Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To internet radio το εχω εδω και καιρο και δουλευει μια χαρα!!!Αυτο που δεν μου καλαρεσει ειναι η διαρκεια της μπαταριας αν δεν το δουλεψεις πολυ μπορει να σου κρατησει 2 με 3 μερες αλλα με μια χρηση λιγο ζορικη παιχνιδια ιντερνετ κλπ με το ζορι κανα 40αρι ωρες!!!Θα δειξει!!!:cool:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To internet radio το εχω εδω και καιρο και δουλευει μια χαρα!!!Αυτο που δεν μου καλαρεσει ειναι η διαρκεια της μπαταριας αν δεν το δουλεψεις πολυ μπορει να σου κρατησει 2 με 3 μερες αλλα με μια χρηση λιγο ζορικη παιχνιδια ιντερνετ κλπ με το ζορι κανα 40αρι ωρες!!!Θα δειξει!!!:cool:

Πλάκα κάνεις, 40 ώρες σου φαίνονται λίγες; Έχεις υπόψη σου πόσο κρατάνε τα iPhone και τα Android; 4 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις, 40 ώρες σου φαίνονται λίγες; Έχεις υπόψη σου πόσο κρατάνε τα iPhone και τα Android; 4 ώρες...

 

Με προλαβες 40 ωρες με τετοια χρηση ειναι πολλες. Το ν86 μου δε τις πιανει παντως με αναλογη χρηση και φυσικα ουτε και τα smartphones που ανεφερες

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής το έχω φορτίσει 2 φορές (βάσει της "σωστής" διαδικασίας). Ήθελα ωστόσο να ζητήσω από τα παιδια που το έχουν περισσότερες μέρες να μου πουν αν η μπαταρία βελτιώνεται λίγο ή αισθητά και μετά από πόσες φορτίσεις! Άκουγα εδώ μέσα ότι κρατάει 2 μέρες με σκίσιμο και ότι οι 2 μπάρες βγάζουν τη μέρα, ωστόσο εγώ βλέπω άλλα και αν μείνει έτσι το πράγμα δεν είμαι ευχαριστημένος! Αγωνιώ για τις απαντήσεις σας σε αυτό το θέμα!

Η μπαταρία σου είναι ακόμα εντελώς άστρωτη. Μόλις ολοκληρώσεις 4-5 κύκλους φόρτισης εκφόρτισης, θα κρίνεις. Εμένα με έχει εντυπωσιάσει η αυτονομία της. Με αντίστοιχη χρήση προηγούμενες συσκευές μου μου κράταγαν το μισό.

 

Αυτό που έχουμε πει για δύο μπάρες=1μέρα, ισχύει με την εξοικονόμηση ενέργειας ενεργοποιημένη και κανονική χρήση. Δε νομίζω κάποιος να θέλει να σερφάρει όλη μέρα και να περιμένει καλή αυτονομία.

Όσον αφορά το λεξιλόγιο του Τ9 (το οποίο είναι σχετικά φτωχό) υπάρχει τρόπος να το εμπλουτίσουμε από το λεξιλόγιο της υφιστάμενης συσκευής μας (που πολλοί από εμάς έχουμε κάνει εκατοντάδες προσθήκες) με την εφαρμογή Νokia Custom Dictionary (υπάρχει στα betalabs.nokia.com). Ωστόσο, η εφαρμογή S60v5 δεν υποστηρίζεται πλήρως από το τηλέφωνό μας και ενώ σου λέει ότι κάνει εισαγωγή των νέων λέξεων, στην πράξη το λεξικό δεν στις βγάζει στα μηνύματα κλπ. Αν το έχει ψάξει κανείς άλλος κι έχει βρει κάτι ας μου πει. Μέχρι τότε, θα στείλω feedback στη σελίδα της εφαρμογής. Μάλλον είναι θέμα χρόνου να λυθεί το παραπάνω το οποίο με τη σειρά του θα μας λύσει τα χέρια.

