Jump to content

Android: Νέα, φήμες, ανακοινώσεις & events


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tίποτα και σήμερα.

 

Όχι και τίποτα! :)

 

Εγώ προσωπικά δεν περιμένω πολλά από το 4.4. Η Google πλέον κάνει updates μέσα από τις εφαρμογές παρά από το λειτουργικό. Άντε στο 5 ίσως δούμε κάτι πιο φανταχτερό. Ίσως το έχω ξαναποστάρει... ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την νέα πολιτική της Google για τα updates του Android.

Balky carriers and slow OEMs step aside: Google is defragging Android

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Για οσους εχουν δει την εκδοση 4.4 τι εχουν να πουν σε σχεση με τις προηγουμενες 4.2.2 ή 4.3?

 

01. Ειναι πραγματικα πολυ ποιο γρηγορο και εχει μικροτερη απαιτηση απο μνημη απ' οτι οι προκατοχοι του?

Λογικα ειναι ποιο ελαφρυ απο τα προηγουμενα λειτουργικα android?

 

02. Γενικοτερα μπορειτε οσοι το εχετε δει απο κοντα και ΟΧΙ απο βιντεος να μου πειτε εντυπωσεις για αυτο τη νεα εκδοση λειτουργικου android 4.4.

 

03. Κανει on the fly defrag στη μνημη και γενικοτερα οπως ειχαν υποσχεθει οτι θα εκανε?

 

04. Πιστευεται οτι θα το δωσουν και σε οχι τοσο δυνατα κινητα μιας και ετσι υποσχεται η google για την νεα εκδοση του λειτουργικου της.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

04. Πιστευεται οτι θα το δωσουν και σε οχι τοσο δυνατα κινητα μιας και ετσι υποσχεται η google για την νεα εκδοση του λειτουργικου της.

Δεν νομίζω ότι κανένα κινητό έμενε πίσω λόγω hardware αλλά λόγω αδυναμίας των εταιριών να κάνουν keep up με τα updates. Γιατί νομίζεις ότι καινούρια κινητά 4πύρηνα και 1gb ram έρχοναι με 4.1.2; Δεν σηκώνουν νομίζεις Android 4.3; Ή μήπως το 4.1.2 είναι πολύ πιο εύκολο για αυτούς μιας και κυκλοφορεί καιρό να το προσαρμόσουν στο ήδη υπάρχον hardware;

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου το ειπες και μονος σου.

Σε νεα κινητα δεν εχουν φτιαξει ακομα οι εκαστοτε εταιριες την νεα εκδοση android για το εν λογο κινητο....

 

Ε το οτι αργουνε υπερβολικα οι εταιριες να βγαλουν την νεοτερη εκδοση android για τα κινητα τους δεν φταιει η google γι' αυτο αλλα η εταιριες των κινητων....

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου το ειπες και μονος σου.

Σε νεα κινητα δεν εχουν φτιαξει ακομα οι εκαστοτε εταιριες την νεα εκδοση android για το εν λογο κινητο....

 

Ε το οτι αργουνε υπερβολικα οι εταιριες να βγαλουν την νεοτερη εκδοση android για τα κινητα τους δεν φταιει η google γι' αυτο αλλα η εταιριες των κινητων....

 

Δεν ειναι μονο οι εταιριες κινητων! Εχει τις ευθυνες της και η google, επομενως μην την βγαζουμε στην απ εξω!

 

Οταν η google κανει τουλαχιστον εναν χρονο (365 μερες) για να βγαλει μια μεγαλη σημαντικη αναβαθμιση οπως 4.4 kit kat, και μεχρι τοτε εχει προωθησει καποια μικροτερα update οπως 4.2 και 4.3, ειναι λογικο να το τρεναρουν πολυ το πραγμα!

Και αυτο πρεπει να το σκεφτουνε και οι μελλοντικοι αγοραστες nexus συσκευων, οτι ενας ολοκληρος χρονος χανεται ουσιαστικα στο να βγει ενα μεγαλο σημαντικο update.

