Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και χρησιμοποιώ Evernote από περιέργεια το δοκίμασα (Note 4 tw 5.0) και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Έγινε κανονικά η σύνδεση και ο συγχρονισμός με τον outlook λογαριασμό μου και γενικότερα λειτούργησε χωρίς πρόβλημα.

 

Τι στο καλό φταίει; Έχω κάνει απεγκατάσταση , έχω σβήσει τους περιττούς φακέλους, έχω βγάλει και τις άλλες εφαρμογές της MS αλλά τα ίδια. Θα περιμένω λίγες μέρες να δω τι θα παιχτεί. :(

 

Μόλις τώρα δοκίμασα και στο Nexus 10 με 5.1.1 τα ίδια και εδώ. Μετά το login κρεμάει. Προφανώς ασυμβατότητα. Γράφτηκα στην beta κοινότητα μήπως και έρθει γρηγορότερα λύση.

Edited by tiffany
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι στο καλό φταίει; Έχω κάνει απεγκατάσταση , έχω σβήσει τους περιττούς φακέλους, έχω βγάλει και τις άλλες εφαρμογές της MS αλλά τα ίδια. Θα περιμένω λίγες μέρες να δω τι θα παιχτεί. :(

 

Μόλις τώρα δοκίμασα και στο Nexus 10 με 5.1.1 τα ίδια και εδώ. Μετά το login κρεμάει. Προφανώς ασυμβατότητα. Γράφτηκα στην beta κοινότητα μήπως και έρθει γρηγορότερα λύση.

Ενημέρωσε τους μέσω mail γιατί πρόκειται για ασυμβατότητα και πρόβλημα συγκεκριμένα με τον λογαριασμό σου εφόσον σε εμένα δουλεύει. Ενημέρωσε τους μήπως είναι κάτι από μεριάς τους και λύσεις εύκολα το πρόβλημα σου. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά

 

 

Έχω το LG G2 και ψάχνω το καλύτερο free πρόγραμμα για συγχρονισμό επαφών, ημερολογίου και αν γίνεται σημειώσεων όπως του Iphone.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το G Cloud αλλα μου κάνει κάτι κολλήματα ώρες ώρες.

Έχετε να προτείνετε κάποιο; Με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο μην καταργηθεί καμια ώρα και βρεθώ προ εκπλήξεως :)

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές της google για backup στο gmail σου δεν σε εξυπηρετούν;

 

Το δοκίμασα αλλα ενώ μου δείχνει οτι κάνει κανονικά sync μπαίνω στο gmail και δεν μου βγάζει ούτε contacts ούτε τίποτα...Τα εμφανίζει κενά :(

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλα ενώ μου δείχνει οτι κάνει κανονικά sync μπαίνω στο gmail και δεν μου βγάζει ούτε contacts ούτε τίποτα...Τα εμφανίζει κενά :(

Εννοείς τις επαφές που έχεις στη συσκευή σου; Τις συγχρονίζω άριστα για 2+ χρόνια, όπως και σημειώσεις μέσω του keep κλπ.

Δοκίμασες να κάνεις εξαγωγή τις επαφές σου και να τις περάσεις μέσω PC;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τις επαφές που έχεις στη συσκευή σου; Τις συγχρονίζω άριστα για 2+ χρόνια, όπως και σημειώσεις μέσω του keep κλπ.

Δοκίμασες να κάνεις εξαγωγή τις επαφές σου και να τις περάσεις μέσω PC;

 

Φίλε stefan_city ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Πέρασα τις επαφές μέσω pc κάνοντας πρώτα εξαγωγή σε αρχείο vcf ακολουθώντας αυτό τον οδηγό

Έτσι μου εμφανίζει όλες τις επαφές. Ωστόσο μόλις κάνω μια τροποποίηση και έπειτα συγχρονισμό δεν βλέπω να έχει επαναληφθεί και στο gmail.

Υ.Σ. Σημειώσεις και Ημερολόγιο πως μπορώ να συγχρονίσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σίγουρα ενεργό τον συγχρονισμό στο κινητό σου, και δεν βλέπεις αλλαγή αν μπεις από το pc μετά;

 

Σημειώσεις μέσω του Google keep. Δεν ξέρω αν μπορείς να εισάγεις ήδη υπάρχουσες, γιατί δεν μου έχει χρειαστεί.

