Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mobile network τσεκαρισμένο. Απο κάτω connection failed

 

πιο κατω...

 

Μobile networks

set options for roaming, networks, apns

 

Μου το έχει κάνει κι εμένα 1-2 φορές να μην μπορεί να συνδεθεί, αλλά διορθώθηκε μετά από restart κτλ. Ίσως να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών; Εγκατέστησες κάποιο app πριν γίνει αυτό;

 

Έβγαλες την sim; Έκανες reset τα apn;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου το έχει κάνει κι εμένα 1-2 φορές να μην μπορεί να συνδεθεί, αλλά διορθώθηκε μετά από restart κτλ. Ίσως να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών; Εγκατέστησες κάποιο app πριν γίνει αυτό;

 

Έβγαλες την sim; Έκανες reset τα apn;

 

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά. Και κανέναν πρόγραμμα δεν έχω εγγαταστήσει ακόμα.

Βρίσκομαι στο στάδιο του διαβάσματος του φόρουμ καμια 100αριά σελίδες πιο πίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επαναφορά και δεν διορθώθηκε; Μμμ...

 

Για γράψε στις κλήσεις *#*#4636#*#* , πάτα Phone Info και πες μας τι γράφει στο Preferred Netwok Type. Μάλλον γράφει WCDMA Preferred αφού είναι καινούργιο (σωστά; ) και δεν τα έχεις πειράξει αυτά, οπότε δοκίμασε με GSM only και GSM auto (PRL). Κάθε φορά να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς 1-2 φορές το mobile internet από εκεί που ανέφερα παραπάνω και να περίμενεις μερικά δευτερόλεπτα για να συνδεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επαναφορά και δεν διορθώθηκε; Μμμ...

 

Για γράψε στις κλήσεις *#*#4636#*#* , πάτα Phone Info και πες μας τι γράφει στο Preferred Netwok Type. Μάλλον γράφει WCDMA Preferred αφού είναι καινούργιο (σωστά; ) και δεν τα έχεις πειράξει αυτά, οπότε δοκίμασε με GSM only και GSM auto (PRL). Κάθε φορά να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς 1-2 φορές το mobile internet από εκεί που ανέφερα παραπάνω και να περίμενεις μερικά δευτερόλεπτα για να συνδεθεί.

 

Όντως έγραφε WCDMA preferred. Το άλλαξα σε GSM only kai GMS auto πήγα στις ρυθμίσεις και ξετσέκαρα και ξανατσέκαρα το Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας. Αυτό τώρα πλέον μου γράφει απο κάτω "χρήση τηλεφώνου για σύνδεση δεδομένων, όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο wi-fi".

Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο. Δεν σερφάρει.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια γράφει "ανεπιτυχής σύνδεση" στο Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας

Edited by torpedo
Link to comment
Share on other sites

Όντως έγραφε WCDMA preferred. Το άλλαξα σε GSM only kai GMS auto πήγα στις ρυθμίσεις και ξετσέκαρα και ξανατσέκαρα το Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας. Αυτό τώρα πλέον μου γράφει απο κάτω "χρήση τηλεφώνου για σύνδεση δεδομένων, όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο wi-fi".

Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο. Δεν σερφάρει.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια γράφει "ανεπιτυχής σύνδεση" στο Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας

 

Έχεις ανοικτό το wifi; Για κλείσε το κι αυτό. Μήπως έχεις συνδεθεί με κανένα ασύρματο;

Link to comment
Share on other sites

κλειστό είναι

 

Παράξενα πράγματα... Έχεις κλειστό wifi, ενεργό mobile internet, σωστές ρυθμίσεις, έβαλες κι έβγαλες την sim και δεν παίζει; Πάνω δεξιά στο ρολόι σου δείχνει κανένα G, H ή τίποτα τέτοιο με κάτι βελάκια;

 