 

Πραγμα που σημαινει πως σημερα εχουν την 4.4, μετα απο ενα χρονο θα εχουν την επομενη μεγαλη η μικρη αναβαθμιση και μετα θα μενουν αλλοι 6 μηνες (μιας και οι οροι της google λενε για 18 μηνες υποστηριξης) να περιμενουν με αβεβαιοτητα για το αν η google θα βγαλει καποιο ακομα μεγαλο update. Αποτελεσμα? Δε θα παρουν τιποτα οπως δεν πηρε και το galaxy nexus!

Tο μονο καλο στις nexus συσκευες ειναι πως τουλαχιστον ακομα και τα μικρα update τα παιρνουν πρωτοι πρωτοι.

Καπως ετσι στο περιπου δικαιολογουν λοιπον την υποστηριξη που εχουν και δεν εχουν ολοι οι αλλοι.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Xperia Z που έχω δεν συνδεόταν με τίποτα..Το Τ αντίθετα συνδέθηκε αλλά δεν δοκίμασα να στείλω. Γενικά το viber είναι τραγικό σε θέματα σταθερότητας, ενώ Αντίθετα το whatsapp τα σπάει, ελαφρύ σταθερό και με τα ηχογραφημένα μηνύματα υποκαθιστά τις κλήσεις εΝ μέρει..

Εμένα μου βγάζει συνέχεια μη διαθέσιμη τοποθεσία, αλλά όταν πάτησα κλήση την δέχθηκε

 

το δοκιμασα και εχει πολλη πλακα! χτυπουσε το Ζ και το Τ μες το σαλονι :P, μου τα βρηκε και με ακριβεια 20 μετρων.. καλη φαση, ειδικα το κλειδωμα και διαγραφη σε περιπτωση κλοπης!

Εμένα μου βγάζει συνέχεια μη διαθέσιμη τοποθεσία, αλλά όταν πάτησα κλήση την δέχθηκε

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Οταν η google κανει τουλαχιστον εναν χρονο (365 μερες) για να βγαλει μια μεγαλη σημαντικη αναβαθμιση οπως 4.4 kit kat, και μεχρι τοτε εχει προωθησει καποια μικροτερα update οπως 4.2 και 4.3, ειναι λογικο να το τρεναρουν πολυ το πραγμα!

Σιγά την μεγάλη αναβάθμιση το KitKat. Το μόνο μεγάλο που είχε ήταν το όνομα (brand name). Κατά τ'άλλα, δεν έχει τίποτα τεράστιες προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και δεν εχει κατι σημαντικο...

 

Μονο το οτι ειναι λιγοτερο μνημοφαγα απ' οτι ολες οι αλλες εκδοσεις android λεει πολλα και εχει και αλλα πραγματα που πιστευω εχουν αναφερθει ουκο λιγες φορες....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την μεγάλη αναβάθμιση το KitKat. Το μόνο μεγάλο που είχε ήταν το όνομα (brand name). Κατά τ'άλλα, δεν έχει τίποτα τεράστιες προσθήκες.

 

Επετρεψε μου να διαφωνησω. Το οτι φαινεται ιδιο εξωτερικα δεν σημαινει οτι ειναι κιολας. Πρωτη και κυριοτερη κατ'εμε ειναι η εισαγωγη του ART ασχετα αν ειναι ακομα σε beta φαση. Επισης το οτι το βελτιστοποιησαν για entry level συσκευες δεν το λες ανουσιο. Οπως αντιστοιχα μεγαλη -αφανης- βελτιωση ηταν το TRIM που εισηχθη στην 4.3.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σιγά την μεγάλη αναβάθμιση το KitKat. Το μόνο μεγάλο που είχε ήταν το όνομα (brand name). Κατά τ'άλλα, δεν έχει τίποτα τεράστιες προσθήκες.

 

Το θεμα δεν ειναι αν εχει τις μεγαλες προσθηκες (αν και εχει καποιες προφανως). Θεωρειται μια νεα εκδοση android ομως, ναι η οχι?

Και ποσο καιρο εκανε να βγει μετα την jelly bean? Εκει ειναι το θεμα μας σχετικα με την πιο πανω κουβεντα.

