Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να εγκαταστήσεις custom recovery image με το unrevoked.

Όταν το κάνεις αυτό μπορείς να βάζεις custom ROM μέσα από το recovery.

Αν σου αρέσει το sense δοκίμασε τις Leedroid και modaco custom rom.

Αν σου αρέσει το stock look, βάλε cyanogenmod 6.0.1

Δεν απαιτείται να κάνεις partition την κάρτα για custom ROM, είναι απλά χρήσιμο για να έχεις πρακτικά απεριόριστο χώρο για εφαρμογές.

Partition μπορεί να σου κάνει και το AmonRA recovery.

 

Well αν και δεν πέρασα νέα rom ακόμα έκανα ήδη partition την κάρτα (μέσω ubuntu live cd, τα win7 δεν με άφηναν) ώστε να είμαι έτοιμος! Το θέμα είναι πως κάποια βίντεο που είδα και ακολούθησα πρότειναν 3 συνολικά partitions... δυο ext2 ή ext3 από π.χ. 256 ή 512mb το καθένα, και ένα μικρότερο για linux swap file. Είναι απαραίτητα και τα τρία; Ή απλά φτιάχνω ένα ext3 στα 512 και τελείωσα;

 

Επίσης όταν με το καλό περάσω κάποια άλλη ρομ με υποστήρηξη app2sd+ θα δει κατευθείαν το partition έτσι, δεν χρειάζεται να κανω κάτι άλλο beforehand;

 

Και κάτι κουλό που συνέβη...

 

Πρόσφατα λοιπόν ανακάλυψα πως για να τρέξει σωστά στο app2sd/app2sd+ πρέπει να το υποστηρίζει η ρομ... δυστυχώς αφού από συνεχείς δοκιμές κάτι "έσπασα" στην official... συγκεκριμένα:

 

Χρησιμοποίησα τόσο το adb hack για ενεργοποίηση της επιλογής μεταφοράς στην sd (αρκετά παλιότερα-τότε δούλευε σωστά) όσο και ένα πρόγραμμα που ρύθμιζε "αυτόματα" το που θα μπαίνουν οι εφαρμογές (αντίστοιχο του spare-parts, δυστυχώς ένας φίλος εδώ με προειδοποίησε αλλά ήταν ήδη αργά...). Το αποτέλεσμα είναι το εξής:

 

Όταν είναι ενεργοποιημένη η εγκατάσταση στο "αυτόματο" (δηλαδή στην κύρια μνήμη) μπορώ κανονικά να εγκαταστήσω εφαρμογές, αλλά η επιλογή να τις μεταφέρω στην κάρτα (στις ρυθμίσεις>εφαρμογές) είναι απενεργοποιημένη.

 

Όταν είναι ενεργοποιημένη η εγκατάσταση στην SD, μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα (όχι ολόκληρες) αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα (μου βγάζει "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη".

 

Εντάξει, έχω γενικώς χώρο και όποτε χρειαστώ παραπάνω, απλά ενεργοποιώ το spare-parts, μεταφέρω την εφαρμογή, το απενεργοποιώ και όλα κομπλέ... για την ιστορία όμως έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω δοκιμασει διαφορα και αυτο(γιατι εχω vista) μολις εκανες το ποστ...

Φτιαχνω adhol αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν το βλεπει το desire...γενικα μπορω να συνδεσω αλλα κινητα ή λαπτοπς, αλλα το desire οχι...

 

και μενα το ιδιο...δεν υπαρχει καποιος που να το χει καταφερει. δηλαδη να εχει windows 7 64 βιτ και να κανει ενα δικο του δυκτιο και να το μοιραζει?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι το ιντερνερτ με τη νεα αναβαθμιση ειναι λιγο αργο σε σχεση με πριν...:(

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνετε ?
nikosal νομιζω οτι εγραψα σε καθαρα ελληνικα στην απαντηση μου στον χρηστη agriniopk οτι το wifi δεν ειναι ο μονος τροπος για να εχεις προσβαση στο νετ,υπαρχει και το 3g και εξηγησα τις διαφορες τους,οσο για το αν μπορεις να συνδεοντας το κινητο στου υπολογιστη να εχεις ιντερνετ μην εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν γινεται,το εχω κανει με πολλα κινητα και δουλευουν μια χαρα,μολις παρω στα χερια το desire θα σου πω αν γινεται η οχι.αυτο το ειρωνικο υφακι σου δεν το καταλαβα!!!!!!! Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Well αν και δεν πέρασα νέα rom ακόμα έκανα ήδη partition την κάρτα (μέσω ubuntu live cd, τα win7 δεν με άφηναν) ώστε να είμαι έτοιμος! Το θέμα είναι πως κάποια βίντεο που είδα και ακολούθησα πρότειναν 3 συνολικά partitions... δυο ext2 ή ext3 από π.χ. 256 ή 512mb το καθένα, και ένα μικρότερο για linux swap file. Είναι απαραίτητα και τα τρία; Ή απλά φτιάχνω ένα ext3 στα 512 και τελείωσα;

 

Επίσης όταν με το καλό περάσω κάποια άλλη ρομ με υποστήρηξη app2sd+ θα δει κατευθείαν το partition έτσι, δεν χρειάζεται να κανω κάτι άλλο beforehand;

 

Και κάτι κουλό που συνέβη...