 

Ημερολόγιο μέσω του Google calendar. Αν είσαι από pc, μπορείς να κάνεις εισαγωγή έτοιμο αρχείο, όπως με τις επαφές. Υπάρχουν επίσης έτοιμα ημερολόγια, όπως αργίες, γιορτές κλπ για να προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σίγουρα ενεργό τον συγχρονισμό στο κινητό σου, και δεν βλέπεις αλλαγή αν μπεις από το pc μετά;

 

Σημειώσεις μέσω του Google keep. Δεν ξέρω αν μπορείς να εισάγεις ήδη υπάρχουσες, γιατί δεν μου έχει χρειαστεί.

 

Ημερολόγιο μέσω του Google calendar. Αν είσαι από pc, μπορείς να κάνεις εισαγωγή έτοιμο αρχείο, όπως με τις επαφές. Υπάρχουν επίσης έτοιμα ημερολόγια, όπως αργίες, γιορτές κλπ για να προσθέσεις.

 

Έχω ενεργό το συγχρονισμό με gmail. Το θέμα είναι οτι λειτουργεί όπως να ναι. Τη μια δεν περνάει τίποτα, Την άλλη περνάει μόνο 10 επαφές. Την τρίτη κάνει διπλότυπες επαφές... Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Δοκίμασα να τις σβήσω όλες και να τις κάνω εισαγωγή απο το αρχικό αρχείο .vcf έχοντας επιλεγμένη την προβολής επαφών->gmail και όχι τηλέφωνο. Έπειτα έκανα την τροποποίηση (πχ δημιουργία μιας νέας επαφής στο κινητο) αλλα αυτή περάστηκε στη μνήμη του τηλεφώνου ενώ μάλιστα κατα τον συγχρονισό δεν αντιγράφηκε στο gmail.... Δεν βγάζω άκρη παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργό το συγχρονισμό με gmail. Το θέμα είναι οτι λειτουργεί όπως να ναι. Τη μια δεν περνάει τίποτα, Την άλλη περνάει μόνο 10 επαφές. Την τρίτη κάνει διπλότυπες επαφές... Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Δοκίμασα να τις σβήσω όλες και να τις κάνω εισαγωγή απο το αρχικό αρχείο .vcf έχοντας επιλεγμένη την προβολής επαφών->gmail και όχι τηλέφωνο. Έπειτα έκανα την τροποποίηση (πχ δημιουργία μιας νέας επαφής στο κινητο) αλλα αυτή περάστηκε στη μνήμη του τηλεφώνου ενώ μάλιστα κατα τον συγχρονισό δεν αντιγράφηκε στο gmail.... Δεν βγάζω άκρη παιδιά...

 

Επιλέγεις η νέα επαφή να σου αποθηκευτεί στο gmail και όχι στο τηλέφωνο ? Το δικό μου έχει πάνω πάνω μια επιλογή για να διαλέξεις gmail ή τηλέφωνο. Για δες το και κάνε μια δοκιμή.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις η νέα επαφή να σου αποθηκευτεί στο gmail και όχι στο τηλέφωνο ? Το δικό μου έχει πάνω πάνω μια επιλογή για να διαλέξεις gmail ή τηλέφωνο. Για δες το και κάνε μια δοκιμή.

 

Βασικά το λογικό είναι να αποθηκεύεται μια νέα επαφή στο τηλέφωνο και έπειτα οταν συγχρονίσει να την περάσει και στο gmail.

Μπορώ να επιλέξω για προβολή επαφών: gmail, sim, τηλέφωνο ή και συνδυασμό μεταξύ τους.

Αν λοιπόν επιλέξω gmail+τηλέφωνο βλέπω όλες τις επαφές αλλα ο συγχρονισμός πάλι δεν λειτουργεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά πέρασα το CM Backup το οποίο φαίνεται αρκετά καλό και απλό στη χρήση. Ελπίζω μόνο να μην καταργηθεί καμια ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το λογικό είναι να αποθηκεύεται μια νέα επαφή στο τηλέφωνο και έπειτα οταν συγχρονίσει να την περάσει και στο gmail.

Μπορώ να επιλέξω για προβολή επαφών: gmail, sim, τηλέφωνο ή και συνδυασμό μεταξύ τους.

Αν λοιπόν επιλέξω gmail+τηλέφωνο βλέπω όλες τις επαφές αλλα ο συγχρονισμός πάλι δεν λειτουργεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά πέρασα το CM Backup το οποίο φαίνεται αρκετά καλό και απλό στη χρήση. Ελπίζω μόνο να μην καταργηθεί καμια ώρα...

