Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά είναι η πιό αξιόπιστη εφαρμογή για να μεταφέρω τις επαφές μου από ένα κινητό σε ένα άλλο. Έχω βρεί κάποιες αλλά από τότε που τις εγκατέστησα μάλλον κόλλησα κάποιο virus και δεν λειτουργούν κάποια βασικά πράγματα!

Έχετε καμιά που να είναι αξιόπιστη και να μην σώζει τις επαφές σε κανά cloud αλλά να εξάγει αρχείο;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts&hl=el

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Νομίζω μετά από την συγκεκριμένη εφαρμογή άρχισαν τα προβλήματα! Την έχεις χρησιμοποιήσει αυτήν φίλε;

 

κατά κόρον και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

κατά κόρον και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Το χρησιμοποίησα αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που δεν μεταφέρει σωστά τις κλήσεις, δηλαδή τις μεταφέρει μεν αλλά έχουν όλες την ονομασία "unknown" και όχι βάσει των ονομάτων που με κάλεσαν!!!

Διορθώνεται το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοιο πρόβλημα μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά;
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως να περάσεις πρώτα τις επαφές και μετά τις κλίσεις;
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως να περάσεις πρώτα τις επαφές και μετά τις κλίσεις;

Έτσι το είχα κάνει και το ξαναέκανα αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί να έχει να κάνει με το locale που το κινητό έχει προέλθει από Αυστραλία και εκεί (στο locale) έχει μόνο 2 γλώσσες Αustralian English και Νew Zealand English; Βέβαια από τηνάλλη γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα και στις επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το είχα κάνει και το ξαναέκανα αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί να έχει να κάνει με το locale που το κινητό έχει προέλθει από Αυστραλία και εκεί (στο locale) έχει μόνο 2 γλώσσες Αustralian English και Νew Zealand English; Βέβαια από τηνάλλη γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα και στις επαφές;

 

Μπορεί να είναι κάποιο θέμα του λειτουργικού

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα. Τώρα χρησιμοποιώ το aqua mail αλλά αν δεν γίνεται δουλειά μπορώ να δοκιμάσω κάποια άλλη εφαρμογή. Στέλνω mail σε πελάτες κάποια στάνταρ κείμενα και θέλω να τα έχω αποθηκευμένα ώστε να τα βρίσκω και να τα στέλνω εύκολα και όχι να ψάχνω τα ήδη απεσταλμένα για να κάνω copy το κείμενο. Δηλαδή με ρωτάει κάποιος για το τάδε προϊόν και εγώ να βρίσκω μέσα από την εφαρμογή έτοιμο το κείμενο της περιγραφής και να στέλνω. Σαν τα πρότυπα μηνύματα που έχουν τα sms. Υπάρχει κάτι?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τώρα χρησιμοποιώ το aqua mail αλλά αν δεν γίνεται δουλειά μπορώ να δοκιμάσω κάποια άλλη εφαρμογή. Στέλνω mail σε πελάτες κάποια στάνταρ κείμενα και θέλω να τα έχω αποθηκευμένα ώστε να τα βρίσκω και να τα στέλνω εύκολα και όχι να ψάχνω τα ήδη απεσταλμένα για να κάνω copy το κείμενο. Δηλαδή με ρωτάει κάποιος για το τάδε προϊόν και εγώ να βρίσκω μέσα από την εφαρμογή έτοιμο το κείμενο της περιγραφής και να στέλνω. Σαν τα πρότυπα μηνύματα που έχουν τα sms. Υπάρχει κάτι?

Καλησπέρα :D

Χρησιμοποιώ αυτό για τη δουλειά που το θες κι εσύ. Έχει και δωρεάν έκδοση αλλά η επί πληρωμή κάνει και συγχρονισμό μεταξύ συσκευών :happy:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :D

Χρησιμοποιώ αυτό για τη δουλειά που το θες κι εσύ. Έχει και δωρεάν έκδοση αλλά η επί πληρωμή κάνει και συγχρονισμό μεταξύ συσκευών :happy:

 

Σε ευχαριστω. Δοκιμάζω τώρα τη δωρεάν έκδοση.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τώρα χρησιμοποιώ το aqua mail αλλά αν δεν γίνεται δουλειά μπορώ να δοκιμάσω κάποια άλλη εφαρμογή. Στέλνω mail σε πελάτες κάποια στάνταρ κείμενα και θέλω να τα έχω αποθηκευμένα ώστε να τα βρίσκω και να τα στέλνω εύκολα και όχι να ψάχνω τα ήδη απεσταλμένα για να κάνω copy το κείμενο. Δηλαδή με ρωτάει κάποιος για το τάδε προϊόν και εγώ να βρίσκω μέσα από την εφαρμογή έτοιμο το κείμενο της περιγραφής και να στέλνω. Σαν τα πρότυπα μηνύματα που έχουν τα sms. Υπάρχει κάτι?