Γενικώς έχεις καλό σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Παράξενα πράγματα... Έχεις κλειστό wifi, ενεργό mobile internet, σωστές ρυθμίσεις, έβαλες κι έβγαλες την sim και δεν παίζει; Πάνω δεξιά στο ρολόι σου δείχνει κανένα G, H ή τίποτα τέτοιο με κάτι βελάκια;

 

Γενικώς έχεις καλό σήμα;

 

 

πάνω δεξιά δεν μου δείχνει τίποτα. πχ στο diamont μου έβγαζε το G ή το Η. Σήμα έχω 4 γραμμές

Link to comment
Share on other sites

πάνω δεξιά δεν μου δείχνει τίποτα. πχ στο diamont μου έβγαζε το G ή το Η. Σήμα έχω 4 γραμμές

 

Δυστυχώς, κάποιες φορές το desire "σκαλώνει" με το mobile broadband και δεν το ανοίγει (ειδικά αν το ανοιγοκλείνεις μέσω widget, aλλά εσύ δεν έχεις). Αλλά συνήθως με 2-3 δοκιμές φτιάχνει.

 

Έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις αυτή τη κάρτα σε άλλο κινητό ή κάποια άλλη κάρτα σε αυτό το κινητό για να δεις μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, κάποιες φορές το desire "σκαλώνει" με το mobile broadband και δεν το ανοίγει (ειδικά αν το ανοιγοκλείνεις μέσω widget, aλλά εσύ δεν έχεις). Αλλά συνήθως με 2-3 δοκιμές φτιάχνει.

 

Έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις αυτή τη κάρτα σε άλλο κινητό ή κάποια άλλη κάρτα σε αυτό το κινητό για να δεις μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

 

αυτό θα κάνω... σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια αν και περασμένη ώρα.

Σου είμαι υπόχρεος. Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει να κάνεις επισύναψη μόνο αρχεία jpeg γιατί λογικά δεν θα εχεις εγκατεστημένη κάποια εφαρμογή διαχείρησης αρχείων.

Πήγαινε στο market και βάλε την ASTRO File manager (η οποία κανει τελεια δουλειά) και όποτε ανοίγεις το gmail και πατάς επισύναψη θα σου βγάζει pop up παραθυράκι να επιλέγεις μεταξύ ASTRO και γκάλερι, πατάς ASTRO και απο εκεί μπορείς να επισυνάψεις οποιοδήποτε αρχείο οποιασδήποτε μορφής. (μπορείς να το βάλεις και σαν προεπιλογή το ASTRO καθώς μπορείς να βρίσκεις και της photo σου από εκεί :)

 

Ευχαριστώ, όντως δουλέυει με την ASTRO File manager, απλά εγώ θεωρούσα αυτονόητο ότι έπρεπε να γινεται με τις δυνατότητες του froyo χωρίς πρόσθετες εφαρμογές.

Και μια ερώτηση ακόμα επειδή οταν ανοιγω την ASTRO File manager κάτω κάτω βγάζει διαφιμήσεις Google μήπως λαμβάνει δεδομένα χωρίς λόγο και βρεθώ χρεωμένος (για την Ελλάδα έχω προγραμμα με data αλλα ειδικά στο εξωτερικό στοιχίζει πολύ ακριβά)?

jgkvafes
Link to comment
Share on other sites

αυτό θα κάνω... σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια αν και περασμένη ώρα.

Σου είμαι υπόχρεος. Thanks!!!

 

Να'σαι καλά :).

 

Και μια ερώτηση ακόμα επειδή οταν ανοιγω την ASTRO File manager κάτω κάτω βγάζει διαφιμήσεις Google μήπως λαμβάνει δεδομένα χωρίς λόγο και βρεθώ χρεωμένος (για την Ελλάδα έχω προγραμμα με data αλλα ειδικά στο εξωτερικό στοιχίζει πολύ ακριβά)?

