Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά συγγνώμη για το σχόλιο μου αλλά βλέπω πολύ κόσμο να θέλει να φτιάξει εφαρμογές.

 

Για να φτιάξεις εφαρμογές ποιοτικές που να μπορείς να βγάλεις λεφτά θέλει α) διάβασμα, β) μυαλό, γ) χρόνο, δ) υπερβολική εξάσκηση. Δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Θέλει πολύ μεγάλη υπομονή. Βλέπω κόσμο που θέτει εδώ μέσα π.χ. προβλήματα λογικής. Το Android είναι τελείως ακατάλληλη πλατφόρμα για να αναπτύξεις τέτοια ζητήματα διότι τα εργαλεία που χρησιμοποιεί προϋποθέτουν ήδη ανεπτυγμένη την αλγοριθμική σκέψη.

 

Τώρα εργαλεία τύπου APP INVENTOR είναι σαν τα εργαλεία που δίνουμε σε άσχετους φοιτητές για να περάσουν ένα μάθημα στο οποίο δεν έχουν καταλάβει μία αλλά πρέπει κάποτε να πάρουν ένα 5. Αυτά τα εργαλεία που έχουν βγεί για να κάνουν τη ζωή σου ευκολότερη απλά σου χρυσώνουν το χάπι. Όποιος θέλει να γίνει επαγγελματίας σε αυτόν τον τομέα (τομέας με παγκόσμιο ανταγωνισμό) απλά πρέπει να είναι πολύ καλός.

 

Μην αυταπατάσθε λοιπόν σε θέματα προγραμματισμού. Όποιος θέλει να γίνει καλός πρέπει να στρώσει τον κ*λο του κάτω και να ξεσκιστεί στο διάβασμα. Διαφορετικά αν ήταν απλό, θα ήταν όλοι προγραμματιστές (και θα έπαιρναν 100 ευρώ το μήνα μισθό).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!τελικα εχουμε καταλαβει τι γινεται με τις πληρωμενες εφαρμογες;μπορουμε απο ελλαδα να ανεβασουμε τετοιες;υπαρχουν παρα πολλες στο google play
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

καποια στιγμη χρειαστηκα καποιες πληροφοριες εργασιακης φυσεως και επεσα επανω σε αυτο το site.

επειδη γενικοτερα θεωρω πολυ πιο χρηστικες τις εφαρμογες που λειτουργουν offline θα ηθελα να ριξω μια ιδεα στο τραπεζι :

ειναι ευκολο να δημιουργηθει μια offline εφαρμογη που να λειτουργει οπως το παραπανω site, αναφορικα με τους πινακες που εχει και τις πληροφοριες που προσφερει?

 

δεδομενου οτι δεν γνωριζω απο αναπτυξη εφαρμογων, προφανως δεν το λεω για να το κανω εγω, αλλα καποιος που μπορει-εχει χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σε όλους, ξεκινάμε με ένα φίλο εταιρεία που κατασκευάζει εφαρμογές για ios και android με μεγαλύτερη εμπειρία σε Android όπου ήδη έχουμε 9 εφαρμογές στο Google play store. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να φτιάξει μπορεί να μου στείλει email στο rockstreamgr@gmail.com. Αλλά και για οποιοδήποτε ερώτηση για όποιον απασχολεί το θέμα ευχαρίστως να βοηθήσω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και απο μενα, πιστευω πως θα ηταν πολυ χρησιμη μια εφαρμογη η οποια να ειναι κατι σαν πελατολογιο! Δηλαδη? δηλαδη να γραφει ονομα πελατη το προιον που αγορασε ποσα το αγορασε ποσα χρωσταει ακομα και με το περας του τικαρισματος της πληρωμης να σου εμφανιζει σε 6 μηνες το τηλεφωνο του και τον πελατη με το ονομα του ωστε να μπορω να του τηλεφωνησω και να τον ρωτησω αν ειναι ευχαριστημενος και αν ολα δουλευουνε σωστα!!!! Πιστευω ειναι πολυ χρησιμη εφαρμογη ή τουλαχιστον για εμενα πρροσωπικα θα ηταν απο τις υπερτατες για την δουλεια μου!!!! Δεν νομιζω πως ειναι δυσκολη η αναπτυξη της , θα λεγα καθολου δυσκολη οταν εχετε φτιαξει ολα αυτα που διαβασα :) και το συν , δεν χρειαζεται ιντερνετ για να δουλεψει... εγω ειμαι εντελως ασχετος και προσπαθησα να την φτιαξω στο app inventor και δεν τα καταφερνω..αν καποιος θελει και μπορει να ασχοληθει ας ρωτησει να δουμε τι τιμες μπορουμε να δωσουμε και τι πλανο μπορουμε να κανουμε γ αυτο!ευχαριστω :)