 

Σαν καθολική λύση, μπορείς να φτιάξεις και ένα φάκελο με πρότυπα για να μην ψάχνεις στο χάος των απεσταλμένων... Πάντως είμαι βέβαιος ότι όλο και θα υπάρχει πρόγραμμα αλληλογραφίας που υποστηρίζει την ενσωμάτωση προτύπων πιο χρηστικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν καθολική λύση, μπορείς να φτιάξεις και ένα φάκελο με πρότυπα για να μην ψάχνεις στο χάος των απεσταλμένων... Πάντως είμαι βέβαιος ότι όλο και θα υπάρχει πρόγραμμα αλληλογραφίας που υποστηρίζει την ενσωμάτωση προτύπων πιο χρηστικά.

 

Αγόρασα την παραπάνω εφαρμογή μιας και θέλω να συγχρονιζω. Θα με βολεύει όμως αυτό που λες για να μη χρειάζεται να βγαίνω από την αλληλογραφία στο κλιπερ και να ξανά μπαίνω.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το K@mail PRO. Αν το δουλεύει κάποιος μπορεί να μου πει αν μπορώ να ρυθμίσω κάθε πότε θα τσεκάρει για μαιλ και όχι να συγχρονίζει συνέχεια; Το aqua mail που είχα μέχρι τώρα μου τσέκαρε κάθε 15 λεπτά.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το K@mail PRO. Αν το δουλεύει κάποιος μπορεί να μου πει αν μπορώ να ρυθμίσω κάθε πότε θα τσεκάρει για μαιλ και όχι να συγχρονίζει συνέχεια; Το aqua mail που είχα μέχρι τώρα μου τσέκαρε κάθε 15 λεπτά.

 

Αν εννοείς το Κ9 το έχω κι εγώ, αλλά ενώ υποτίθεται οτι δουλεύει με Push notifications μου κάνει κι εμένα το ίδιο - απο οτι έχω διαβάσει είναι bug. Δοκίμασε να το σβήσεις και να το ξαναστήσεις απο την αρχή (χωρις να κάνεις import settings) μήπως σου δουλεψει πιο σωστά.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το Κ9 το έχω κι εγώ, αλλά ενώ υποτίθεται οτι δουλεύει με Push notifications μου κάνει κι εμένα το ίδιο - απο οτι έχω διαβάσει είναι bug. Δοκίμασε να το σβήσεις και να το ξαναστήσεις απο την αρχή (χωρις να κάνεις import settings) μήπως σου δουλεψει πιο σωστά.

 

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=com.onegravity.k10.pro2

 

Αυτή λέω. Μια χαρά έρχονται τα mail απλά δεν ξέρω πόση μπαταρία τρώει όταν ελέγχει συνέχεια.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα. Πρώτο μήνυμα εδώ και δυστυχώς αφορά ένα πρόβλημα που έχω με το ταμπλετ μου.

 

Πριν λίγο καιρό πήρα ένα μεταχειρισμενο Samsung tab pro 8.4 4.4.2 κυρίως για διάβασμα βιβλίων pdf. Μαζί ο τυπος μου έδωσε και καρτα sd class 10 της Samsung 64αρα. Το προβλημα είναι το εξής. Δοκιμασα να περάσω από το πισι στην sd απευθείας και δεν τα διαβαζει. Αντιθετως απο πισι στην emulated ολα οκ. Οταν πάω να τα μετακινησω δε απο emulated σε sd , παλι δεν τα διαβαζει και απο οτι καταλαβα μαλλον τα στέλνει στο lost.dir που σημαίνει ότι τα καταστρέφει κατα την ,μεταφορά. (Υπόθεση κανω). Εχω διάφορα απς για διαβασμα και κανένα δεν μπορεί να τα ανοιξει. Το adobe λεει οτι "the document is not valid" κλπ. Τα ίδια βιβλία φαίνονται μια χαρά στην sd του note2 με 4.3.