 

Πρόσφατα λοιπόν ανακάλυψα πως για να τρέξει σωστά στο app2sd/app2sd+ πρέπει να το υποστηρίζει η ρομ... δυστυχώς αφού από συνεχείς δοκιμές κάτι "έσπασα" στην official... συγκεκριμένα:

 

Χρησιμοποίησα τόσο το adb hack για ενεργοποίηση της επιλογής μεταφοράς στην sd (αρκετά παλιότερα-τότε δούλευε σωστά) όσο και ένα πρόγραμμα που ρύθμιζε "αυτόματα" το που θα μπαίνουν οι εφαρμογές (αντίστοιχο του spare-parts, δυστυχώς ένας φίλος εδώ με προειδοποίησε αλλά ήταν ήδη αργά...). Το αποτέλεσμα είναι το εξής:

 

Όταν είναι ενεργοποιημένη η εγκατάσταση στο "αυτόματο" (δηλαδή στην κύρια μνήμη) μπορώ κανονικά να εγκαταστήσω εφαρμογές, αλλά η επιλογή να τις μεταφέρω στην κάρτα (στις ρυθμίσεις>εφαρμογές) είναι απενεργοποιημένη.

 

Όταν είναι ενεργοποιημένη η εγκατάσταση στην SD, μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα (όχι ολόκληρες) αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα (μου βγάζει "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη".

 

Εντάξει, έχω γενικώς χώρο και όποτε χρειαστώ παραπάνω, απλά ενεργοποιώ το spare-parts, μεταφέρω την εφαρμογή, το απενεργοποιώ και όλα κομπλέ... για την ιστορία όμως έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν;

 

Καλημέρα!

 

Η δομή της κάρτας για να την αναγνωρίσει σωστά το a2sd+ script που υπάρχει στις περισσότερες custom rom είναι η εξής:

Πρώτα ένα fat32 partition και στο τέλος ένα ext2/ext3/ext4 partition. Συνηθίζεται το ext3.

Επίσης ενδείκνυται να μην φτιάξεις swap partition, από τους ίδιους τους developers των custom rom.

Το μόνο που θα κάνει σίγουρα το swap θα είναι να χρησιμοποιεί αυτό το partition σαν επέκταση της RAM με αποτέλεσμα να γράφει/διαβάζει όλη την ώρα και να μειώνει περισσότερο τον χρόνο ζωής της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας (ειμαι νεο μελος).Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετινα με το ''Ηtc αα81''.Γνωριζει καποιος σχετικα ;

Εκανα μια παραγγελια για το htc desire και με ρωτησαν ποιο απο τα δυο επιθυμω , το aa81 ή το αλλο ; Μπορειται να με βοηθησετε σχετικα ;

Link to comment
Share on other sites

To HTC Desire (A8181) είναι αυτό που αγόρασα το οποίο έχει AMOLED οθόνη. Μήπως αυτή είναι η διαφορά των δύο μοντέλων;
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Η δομή της κάρτας για να την αναγνωρίσει σωστά το a2sd+ script που υπάρχει στις περισσότερες custom rom είναι η εξής:

Πρώτα ένα fat32 partition και στο τέλος ένα ext2/ext3/ext4 partition. Συνηθίζεται το ext3.

Επίσης ενδείκνυται να μην φτιάξεις swap partition, από τους ίδιους τους developers των custom rom.

Το μόνο που θα κάνει σίγουρα το swap θα είναι να χρησιμοποιεί αυτό το partition σαν επέκταση της RAM με αποτέλεσμα να γράφει/διαβάζει όλη την ώρα και να μειώνει περισσότερο τον χρόνο ζωής της κάρτας.

 

Κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ! :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας (ειμαι νεο μελος).Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετινα με το ''Ηtc αα81''.Γνωριζει καποιος σχετικα ;

Εκανα μια παραγγελια για το htc desire και με ρωτησαν ποιο απο τα δυο επιθυμω , το aa81 ή το αλλο ; Μπορειται να με βοηθησετε σχετικα ;

 

aa81 δεν νομίζω ότι υπάρχει. Δεν γίνεται, κάτι θα έβγαζε στο google. Tο a8181 που είναι ο κωδικός της htc για το desire

Link to comment
Share on other sites

to wifi δεν μπαινει σε sleep mode?