Δεν έχω ασχοληθεί με την συγκεκριμένη εφαρμογή αλλά σπάνια προσθέτω λέξη στο λεξικό. Όταν φτάνω σε μια λέξη που δεν υπάρχει ή πάω να πληκτρολογήσω κάποια περίεργη λέξη που πιθανότερα δεν θα μου την βγάλει, απενεργοποιώ το λεξικό και την γράφω.

Το Accuweather δούλεψε μόνο μια φορά και έκτοτε είναι κολλημένο στο "finding location" και δεν με αφήνει να κάνω τίποτα. Το επανεγκατέστησα 3 φορές αλλά μάταια. Δεν ξενερώνω πολύ καθότι σε όλα μου τα κινητά έχω αντιμετωπίσει να μη δουλεύει καλά μια σημαντική εφαρμογή (πχ στο Ε52 το worldmate), ωστόσο εδώ δεν υπάρχει άλλη δωρεάν εφάμιλλου επιπέδου εφαρμογή που να υποστηρίζει και widget στην αρχική οθόνη και δεν ξέρω τι θα κάνω.

Το δούλευα κάθε μέρα μέχρι προχθες και από τότε δε μου ξαναδούλεψε. Μάλλον έχει να κάνει με την cosmote γιατί μου ήρθε ένα μήνυμα διαμόρφωσης το οποίο δεν άνοιγε και έκτοτε δεν χρησιμοποιείται καθόλου ο προορισμός cosmote internet.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις, 40 ώρες σου φαίνονται λίγες; Έχεις υπόψη σου πόσο κρατάνε τα iPhone και τα Android; 4 ώρες...

 

Ποσο κρατανε δηλαδη για πες απο περιεργια???Οχι λιγες ωρες δεν ειναι αλλα ειπα με μια μετρια χρηση με το ζορι 1 μιση μερα κρατα!!Τωρα αν σκεφτεις οτι το 5800 που ειχα καθε βραδυ μπορει και νωριτερα τοχα στην μπριζα τοτε υπαρχει προοδος!!!Παντως 1 μερα το βγαζω το πρωι απο την μπριζα ηταν φουλ το ειχα και σε λειτουργεια εξοικονομισης ενεργεις και ολη την ημερα ετρεχα εξω δεν το δουλεψα καθολου το βραδυ δεν ειχε κατεβει ουτε μια γραμμη αλλα την επομενη που εβαλα κανα game και δουλεψα και internet το βραδυ ηθελε φορτιση!!!;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κρατανε δηλαδη για πες απο περιεργια???Οχι λιγες ωρες δεν ειναι αλλα ειπα με μια μετρια χρηση με το ζορι 1 μιση μερα κρατα!!Τωρα αν σκεφτεις οτι το 5800 που ειχα καθε βραδυ μπορει και νωριτερα τοχα στην μπριζα τοτε υπαρχει προοδος!!!Παντως 1 μερα το βγαζω το πρωι απο την μπριζα ηταν φουλ το ειχα και σε λειτουργεια εξοικονομισης ενεργεις και ολη την ημερα ετρεχα εξω δεν το δουλεψα καθολου το βραδυ δεν ειχε κατεβει ουτε μια γραμμη αλλα την επομενη που εβαλα κανα game και δουλεψα και internet το βραδυ ηθελε φορτιση!!!;);)

 

ρωτα απο περιεργεια τον spireto με το desire hd να γελασουμε λιγο:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβασα διαφορες χαζομαρες θα σας πω τα εξης!! χτες πηρα απο η vodafone νεου κοσμου το ν8 499Ε και γυριζοντας σπιτι μου περασα απο τη νοκια στην κατεχακη. ο τυπος μολις ειδε εβριζε γιατι:

1. το κινητο ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ-ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΝΟΚΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ PR.CODE 59f047 ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GREECE CV DARK GREY ο τυπος εβριζε και ελεγε οτι τους κοροιδευουν απο τη νοκια γιατι τωρα τους ειπαν 1/12 και δεν ειναι σιγουρο οτι θα τους πανε οσα κομματια εχουν ζητησει. για να ληξει το θεμα με τα customized η vodafone δεν εχει ακομα προλαβει να τα κανει.