 

edit: και ακομα καλυτερο αν οταν το συνδεαμε στο ιντερνετ περνουσε ολες τις τιμες και ολα τα στοιχεια σε καποιο προγραμμα του pc (excell μαλλον) ή οταν το συνδεαμε με usb!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, πιστευω πως θα ηταν πολυ χρησιμη μια εφαρμογη η οποια να ειναι κατι σαν πελατολογιο! Δηλαδη? δηλαδη να γραφει ονομα πελατη το προιον που αγορασε ποσα το αγορασε ποσα χρωσταει ακομα και με το περας του τικαρισματος της πληρωμης να σου εμφανιζει σε 6 μηνες το τηλεφωνο του και τον πελατη με το ονομα του ωστε να μπορω να του τηλεφωνησω και να τον ρωτησω αν ειναι ευχαριστημενος και αν ολα δουλευουνε σωστα!!!! Πιστευω ειναι πολυ χρησιμη εφαρμογη ή τουλαχιστον για εμενα πρροσωπικα θα ηταν απο τις υπερτατες για την δουλεια μου!!!! Δεν νομιζω πως ειναι δυσκολη η αναπτυξη της , θα λεγα καθολου δυσκολη οταν εχετε φτιαξει ολα αυτα που διαβασα :) και το συν , δεν χρειαζεται ιντερνετ για να δουλεψει... εγω ειμαι εντελως ασχετος και προσπαθησα να την φτιαξω στο app inventor και δεν τα καταφερνω..αν καποιος θελει και μπορει να ασχοληθει ας ρωτησει να δουμε τι τιμες μπορουμε να δωσουμε και τι πλανο μπορουμε να κανουμε γ αυτο!ευχαριστω :)

 

edit: και ακομα καλυτερο αν οταν το συνδεαμε στο ιντερνετ περνουσε ολες τις τιμες και ολα τα στοιχεια σε καποιο προγραμμα του pc (excell μαλλον) ή οταν το συνδεαμε με usb!

Ψαξε στο Play για εφαρμογες CRM (πχ αυτη)

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.. Ελπίζω να μην είμαι σε λάθος θέμα αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το Google App Engine σε θεωρητικό επίπεδο.

 

Ξέρω τις Cloud Computing, GQL αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και να κάνω τον συσχετισμό με το Google App Engine. Για την ακρίβεια διάβασα ένα αρθρο και με χάωσε..

Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει άμεσα , θα με βοηθήσει πολύ

 

Ευχαριστώω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποιος στην κοινότητα του myphone που να ασχολείται με το προγραμματισμών εφαρμογών για android κινητά?

 

αλλά να το κατέχει το θέμα..

 

Ψάχνω άτομο για συνεργασία.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Όποιος ασχολείται με το θέμα , ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα .

 

Ευχαριστώ πολυ!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Θα ήθελες μια καλύτερη ζωή με υγεία και ευεξία ;

Μπορείς! http://tinyurl.com/HealthyAndActiveLivestyle

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας,

είμαι καινούριος στον προγραμματισμό εφαρμογών για κινητά και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Υπάρχει δυνατότητα, υπάρχει κάποια πλατφόρμα που φτιάχνοντας μια εφαρμογή να μπορεί να κάνει deploy σε όλα τα λειτουργικά;;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια απορία και απ'ότι βλέπω υπάρχουν και προγραμματιστές στο forum, μερικά από τα δικαιώματα των εφαρμογών του android επεξεργάζονται παράλογα πράγματα π.χ. μία εφαρμογή φακός που χρησιμοποιεί το led στα δικαιώματά της γράφει στα στοιχεία ελέγχου "λήψη φωτογραφιών και βίντεο"??
Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα που αναφέρεις δεν είναι παράλογο μιας και ο φακός, χρησιμοποιεί το φλας της συσκευής. Έτσι λοιπόν η εφαρμογή ζητάει πρόσβαση στην κάμερα της συσκευής για να χρησιμοποιήσει το φλας.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και στο site των developers δεν μπορώ να κάνω θέμα ας παραθέσω εδώ το θέμα μου. Λοιπόν θέλω να δημιουργήσω μια εφαρμογή σχετικά απλή η οποία δυστυχώς δεν διατηθεται σε android συσκευες. Αυτή η εφαρμογή θέλω να διαθέτει όλους τους κώδικες της ελληνικής νομοθεσίας και να μπορώ να τους ενημερώνω όταν αυτοί αλλάζουν.Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα developer friendly πρόγραμμα για άτομα που δεν γνωρίζουν από προγραματισμό (μέγα λάθος της google καθώς ακόμα και το App Inventor φαντάζει παλούκι καθώς θα μπορούσε να 'ταν πολύ απλότερο). Λοιπόν θα ήθελα κάποιον η να μου συστήσει κάποιο πρόγραμα που να με βοηθάει και να μην θέλει γνώσεις προγραμματισμού.

