Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια οποιος εχει περασει την belle ας δοκιμασει να μπει με τον browser sto browsermark και να κανει το τεστ..

να μας πει τι σκορ χτυπισε..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν λίγο είδα μέσω του Navifirm ότι η Nokia ανέβασε στους servers της την επίσημη Anna (22.14) για πολλά product codes (ΟΧΙ ακόμα για τα ελληνικά) για όλες τις Symbian^3 συσκευές (N8, E7, C6-01, C7). Εγώ έχω το C6-01 παραεισαγωγής με γερμανικό product code (059C1C7) και το έλεγξα και μέσω του φοίνικα και υπάρχει η 22.14 με μέγεθος 295 ΜΒ, διπλάσιο σχεδόν από την προηγούμενη έκδοση! Φυσικά δεν το βάζω, για να μην χάσω τα ελληνικά και περιμένω την αναβάθμιση OTA. To περίεργο είναι ότι ενώ το Ovi Suite κοιτάει το product code για να κάνει αναβάθμιση, μου λέει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση!

 

μέσω ΟΤΑ πότε θα είναι περίπου διαθέσιμη; γιατί έχω γερμανικό Product code και ακόμα δε μου έχει βρει κάτι

 

Λοιπον παιδια η anna το επιβεβαιωνω και εγω ειναι προ τον πυλων!!!:yahoo:Εχω

και εγω γερμανικο product code το εχω συνδεσει στο ovisuite αλλα δεν λεει τιποτα και ενω απο το *#0000# δεν μου βγαζει τιποτα μπηκα στο μενου του κινητου στην ενημερωση λογισμικου και μου βγαζει το εξης μηνυμα: Ν8-00 Λογισμικο συσκευης-περιγραφη: αριθμος εκδοσης 022.014 αλλα μου λεει να το συνδεσω στον υπολογιστη και να παω στη σελιδα http://www.nokia.com/softwareupdate (το οποιο επιβεβαιωνει οτι εχει βγει η anna) Ψηνομαι αγρια να το εκανα και ας χασω τα ελληνικα αλλα μαλλον δεν αξιζει να παω μετα να μου περασουν τα ελληνικα θα περιμενω το OTA!!Εχει κανεις καποιο νεοτερο τι λετε??;);)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια η anna το επιβεβαιωνω και εγω ειναι προ τον πυλων!!!:yahoo:Εχω

και εγω γερμανικο product code το εχω συνδεσει στο ovisuite αλλα δεν λεει τιποτα και ενω απο το *#0000# δεν μου βγαζει τιποτα μπηκα στο μενου του κινητου στην ενημερωση λογισμικου και μου βγαζει το εξης μηνυμα: Ν8-00 Λογισμικο συσκευης-περιγραφη: αριθμος εκδοσης 022.014 αλλα μου λεει να το συνδεσω στον υπολογιστη και να παω στη σελιδα http://www.nokia.com/softwareupdate (το οποιο επιβεβαιωνει οτι εχει βγει η anna) Ψηνομαι αγρια να το εκανα και ας χασω τα ελληνικα αλλα μαλλον δεν αξιζει να παω μετα να μου περασουν τα ελληνικα θα περιμενω το OTA!!Εχει κανεις καποιο νεοτερο τι λετε??;);)

 

εγω εβαλα το euro και ασ μην εχει ελληνικα βαρεθηκα να περιμενω....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα το euro και ασ μην εχει ελληνικα βαρεθηκα να περιμενω....:wacko:

 

χτες δεν ειπες οτι περασες το belle??

το εβγαλες τελικα?

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

εχει κανει καποιος απο σας την αναβαθμιση ota?εννοω κατα κυριο λογο οσους εχουν παραεισαγωγης

 

Δεν νομίζω αφού δεν έχει βγει η Anna για τα balkans products codes που έχουν τα ελληνικά. Εμένα τουλάχιστον στο C6-01 στην ενημέρωση συσκευής δεν μου βγάζει κατι ακόμα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάλι υπάρχει πιθανότητα να χάσουμε τα ελληνικά αν το κάνουμε από το Ovi Suite;

Μόνο OTA μας εξασφαλίζει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάλι υπάρχει πιθανότητα να χάσουμε τα ελληνικά αν το κάνουμε από το Ovi Suite;

Μόνο OTA μας εξασφαλίζει;

 

Σωστά, αν έχεις συσκευή παραεισαγωγής, γιατί το Ovi Suite κοιτάει το product code (π.χ. γερμανικό) και βάζει το αντίστοιχο λογισμικό. Εκτός αν έχεις επίσημη ελληνική συσκευή με ελληνικό product code, οπότε κάνεις άφοβα την αναβάθμιση από το Ovi Suite.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω γερμανικο product code...Ψηνομαι αγρια να το εκανα και ας χασω τα ελληνικα αλλα μαλλον δεν αξιζει να παω μετα να μου περασουν τα ελληνικα θα περιμενω το OTA!!Εχει κανεις καποιο νεοτερο τι λετε??;);)

 

Αν σου περάσουν τα ελληνικά, τις εγκατεστημένες εφαρμογές τις χάνεις. οπότε τι να στο κάνουν αυτοί, τι να το κάνεις εσύ με τον φοίνικα.