 

Για παραδειγμα αν εσυ υποθετικα μιλωντας παντα εχεις στην συσκευη σου την Kit kat, περιμενεις να σου δωσουν την 5αρα.

Ποιος σου εγγυαται ομως πως θα πας κατευθειαν στην 5αρα και δε θα περασεις πρωτα απο την 4.5, απο την 4.6, απο την 4.8 και παει λεγοντας

με αποτελεσμα να σου πουν μετα, ξερεις κατι? Περασε το 18μηνο, οποτε μην περιμενεις και για εκδοη 5.0!

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου να διαφωνησω. Το οτι φαινεται ιδιο εξωτερικα δεν σημαινει οτι ειναι κιολας. Πρωτη και κυριοτερη κατ'εμε ειναι η εισαγωγη του ART ασχετα αν ειναι ακομα σε beta φαση. Επισης το οτι το βελτιστοποιησαν για entry level συσκευες δεν το λες ανουσιο. Οπως αντιστοιχα μεγαλη -αφανης- βελτιωση ηταν το TRIM που εισηχθη στην 4.3.

 

Το θεμα δεν ειναι αν εχει τις μεγαλες προσθηκες (αν και εχει καποιες προφανως). Θεωρειται μια νεα εκδοση android ομως, ναι η οχι?

Και ποσο καιρο εκανε να βγει μετα την jelly bean? Εκει ειναι το θεμα μας σχετικα με την πιο πανω κουβεντα.

 

Ναι οκ, αλλά δεν νομίζω πως οι διαφορές από 4.1 σε 4.2 σε 4.3 ήταν μικρότερες απ' ότι από 4.3 σε 4.4. Το αν ήταν μικρές ή όχι, είναι debateable.

Το art σαν προσθήκη, όντως είναι μεγάλο, αλλά και μικρό γιατί όπως λες είναι σε beta. Δεν ξέρουμε πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, αλλά δεν νομίζω πως οι διαφορές από 4.1 σε 4.2 σε 4.3 ήταν μικρότερες απ' ότι από 4.3 σε 4.4. Το αν ήταν μικρές ή όχι, είναι debateable.

Το art σαν προσθήκη, όντως είναι μεγάλο, αλλά και μικρό γιατί όπως λες είναι σε beta. Δεν ξέρουμε πως θα πάει...

 

Εγω να σου πω την πικρη γνωμη μου? Αλλαγες μεγαλες στο android στο εμφανισιακο κομματι παντα, δεν προκειται να δουμε ουτε στην εκδοση 6.:lol: Ειδαμε μια αλλαγη απο την ics στην jelly bean και απο τοτε μια απο τα ιδια.

Απο την αλλη δεν ειναι και τοσο κακο αυτο. Καλυτερα να ριξουν το βαρος στα σημεια ωστε να επουλωσουν αλλες πληγες του android, παρα να φτιαχνουν νεα εικονιδιακια με καινουρια χρωματακια, με το Lag να πηγαινει συννεφο.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα νεο που εμαθα προσφατα ειναι οτι απο την 4.4 αλλαξαν τα permissions για το android.permission.BATTERY_STATS .Μεχρι τωρα ηταν στην κατηγορια dangerous και τωρα πηγε στην κατηγορια signature system. Αυτο με απλα λογια σημαινει οτι προγραμμα το χρησιμοποιουσε (δηλαδη ολα οσα εχουν σχεση με την μπαταρια, πχ BetterBateryStats) δεν θα μπορει να δουλεψει πια εκτος αν ειναι root.

