Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν απενεργοποιησεις απ τις ρυθμησεις την επιλογη κινητες, τοτε κοβει το 3G και δεν μπαινει στο internet. ειναι ενα θετικο αυτο της HTC. ρυθμισεις-ασυρματα δυκτια-κινητες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το έχω κάνει αυτό απο την πρώτη στιγμή αλλά ήθελα να επιβεβαιωθώ γιατί ένιωθα αμφιβολίες.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένα απίστευτο UI για το desire μας! http://www.miui.com/thread-2300-1-1.html

 

Έχω τελειώσει τη μετάφραση για την ROM MIUI αλλά κανείς στο XDA δε θέλει να ασχοληθεί για να ενσωματωθεί στην ROM :/

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθεια.Καταφερα τελικα κ εχω Leedroid 2.2b.

 

Μπορω να περασω ADW launcher κτλ;Γενικα περναω οτι θελω;Back up εκανα για να πω οτι εκανα...χαχα

 

Επισης ποιο a2sd κατεβαζω τωρα για να περναω οτι θελω στην καρτα;

Τι πρεπει να κανω τωρα για να σωζεται οτι θελω στην καρτα;

Edited by partakias80
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένα απίστευτο UI για το desire μας! http://www.miui.com/thread-2300-1-1.html

 

Έχω τελειώσει τη μετάφραση για την ROM MIUI αλλά κανείς στο XDA δε θέλει να ασχοληθεί για να ενσωματωθεί στην ROM :/

 

:eek: Απίστευτο είναι..Πραγματικά μ'αρέσει πολύ το Sense και δεν ήθελα να μπλέξω με flashing κλπ αλλα αν υπάρξει rom με αυτό το UI άνετα την περνούσα :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από σήμερα το απόγευμα γίνομαι και εγώ κάτοχος του desire HD.

Αφού πρώτα διευκρινίσω ότι για τον πρώτο καιρό το κινητό θα το έχει η γυναίκα μου η οποία χρειάζεται ελάχιστα πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Με ποιά εφαρμογή μπορώ να επεξεργάζομαι excel word κλπ. Και πώς τις κατεβάζω? Και

2) Υπάρχουν κάποιους κινήσεις που πρέπει να κάνω οπωσδήποτε ( κατέβασμα συγκεκριμένων εφαρμογών , αναβαθμίσεις….) ή εφόσον προς το παρών δεν θα το δουλεύω εγώ μπορώ να αφήσω το κινητό όπως είναι χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Τελικά παρέλαβα το desire σκέτο, χωρίς HD. Εκτός των παραπάνω μπορεί κάποιος να μου πει απο πού μπορω να δώ το οθόνη έχει. amoled ή S-lcd? Μήπως πρέπει να το αλλάξω με desire HD ?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Συγνώμη που επιμένω αλλα λόγω ασχετοσύνης με τα htc επείγει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθεια.Καταφερα τελικα κ εχω Leedroid 2.2b.

 

Μπορω να περασω ADW launcher κτλ;Γενικα περναω οτι θελω;Back up εκανα για να πω οτι εκανα...χαχα

 

Επισης ποιο a2sd κατεβαζω τωρα για να περναω οτι θελω στην καρτα;

Τι πρεπει να κανω τωρα για να σωζεται οτι θελω στην καρτα;

 

Δεν κατεβαζεις τίποτα. Αν εβαλες την app2SD version της 2.2b kai έχεις ΕΧΤ partition, περνιούνται όλα εκεί απο μόνα τους. Ξεκίνα :)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαζεις τίποτα. Αν εβαλες την app2SD version της 2.2b kai έχεις ΕΧΤ partition, περνιούνται όλα εκεί απο μόνα τους. Ξεκίνα :)

 

Αυτη εβαλα.απλα ξαναφλασαρα την ρομ γιατι δεν ειχα βαλει swap 0.τωρα βλεπω το εικονιδιο addfree κτλ..που μπορω να τσεκαρω αν εχω κανει σωστα το partition αδερφε;thanks κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Αυτη εβαλα.απλα ξαναφλασαρα την ρομ γιατι δεν ειχα βαλει swap 0.τωρα βλεπω το εικονιδιο addfree κτλ..που μπορω να τσεκαρω αν εχω κανει σωστα το partition αδερφε;thanks κ παλι