το κινητο οσο το εχω δουλεψει ειναι σπουδαιο με φοβερη ποιοτητα κατασκευησ τρομερη καμερα λιγο προβληματικο ιντερνετ που με τον οπερα το λυνεις και γενικα τρομερες δυνατοτητες . θα επανελθω με κανονικο review

επισης επιμενω για οποιους βιαζονται ψαξτε στα μαγαζια τηλεφωνα υπαρχουν αλλα λιγα οπως φαινεται

Edited by katsaplian
Link to comment
Share on other sites

Και Κρητη μερια δεν εχει ερθει ακομα τιποτα αν ειναι δυνατον

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα μου κρασαρε το ραδιοφωνο 2 φορες και εκανε restart....

το παιδεψα λιγο βεβαια αλλα κολλησε 2 φορες .....

δεν μου εχει γινει σε καποια αλλη εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Και Κρητη μερια δεν εχει ερθει ακομα τιποτα αν ειναι δυνατον

 

Άστα φίλε μου και βόρειο Αιγαίο μία από τα ίδια. Άσε που παρατάθηκε και η Απεργία των Ναυτεργατών μέχρι την Τρίτη.

Θα μας πιάσει μετά και κανένα απαγορευτικό, που πιάνει συχνά εδώ και πάει η λαχτάρα μας παραπίσω.

:(

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το δούλευα κάθε μέρα μέχρι προχθες και από τότε δε μου ξαναδούλεψε. Μάλλον έχει να κάνει με την cosmote γιατί μου ήρθε ένα μήνυμα διαμόρφωσης το οποίο δεν άνοιγε και έκτοτε δεν χρησιμοποιείται καθόλου ο προορισμός cosmote internet.

 

Τώρα που το λες, κι εμένα σταμάτησε να δουλεύει μετά που έλαβα το μήνυμα της cosmote για τις ρυθμίσεις του internet. Εν το μεταξύ αλλού αποθηκεύτηκαν, αλλού έπρεπε, τέλοσπάντων αφού έκανα κάτι αντριγραφές και μετονομασίες το έστρωσα στους προορισμούς να είναι πρώτα τα wifi μετά το cosmote internet και μετά το wap gprs.

Ωστόσο εντύπωση μου κάνει που δεν χρησιμοποιείται σε εσένα ο προορισμός cosmote internet: Όταν δεν είσαι σε wifi με τι συνδέετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, κι εμένα σταμάτησε να δουλεύει μετά που έλαβα το μήνυμα της cosmote για τις ρυθμίσεις του internet. Εν το μεταξύ αλλού αποθηκεύτηκαν, αλλού έπρεπε, τέλοσπάντων αφού έκανα κάτι αντριγραφές και μετονομασίες το έστρωσα στους προορισμούς να είναι πρώτα τα wifi μετά το cosmote internet και μετά το wap gprs.

Ωστόσο εντύπωση μου κάνει που δεν χρησιμοποιείται σε εσένα ο προορισμός cosmote internet: Όταν δεν είσαι σε wifi με τι συνδέετε;;;

 

Oι ρυθμίσεις απο μηνύματα αποθηκεύονται στο "χωρίς κατηγορία" ή κάπως έτσι, αυτό συμβαίνει και σε προηγούμενα μοντέλα. Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να μετακινήσεις το Cosmote Internet στην κατηγορία Διαδίκτυο και το Cosmote WAP GPRS στην κατηγορία Υπηρεσίες WAP. Tα σημεία πρόσβασης WiFi μπαίνουν αυτόματα στην κατηγορία Διαδίκτυο και πάνω απο τα σημεία πρόσβασης 3G/GPRS.