 

Ευχαριστώ!!!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να κατσεις να μαθεις προγραμματισμο :p σοβαρα :) ειναι πολυ πιο ευκολος απο οτι φανταζεσαι ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να κατσεις να μαθεις προγραμματισμο :p σοβαρα :) ειναι πολυ πιο ευκολος απο οτι φανταζεσαι ;)

 

Φιλε σπουδάζω νομική και σε 1 μήνα γράφω 6 μαθήματα από 700 σελιδες το καθένα... Νομίζεις πως έχω χρόνο να μάθω και προγραμματισμό; :p

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ποιός θα με βοηθήσει να κάνω με εφαρμογή για Δικηγόρους-Δικαστές-Εισαγγελείς & Φοιτητές Νομικής που θα περιέχει όλους τους κώδικες; Χριάζομαι έναν προγραμμάτιστη. Τις πληροφορίες μπορώ να τους τις παρέχω εγώ!!!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα

 

Εχω ενα προβλημα σε ενα tutorial που βρηκα στο internet για επικοινωνια μεταξυ δυο tablet με android.Κατι σαν Server/Client.

Το tutorial ειναι το παρακατω....

http://examples.javacodegeeks.com/android/core/socket-core/android-socket-example/

 

Το προβλημα μου ειναι οτι οταν βαζω το προγραμα client στο tablet και το προγραμα server σε αλλο tablet δεν επικοινωνουν με τιποτα...Εχω βαλει στο server ip την ip adress και την πορτα του tablet που θα ειναι ο server και παλι δεν γινεται τιποτα.Επισης οπως λεει το tutorial τα δοκιμασα και με τους emulators αλλα και παλι τιποτα...

 

Εαν καποιος απο σας ξερει κανα δυο πραγματα απο android ας δει λιγο το παραπανω tutorial και ας μου πει πως μπορω να τα κανω να επικοινωνησουν....

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο...Με εκτιμηση παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Γειά σας,

είμαι καινούριος στον προγραμματισμό εφαρμογών για κινητά και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Υπάρχει δυνατότητα, υπάρχει κάποια πλατφόρμα που φτιάχνοντας μια εφαρμογή να μπορεί να κάνει deploy σε όλα τα λειτουργικά;;

Σας ευχαριστώ.

Αν και καθυστερημένη η απάντησή μου, υπάρχουν διάφορα τέτοιου είδους frameworks (αν όχι με 100% ίδιο κώδικα αλλά με ένα 90% κοινό) και για κάτι απλό ίσως φανούν χρήσιμα και βολικά στην αρχή. Αν θες όμως να ασχοληθείς σοβαρά στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι έχουν αρκετούς περιορισμούς, οπότε ίσως να μην αξίζει να επενδύσεις χρόνο σε αυτά.

Ενδεικτικά σου αναφέρω το Titanium της appcelerator το οποίο έχω δουλέψει για iphone/android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ηθελα να μαθω μερικα πραματα για τις εφαρμογες καθως ετοιμαζω μια στο app invedor ( πως λεγετε) και θελω μολις την τελειωσω να την βαλω στο playstore και αργοτερα και στο apple store. Αυτο πως γινετε? Και αν μπαινει μετα μπορει να περνει ενημερωσεις απο μενα?
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, το εργαλείο που αναφέρεις είναι αυτό, App Inventor από MIT;

Αυτό απ' ό,τι βλέπω αυτό είναι μόνο για Android apps, όχι iOS, οπότε μπορείς να την ανεβάσεις στο google play αλλά όχι στο appstore της apple.

 

Κατά δεύτερον για να κάνεις κάτι τέτοιο χρειάζεσαι ένα developer account για το οποίο πληρώνεις 25$ για να το ανοίξεις. Δες εδώ. Προφανώς από τη στιγμή που θα είναι δικό σου το account θα μπορείς να ανεβάζεις ενημερώσεις.

 

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο; Ή απλά θες να δώσεις το app που έφτιαξες σε ορισμένους γνωστούς σου;

Αν ναι τότε έχεις κι άλλους τρόπους να μοιράσεις αυτό που έφτιαξες, εκτός του google play. Τσέκαρε στο παράρτημα αυτού του οδηγού. Μπορείς απλά να δημιουργήσεις ένα αρχείο apk (κάτι σαν τα zip των Windows) και να το στείλεις ως συνημμένο με email σε αυτούς που θες.

