Jump to content

Σύνδεση internet on the go με wifi διανομέα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα στικακι cosmote στα 10 giga και σκέπτομαι την αναβάθμιση σε unlimited .Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως μπορώ να το συνδέσω αυτό ή τη sim σε wi fi διανομέα έτσι ώστε να μπορούμε να συνδεθούμε ταυτόχρονα 2 pc me wifi. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

lan με switch και δίκτυο ή με acces point. Επίσης καλό θα ήταν να δώσεις και περισσότερες πληροφορίες για να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις όπως π.χ την δομή του δικτύου σου, τι υπολογιστές, τι λειτουργικό, κάρτες δικτύου κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

μιλάω να κάνεις δίκτυο υπολογιστών με switch και να πέρνεις ίντερνετ από τον υπολογιστή που έχει το usb stick.
Link to comment
Share on other sites

Α sorry. πολύ σχετική δεν είμαι:O Αυτό που σκαφτόμουνα είναι η να μπει η sim σε ένα ασύρματο modemaki η να συνδεθεί κατευθείαν το στικ με ένα διανομέα αν γινεται φυσικα
Link to comment
Share on other sites

Α sorry. πολύ σχετική δεν είμαι:O Αυτό που σκαφτόμουνα είναι η να μπει η sim σε ένα ασύρματο modemaki η να συνδεθεί κατευθείαν το στικ με ένα διανομέα αν γινεται φυσικα

 

υπάρχουν combo wifi/3g routers.

όπως αυτό (πρέπει να έχει ήδη stickaki usb 3g modem)

http://global.ebay.com/3G_WiFi_80211BG_Wireless_Router_HSDPAHSUPACDMAEVDO/110537836755/item

περίπου 40 ευρώ με μεταφορικά λέει

 

ή άλλες λύσεις που έχουν ενσωματωμένο και το 3g modem όπως αυτό:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=230456728342

 

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ αυτά τα συγκεκριμένα που παραθέτω!!

 

Με τη λύση του ξεχωριστού router δεν θα χρειάζεται να έχεις έναν υπολογιστή συνέχεια ανοιχτό για να μοιράζεις τη σύνδεση στους άλλους. Να προτιμήσεις τη λύση του αυτόνομου 3g router που δεν απαιτεί να είναι ένας υπολογιστή συνέχεια ενεργός.

 

Αυτό που θα αγοράσεις:

- Να είναι καινούριο

- Να υποστηρίζει wifi n (μεγάλη ταχύτητα και μεγάλη εμβέλεια) δηλαδή να είναι combo wifi a/b/g/n - 3.5G router με υποστήριξη υψηλής ταχύτητας download και upload

 

Και εγώ ψάχνω να αγοράσω κάτι παρόμοιο αυτόν τον καιρό.

 

Βέβαια για πολύ downloading και για voip η λύση αυτή δεν είναι κατάλληλη γιατί η 3g σύνδεση δεν έχει την αξιοπιστία της σταθερής σύνδεσης (π.χ. connx)

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=230456728342

και απλά δε παίζεται!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Παίζει σε όλα τα δίκτυα και δοκιμασμένο. Επίσης έχει και έξοδο για 1 lan ενσύρματο καθώς και για συσκευή τηλεφώνου (αν έχει η κάρτα σου φωνή). Στέλνεις sms απο το pc. Συνδέεται και σε αυτοκίνητο (ή με μπαταρία εξωτερική) γι wifi παντού!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=230456728342

και απλά δε παίζεται!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Παίζει σε όλα τα δίκτυα και δοκιμασμένο. Επίσης έχει και έξοδο για 1 lan ενσύρματο καθώς και για συσκευή τηλεφώνου (αν έχει η κάρτα σου φωνή). Στέλνεις sms απο το pc. Συνδέεται και σε αυτοκίνητο (ή με μπαταρία εξωτερική) γι wifi παντού!

 

Η έξοδος τηλεφώνου είναι για voip ή για land-based WAN (Π.Χ. CONNX)

???

 

Τι εννοείς "έξοδο τηλεφώνου";;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

πολλά thanks.:) Ακριβώς κάτι τέτοιο ψάχνω. voice και τρελό dowload δεν με ενδιαφέρει. Απλά σερφάρισμα στις διακοπές θέλω :)

 

Λες ότι το θες για τις διακοπές (άρα απ' ότι καταλαβαίνω δεν θες να κάνεις συμβόλαιο για σταθερή σύνδεση για τους 1-2 μήνες που θα διαρκέσουν οι διακοπές σου - και καλά κάνεις).

 

Εάν έχεις έναν μόνο υπολογιστή στις διακοπές σου όμως, χρειάζεσαι απλά το usb stickακι που έχεις. Δεν χρειάζεσαι το 3g / wifi router.

 

Αυτό το μηχάνημα είναι για να αξιοποιήσεις μια 3g σύνδεση για ταυτόχρονη πρόσβαση ΠΟΛΛΩΝ υπολογιστών ταυτόχρονα. Θεωρητικά με ένα τέτοιο μηχανάκι μπορεί να παίρνεις ΕΣΥ ΜΟΝΟ σήμα internet από τη vodafone/cosmote/wind και να το μοιράζεις σε όλη την παραλία, ώστε να μπορεί ο καθένας να μπει με wifi μέσα από το κινητό, το pda ή το laptop του.

 

Για ένα εξωχικό πάντως στο οποίο δεν θες μόνιμη σύνδεση όλο το χρόνο, η λύση αυτή είναι λουκούμι για να έχουν πολλοί άνθρωποι πρόσβαση χωρίς ετήσιες δεσμεύσεις.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ξερω.εχω στικακι .Αυτο που θελω ειναι στις διακοπες που περνουμε ολοι στην οικογενεια τα λαπτοπ 2-3 να μπορουμε για απλο σερφαρισμα να εκμεταλευτουμε το στικακι αφου ετσι και αλιως το πληρωνω :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχε υπόψη, πως αν το θες μόνο για 2-3 μήνες, δεν χρειάζεται να πάρεις την συσκευή για να έχουν πρόσβαση στο internet όλα τα pc... Μπορείς πολύ απλά μέσα από τα windows να ενεργοποιήσεις το Internet Connection Sharing και να κάνεις το δικό σου pc Router. Έτσι, απλά συνδέεις τον υπολογιστή σου με το στικάκι στο internet, και έπειτα, τα υπόλοιπα pc βρίσκουν ένα ασύρματο δίκτυο το οποίο εκπέμπει ο υπολογιστής σου και μπαίνουν στο ιντερνετ από εκεί.

 

Ο μόνος περιορισμός σε όλο αυτό, είναι πως πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής σου για να μπορούν τα υπόλοιπα pc να μπούνε στο internet!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το δοκίμασε κανείς να μας πει εντυπώσεις?

 

Εγώ ψάχνω για ένα 3G modem με έξοδο ethernet (όχι usb) που να παίρνει εξωτερική κεραία διότι η περιοχή έχει πολύ αδύναμο σήμα.

 

Το ιδανικό θα ήταν να το βάλω εξωτερικά, σε ένα κουτί επάνω στην κεραία, και από εκεί να κατεβάζω ένα καλώδιο ethernet στο router μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...