 

Με το quick system info

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

To εβαλα.μου λεει:

 

Sd card storage 3.21 total 2.71 free

A2sd storage total 457 free 341

Internal storage 148 total 128 free

 

Αυτα ειναι.τι γινεται;

 

Δεν ειναι προφανες;;;;

 

A2sd storage total 457 free 341

 

Τι άλλο ήθελες να σου πει; :)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προφανες;;;;

 

A2sd storage total 457 free 341

 

Τι άλλο ήθελες να σου πει; :)

 

Γεια σου ρε Δαυιδ.Επιτελους...οποτε οτι κατευαζω παει αυτοματα εκει.δε χρειαζεται a2sd κτλ ε;

Κ οποτε θελησω να περασω αλλη ρομ απλα κανω back up κ φλασαρω σωστα;δε χρειαζεται πια ξανα partition;

 

1000 thanks...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Δαυιδ.Επιτελους...οποτε οτι κατευαζω παει αυτοματα εκει.δε χρειαζεται a2sd κτλ ε;

Κ οποτε θελησω να περασω αλλη ρομ απλα κανω back up κ φλασαρω σωστα;δε χρειαζεται πια ξανα partition;

 

1000 thanks...

 

Αν ειναι να βάλεις νέα έκδοση της Rom που ήδη έχεις, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, απλά την φλασάρεις και μένουν όλα όπως τα είχες. Ενα backup βεβαια καλό ειναι να παίρνεται, για την περίπτωση που συμβεί κάτι.

 

Αν ειναι να βάλεις άλλη rom, καλο ειναι να κανεις πρώτα bakcup, μετά wipe τα πάντα (μεσα απο το recovery), να την φλασάρεις και μετα να κάνεις restore.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαζεις τίποτα. Αν εβαλες την app2SD version της 2.2b kai έχεις ΕΧΤ partition, περνιούνται όλα εκεί απο μόνα τους. Ξεκίνα :)

Μισό λεπτό. Εννοείς πως με την έκδοση ΕΧΤ δεν χρειάζεται να κάνουμε διαδικασία Move to SD? Θεωρητικά όλες οι εφαρμογές πάνε στο ΕΧΤ partition της κάρτας? Με αυτό το δεδομένο, αν κάνουμε τη διαδικασία move to SD, οι εφαρμογές δεν πάνε στο ΕΧΤ partition αλλά στο FAT32. Σωστά? Αν είναι έτσι, τότε κάνουμε κακό με το να χρησιμοποιούμε εφαρμογές για app to sd...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Εννοείς πως με την έκδοση ΕΧΤ δεν χρειάζεται να κάνουμε διαδικασία Move to SD? Θεωρητικά όλες οι εφαρμογές πάνε στο ΕΧΤ partition της κάρτας? Με αυτό το δεδομένο, αν κάνουμε τη διαδικασία move to SD, οι εφαρμογές δεν πάνε στο ΕΧΤ partition αλλά στο FAT32. Σωστά? Αν είναι έτσι, τότε κάνουμε κακό με το να χρησιμοποιούμε εφαρμογές για app to sd...

 

Ρε παιδιά έχει υποθεί άπειρες φορές αυτό. Αν βάλετε ρομ με a2sd τότε λογικό κι επόμενο είναι όλες οι εφαρμογές να πηγαίνουν στο ext partition.

Γι' αυτό βγήκε εξάλλου το script αυτό. Αν ήταν να καθόμαστε να περνάμε μια μια τις εφαρμογές τότε ζήσε Μάη μου........:X

 

Συν το γεγονός ότι το ext σαν file system είναι πολύ πιο γρήγορο από το fat32.:!:

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει υποθεί άπειρες φορές αυτό. Αν βάλετε ρομ με a2sd τότε λογικό κι επόμενο είναι όλες οι εφαρμογές να πηγαίνουν στο ext partition.