 

Στο δικό μου τηλέφωνο αν σόου κάτσω στο τηλέφωνο μένει μόνο εκεί. Δεν νομίζω να είναι λογικό να τις συγχρονισει και στο gmail.. Αυτό κάνεις λάθος. Φτιάξε μια ψεύτικη επαφή, αποθηκευσε την στο gmail και θα δεις που θα συγχρονιστεί.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου τηλέφωνο αν σόου κάτσω στο τηλέφωνο μένει μόνο εκεί. Δεν νομίζω να είναι λογικό να τις συγχρονισει και στο gmail.. Αυτό κάνεις λάθος. Φτιάξε μια ψεύτικη επαφή, αποθηκευσε την στο gmail και θα δεις που θα συγχρονιστεί.

 

Κατερινα δεν λειτουργεί, δυστυχώς. Επιλέγω για προβολή τον λογαριασμό στο gmail μου και μου εμφανίζει καμία επαφή. Μόλις δημιουργήσω μια αυτη αποθηκεύεται αυτόματα στη μνήμη τηλεφώνου. Μόλις κάνω συγχρονισμό δεν περνιέται στο Gmail.

Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει. Απο το gmail πηγαίνω πάνω αριστερά->gmail->contacts

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος, κι αυτό το λέω γιατί αν υπήρχε πρόβλημα με τον συγχρονισμό των google apps, θα είχαν εκατομμύρια χρήστες πρόβλημα.

 

Κάποια ρύθμιση στη συσκευή σου φταίει. Όταν η επαφή αποθηκεύεται στο τηλέφωνο είναι λογικό να μην δημιουργεί backup το gmail. Θα κάνει backup μόνο αν η επαφή επιλέγει για αποθήκευση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα γιατί δεν αποθηκεύονταν στο gmail. Πρέπει κάθε φορά που δημιουργώ μια νέα επαφή να πατήσω πάνω μια επιλογή που είναι στο ->τηλέφωνο και να το γυρίσω στο ->gmail.

Αν το κάνω έτσι λειτουργεί κανονικά αλλα πρέπει κάθε φορά να το αλλάζω αλλιώς αποθηκεύεται στο τηλέφωνο...

 

Μάλλον θα χρησιμοποιώ το CM Backup που λειτουργεί άψογα, με μοναδικό μειονέκτημα την έλλειψη backup "Σημειώσεων".

 

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και ειδικά το φίλο Στέφανο και την Κατερίνα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα γιατί δεν αποθηκεύονταν στο gmail. Πρέπει κάθε φορά που δημιουργώ μια νέα επαφή να πατήσω πάνω μια επιλογή που είναι στο ->τηλέφωνο και να το γυρίσω στο ->gmail.

Αν το κάνω έτσι λειτουργεί κανονικά αλλα πρέπει κάθε φορά να το αλλάζω αλλιώς αποθηκεύεται στο τηλέφωνο...

 

Μάλλον θα χρησιμοποιώ το CM Backup που λειτουργεί άψογα, με μοναδικό μειονέκτημα την έλλειψη backup "Σημειώσεων".

 

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και ειδικά το φίλο Στέφανο και την Κατερίνα!

 

Να είσαι καλά. Αυτό σου έλεγα ότι και στο δικό μου πάνω πάνω πρέπει να διαλέγω κάθε φορά να αποθηκευτεί στο gmail.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Επισης για σημειωσεις onenote με backup στο onedrive.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!,

ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καμια εφαρμογη για τις επαφες,εκτος του exdialer&contacts που να τις δειχνει σωστα με τα ελληνικα.

θα προτιμουσα μονο για επαφες,χωρις dialer.

thanks

Link to comment
Share on other sites

 

thanks για την προταση.

Επειδη το skype ειναι μια 'κατηγορια' απο μονο του, κι επειδη στα πρωτα σχολια της εφαρμογης στο play, δεν ειδα να γινεται καποια αναφορα σε skype, ξερεις αν αυτο οντως κανει δουλεια με skype, ή μηπως ειναι απλως ενα προγραμμα για screencasts, δηλαδη σχετικα χαμηλων απαιτησεων και προσδοκιων;

Link to comment
Share on other sites

thanks για την προταση.

Επειδη το skype ειναι μια 'κατηγορια' απο μονο του, κι επειδη στα πρωτα σχολια της εφαρμογης στο play, δεν ειδα να γινεται καποια αναφορα σε skype, ξερεις αν αυτο οντως κανει δουλεια με skype, ή μηπως ειναι απλως ενα προγραμμα για screencasts, δηλαδη σχετικα χαμηλων απαιτησεων και προσδοκιων;

Εφόσον είναι δωρεάν γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου να δεις αν σε καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια εφαρμογη για καταγραφη βιντεοσυνομιλιας στο skype?

 

Υπ' όψιν ότι απαιτεί έκδοση Android 5.0+ και είναι κορυφαία εφαρμογή για screen recorder χωρίς root.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...