μπορει να ναι ανοιχτο οταν δεν χρησιμοποιειται και να μην τρωει μπαταρια...

 

Πως γίνεται αυτή η ρύθμιση να μπαίνει σε sleep mode;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

aa81 δεν νομίζω ότι υπάρχει. Δεν γίνεται, κάτι θα έβγαζε στο google. Tο a8181 που είναι ο κωδικός της htc για το desire[/QUO

 

σωστα , το ειδα μετα ..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σήμερα τυχαία εκανα ενημέρωση λογισμικού (εχω ήδη βάλει την Froyo) και μου εβγαλε την εξής αναβάθμιση:

 

Αναβάθμιση μπλαμπλα (δεν λεει αριθμούς κτλ), καντε την μεσω wifi κτλ, στις αναβαθμίσεις περιέχονται:

- Αναβάθμιση: Ενημερωμένη έκδοση για λογισμικό Android.

- Ενισχυμένη υποστήριξη για πολλαπλά εισερχόμενα Gmail

- Βελτιωμένο σχεδιάγραμμα πληκτρολογίου RUS 25.06 MB

 

Που μπορώ να βρω περισσότερες (εκτενέστερες) πληροφορίες για την παραπάνω αναβάθμιση? (γιατι εδω τα λεει τελείως επιγραμματικά..)

 

//Edit: μόλις τελείωσα την αναβάθμιση και μου εβγαλε ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς στην 2.10.405.2

 

Εμένα γιατί δεν μου τη βρίσκει την ενημέρωση ενώ την froyo την είδε αμέσως;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να αλλαξουμε το skin του πληκτρολογιου (μαμισιου)σε μαυρο...;;;;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας ένα post που είδα πιο πάνω να πω ότι κι εγώ εδώ και κάποιες μέρες αντιμετωπίζω περίεργη συμπεριφορά από το τηλέφωνο. Ως τώρα θεωρούσα ότι το τηλέφωνο πιέζεται, ζεσταίνεται και ξεκινάει μια ακολουθεία από επανεκκινήσεις που σταματαει μόνο με αφαίρεση της μπαταρίας. Το κακό είναι ότι πρόσεξα ότι μερικές φορές ξεκινάει τις επανεκκινήσεις χωρίς σοβαρό λόγο (μεγάλη πίεση) οπότε αποφάσισα να κάνω επαναφορά. Αυτό δε μου έλυσε το πρόβλημα. Έχει κανείς καμιά πρόταση για το τι να κάνω;

Το τηλέφωνο δεν έχει γίνει root και είναι όπως ακριβώς το πήρα από την εταιρία πριν 2-2.5 μήνες κάνοντας μόνο τα επίσημα update.

 

Το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό απ'ότι νόμιζα και με λίγο ψάξιμο που έκανα στο ίντερνετ βρήκα ότι δεν είναι και τόσο πρωτότυπο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=676402

 

Να έχετε το νου σας γιατί οι επανεκκινήσεις δεν είναι φυσιολογικές και (στο εξωτερικό τουλάχιστον) αλλάζουν τις motherboard γι'αυτό το θέμα καθώς έχει την τάση να χειροτερεύει. Ελπίζω να καταφέρω κι εγώ κάτι.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Χτυπησε πριν λιγο το κινητο μου και δεν ακουσα τον ηχο κλισης που ειχα βαλει αλλα ενα αλλα...Παω να τον αλλαξω αλλα δεν υπαρχουν οι δικοι μου ηχοι.Με τον astro μπηκα και ειδα οτι η sd ειναι αδεια !!!!!!

 

Πως εγινε αυτο ρε παιδια ????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπησε πριν λιγο το κινητο μου και δεν ακουσα τον ηχο κλισης που ειχα βαλει αλλα ενα αλλα...Παω να τον αλλαξω αλλα δεν υπαρχουν οι δικοι μου ηχοι.Με τον astro μπηκα και ειδα οτι η sd ειναι αδεια !!!!!!

 

Πως εγινε αυτο ρε παιδια ????

 

Ακυρο παιδια...Το δοκιμασα ενω το ειχα συνδεσει με usb να φορτισει πιο πριν. Μολς εκανα μια επανεκκινηση ολα καλα. Δεν ηξερα οτι εχει σημασια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χτυπησε πριν λιγο το κινητο μου και δεν ακουσα τον ηχο κλισης που ειχα βαλει αλλα ενα αλλα...Παω να τον αλλαξω αλλα δεν υπαρχουν οι δικοι μου ηχοι.Με τον astro μπηκα και ειδα οτι η sd ειναι αδεια !!!!!!

 

Πως εγινε αυτο ρε παιδια ????

 

Είσαι με stock rom;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με stock rom;

 

Εχω την original rom αναβαθμισμενη χθες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την original rom αναβαθμισμενη χθες.

