου φαίνεται γαμάτο !! Δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος !!

 

Κοίτα εγώ δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος, αλλά πιο destinator χρησιμοποιείται??? από oteshop που το πήρα ,είχε δωρεάν το MLS Destinator που είναι ψηλοάχρηστο, γιατί χρειάζεται να χεις μέσα και τη κάρτα που σου δίνουν για να τρέχει η οποία δεν έχει ικανοποιητικό "χώρο" 2Gb, που σημαίνει ότι θα μπαίνωβγάζεις τις κάρτες για να χεις gps, (ανούσιο να αντιγράψεις τα δεδομένα της κάρτας 2Gb σε άλλη γιατί εμφανίζει όταν ανοίγεις τον Destinator ότι δεν είσαι εξουσιοδοτημένος) και κατέφυγα σε CoPilot πολύ καλύτερα έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος, αλλά πιο destinator χρησιμοποιείται??? από oteshop που το πήρα ,είχε δωρεάν το MLS Destinator που είναι ψηλοάχρηστο, γιατί χρειάζεται να χεις μέσα και τη κάρτα που σου δίνουν για να τρέχει η οποία δεν έχει ικανοποιητικό "χώρο" 2Gb, που σημαίνει ότι θα μπαίνωβγάζεις τις κάρτες για να χεις gps, (ανούσιο να αντιγράψεις τα δεδομένα της κάρτας 2Gb σε άλλη γιατί εμφανίζει όταν ανοίγεις τον Destinator ότι δεν είσαι εξουσιοδοτημένος) και κατέφυγα σε CoPilot πολύ καλύτερα έτσι!

 

όντως δεν είναι και τέλειο αλλά την δουλειά του την κάνει. Εγώ χρησιμοποιώ το MLS Destinator που το είχε μέσα όταν το αγόρασα από oteshop, αν και θα δοκιμάσω και το CoPilot που ανέφερες. αα επίσης δεν έχω αυτοκίνητο γιατί είμαι 16 ακόμα και δεν με πολυενδιαφέρει το gps αλλά έχει φάση !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είναι σημαντική για εμένα η λειτουργία του gps,καθώς το χρησιμοποιώ συχνά και έλεγα μήπως γλίτωνα από το να κουβαλάω και το εξωτερικό "πατροπαράδοτο" gps του αυτοκινήτου.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος, αλλά πιο destinator χρησιμοποιείται??? από oteshop που το πήρα ,είχε δωρεάν το MLS Destinator που είναι ψηλοάχρηστο, γιατί χρειάζεται να χεις μέσα και τη κάρτα που σου δίνουν για να τρέχει η οποία δεν έχει ικανοποιητικό "χώρο" 2Gb, που σημαίνει ότι θα μπαίνωβγάζεις τις κάρτες για να χεις gps, (ανούσιο να αντιγράψεις τα δεδομένα της κάρτας 2Gb σε άλλη γιατί εμφανίζει όταν ανοίγεις τον Destinator ότι δεν είσαι εξουσιοδοτημένος) και κατέφυγα σε CoPilot πολύ καλύτερα έτσι!

 

τι θα κανουμε εμεις τωρα που εχουμε αγορασει καρτα sdhc 8gd και θελουμε να λειτουργει το MLS destinator?

Link to comment
Share on other sites

τι θα κανουμε εμεις τωρα που εχουμε αγορασει καρτα sdhc 8gd και θελουμε να λειτουργει το MLS destinator?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά προτείνω το εξής: Αν κλωνοποιήσεις την κάρτα των 2gb στην μεγαλύτερη των 8 με το Acronis True Image, μήπως δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που με βασανίζει εδώ και μέρες και δεν έχω δει ακόμη απάντηση από κανένα forum, είναι εάν μπορούμε να στείλουμε αρχεία κατευθείαν στο τηλέφωνο και όχι στην κάρτα μνήμης. Το μαραφέτι αυτό το πήρα την πρώτη 'βδομάδα της κυκλοφορίας του, μου άρεσε το όλο σύστημα αλλά μόλις πήγα να βάλω δικούς μου ήχους για μηνύματα, ανακάλυψα ότι δεν γίνεται τἰποτα. Άσε που το KIES αναγνωρίζει μόνο την εξωτερική μνήμη και όχι τη μνήμη του τηλ. Μήπως φταίει το φτωχό μου το μυαλό, ή υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που με βασανίζει εδώ και μέρες και δεν έχω δει ακόμη απάντηση από κανένα forum, είναι εάν μπορούμε να στείλουμε αρχεία κατευθείαν στο τηλέφωνο και όχι στην κάρτα μνήμης. Το μαραφέτι αυτό το πήρα την πρώτη 'βδομάδα της κυκλοφορίας του, μου άρεσε το όλο σύστημα αλλά μόλις πήγα να βάλω δικούς μου ήχους για μηνύματα, ανακάλυψα ότι δεν γίνεται τἰποτα. Άσε που το KIES αναγνωρίζει μόνο την εξωτερική μνήμη και όχι τη μνήμη του τηλ. Μήπως φταίει το φτωχό μου το μυαλό, ή υπάρχει λύση;

 

Γιατί σε ενοχλεί να τα στέλνεις στην κάρτα μνήμης? το τηλέφωνο δέν έχει και μεγάλη χωρητικότητα να για παίρνει πολλά αρχεία στην εσωτερική του μνήμη. Καλύτερα λοιπόν να τα έχεις στην κάρτα μνήμης.