Δεν εχω δοκιμάσει ακομα να περάσω το υλικό κατευθειαν στην καρτα με ανταπτορακι απο το πισι.

 

ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι; ο μόνος λόγος που το πήρα είναι να μπορώ να διαβάζω αυτά τα βιβλία. Ευχαριστώ για πιθανές απαντήσεις! :)

 

EDIT: Τελικά άκυρο το ερώτημα. Μουφα είναι η κάρτα:cry:

Edited by Villis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με αφορμή την κλοπή του κινητού μου και την υποτιθέμενη εύρεσή τους που υπόσχονται προγράμματα όπως το Google Android Manager, λέω να ανοίξω Θέμα που αφορά αυτό το μεγάλο θέμα.

Πιο συκεκριμένα πριν μια βδομάδα ... χάθηκε ... ως δια μαγείας το κινητό μου (LG Nexus 4) και από τότε δεν μπορώ να το βρώ.

Δεν πρόλαβα καν να μπω στο πρόγραμμα διαχείρισης συσκευής της Google για να στείλω εντολή στο τηλέφωνο για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, γιατί το τηλέφωνο ... έκλεισε. Η Αστυνομία δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα, η LG το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βάλει το ΙΜΕΙ σε μαύρη λίστα στα σερβις της, γιατί λέει δεν μπορεί να βρει κάποιον μοναδικό αριθμό του GPS και να το βρούμε με αυτόν το τρόπο, και το πρόγραμμα της Google που με είχε πείσει ότι θα μου βρεί το κινητό αν μου το κλέψουν, απλά στην πράξη δεν δουλεύει.

Αποτέλεσμα...πάει το κινητό.

Συμπέρασμα 1: Κανένα software που υπόσχεται να βρει το κινητό μας σε περίπτωση που κλαπεί δεν μπορεί να δουλέψει όταν γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Συμπέρασμα 2: Δεν υπάρχει Hardware τρόπος για την εύρεση του κλεμμένου κινητού.

Συμπέρασμα 3: Αν το κινητό σας χαθεί και το βρει κάποιος κακόβουλος ξεχάστε το.

 

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις, λύσεις για πρόληψη και εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα 1: Κανένα software που υπόσχεται να βρει το κινητό μας σε περίπτωση που κλαπεί δεν μπορεί να δουλέψει όταν γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Cerberus, αρκεί να έχεις root για να γίνει system app ώστε να διατηρηθεί ύστερα από factory reset.

Συμπέρασμα 3: Αν το κινητό σας χαθεί και το βρει κάποιος κακόβουλος ξεχάστε το.

Ε αν στο κλέψω εγώ για παράδειγμα που θα βάλω κατευθείαν custom recovery, θα κάνω wipe τα πάντα και θα περάσω νέα ROM, τότε ναι, ξέχασέ το. :p Αλλά ένας απλός χρήστης που δεν ξέρει αρκετά πράματα θα μπορεί να εντοπιστεί.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν το πηρε απλος χρήστης σαν εμένα με ποιο τρόπο θα εντοπιστεί; θα πρέπει να περιμενω τι;

Να το ενεργοποιήσει και να ανοίξει wifi, data ή GPS και να τον εντοπίσεις μέσω του device manager της Google. Αλλά θα πρέπει να πατάς εντοπισμό όλη μέρα. Ειδάλλως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως από τη στιγμή που δεν είχες το Cerberus.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνω όσο πιο συχνά μπορώ. Αλλά πλέον έχω αλλάξει και κωδικό στο λογαριασμό Google και δεν ξέρω αν θα δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω τη γνώμη μου με ένα link αν μου επιτρέπετε;

Διαβάστε και τα σχόλια, όπου γίνεται μεγαλύτερη ανάλυση.

 

http://www.doctorandroid.gr/2014/06/blog-post_17.html

Link to comment
Share on other sites

εχω καποια βιβλια σε pdf. θελω μια εφαρμογη που να κανει φιτ το κειμενο σε ολοκληρη την οθονη (5αρα αναλυσης 960χ540)

με ζουμ το ψιλοκαταφερα με τον acrobat reader αλλα δε με καλυπτει.

με το moon reader δε μπορεσα να το κανω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...