Απλά πρέπει να περιμένεις να βγει, η balkans.

 

χτες δεν ειπες οτι περασες το belle??

το εβγαλες τελικα?

 

Είναι που δεν είχε πρόβλημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου περάσουν τα ελληνικά, τις εγκατεστημένες εφαρμογές τις χάνεις. οπότε τι να στο κάνουν αυτοί, τι να το κάνεις εσύ με τον φοίνικα.

Απλά πρέπει να περιμένεις να βγει, η balkans.

 

Δηλαδη αν στο γερμανικο product code δεν βγει μεσο OTA και υπαρχει μονο με ovi suite αν το κανουμε μεσο

υπολογιστη θα σβηστουν μαζι με τα ελληνικα και οτι εχει μεσα εφαρμογες-παιχνιδια-φωτος-μουσικη-επαφες κλπ

γιατι δεν το εχω κανει ποτε ετσι και θελω να ξερω..!!!Δεν με νοιαζει τα 15 ευρω που θα δωσω μετα στο nokia care

της περιοχης μου για να μου ξαναβαλουν τα ελληνικα το θεμα ειναι με ολα τα υπολοιπα τι συμβαινει γιατι αν ειναι ετσι

ειναι σαν να γινεται hard reset στην συσκευη πριν σου περασει το ovi suite το νεο λειτουργικο!!!Ξερει κανεις σιγουρα να

μας πει τι συμβαινει μην παμε να κανουμε την αναβαθμιση και βρεθουμε προ εκπληξεων...!!!:cool::cool:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

zerv_5800 στην αναβάθμιση δεν διαγράφονται ό,τι έχεις αποθηκέυσει στη μνήμη, απλά αν έχεις ξένο product code χάνονται τα ελληνικά! Όμως για να είσαι σίγουρος, μπορείς μέσα από το ovi suite να κάνεις backup τα αρχεία που δεν θέλεις να χάσεις. Εγώ πριν από λίγο έκανα backup επαφές, φωτογραφίες κλπ. Το είχα κάνει και στην προηγούμενη αναβάθμιση και όταν μετά έκανα hard reset τα επανέφερε ακριβώς όπως ήταν! Εγώ έχω ελληνικό (δυστυχώς:p) και έκανα backup για να του κάνω ένα hard reset όταν με το καλό μας έρθει η Anna, ώστε να έχω μια καθαρή συσκευή με το νέο λογισμικό...;) Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

zerv_5800 στην αναβάθμιση δεν διαγράφονται ό,τι έχεις αποθηκέυσει στη μνήμη, απλά αν έχεις ξένο product code χάνονται τα ελληνικά! Όμως για να είσαι σίγουρος, μπορείς μέσα από το ovi suite να κάνεις backup τα αρχεία που δεν θέλεις να χάσεις. Εγώ πριν από λίγο έκανα backup επαφές, φωτογραφίες κλπ. Το είχα κάνει και στην προηγούμενη αναβάθμιση και όταν μετά έκανα hard reset τα επανέφερε ακριβώς όπως ήταν! Εγώ έχω ελληνικό (δυστυχώς:p) και έκανα backup για να του κάνω ένα hard reset όταν με το καλό μας έρθει η Anna, ώστε να έχω μια καθαρή συσκευή με το νέο λογισμικό...;)

 

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι φιλε μου αφού έκανες το backup μετά όταν θα βάλεις την ανά θα χρειαστεί να περάσεις και όλες τις εφαρμογές τα θέματα από την αρχή η τα επαναφέρει και αυτά?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι φιλε μου αφού έκανες το backup μετά όταν θα βάλεις την ανά θα χρειαστεί να περάσεις και όλες τις εφαρμογές τα θέματα από την αρχή η τα επαναφέρει και αυτά?