 

E αυτό φταίει! Κάντο root να ηρεμήσεις :Ρ

 

Πάντως.. ίσως έπαιξε κάτι με την αναβάθμιση; Μήπως απλά δεν την έχει κάνει καλά mount; Δοκίμασες να την βάλεις σε card reader?

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο παιδια...Το δοκιμασα ενω το ειχα συνδεσει με usb να φορτισει πιο πριν. Μολς εκανα μια επανεκκινηση ολα καλα. Δεν ηξερα οτι εχει σημασια.

 

Αν το είχες συνδέσει σαν μονάδα δίσκου είναι λογικό. Όταν την βλέπει σαν δίσκο το pc εσύ δεν βλέπεις τα περιεχόμενά της.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

E αυτό φταίει! Κάντο root να ηρεμήσεις :Ρ

 

Πάντως.. ίσως έπαιξε κάτι με την αναβάθμιση; Μήπως απλά δεν την έχει κάνει καλά mount; Δοκίμασες να την βάλεις σε card reader?

 

Δεν χρειαστηκε να την βαλω σε reader αφου την ειδε μετα την επανεκκινηση.

 

 

Αν το είχες συνδέσει σαν μονάδα δίσκου είναι λογικό. Όταν την βλέπει σαν δίσκο το pc εσύ δεν βλέπεις τα περιεχόμενά της.

 

HTC Desire/Tapatalk

 

Λογικο.

 

Σας ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να αλλαξουμε το skin του πληκτρολογιου (μαμισιου)σε μαυρο...;;;;

 

Ναι, εγκαθιστώντας κάποιο ξεχωριστό app για πληκτρολόγιο που να είναι μαύρο ή που να παίρνει themes (υπάρχουν πολλά, πρόσεξε να υποστηρίζει ελληνικά).

 

E αυτό φταίει! Κάντο root να ηρεμήσεις :Ρ

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, αλλά δε νομίζω πως το root έχει σχέση με τέτοια θέματα και καλύτερα να μην προτείνουμε root με το παραμικρό ;).

 

Το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό απ'ότι νόμιζα και με λίγο ψάξιμο που έκανα στο ίντερνετ βρήκα ότι δεν είναι και τόσο πρωτότυπο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=676402

 

Να έχετε το νου σας γιατί οι επανεκκινήσεις δεν είναι φυσιολογικές και (στο εξωτερικό τουλάχιστον) αλλάζουν τις motherboard γι'αυτό το θέμα καθώς έχει την τάση να χειροτερεύει. Ελπίζω να καταφέρω κι εγώ κάτι.

 

Όπως έγραψα χθές και στο post μου εδώ, η πρώτη μου συσκευή έκανε συνεχώς reboot και fc σε προγράμματα. Όχι, δεν είναι φυσιολογικό, μου την άλλαξαν. Η καινούργια δουλεύει συνεχώς, με uptime κάτι ημερών (μέχρι να κάνω εγώ reboot). Αν σας κάνει συνεχώς τέτοια πράγματα, πηγαίνετε το άμεσα service (ή ακόμη καλύτερα, αλλαγή). Εμένα τα έκανε ακόμη και αφού καθάρισα το σύστημα από τα πάντα, με το παραμικρό και για ψίλου πήδημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ώρες χρήσης της ROM "LeeDroid" μπορώ να πω ότι δεν με έπεισε ιδιαίτερα. Δεν είδα σημαντική διαφορά στην ταχύτητα, οι εναλλακτικές λειτουργίες (έναντι του Sense) δεν με διευκόλυναν, ενώ το boot time έχει αυξηθεί απελπιστικά (χώρια που παίζει κι ένας εκνευριστικός ρομποτοειδής ήχος...).

 

Τι άλλο προτείνετε για custom ROM?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Χθες εκανα και εγω το καινουργιο update. Δεν εχω κανει ποτε root στο κινητο. Τωρα μπορω με αυτες τις οδηγιες του unrEVOked 3.2 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=776477) να κανω root ή δεν γινετε στην συσκευη μου?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ώρες χρήσης της ROM "LeeDroid" μπορώ να πω ότι δεν με έπεισε ιδιαίτερα. Δεν είδα σημαντική διαφορά στην ταχύτητα, οι εναλλακτικές λειτουργίες (έναντι του Sense) δεν με διευκόλυναν, ενώ το boot time έχει αυξηθεί απελπιστικά (χώρια που παίζει κι ένας εκνευριστικός ρομποτοειδής ήχος...).

 

Τι άλλο προτείνετε για custom ROM?

 

ΛΟΛ, όντως το bootsound είναι άθλιο!:lol:

εγώ έχω αλλάξει bootanimation και φυσικά έβγαλα και το bootsound:p

όταν λες εναλλακτικές λειτουργίες έναντι του Sense τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...