 

Υπαρχει εδω ενα bug report για οσους θελουν να το ψηφισουν μηπως και αλλαξει παλι.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει γίνει θέμα με τα battery_stats. Στο Νexus 7 και το GSam και το ΒΒS βγήκαν off. Οι developers λένε ότι ψάχνουν να βρουν workaround.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy S3 και πριν λίγες μέρες είχα διαβάσει ότι επανέφεραν το 4.3 jelly bean update για τη συσκευή μου, αλλά ακόμη τίποτα. Δεν βλέπω να έρχεται το update κι ανησυχώ. Βέβαια, από την άλλη φοβάμαι μην είναι πάλι μούφα το update και ξεκινήσω να έχω προβλήματα με το κινητό μου. Έχει κανείς κάποια άποψη/εμπειρία/συμβουλή που να ήθελε να τη μοιραστεί;

 

Επίσης έχω κι ένα ακόμη θέμα/κομμάτι που με απασχολεί. Είμαι νέα στο Android και ψάχνω πολλά πράγματα. Διάβασα ότι με custom rom από την CyanogenMod θα πετάει η συσκευή μου, όμως έπειτα είδα ότι ενδέχεται να χάσω την εγγύηση που έχει η συσκευή μου. Επίσης διάβασα ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά και να γίνει μη λειτουργήσιμο το κινητό μου. Γνωρίζει κανείς αν κάτι τέτοιο αληθεύει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by Superuser

Goodbye and hello...

Happy owner of Samsung Galaxy S3 pebble blue & iPad 2 black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy S3 και πριν λίγες μέρες είχα διαβάσει ότι επανέφεραν το 4.3 jelly bean update για τη συσκευή μου, αλλά ακόμη τίποτα. Δεν βλέπω να έρχεται το update κι ανησυχώ. Βέβαια, από την άλλη φοβάμαι μην είναι πάλι μούφα το update και ξεκινήσω να έχω προβλήματα με το κινητό μου. Έχει κανείς κάποια άποψη/εμπειρία/συμβουλή που να ήθελε να τη μοιραστεί;

 

Επίσης έχω κι ένα ακόμη θέμα/κομμάτι που με απασχολεί. Είμαι νέα στο Android και ψάχνω πολλά πράγματα. Διάβασα ότι με custom rom από την CyanogenMod θα πετάει η συσκευή μου, όμως έπειτα είδα ότι ενδέχεται να χάσω την εγγύηση που έχει η συσκευή μου. Επίσης διάβασα ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά και να γίνει μη λειτουργήσιμο το κινητό μου. Γνωρίζει κανείς αν κάτι τέτοιο αληθεύει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

1. Ναι χάνεις την εγγύηση

2. Αν πάει κάτι στραβά... ξαναστήνεις stock με Odin και ...ισιώνει

3. Ναι με CM η συσκευή σου θα πετάει, αφού δεν θα έχει όλη τη σαβούρα της Σάμμυ

Edited by Superuser
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι χάνεις την εγγύηση

2. Αν πάει κάτι στραβά... ξαναστήνεις stock με Odin και ...ισιώνει

3. Ναι με CM η συσκευή σου θα πετάει, αφού δεν θα έχει όλη τη σαβούρα της Σάμμυ

 

Odin όπως λέμε τον πατέρα του Thor; Γιατί αν δεν, τότε με βρίσκεις αδιάβαστη... Έχω κοντά 1,5 χρόνο εγγύηση οπότε δεν με βλέπω... Ευχαριστώ πολύ πάντως! :)

Edited by Superuser

Goodbye and hello...

Happy owner of Samsung Galaxy S3 pebble blue & iPad 2 black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος του Samsung Galaxy S3 και πριν λίγες μέρες είχα διαβάσει ότι επανέφεραν το 4.3 jelly bean update για τη συσκευή μου, αλλά ακόμη τίποτα. Δεν βλέπω να έρχεται το update κι ανησυχώ. Βέβαια, από την άλλη φοβάμαι μην είναι πάλι μούφα το update και ξεκινήσω να έχω προβλήματα με το κινητό μου. Έχει κανείς κάποια άποψη/εμπειρία/συμβουλή που να ήθελε να τη μοιραστεί;

 

Επίσης έχω κι ένα ακόμη θέμα/κομμάτι που με απασχολεί. Είμαι νέα στο Android και ψάχνω πολλά πράγματα. Διάβασα ότι με custom rom από την CyanogenMod θα πετάει η συσκευή μου, όμως έπειτα είδα ότι ενδέχεται να χάσω την εγγύηση που έχει η συσκευή μου. Επίσης διάβασα ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά και να γίνει μη λειτουργήσιμο το κινητό μου. Γνωρίζει κανείς αν κάτι τέτοιο αληθεύει;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Σχετικά με το θέμα της τελευταίας αναβάθμισης θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο αντίστοιχο θέμα.

