Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ο δέκτης είναι ανοιχτός τρώει μπαταρία γιατί λειτουργεί. Όταν τον έχουμε on αλλα δεν έχουμε φορτώσει κάποιο πρόγραμμα που να θέλει gps, δεν καταναλώνει μπαταρία γιατί δεν λειτουργεί. Απλά είναι σε αναμονή, σαν να είναι κλειστό.

Όταν το gps είναι σε χρήση ανάβει και η σχετικη ένδειξη στη notification bar (αναβοσβήνει μέχρι να λοκαρει και μένει σταθερά μετά). Μόνο προσοχή γιατί και άλλα προγράμματα πλην πλοηγων μπορεί να θέλουν να κάνουν χρήση gps, όπως καιρός, νέα κ.α.

 

Εγώ το έχω συνέχεια ανοιχτό χωρίς επιπλέον κατανάλωση και μπαίνει σε λειτουργία μονο οταν χρειάζεται.

 

Μόνος σου το είπες οτι και άλλα προγράμματα χρησιμοποιούν τον δέκτη GPS οπότε, ακόμα και με τον Πλοηγό κλειστό, η μπαταρία φεύγει :)

Αν μπαινοβγαίνεις σε κτήρια συνεχώς και ψάχνει να σε βρει μετά απο κάθε απώλεια σήματος, πάει η μπαταρία (όχι, δεν είμαι ντελιβεράς, υποθετικό παράδειγμα είναι :lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έβγαλε προσφορά η Sygic με μείον 40%.

Η Ευρώπη βγαίνει τελική στα 30€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το είπες οτι και άλλα προγράμματα χρησιμοποιούν τον δέκτη GPS οπότε, ακόμα και με τον Πλοηγό κλειστό, η μπαταρία φεύγει :)

Αν μπαινοβγαίνεις σε κτήρια συνεχώς και ψάχνει να σε βρει μετά απο κάθε απώλεια σήματος, πάει η μπαταρία (όχι, δεν είμαι ντελιβεράς, υποθετικό παράδειγμα είναι :lol: )

 

Εδώ και 3 χρόνια που έχω android δεν έχω κλείσει ποτέ το GPS. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες εφαρμογές εκτός απο τους πλοηγούς που το χρησιμοποιούν, αλλά γενικά δεν τρέχουν στο background (και έχω καμιά 300ρια εφαρμογές εγκατεστημένες). Οπότε αν δεν τις τρέξεις μόνος σου δεν σου τρώνε τη μπαταρία. Σε τελική ανάλυση όταν το GPS ανοίγει έχεις πάντα το icon στη notification bar. Έτσι ξέρεις τι γίνεται και μπορείς να ...φερθείς ανάλογα στην εφαρμογή που το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει το sygic και είναι από Αθήνα μπορεί να βάλει προορισμό Φοινικούντα Καλαμάτας να μου πει τι διαδρομή ακριβώς του βγάζει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει το sygic και είναι από Αθήνα μπορεί να βάλει προορισμό Φοινικούντα Καλαμάτας να μου πει τι διαδρομή ακριβώς του βγάζει;

 

Το δοκίμασα και βγάζει κάποιο error σε μένα.

Αντίθετα για Καλαμάτα,όλα οκ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τα έχω και τα δύο. μπορούν να συνδυαστούν;

 

και τα δύο τι εννοεις ? την μια έκδοση δωρεάν και την επί πληρωμή ?

γιατί ένα είναι

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skobbler.forevermapng&hl=el

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και τα δύο τι εννοεις ? την μια έκδοση δωρεάν και την επί πληρωμή ?

γιατί ένα είναι

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skobbler.forevermapng&hl=el

 

ναι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και βγάζει κάποιο error σε μένα.

Αντίθετα για Καλαμάτα,όλα οκ.

 

Οκ σε ευχαριστώ! Δες διαδρομή για Φοινικούντα! 2 μερούλες δρόμος!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα αυτό γράφει και μόλις πατάω εντάξει βγάζει αυτή τη διαδρομή που παρέθεσα..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα αυτό γράφει και μόλις πατάω εντάξει βγάζει αυτή τη διαδρομή που παρέθεσα..