 

Ναι, για να κατεβάσει τις διαφημίσεις συνδέεται με net, άρα καταναλώνει δεδομένα (δεν νομίζω να είναι πολλά όμως). Χρησιμοποίησε το 3G Watchdog για να ελέγχεις πόσα καταναλώνονται.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος εαν ο launcher pro εχει επιπτωση στην μπαταρια ..;;;μεχρι στιγμης παραμενω με το sense..επισης αν τον βαλω που θα βρω το ρολοι της htc που εχει και τον καιρο μαζι και γενικοτερα αλλα τετοια γραφικα σαν του sense...;;;;

 

O launcher pro δεν νομίζω να έχει επίπτωση στην μπαταρία. Πολλοί τον χρησιμοποιούν άρα αν είχε πρόβλημα θα το ξέραμε. Ρολόι αντικαταστάτης υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης: πριν από μερικές σελίδες, γράφαμε για το lag που λέγεται πως παρουσιάζει κάποιες φορές το Handcent σε Desire. Μετά από μερικές μέρες χρήσης, διαπίστωσα πως όντως κάποιες φορές (και από το πουθενά) παρουσιάζει μια μικρή καθυστέρηση, κυρίως όταν ξεκινάς να γράψεις ένα μήνυμα καθώς επίσης και σε μεγάλες λέξεις που βάζεις με T9.

 

Όχι συνέχεια όμως και προσωπικά δεν με ενοχλεί. Απλώς το αναφέρω γιατί το συζητάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...

υπαρχει δυνατοτητα να κανω το ρολοι του sense μαζι με τον καιρο διαφανο..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες. Αδυνατώ πλέον να παρακολουθήσω το νήμα, μια και τα ποσταρίσματα είναι αδιάκοπα. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτο....

 

Τεσπα, στο θέμα μας. Για την εφαρμογή fm radio ήθελα να ρωτήσω κυρίως. Εκτός απο την Αθήνα που βρέθηκα για λιγο, σε άλλες πόλεις αδυνατεί να πιάσει σήμα εκτος λίγων σταθμών και εν ολίγοις μου έχει σπάσει τα νεύρα, μια και καθίσταται άχρηστο.... Έχω κάνει ΟΤΑ update σε froyo, αλλά δεν είδα βελτίωση. To radio που λέτε ότι γίνεται update, επηρεάζει και τη λήψη των fm?

 

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα? Παίζει να είναι hardware πρόβλημα? Και αν όχι μπορεί να διορθωθεί (root/αλλιώς)? Γενικά το σκέφτομαι για root, αλλά δεν θα θελα και να μπλέξω (οσο έχει ακόμη εγγύηση δηλαδή)

 

Και κατι άλλο... Έχει κανείς άλλος διαπιστώσει ότι το battery time lite χειροτερεύει τη διαχείριση της μπαταρίας, ή είναι ιδέα μου?

 

thx in advance.....

 

Αν μιλάμε για σχετικά απομακρυσμένη περιοχή, τότε μπορεί και να μην πιάνει καλό σήμα. Συμβαίνει με αρκετά κινητά που έχουν ραδιόφωνο. Το καλύτερο θα ήταν να δοκίμαζες με ένα κανονικό ραδιοφωνάκι, για να δεις τι σταθμοί πιάνουν (αν πιάνουν).

 

Για το battery time lite, δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς είναι, αλλά να φανταστώ πως υπόσχεται καλύτερη μπαταρία; Άχρηστα όλα αυτά. Απλώς κλείνουν πράγματα (apps, wifi κτλ) όταν δεν τα χρησιμοποιείς. Τα κάνεις και μόνος σου αυτά, όποτε θέλεις, χωρίς πρόσθετα apps.

 

Μα δε μιλάω για απομακρυσμένες περιοχές, εκει είναι το θέμα. Καταλήγει ουσιαστικά να πιάνει μόνο τους σταθμούς με πολύ καλό σήμα, και αυτούς όχι πολυ καλά....

 

Το battery time απλά δείχνει σε % τη φόρτιση της μπαταρίας. Νομίζω όμως ότι καταναλώνει αρκετή απο αυτή το ίδιο....

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλάω για απομακρυσμένες περιοχές, εκει είναι το θέμα. Καταλήγει ουσιαστικά να πιάνει μόνο τους σταθμούς με πολύ καλό σήμα, και αυτούς όχι πολυ καλά....