Γι' αυτό βγήκε εξάλλου το script αυτό. Αν ήταν να καθόμαστε να περνάμε μια μια τις εφαρμογές τότε ζήσε Μάη μου........:X

 

Συν το γεγονός ότι το ext σαν file system είναι πολύ πιο γρήγορο από το fat32.:!:

Ok δεκτό. Όμως σε μία σημερινή ROM που εγκατέστησα (LeeDroid 2.2d), αρχικά έγραφε Internal phone storage: 133+MB (αν θυμάμαι καλά) και μετά από την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών, χωρίς να αλλάξω κάτι στο που θα εγκατασταθούν, τώρα έχω 114ΜΒ...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ok δεκτό. Όμως σε μία σημερινή ROM που εγκατέστησα (LeeDroid 2.2d), αρχικά έγραφε Internal phone storage: 133+MB (αν θυμάμαι καλά) και μετά από την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών, χωρίς να αλλάξω κάτι στο που θα εγκατασταθούν, τώρα έχω 114ΜΒ...:worry:

 

Αυτό συμβαίνει γιατί μερικές εφαρμογές κρατάνε κάποια αρχεία, κυρίως προσωρινά (cache), στην εσωτερική μνήμη

+ το γεγονός ότι το ίδιο το λειτουργικό αποθηκεύει αρχεία στην εσωτερική μνήμη όπως πχ τα δεδομένα του χρήστη κλπ.

 

 

 

 

Εδώ και λίγες μέρες άρχισα να πειραματίζομαι με λίγο "μαγείρεμα" στο android και πλέον φτιάχνω μόνος μου τη rom που θέλω να έχω στο κινητό

προσθέτοντας και αφαιρώντας ότι θέλω από τη rom. Σκέφτομαι λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα να σας δώσω την rom μου.

Βασικά για να μην υπάρχουν μπερδέματα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι developer κι ούτε θέλω να γίνω για την ώρα απλά έμαθα μερικά πράγματα

και μπορώ να τα συνδυάσω μεταξύ τους για να έχω το κινητό όπως το θέλω εγώ. Στην ουσία δηλαδή απλά πήρα την επίσημη rom και της πρόσθεσα

κάποια scripts και κάποιες χρήσιμες λειτουργίες. Κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας.

 

Αν λοιπόν υπάρχει ενδιαφέρων από μέρους σας για μια "ελληνικής κατασκευής" rom πείτε μου να την ανεβάσω.

 

Σημείωση: Επειδή πλέον δουλεύω με την RCMixHD rom θα χρειαστώ κάποιες μέρες για να προετοιμάσω την rom με βάση την Official έκδοση της HTC.

Ακόμα ίσως να χρειαστώ και 1-2 άτομα για να βοηθήσουν στο testάρισμα της rom για να είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ, οπότε όσοι πιστοί......

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί μερικές εφαρμογές κρατάνε κάποια αρχεία, κυρίως προσωρινά (cache), στην εσωτερική μνήμη

+ το γεγονός ότι το ίδιο το λειτουργικό αποθηκεύει αρχεία στην εσωτερική μνήμη όπως πχ τα δεδομένα του χρήστη κλπ.

 

Εδώ και λίγες μέρες άρχισα να πειραματίζομαι με λίγο "μαγείρεμα" στο android και πλέον φτιάχνω μόνος μου τη rom που θέλω να έχω στο κινητό

προσθέτοντας και αφαιρώντας ότι θέλω από τη rom. Σκέφτομαι λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα να σας δώσω την rom μου.

Βασικά για να μην υπάρχουν μπερδέματα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι developer κι ούτε θέλω να γίνω για την ώρα απλά έμαθα μερικά πράγματα

και μπορώ να τα συνδυάσω μεταξύ τους για να έχω το κινητό όπως το θέλω εγώ. Στην ουσία δηλαδή απλά πήρα την επίσημη rom και της πρόσθεσα

κάποια scripts και κάποιες χρήσιμες λειτουργίες. Κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας.

 

Αν λοιπόν υπάρχει ενδιαφέρων από μέρους σας για μια "ελληνικής κατασκευής" rom πείτε μου να την ανεβάσω.

 

Σημείωση: Επειδή πλέον δουλεύω με την RCMixHD rom θα χρειαστώ κάποιες μέρες για να προετοιμάσω την rom με βάση την Official έκδοση της HTC.