Αυτά δεν τα έχω κάνει ποτέ backup, ούτε και τις ρυθμίσεις! Αν θες να έχεις καθαρή συσκευή είναι ο πιο σίγουρος τρόπος, γιατί κάποια προβληματική εφαρμογή που δεν ξέρεις μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα και στην επαναφορά. Αν θέλεις όμως κάνε τα και αυτά backup...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βλεποντας τα βιντεακια στο youtube με την belle εχω πορωθει!:p Οταν ξαναεπερνα νοκια πριν καποιους μηνες εμπιστευομουν την νοκια και για το οτι υποστηριζει τα κινητα της. Τωρα μετα απο μηνες βλεποντας την belle νοιωθω δικαιωμενος που θα εχω ενα κινητα για 2+ χρονια τουλαχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως χρειαστεί να περιμένουμε λίγο περισσότερο για την Anna για την Ελλάδα. Σύμφωνα με αυτό το site http://conversations.nokia.com/2011/08/18/symbian-anna-downloads-begin-today/ :

 

Countries that will receive their updates this week include the following:

Belgium, China, Czech Republic, Denmark, Egypt, Finland, Germany, India, Indonesia, Kuwait, Norway, Poland, Russia, Sweden, Thailand, UAE, the UK, and more

Other countries are mostly confirmed for the next three weeks.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Από το Nokia Support Discussions και επειδή αρκετοί χρήστες σε κάποιες χώρες είχαν κάποια θέματα με την αναβάθμιση, κάτι αρκετά χρήσιμο πιστεύω, ειδικά το Νο 2, για όταν θα έχουμε την επίσημη Anna για Ελλάδα:

 

1) Q: “No update available” – A: We’ve released Symbian Anna in more than 30 countries this morning which will enable over 60% of our existing Symbian3 customers to update to Symbian Anna. For a full list of countries where the update is available now, please check our detailed information in the Nokia Discussions Forum via: http://discussions.europe.nokia.com/t5/Software-Updates/Symbian-Anna-We-are-live-Downloads-start-today/td-p/1114859 you would expect, we got a lot of update requests and therefore some users might get an information “server not available / no update available”. If so, please try to download the update again a bit later.

 

2) Q: “I’ve downloaded Symbian Anna & lost Quickoffice and Adobe pdf reader”A: It’s crucial that you not only download the operating system but also the Symbian Anna application packages. They are available via Ovi Suite update or over the air (depending on country & operator) as well. The package called “Symbian Anna 1/2” contains the Quickoffice and pdf reader, and “Symbian Anna 2/2” contains other important service updates, so we recommend to update everything you see in Ovi Suite or the Software Update client.

 

3) Q: “The splitscreen Qwerty is not visible when using Swype” – A: You have to enable the Qwerty keyboard by opening the message view, select the Options button (that looks like a list) and select Qwerty keyboard. If you are using Swype it might be that this is blocking the Qwerty, please then try to disable Swype and check if that solves your problem.

 

4) Q: “After the update I get a message ‘phone feature not supported’” – A: Please install the Symbian Anna application packages as that will solve the issue.

 

5) Q: “How should I update if I’m in an area with weak network coverage?” – A: We recommend to do the Symbian Anna update via OviSuite or via WiFi because of the update size (>80MB for over the air updates) and corresponding download times in a weak network area.

Edited by kvoud

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Ουαου! Ξαναπεκτησα την πιστη μου στο symbian :) Φαινεται εκπληκτικο, γρηγορο και Lag free.

Ενα θεματακι θελει για να ξεφυγει απο τα μονοτονα αυτοκτονικα χρωματα, μια οργανωσουλα το μενου σε φακελους και ειναι ετοιμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα παίδες! Έχει βγει κάποια ανακοίνωση για το ποιοές χώρες θα λάβουν την Anna αυτή την εβδομάδα;
Link to comment
Share on other sites

Are you ready to try something new? The countdown to the latest Symbian launch has started! http://nokia.ly/nSdSD2 τι θα ανακοινωσει αραγε?

 

και στο φορουμ καποιοι λενε οτι πεθανε το symbian!! δεν νομιζω.....

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Are you ready to try something new? The countdown to the latest Symbian launch has started! http://nokia.ly/nSdSD2 τι θα ανακοινωσει αραγε?

 

http://www.gsmarena.com/official_symbian_belle_update_coming_in_two_days_-news-3031.php

 

Eδω μας λενε οτι ερχεται η Belle για την ακριβεια. Αν και καπως περιεργο,αν γινει ζητω επισημως συγνωμη για οσα σκεφτηκα και ειπα και προσκυνω τη Nokia (και τον mr.Elop)

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/official_symbian_belle_update_coming_in_two_days_-news-3031.php

 

Eδω μας λενε οτι ερχεται η Belle για την ακριβεια. Αν και καπως περιεργο,αν γινει ζητω επισημως συγνωμη για οσα σκεφτηκα και ειπα και προσκυνω τη Nokia (και τον mr.Elop)

 

Μάλλον κάτι άλλο θα είναι. Ίσως κάποια νέα συσκευή.

Δεν την έχω ικανή τη Nokia, να βγάλει την anna και μετά να μας πει, τώρα πάρτε την belle.

Ίσως να μας πει, δείτε τι ωραία θα είναι το επόμενο update (το οποίο θα το πάρετε του χρόνου). Για κάτι τέτοια είναι μανούλα.

Όπως και να έχει, σε 2 μέρες θα ξέρουμε.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...