 

εμένα μόλις πατήσω εντάξει με πετάει στο τρέχον στίγμα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ελπίζω να είμαι και στο σωστό thread. Μολις πάω στο πρόγραμμα πλοηγησης που εχει το κινητό μου, δεν εντοπίζει τη θέση μου ποτε (σε επιλογή εντοπισμός μέσω δορυφόρων). Αλλά ούτε και όταν έχω ανοιχτό wifi. Τι να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ελπίζω να είμαι και στο σωστό thread. Μολις πάω στο πρόγραμμα πλοηγησης που εχει το κινητό μου, δεν εντοπίζει τη θέση μου ποτε (σε επιλογή εντοπισμός μέσω δορυφόρων). Αλλά ούτε και όταν έχω ανοιχτό wifi. Τι να κάνω??

 

Λίγες παραπάνω πληροφορίες; Τι κινητό έχεις;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Xperia Neo V. Μπαίνω από το πρόγραμμα "Πλοήγηση" που έχει το κινητό από μόνο του

 

μπες από το εικονίδιο χάρτες... με ανοιχτα δεδομένα η wifi βρίσκει στίγμα άμεσα δοκίμασε και ανέφερε...

εννοείται ότι μέσω δορυφόρων πρέπει να είσαι έξω να βλέπει το κινητό ουρανό ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

εχει στεισει καποιος συμφορουμητης το iGo στο κινητο του και να εχει διαθεση να μου το στειλει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το LG G2 και θα ηθελα να μου προτεινετε ενα gps το οποιο να μην χρειαζεται internet

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το LG G2 και θα ηθελα να μου προτεινετε ενα gps το οποιο να μην χρειαζεται internet

 

Navigon ή Sygic. ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω υποχρεώσεων το επόμενο διάστημα θα πάρω -εκτός απροόπτου- το Genius Maps τελικά. To τελευταίο διάστημα δοκίμασα σχεδόν τις περισσότερες εφαρμογές - όσες βρήκα σε trial καθώς και τις δωρεάν- και μου φάνηκε η καλύτερη. Έχει χάρτη από Geointelligence που η ποιότητα του είναι αποδεδειγμένη. Δεν έχει τα εντυπωσιακά γραφικά ή κάποιες έξτρα δυνατότητες του Sygic αλλά το τελευταίο σε κάποιες δρομολογήσεις με προβληματίζει. Edited by newlynx
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το LG G2 και θα ηθελα να μου προτεινετε ενα gps το οποιο να μην χρειαζεται internet

 

Εγώ ψηφίζω igo Primo...

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ! Δες διαδρομή για Φοινικούντα! 2 μερούλες δρόμος!

 

Η διαδρομή από το ταπεινό (!) ... και χωρίς φρου-φρου ...... Dont Panick .

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή από το ταπεινό (!) ... και χωρίς φρου-φρου ...... Dont Panick .

 

Προχθές ήρθε ένας φίλος μου και είχε την προηγούμενη έκδοση του sygic και την ίδια διαδρομή την έβγαλε κανονικά!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μονάχα η Mls σύμφωνα με όσα λέει έχει συμπεριλάβει τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις του Πειραιά.

 

Μόλις με πληροφόρησαν από την GeoIntellιgence ότι εντός των επόμενων ημερών θα λάβουμε ειδοποίηση (e-mail) γιά αναβάθμιση

χαρτών του Dont Panic που περιλαμβάνει και τις νέες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις του Πειραιά .

Link to comment
Share on other sites

Προχθές ήρθε ένας φίλος μου και είχε την προηγούμενη έκδοση του sygic και την ίδια διαδρομή την έβγαλε κανονικά!

 

ποια έκδοση έχεις εσύ και ποια ο φίλος σου;

πάντως εγώ που έχω την 13.4.2 βγάζει το error μήνυμα.

επίσης στο πρίμο όλα καλά πως βλέπετε

 

 

[ATTACH]46213[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...