Για εύκολες μεταφορές δοκίμασε το Dropbox (Σου δίνει 2Gb free και δημιουργεί ένα folder κοινό στο τηλέφωνο και σε όσα PC θέλεις π.χ. σπίτι δουλεία κλπ). Επίσης εμένα με έχει βολέψει πολύ το Android Manager Wifi το οποίο είναι ένα phone manager μέσω wifi σύνδεσης (πλεονέκτημα στο ότι δεν θές καλώδιο και δεν φορτίζει το τηλέφωνο όπως στο usb χωρίς λόγο). Για δές μήπως σου κάνουν.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά προτείνω το εξής: Αν κλωνοποιήσεις την κάρτα των 2gb στην μεγαλύτερη των 8 με το Acronis True Image, μήπως δουλέψει;

 

Ναι ίσως! Εμένα δε με απασχόλησε και πολύ γιατί έκανα εγκατάσταση το CoPilot και έμεινα περισσότερο ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε ενοχλεί να τα στέλνεις στην κάρτα μνήμης? το τηλέφωνο δέν έχει και μεγάλη χωρητικότητα να για παίρνει πολλά αρχεία στην εσωτερική του μνήμη. Καλύτερα λοιπόν να τα έχεις στην κάρτα μνήμης.

Για εύκολες μεταφορές δοκίμασε το Dropbox (Σου δίνει 2Gb free και δημιουργεί ένα folder κοινό στο τηλέφωνο και σε όσα PC θέλεις π.χ. σπίτι δουλεία κλπ). Επίσης εμένα με έχει βολέψει πολύ το Android Manager Wifi το οποίο είναι ένα phone manager μέσω wifi σύνδεσης (πλεονέκτημα στο ότι δεν θές καλώδιο και δεν φορτίζει το τηλέφωνο όπως στο usb χωρίς λόγο). Για δές μήπως σου κάνουν.

 

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Ο λόγος που θέλω να περάσω τους ήχους στο κινητό είναι επειδή θέλω να χρησημοποιώ και την κάρτα του MLS Destinator και την απλή κάρτα μνήμης και δε γίνεται να αλλάζω ρυθμίσεις ήχων κάθε φορά που αλλάζω κάρτα. Άσε που ως default ήχο για τα μηνύματα μπορείς να φορτώσεις μόνο αυτούς που έχει το τηλέφωνο και όχι δικούς σου. Σπάσιμο, δηλαδή. Άραγε είναι θέμα Android αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ κάτοχος του κινητού 2 εβδομάδες τώρα. Από vodafone το πήρα.

Καλό κινητό και αρκετές δυνατότητες. Συστήνεται γενικά αν μπορεί κάποιος να συμβιβασθεί με την αδυναμία της κάμερας στη λήψη βιντεο ανάλυσης 640Χ480 στα 30 fps.

 

Τώρα έχω το εξής θεματάκι που αφορά τη σύνδεση usb.

1. Όταν το συνδεω σαν συσκευή αποθήκευσης ενώ εμφανίζεται ο δίσκος στον εξπλορερ οταν τον επιλέγω βγάζει "please insert a disk into drive x". Όσο και να περιμένω δεν αλλάζει αυτό.

2. Όταν το συνδεω σαν συσκευή αποθήκευσης και ανοίγω το KIES το αναγνωρίζει αλλα γράφει ότι θέλει να το συνδέσω σαν KIES για να δουλέψει.

3. Οταν το συνδεω σαν KIES και ανοίγω το KIES λέει ότι γίνεται συνδεση με τη συσκευή αλλα δεν τελειώνει ποτέ αυτό. Κοινώς δεν γίνεται σύνδεση.

4. Μόνο με το MyPhoneExplorer μπορώ να δω την κάρτα στο τηλέφωνο με USB debbuging mode αλλα έτσι η μετάδοση δεδομένων είναι μέχρι 1MB/sec.

5. Έτσι όπως γίνεται σε linux δεν προσαρτάται με τιποτα η κάρτα οταν επιλέγω συσκευή αποθήκευσης.