 

Ρωτάω το παραπάνω γιατί για κάποιον αρχάριο ίσως να μην είναι και τόσο απλή η διαδικασία προετοιμασίας για να ανεβάσει το app του στο google play και ίσως και όχι απαραίτητο, τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

Σημείωσε έννοιες-κλειδιά όπως apk, keystore, sign app. Για παραπάνω λεπτομέρειες δες εδώ.

Edited by LuckyLuke
25$ για το account, όχι ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες προσπαθω να φτιαξω εναν τουριστικο οδηγο που θα τον κατεβαζουν ολοι οι τουριστες και θα εχει και προσφορες καθε τοσο. Ειναι σχεδον τελειωμενο.

Για να μπει και στα apple υπαρχει καποιο αντιστοιχο προγραμμα ( ευκολο) ? Υπαρχει καποιο που φτιαχνεις την εφαρμογη και μετα να μπορεις να την ανεβασεις και στα 2 ,android και apple?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει κάποιο εργαλείο σαν το App Inventor για να σου προτείνω κάτι αντίστοιχο για iOS.

Υπάρουν όμως πάρα πολλά frameworks, όπως τα λένε, στα οποία γράφεις κατά 80-90% κοινό κώδικα για android/ios (π.χ. σε javascript ή C#) κι έχεις τα σχετικά αρχεία και για τις 2 πλατφόρμες. Ενδεικτικά αναφέρω το Titanium (το οποίο κι έχω δουλέψει) και το Xamarin.

Στην περίπτωση της apple βέβαια για να φτιάξεις το αντίστοιχο account χρειάζεται να καταβάλεις 99$ το χρόνο, δες εδώ.

 

Πάντως έχε στα υπόψην ότι το App Inventor προορίζεται για εκπαιδευτικούς σκοπούς για να κεντρίσεις το ενδιαφέρον και να εισάγει κάποιον αρχάριο, χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού, στη δημιουργία android εφαρμογών. Που σημαίνει ότι για να φτάσεις στο σημείο να κάνεις publish μια εφαρμογή που έχεις φτιάξει με αυτό δεν είναι η ιδανικότερη λύση. Δε γνωρίζω το υπόβαθρο που έχεις όσον αφορά γνώσεις προγραμματισμού αλλά στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι αξίζει να βρεις κάποιο πιο "επαγγελματικό" εργαλείο για αυτή τη δουλειά, π.χ. κάποιο framwework. Ιδανικά βέβαια θα ήταν ό,τι κάνεις να είναι σε native κώδικα, που είναι και το δυσκολότερο.

Απλά σε προετοιμάζω γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν πρόκειται για ένα demo project, αλλά κάτι "ζωντανό" που θα εξελίσσεται και ενδεχομένως μελλοντικά να θέλεις να έχεις και κάποιο κέρδος από αυτό. Θα το δεις κι εσύ στην πορεία.

 

 

Κάποιες παρατηρήσεις για το app:

 

1. Αφού πρόκειται για τουριστικό οδηγό να υποθέσω ότι έχει και χάρτες μέσα; Γιατί για να παίξουν σε έκδοση του google play οι χάρτες χρειάζεται μια επιπλέον διαδικασία για να παράγεις νέο API key. Υποθέτω θα έχεις ήδη φτιάξει ένα ως τώρα για τα πειράματά σου, εκτός κι αν το φτιάχνει αυτόματα το εργαλείο που χρησιμοποιείς.

 

2. Τις προσφορές πώς θα τις ανεβάζεις; Θα ανανεώνεις κάθε φορά το app;

Αυτό, όπως θα διαπιστώσεις στην πορεία, δεν είναι καλή τακτική γιατί ο χρήστης θα πρέπει να κατεβάζει πάντα την τελευταία έκδοση σχεδόν με το που την ανεβάζεις, διαφορετικά ενδέχται να βλέπει λάθος προσφορές. Η ανανέωση κανονικά θα έπρεπε να γίνεται από το app σου μέσω κάποιου web service. Έτσι κάθε φορά θα βλέπει τις τρέχουσες προσφορές.

 

χρειάζεσαι ένα developer account για το οποίο πληρώνεις 25 ευρώ για να το ανοίξεις

Διόρθωση: 25$ εννοούσα, όχι ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τελειος ασχετος με το ολο θεμα απλα το βρηκα πολυ ευκολο με το app inventor και ειπα να το ξεκινησω. Εχω φτασει σε καλο σημειο. Χαρτες, κλησεις και καποιες πληρόφοριες δουλευουν σωστα. στο κοματι με τις προσφορες που θα πρεπει να εμφανιζονται σαν ειδοποιησεις εχω κολησει.

Πολυ χρισημες οι πληροφοριες σου ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...