Link to comment
Share on other sites

επισης gps πραγματικα απιστευτα γρηγορο λοκαρει σε λιγα δευτερολεπτα και μεσα σε σπιτι. πολλεσ πολυ καλες εφαρμογες. τελοιο το βιντεο. επισησ βαλτε need for speed και με hdmi στην τηλεοραση και παιξτε. τρελο χασιμο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσον αφορά τη σύνδεση Cosmote Internet που χρησιμοποιώ κι εγώ, υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα; Δεν είναι κατάσταση να αλλάζουμε σύνδεση και εταιρία ξαφνικά. :wacko: :worry:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, κι εμένα σταμάτησε να δουλεύει μετά που έλαβα το μήνυμα της cosmote για τις ρυθμίσεις του internet. Εν το μεταξύ αλλού αποθηκεύτηκαν, αλλού έπρεπε, τέλοσπάντων αφού έκανα κάτι αντριγραφές και μετονομασίες το έστρωσα στους προορισμούς να είναι πρώτα τα wifi μετά το cosmote internet και μετά το wap gprs.

Ωστόσο εντύπωση μου κάνει που δεν χρησιμοποιείται σε εσένα ο προορισμός cosmote internet: Όταν δεν είσαι σε wifi με τι συνδέετε;;;

Το έκλεισα και όταν το ξανάνοιξα λειτουργούσε κανονικά. Δεν ξέρω τι βλακείες κάνει η cosmote. Ήρθε το μήνυμα και με το που το άνοιξα ζητούσε κωδικό, τον οποίο δεν ήξερα.

 

Τελοσπάντων, όλα λειτουργούν μια χαρά εκτός από το accuweather που σταμάτησε να αποκρίνεται και έμεινε μόνιμα κολλημένο στο loading. O καιρός του ovi maps εξακολουθεί να δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στην λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας που λετε παραπανω μπορεις να χρησιμοποιεις ολες τις λειτουργιες του τηλεφωνου οπως browsing, καμερα κλπ απλα με μειωμενη αποκριση? Ή με το που την ενεργοποιησεις το μονο που μπορεις να κανεις ειναι κλησεις κ μηνυματα?
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα κάνεις και δεν έχω παρατηρήσει πουθενά μείωση ταχύτητας. Η μόνη διαφορά που είδα είναι όταν παίζεις ταινία κάνει κάποια κολλήματα (καλά, δεν θα καθίσεις ποτέ να δεις ταινία στην εξοικονόμηση ενέργειας).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στην λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας που λετε παραπανω μπορεις να χρησιμοποιεις ολες τις λειτουργιες του τηλεφωνου οπως browsing, καμερα κλπ απλα με μειωμενη αποκριση? Ή με το που την ενεργοποιησεις το μονο που μπορεις να κανεις ειναι κλησεις κ μηνυματα?

αυτο που εχω παρατηρησει σε πρωτη φαση ειναι μια μικρη πτωση στη φωτεινοτητα στην οθονη,εαν εχεις τη επιλογη δικτυου στο αυτοματο στο γυριζει στο gsm και απενεργοποιει την αυτοματη αναζητηση wifi(εφοσον βεβαια την εχεις ενεργη)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω παρατηρησει σε πρωτη φαση ειναι μια μικρη πτωση στη φωτεινοτητα στην οθονη,εαν εχεις τη επιλογη δικτυου στο αυτοματο στο γυριζει στο gsm και απενεργοποιει την αυτοματη αναζητηση wifi(εφοσον βεβαια την εχεις ενεργη)

Η φωτεινότητα πέφτει στο χαμηλότερο επίπεδο, γυρίζει το δίκτυο στο gsm, κλείνει τις ανενεργές συνδέσεις και απενεργοποιεί την αυτόματη αναζήτηση wi-fi, όπως είπες, απενεργοποιεί την δόνηση της κλήσης, την δόνηση της οθόνης και την ανάδραση, τους ήχους των πλήκτρων της οθόνης και του πληκτρολογίου και μειώνει το χρονικό όριο φωτισμού της οθόνης. και όλα αυτά, με ένα μόνο πάτημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Κ κατι αλλο... Μπορω ας πουμε να ρυθμιζω εγω ως χρηστης να μπαινει σε λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας οταν ας πουμε εχω χαμηλη μπαταρια? Δηλαδη να το κανει αυτοματα μονο του. Υπαρχει καποιο σχετικο προφιλ για να το ρυθμιζω ο ιδιος?