 

Όσο τις CM roms θα βελτιώσει κατά πολύ την εμπειρία χρήσης μιας και ξεφορτώνεσαι το προβληματικό TW κι έναν σκασμό άχρηστες εφαρμογές της Samsung που κρεμάνε τη συσκευή. Αρκεί να περάσεις την τελευταία stable κι όχι κάποια nightly οι οποίες συνήθως έχουν κάποια bugs.

 

Τέλος κάνοντας root τη συσκευή σου αυτομάτως βρίσκεσαι εκτός εγγύησης κάτι που όμως είναι αναστρέψιμο αν εισαι με roms μεχρι 4.2.2 (από την 4.3 και μετά η Samsung ενεργοποιεί μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας -το ΚΝΟΧ- που αφήνει κατάλοιπα όταν πάς να επέμβεις στο λειτουργικό). Αν κάτι (αστάθμητος παράγωντας) δεν πάει καλά κατά το φλασάρισμα κάποιας after market rom μπορεί να μην εκκινεί η συσκευή (bootloop) το λεγόμενο soft brick το οποίο στρώνει με την επανάληψη της διαδικασίας από την αρχή. Δυστυχώς δεν γνωριζω αν υπάρχουν αναφορές για hard bricked GSIII μετά από φλασάρισμα κάποιας rom.

 

Αυτά τα ολίγα.:)

Edited by Superuser
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της τελευταίας αναβάθμισης θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο αντίστοιχο θέμα.

 

Όσο τις CM roms θα βελτιώσει κατά πολύ την εμπειρία χρήσης μιας και ξεφορτώνεσαι το προβληματικό TW κι έναν σκασμό άχρηστες εφαρμογές της Samsung που κρεμάνε τη συσκευή. Αρκεί να περάσεις την τελευταία stable κι όχι κάποια nightly οι οποίες συνήθως έχουν κάποια bugs.

 

Τέλος κάνοντας root τη συσκευή σου αυτομάτως βρίσκεσαι εκτός εγγύησης κάτι που όμως είναι αναστρέψιμο αν εισαι με roms μεχρι 4.2.2 (από την 4.3 και μετά η Samsung ενεργοποιεί μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας -το ΚΝΟΧ- που αφήνει κατάλοιπα όταν πάς να επέμβεις στο λειτουργικό). Αν κάτι (αστάθμητος παράγωντας) δεν πάει καλά κατά το φλασάρισμα κάποιας after market rom μπορεί να μην εκκινεί η συσκευή (bootloop) το λεγόμενο soft brick το οποίο στρώνει με την επανάληψη της διαδικασίας από την αρχή. Δυστυχώς δεν γνωριζω αν υπάρχουν αναφορές για hard bricked GSIII μετά από φλασάρισμα κάποιας rom.

 

Αυτά τα ολίγα.:)

 

Sorry αλλά το θέμα δεν το είχα δει. Δεν το έκανα επίτηδες... :cry:

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με την custom rom. Με βλέπω να το αφήνω ως έχει διότι φοβάμαι μην το ανατινάξω το καημένο... Την 4.1.2 έκδοση λειτουργικού έχει το κινητό μου. Και κάτι τελευταίο: το touchwiz θα μπορούσε να είναι μια χαρά αν έφτιαχναν λίγο καλύτερα τον κώδικα.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την αδικαιολόγητη μορφοποίηση κειμένου.

Edited by Superuser
Μορφοποίηση Κειμένου

Goodbye and hello...

Happy owner of Samsung Galaxy S3 pebble blue & iPad 2 black

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια ενδιαφερουσα λιστα android η οποια μπορει να βοηθησει πολλους

 

 

http://www.androidrank.org/listcategory?hl=en :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...