Ακόμα ίσως να χρειαστώ και 1-2 άτομα για να βοηθήσουν στο testάρισμα της rom για να είμαστε σίγουροι ότι είναι οκ, οπότε όσοι πιστοί......

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια! Να ρωτήσω όμως κάτι. Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό το "beta-testing"? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια! Να ρωτήσω όμως κάτι. Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό το "beta-testing"? :worry:

 

Στην χειρότερη να "κολλάει" το κινητό (να μην έχει δηλαδή γρήγορη απόκριση) ή να κλείνουν μόνες τους μερικές εφαρμογές.

Αλλά με ένα flashάρισμα κάποιας άλλης rom όλα θα γίνονται normal.

 

Βασικά δεν είναι τίποτα ανησυχητικό απλά απαιτεί χρόνο από όσους επιλεχθούν να βοηθήσουν για να ελεγχθεί η rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα την μετάφραση του MIUI 0.10.15 στα ελληνικά.

Έχουν μείνει μερικά κινέζικα τα οποία διορθώνω και προσπαθώ να βγάλω και μια άκρη με το μεταφρασμένο framework!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα μοιραστώ μαζί σας μία ιστορία...

Τον Ιούνιο, ήμουν ένας ευτυχής κάτοχος του desire. Απίθανο τηλέφωνο, όλα άψογα, όπως τα ξέρετε.

Τον Αύγουστο, προς τα τέλη του μήνα,(μόλις είχα κάνει την αναβάθμιση σε froyo) σε μια παραλία που έκανε υπερβολική ζέστη, ξέχασα ότι είχα το κινητό μου στην τσέπη του μαγιό και μαζί με μένα βούτηξε κι αυτό... Έμεινα ψύχραιμος, εβγαλα αμεσως μπαταρίες κλπ το έβαλα σε ρύζι αλλά τελικά το τηλεφωνάκι απεβίωσε...

Απόφάσισα ότι θα το αγοράσω πάλι έστω και χωρίς επιδότηση. Το έψαξα πολύ, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα πουθενά, μέχρι που το βρήκα στο play247. Το παρέλαβα σήμερα, με τις εξής παρατηρήσεις.

1. S-LCD αντί για Amoled (ίσως είναι και καλύτερη)

2. Δεν μπορώ να βάλω με τίποτα ελληνικα. (μονο με morelocale και πάλι δεν μεταφράζει το μενού) Ελληνικά SMS γράφει κανονικά πάντως

3. Δεν μπορώ να ρυθμίσω Wireless internet τις Cosmote

 

Τηλεφώνησα στο Play247 και ο "υπεύθυνος" μου είπε ότι δεν αναφέρουμε πουθενα ότι το κινητό υποστηρίζει ελληνικά, και ότι δέν έχει βγει ελληνική έκδοση για το desire με lcd και froyo.

 

Τι προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζει να σου κάνουν επιστροφή τα χρήματα τότε δώσ' το πίσω και βρες να το πάρεις από κάπου αλλού.

Αν δεν παίζει το παραπάνω ενδεχόμενο τότε root και custom rom που να έχει όλες τις γλώσσες οπότε να έρθει όλο το μενού στα ελληνικά.

 

Το θέμα όμως για μένα είναι τι γίνεται με την εγγύηση. Αν δηλαδή το τηλέφωνο είναι παραεισαγωγή και πάθει κάτι τότε η ACE θα το καλύψει?

Ή θα πρέπει να το στείλεις πίσω στο play247 κι αυτοί να το στείλουν για επισκευή? Γεγονός που θα πάρει βέβαια πολύ περισσότερο χρόνο για την επισκευή με ότι αυτό συνεπάγεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα μοιραστώ μαζί σας μία ιστορία...

Τον Ιούνιο, ήμουν ένας ευτυχής κάτοχος του desire. Απίθανο τηλέφωνο, όλα άψογα, όπως τα ξέρετε.

Τον Αύγουστο, προς τα τέλη του μήνα,(μόλις είχα κάνει την αναβάθμιση σε froyo) σε μια παραλία που έκανε υπερβολική ζέστη, ξέχασα ότι είχα το κινητό μου στην τσέπη του μαγιό και μαζί με μένα βούτηξε κι αυτό... Έμεινα ψύχραιμος, εβγαλα αμεσως μπαταρίες κλπ το έβαλα σε ρύζι αλλά τελικά το τηλεφωνάκι απεβίωσε...