 

Εdit: η αναδραση της οθονης τι ακριβως ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα πέφτει στο χαμηλότερο επίπεδο, γυρίζει το δίκτυο στο gsm, κλείνει τις ανενεργές συνδέσεις και απενεργοποιεί την αυτόματη αναζήτηση wi-fi, όπως είπες, απενεργοποιεί την δόνηση της κλήσης, την δόνηση της οθόνης και την ανάδραση, τους ήχους των πλήκτρων της οθόνης και του πληκτρολογίου και μειώνει το χρονικό όριο φωτισμού της οθόνης. και όλα αυτά, με ένα μόνο πάτημα. :)

γιωργο μηπως εχεις καποια απαντηση για το θεμα ραδιοφωνου που ειχα ρωτησει πιο πισω?

Link to comment
Share on other sites

Η αναδραση της οθονης τι ακριβως ειναι???

Όταν πατάς την οθόνη νιώθεις μια ελαφριά δόνηση σαν να πατάς πραγματικό πλήκτρο.

γιωργο μηπως εχεις καποια απαντηση για το θεμα ραδιοφωνου που ειχα ρωτησει πιο πισω?

Γιώργο, δεν ακούω ποτέ ράδιο. Πριν πολλά χρόνια άκουγα μόνο για τις ανάγκες μερικών review που έγραφα τότε. Για κανέναν άλλο λόγο. :)

Link to comment
Share on other sites

η αναδραση της οθονης τι ακριβως ειναι???

Η ανάδραση οθόνης είναι κάτι που θα το κατανοήσεις μόνο αν το πιάσεις στα χέρια σου και πληκτρολογήσεις πχ ένα μήνυμα. Είναι κατά την άποψή μου ένα από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία του N8, παρόλο που δεν έχει διαφημιστεί καθόλου, και όταν το χρησιμοποίησα με άφησε άφωνο τόσο ο τρόπος που την υλοποίησαν όσο και η τεράστια βελτίωση από προηγούμενα κινητά (έχω το N97, και ενώ κι εκεί υπάρχει απτική ανάδραση, δεν είναι παρά μια δόνηση της συσκευής, ενώ στο N8 έχεις την ψευδαίσθηση πως η οθόνη υποχωρεί στο άγγιγμά σου).

Link to comment
Share on other sites

Η ανάδραση οθόνης είναι κάτι που θα το κατανοήσεις μόνο αν το πιάσεις στα χέρια σου και πληκτρολογήσεις πχ ένα μήνυμα. Είναι κατά την άποψή μου ένα από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία του N8, παρόλο που δεν έχει διαφημιστεί καθόλου, και όταν το χρησιμοποίησα με άφησε άφωνο τόσο ο τρόπος που την υλοποίησαν όσο και η τεράστια βελτίωση από προηγούμενα κινητά (έχω το N97, και ενώ κι εκεί υπάρχει απτική ανάδραση, δεν είναι παρά μια δόνηση της συσκευής, ενώ στο N8 έχεις την ψευδαίσθηση πως η οθόνη υποχωρεί στο άγγιγμά σου).

 

 

 

To εχω δει το τηλεφωνο απλα καμια απ τις δυο φορες που το περιεργαζομουν δεν ειχε ενεργοποιημενη δονηση πληκτρων... Ωστοσο ετσι οπως μου το λες, οτι δηλαδη αισθανεσαι την οθονη να υποχωρει, μου θυμιζει πολυ την αισθηση που δινει το blackberry storm2.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...