 

Τί να φταίει για τα 1 και 3; Έχω δοκιμάσει τα πάντα απο εδώ, απεγκατάσταση, καθαρισμό με ccleaner, επανεκίνηση, εγκατάσταση κλπ. Τιποτα, τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

όντως δεν είναι και τέλειο αλλά την δουλειά του την κάνει. Εγώ χρησιμοποιώ το MLS Destinator που το είχε μέσα όταν το αγόρασα από oteshop, αν και θα δοκιμάσω και το CoPilot που ανέφερες. αα επίσης δεν έχω αυτοκίνητο γιατί είμαι 16 ακόμα και δεν με πολυενδιαφέρει το gps αλλά έχει φάση !!

Εγώ που δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το destinator? Αγόρασα μια οχτάρα κάρτα και μετεφερα εκεί μέσα τον φάκελο από την κασετίνα που δίνει με το τηλ. Εγκαθιστώ το apk αλλά οταν πατώ το εικονίδιο, λέει οτι δεν μπορεί να ανοίξει επειδή πρέπει να πάω στην ιστοσελίδα και να κατεβάσω αρχεία που λείπουν η αν τα έχω να δω αν είναι σωστά εγκατεστημένα. Πως τα κατάφερες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το destinator? Αγόρασα μια οχτάρα κάρτα και μετεφερα εκεί μέσα τον φάκελο από την κασετίνα που δίνει με το τηλ. Εγκαθιστώ το apk αλλά οταν πατώ το εικονίδιο, λέει οτι δεν μπορεί να ανοίξει επειδή πρέπει να πάω στην ιστοσελίδα και να κατεβάσω αρχεία που λείπουν η αν τα έχω να δω αν είναι σωστά εγκατεστημένα. Πως τα κατάφερες εσύ;

 

πρέπει να έχεις τα αρχεία του destinator στην κάρτα μνήμης που σου δίνει με το destinator... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω το εξής θεματάκι που αφορά τη σύνδεση usb.

1. Όταν το συνδεω σαν συσκευή αποθήκευσης ενώ εμφανίζεται ο δίσκος στον εξπλορερ οταν τον επιλέγω βγάζει "please insert a disk into drive x". Όσο και να περιμένω δεν αλλάζει αυτό.

Σωστά το κάνεις αλλά θέλει ένα ακόμα βήμα: να πας στην αρχική οθόνη, να κατέβασεις το notification bar και να επιλέξεις mount. Μόλις κάνεις αυτό θα αναγνωρίσει το κινητό σαν εξωτερικό δίσκο.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Τί να φταίει για τα 1 και 3; Έχω δοκιμάσει τα πάντα απο εδώ, απεγκατάσταση, καθαρισμό με ccleaner, επανεκίνηση, εγκατάσταση κλπ. Τιποτα, τα ίδια...

 

Παιδιά για το KIES και εγώ είχα πρόβλημα και έχω να πω:

1) Κάντε ενημέρωση προγράμματος από τις ρυθμίσεις του KIES.

2) Πάνω αριστερά στο KIES πατάς το εικονίδιο για το μενού και πατάς την επιλογή "Ανάκτηση προγράμματος Οδήγησης"

 

...Αν δε δουλέψουν αυτά ελέγξτε αν ο υπολογιστής σαν καλύπτει της απαιτήσεις του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το κάνεις αλλά θέλει ένα ακόμα βήμα: να πας στην αρχική οθόνη, να κατέβασεις το notification bar και να επιλέξεις mount. Μόλις κάνεις αυτό θα αναγνωρίσει το κινητό σαν εξωτερικό δίσκο.

 

Άφησα το κινητό να συνδεθεί με ΚΙΕΣ για καμμία ώρα και αυτό έκλεισε μόνο του. ΤΟ ξαναάνοιξα και μετά η USB του δεν άκουγε με τιποτα. Μιλάμε του έβαζες το βυσμα και δεν άλλαζε τιποτα. Οπότε αποφάσισα ότι παω για HARD RESET.

Μετά από αυτό ολα ξαναέφτιαξαν εκτός από τη συσκευή αποθήκευσης η οποία λύθηκε και αυτή με τον από πάνω τρόπο.

Και όλα αυτά τα προβλήματα δημιουργήθηκαν χωρίς κάποιο περίεργο hack. Που να κάνω και τιποτα root. Ας είναι, πάμε παρακάτω ...

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βάλω μια φωτογραφία για φόντο στο κινητό και φαίνεται όλες τις επιφάνειες (1,2,3,4...)???
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βάλω μια φωτογραφία για φόντο στο κινητό και φαίνεται όλες τις επιφάνειες (1,2,3,4...)???

 

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή με βάση το μενού android.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή με βάση το μενού android.

 

Σε εμενα το κανει μονο του.

Οταν παω να βαλω ενα φοντο, μου εμφανιζει ενα πορτοκαλι κουτακι για να κοψω οπου θελω την φωτο μου και λειτουργει κανονικα το εφε οσες οθονες και να εχω.

Τωρα εχω 5 και παιζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...