Απόφάσισα ότι θα το αγοράσω πάλι έστω και χωρίς επιδότηση. Το έψαξα πολύ, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα πουθενά, μέχρι που το βρήκα στο play247. Το παρέλαβα σήμερα, με τις εξής παρατηρήσεις.

1. S-LCD αντί για Amoled (ίσως είναι και καλύτερη)

2. Δεν μπορώ να βάλω με τίποτα ελληνικα. (μονο με morelocale και πάλι δεν μεταφράζει το μενού) Ελληνικά SMS γράφει κανονικά πάντως

3. Δεν μπορώ να ρυθμίσω Wireless internet τις Cosmote

 

Τηλεφώνησα στο Play247 και ο "υπεύθυνος" μου είπε ότι δεν αναφέρουμε πουθενα ότι το κινητό υποστηρίζει ελληνικά, και ότι δέν έχει βγει ελληνική έκδοση για το desire με lcd και froyo.

 

Τι προτείνετε να κάνω?

 

Πες του καληνύχτα για το αν έχει βγει ελληνική έκδοση με slcd...

Μην περιμένεις προκοπή... εδώ εμένα μου έκατσε προβληματικό καπάκι (από την πρώτη κι όλας τοποθέτηση που έγινε πολύ μα πολύ προσεκτικά +ένα χαλαρωμένο κουμπί (το διπλό με το search εννοώ) και έκαναν σαν να μη με ξέρουν (σε μεγάλο κεντρικό μαγαζί μάλιστα)... Την ώρα που η HTC μου είπε να το επιστρέψω για να το αντικαταστήσει το κατάστημα...

 

Το καπάκι κοστίζει 33ε αλλα δεν ξερω κατά πόσο φταίει αυτό ή η βάση του κινητού και τα δώσω τζάμπα... Είναι άθλιο το τρίξιμο όποτε το πιάνω και το χρησιμοποιώ... 500ε για να ακούω ήχο σαν αλάδωτο μεντεσέ...

Ευτυχώς που το κινητό κατά τ'άλλα είναι πάρα πολύ καλό και με κάνει να το ξεχνάω που και που...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και ακομα περισσότερο κρίμα γιατί το θεωρούσα καλό κατάστημα...

Οπως και να χει περίμενα πολύ για να μπω στη διαδικασία να το στείλω πίσω και να το πάρω από αλλού.

Υπάρχει κάποια ελληνική rom που μπορώ να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

@David Ευχαριστώ για όλες τις βοήθειες.

 

1.Για το play247. Από εκέι πήρα το δικό μου desire με SLCD ελληνικό και Froyo. Βέβαια μου είχαν τότε πει ότι έχουν και ελληνικό και άλλο και διάλεξα. Επειδή το παρέλαβα από το μαγαζί μόλις μου το έφερε σφαγισμένο, το άνοιξε μπροστά μου με την δικαιολογία ότι υπάρχουν desire που λείπουν τα ακουστικά ή η sd. Δεν είχε λόγο να το κάνει εφόσον ήταν σφραγισμένο. Επίσης στο μαγαζί Πάτρας επειδή έχω ψωνίσει πολλές φορές δεν υπάρχει βιτρίνα με ανοιχτά κινητά ή άλλα υλικά.

 

2.Αν μπορεί κάποιος να μας πει πληροφορίες για το S-Off ή να δώσει κάποιο link θα του ήμουν ευγνώμων. EDIT Λύθηκε η απορία μου εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=805811

 

3.Κυκλοφόρησε η LeeDrOiD V2.2d με τις παρακάτω αλλαγές από την b:

* Fixed No-A2SD+ Build

* Fixed Boot issue in both builds

* Fixed WPA Supplicant (some users having wifi issues)

* Some image optimisations

* Fixed Rom Manager "fix permissions"

 

4.To fix permissions του Rom Manager όντως δεν δούλευε στην b και σε μένα.

 

5.Ερώτηση εγώ που έχω την b φλασάρω στεγνά από την sd την rom ή πρέπει πάλι να πάρω backup όλων των εφαρμογών με Τitanium κτλ?

Edited by dekerz
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...