 

Το battery time απλά δείχνει σε % τη φόρτιση της μπαταρίας. Νομίζω όμως ότι καταναλώνει αρκετή απο αυτή το ίδιο....

 

Gilles27, αν όντως εχεις σοβαρό πρόβλημα με το ράδιο και τις συχνότητες, μια εναλλακτική λύση είναι αν εχεις wifi (με πακέτο δεδομένων κινητής δε το συνιστώ) να βάλεις την multimedia εφαρμογή "TuneIn Radio" από το market, είναι απίθανη η εφαρμογή, στα ελληνικά, με όλους τους Ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς!! Και όχι μόνο Ελληνικούς.. και χωρισμένους σε κατηγορίες (Αθλητικά, ειδήσεις κτλ) .. πανικός από επιλογές, γενικώς 5 stars δαγκωτό.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης: πριν από μερικές σελίδες, γράφαμε για το lag που λέγεται πως παρουσιάζει κάποιες φορές το Handcent σε Desire. Μετά από μερικές μέρες χρήσης, διαπίστωσα πως όντως κάποιες φορές (και από το πουθενά) παρουσιάζει μια μικρή καθυστέρηση, κυρίως όταν ξεκινάς να γράψεις ένα μήνυμα καθώς επίσης και σε μεγάλες λέξεις που βάζεις με T9.

 

Όχι συνέχεια όμως και προσωπικά δεν με ενοχλεί. Απλώς το αναφέρω γιατί το συζητάγαμε.

 

Εγώ πάλι, όλως περιέργως, τώρα τη δεύτερη φορά που το δοκίμασα δεν εχω παρατηρήσει κάτι. Αν και με την default εφαρμογή δεν είχα πρόβλημα το δοκίμασα και το γεγονός ότι όπως και να γράψεις το μετατρέπει σε κεφαλαία χωρίς τόνους - και επομένως 160 χαρ. - μου επέτρεψε να γράφω με Τ9 συν την αναφορά παράδοσης με έκανε να το συνηθίσω.

 

Τελευταία έχω δει ότι μετά το boot τα εικονίδια που εχω στις home screen από εφαρμογές που εχω εγκατεστημένες στην κάρτα αργούν να εμφανιστούν, το κάνει και σε άλλους ή να αρχίσω να ξηλώνω προγράμματα?!

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχω δει ότι μετά το boot τα εικονίδια που εχω στις home screen από εφαρμογές που εχω εγκατεστημένες στην κάρτα αργούν να εμφανιστούν, το κάνει και σε άλλους ή να αρχίσω να ξηλώνω προγράμματα?!

 

HTC Desire/Tapatalk

 

Αν έχεις φορτώσει την sdcard λογικά αργεί περισσότερο να την σκανάρει και να την κάνει mount.. νομίζω αυτό φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αλλά από το 3.7 γίγα της κάρτας τα 3.2 είναι ελεύθερα και έχω 11 εφαρμογές στην κάρτα που καμία δεν τρέχει. Weird. Σίγουρα αργεί να την κάνει mount αλλά δεν βρίσκω το λόγο!

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω το εξής:

 

Έχω ένα πακέτο internet προπληρωμένης χωρητικότητας 1ΜΒ. Το θέλω μόνο για το A-GPS. Φυσικά, αν ξεπεράσω το 1ΜΒ/μήνα σε download δεν σταματά η παροχή αλλά συνεχίζει να με χρεώνει :shifty::ninja:

 

Εγώ θέλω να ενεργοποιείται ΜΟΝΟΝ όταν μπαίνω σε χάρτες. Πως μπορώ να κλείσω την παροχή wireless internet και να την ανοίγω άμεσα? Υπάρχει κάποιο widget on/off που μπορεί να το κάνει αυτό? Σαν συντόμευση σε κάποια homescreen δεν μπαίνει. Αν το έχω κατανοήσει, στο μενού είναι η ρύθμιση: Settings > Wireless & Networks > Mobile Network (εδώ κάνουμε το On/Off).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω το εξής:

 

Έχω ένα πακέτο internet προπληρωμένης χωρητικότητας 1ΜΒ. Το θέλω μόνο για το A-GPS. Φυσικά, αν ξεπεράσω το 1ΜΒ/μήνα σε download δεν σταματά η παροχή αλλά συνεχίζει να με χρεώνει :shifty::ninja:

 

Εγώ θέλω να ενεργοποιείται ΜΟΝΟΝ όταν μπαίνω σε χάρτες. Πως μπορώ να κλείσω την παροχή wireless internet και να την ανοίγω άμεσα? Υπάρχει κάποιο widget on/off που μπορεί να το κάνει αυτό? Σαν συντόμευση σε κάποια homescreen δεν μπαίνει. Αν το έχω κατανοήσει, στο μενού είναι η ρύθμιση: Settings > Wireless & Networks > Mobile Network (εδώ κάνουμε το On/Off).

Γιατί να χρησιμοποιήσεις AGPS? Αφού το κινητό πιάνει σήμα παρά πολύ γρήγορα...

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω το εξής:

 

Έχω ένα πακέτο internet προπληρωμένης χωρητικότητας 1ΜΒ. Το θέλω μόνο για το A-GPS. Φυσικά, αν ξεπεράσω το 1ΜΒ/μήνα σε download δεν σταματά η παροχή αλλά συνεχίζει να με χρεώνει :shifty::ninja:

 

Εγώ θέλω να ενεργοποιείται ΜΟΝΟΝ όταν μπαίνω σε χάρτες. Πως μπορώ να κλείσω την παροχή wireless internet και να την ανοίγω άμεσα? Υπάρχει κάποιο widget on/off που μπορεί να το κάνει αυτό? Σαν συντόμευση σε κάποια homescreen δεν μπαίνει. Αν το έχω κατανοήσει, στο μενού είναι η ρύθμιση: Settings > Wireless & Networks > Mobile Network (εδώ κάνουμε το On/Off).

 

Add Widget (με παρατεταμένο tap στην οθόνη) - "Settings" - "Mobile Network".

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω το εξής:

 

Έχω ένα πακέτο internet προπληρωμένης χωρητικότητας 1ΜΒ. Το θέλω μόνο για το A-GPS. Φυσικά, αν ξεπεράσω το 1ΜΒ/μήνα σε download δεν σταματά η παροχή αλλά συνεχίζει να με χρεώνει :shifty::ninja:

 

Εγώ θέλω να ενεργοποιείται ΜΟΝΟΝ όταν μπαίνω σε χάρτες. Πως μπορώ να κλείσω την παροχή wireless internet και να την ανοίγω άμεσα? Υπάρχει κάποιο widget on/off που μπορεί να το κάνει αυτό? Σαν συντόμευση σε κάποια homescreen δεν μπαίνει. Αν το έχω κατανοήσει, στο μενού είναι η ρύθμιση: Settings > Wireless & Networks > Mobile Network (εδώ κάνουμε το On/Off).

 

Ναι, κι από εκεί. Κι αν βαριέσαι, κατεβάζεις κάτι όπως το APNdroid και χρησιμοποιείς το widget του. Αν πάντως έχεις 1MB, ξέχνα το καλύτερα. Θα το "φάς" σε λίγα λεπτά.. ;)

 

Μα δε μιλάω για απομακρυσμένες περιοχές, εκει είναι το θέμα. Καταλήγει ουσιαστικά να πιάνει μόνο τους σταθμούς με πολύ καλό σήμα, και αυτούς όχι πολυ καλά....

 

Το battery time απλά δείχνει σε % τη φόρτιση της μπαταρίας. Νομίζω όμως ότι καταναλώνει αρκετή απο αυτή το ίδιο....

 

Μμμμ... Τότε αν είσαι σε μεγάλες, κεντρικές περιοχές και δεν πιάνει τίποτα, μήπως υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...